مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5830 -تاریخ انتشار : شنبه 06 شهریور 1395 -ساعت : 10:09

چاپ به اشتراگ گذاشتن
تقویت جامعه مدنی با تقویت شوراها

سرمقاله پنجمین شماره نشریه موثق به قلم محمد دامادی؛

تقویت جامعه مدنی با تقویت شوراها

اختصاصی مازندشورا: سرمقاله پنجمین شماره نشریه موثق با عنوان (تقویت جامعه مدنی با تقویت شوراها) به قلم محمد دامادی نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی

اختصاصی مازندشورا: محمد دامادی*- شوراها به عنوان نهاد تصمیم‌گیر مردمی که بیشترین ارتباط رو در رو را با شهروندان دارند به معنای واقعی کلمه آگاه‌ترین نهاد به مسائل و مشکلات جامعه هستند. بنابراین تقویت شوراها یعنی کمک مستقیم به برون رفت از مسائل و مشکلات کلان و همچنین روزمره مردم شهر. با این همه اما این پارلمان شهری پس از گذشت 17 سال هنوز  به جایگاه واقعی و تعریف شده خود در قانون اساسی نرسیده است لذا با وجود آنکه اختیارات قابل توجهی را قانون‌گذار برای او پیشبینی نموده است اما با حداقل امکانات، اختیارات و اثرگذاری در حوزه تصمیم‌گیری حوزه مدیریت شهری مواجه است. این در حالی است که به دلیل مراجعات بسیار شهروندان به این نهاد باید اعضای شورای شهر را در واقع پاسخگوترین مسئولان عنوان کرد.

در حالی که اگر ما به نظارت مردمی بر دستگاه‌های اجرایی، کاهش بروکراسی‌های اداری، حل مسائل شهری در همان شهر و عدم ارجاع آن به مدیران بالادستی می‌اندیشیم، باید به فکر تقویت جایگاه شوراها باشیم و در این میان نقش قوه مقننه بسیار تعیین کننده و اثرگذار است چرا که به عنوان پدر نهادهای شورایی کشور باید به تقویت فرزندان خود بی‌اندیشد. بنابراین چاره‌ای جز تقویت شوراهای اسلامی شهر و روستا نداریم و تنها راه ارتقا مدیریت پارلمانی و نظارت مردمی بر دستگاه‌های اجرایی تقویت شوراها است.

فراهم آوردن  بسترهایی برای تقویت نظام شورایی از جمله افزایش اختیارات این نهاد به میزان پاسخگویی به مردم را شاید بتوان اصلی‌ترین پیش‌نیاز برای تقویت شوراها دانست. مجاب کردن مدیران اجرایی برای پاسخگو بودن به منتخبان مردم در پارلمان شهری، استقلال مالی این نهاد از شهرداری‌ها و لاغر کردن دولت و فربه کردن نهادهای مردمی همچون شوراها ضروری به نظر می‌رسد.

 

* نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی

و نایب رئیس فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس دهم


تقویت جامعه مدنی با تقویت شوراها

نویسنده :
منبع : نشریه موثق


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : محمد دامادی - نشریه موثق - تقویت شوراها - شوراهای شهر - جامعه مدنی -

نظرات کاربران در مورد : تقویت جامعه مدنی با تقویت شوراها
  • 123پاسخ0چهار شنبه 10 شهریور 1395

    ایکاش دامادی به فکر انجام وظایف اصلی خود در قبال اعتماد مردم ساری به خود باشد . زمینه چینی ایشان برای تصاحب قدرت در شورای شهر چیزی نیست که هر ساروی از آن اطلاع نداشته باشد !!!!

نظر شما در مورد : تقویت جامعه مدنی با تقویت شوراها

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها