مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5801 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 04 شهریور 1395 -ساعت : 15:39

چاپ به اشتراگ گذاشتن

وزیر راه وشهرسازی در جمع خبرنگاران مطرح کرد:

تلاش برای بازپس‌گیری سهم ایران و افزایش قدرت رقابت‌پذیری بنادر در جهان/ بارگیری ۱۴ لاینر خارجی در بنادر ایران/ هدفگذاری برای ظرفیت بارگیری بیش از ۷ میلیون تن در سال

مازندشورا: دکتر عباس آخوندی با اشاره به این نکته که اصلی ‌ترین هدف ما این است كه سهم بنادر كشورمان را در جهان بگیریم و بتوانیم قدرت رقابت‌پذیری بنادر ایران را از افزایش دهیم گفت: در حال حاضر ۱۴ لاینر خارجی در بنادر ایران بارگیری می‌كنند.

مازندشورا:به گزارش خبرنگار پايگاه خبري وزارت راه وشهرسازي عباس آخوندی وزیر راه وشهرسازی در حاشیه افتتاح طرح‌های بندری و عمرانی بندر شهید رجایی در جمع خبرنگاران گفت: اصلی ‌ترین هدف ما این است كه سهم بنادر كشورمان را در جهان بگیریم و بتوانیم قدرت رقابت‌پذیری بنادر ایران را از افزایش دهیم.

وی بابیان اینكه به تدریج به این هدف مهم در حوزه بندری خواهیم رسید گفت: هم اكنون كشتی كه در بندرگاه حضور دارد یك كشتی خارجی با ظرفیت ۸ هزار كانتینری است كه تا پیش از این كشتی با این حجم ظرفیت در بنادر كشورمان وجود نداشت.

آخوندی به شرایط بنادر ایران قبل از تحریم‌ها اشاره كرد و گفت: در شرایط قبل از تحریم چیزی حدود ۲.۶ میلیون كانتینر بارگيری و تخلیه داشتیم كه در دوره تحریم و با خروج تمام لاینرهای خارجی از كشور میزان ظرفیت كانتینری و تخلیه و بارگیری ما در بنادر به ۱.۶ میلیون كانتینر كاهش یافت كه این هم عمدتا توسط كشتیرانی جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شد.

وزیر راه وشهرسازی ادامه داد: اما در حال حاضر ۱۴ لاینر خارجی در ایران بارگیری می‌كنند و یك كشتی بزرگ خارجی در بندر شهید رجایی وجود دارد و در حال تخلیه و بارگیری است.

وی با اعلام اینكه میزان تخلیه و بارگیری در سال ۹۴ به ۱.۸ و در سال ۹۵ به ۲.۲ میلیون افزایش پیدا كرد ادامه داد: به شرایط قبل از تحریم نزدیك شد‌ه‌ایم و در حال به دست آوردن موقعیت قبلی خود هستیم.

این مقام مسئول ادامه داد: ما ظرفیت بالای ۷ میلیون تن را هدف‌گیری كرده‌ایم و امیدواریم در سال ‌های آتی به این مهم برسیم. برای رسیدن به این هدف غیر از بحث خود بندر، پسكرانه بندر و امكانات حمل و نقلی و لجستیكی كه باید در بندر ایجاد شود مهم است.

آخوندی توضیح داد: در پسكرانه بندر شهید رجایی چیزی حدود ۲ هزارو ۴۰ هكتار برای خدمات بار، خدمات بانكرینگ، خدمات سیستم‌های كانتینرها، تعمیرات كانتینرها، شست‌وشوی كانتینرها، مخازن فله، مخازن روغن و نفت مورد نیاز است.

وی همچنین به افتتاح ۳۰ پروژه بندری و عمرانی در سفر امروز خود به استان هرمزگان اشاره كرد و با بیان اینكه عمده این پروژه‌ها در خود بندر شهید رجایی افتتاح شد گفت: امروز از پروژه‌های بسیار مهمی بازدید داشتم، یكی از این پروژه‌ها منجر به افزایش ظرفیت یك میلیون تن برای صادرات نفت و محصولات نفتی می‌شود. همچنین امروز افتتاح پالایشگاه خلیج فارس را داشتیم كه بخش عمده‌ای از كالای این پالایشگاه به صورت محصولات فرآوری شده نفت صادر می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: امیدواریم علاوه بر صادرات نفت خام بتوانیم صادرات فرآورده‌های نفتی را هم داشته باشیم.

وی با بیان اینكه امروز چندین مخزن قیر را افتتاح كردیم که امكان صادرات قیر و سایر محصولات سنگین و همچنین سبك نفتی را از این بندر فراهم می‌كند ادامه داد: توسط شركت‌های هلندی و ترك سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را در بندر داشتیم و پایانه یك شركت ترك كه برای صادرات و واردات پنبه طراحی شده است.

آخوندی با بیان اینكه مهمترین ما در بندر شهید رجایی به دنبال ایجاد حمل ونقل تركیبی بین بندر و ریل بودیم گفت: چیزی حدود ۵۲ كیلومتر ریل طراحی شده است كه به تدریج كامل و امكان اتصال كشتی به ریل را برای فراهم شدن موقعیت ترانزیتی ایجاد می‌كند و همچنین نگاه‌ها را در سطح جهانی در حوزه حمل ونقل به این منطقه سوق می‌دهد.

عضو كابینه دولت یازدهم تصریح كرد: قدرت رقابت‌پذیری بنادر شمال خلیج فارس رو به افزایش است و این مهم در سایر بنادر استان مثل جاسک، سیریک و ... در حال پیگیری و با انجام عملیات لایروبی در این بنادر  امیدوار به استفاده از ظرفیت‌های بندری سایر بنادر هستیم.

ادامه دارد ......


منبع : وزارت راه و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : بنادر - بارگیری - ظرفیت - خارجی - ادامه - میلیون - اینكه - افتتاح - صادرات - رجایی - افزایش - همچنین - تخلیه - امروز - بندری - آخوندی - تحریم - وشهرسازی - ایجاد - رقابت‌پذیری - داشتیم - شرایط - خدمات - محصولات - كانتینرها - مخازن - پالایشگاه - می‌كند - طراحی - فراهم - امكان - پروژه‌ها - استان - كانتینر - كشورمان - بتوانیم - عمرانی - لاینر - خبرنگاران - تدریج - كانتینری - هستیم - امیدواریم - موقعیت - میزان - اشاره - پسكرانه -

مطالب مرتبط با : تلاش برای بازپس‌گیری سهم ایران و افزایش قدرت رقابت‌پذیری بنادر در جهان/ بارگیری ۱۴ لاینر خارجی در بناد...
نظر شما در مورد : تلاش برای بازپس‌گیری سهم ایران و افزایش قدرت رقابت‌پذیری بنادر در جهان/ بارگیری ۱۴ لاینر خارجی در بناد...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها