مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5835 -تاریخ انتشار : شنبه 06 شهریور 1395 -ساعت : 08:21

چاپ به اشتراگ گذاشتن

رئیس سازمان میراث فرهنگی خبر داد:

۷۰ بنای تاریخی ‌واگذار شد/ واگذاری ۱۰۰ بنای تاریخی دیگر به بخش خصوصی تا پایان سال در استان همدان

مازندشورا: رئیس سازمان میراث فرهنگی از واگذاری ۱۰۰ بنای تاریخی به بخش خصوصی تا پایان امسال خبر داد و گفت: حفظ میراث فرهنگی فضیلتی برای بخش‌های دولتی است.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه وشهرسازی استان همدان دکتر مسعود سلطانی فر در حاشیه سفر به استان همدان در جمع خبرنگاران گفت: دوره‌ای است که از جهت بازسازی بافت‌های تاریخی سازمان میراث فرهنگی و وزارت راه و شهرسازی نهایت همکاری را با یکدیگر دارند.

وی با اشاره به اینکه این همکاری باعث شده که مسیر نجات‌بخشی بسیاری از این بافت‌ها آغاز شود، افزود: همگرایی خوبی در این بین وجود دارد که امیدواریم فرآیند نجات‌بخشی بتواند بافت‌های فرهنگی، تاریخی و قدیمی شهر هویت‌های فرهنگی این بناها را که بسیاری از آنها ثبت ملی شده حفظ کند.

سلطانی فر با اعلام اینکه از بناهای تاریخی برای کاربری‌های خدماتی، فرهنگی و اقامتی استفاده کنیم، اظهار داشت: این مکان‌ها و بناهای تاریخی پس از بازسازی و مرمت فوق‌العاده مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی است.

وی با اعلام اینکه تاکنون ۷۰ بنای تاریخی در سطح کشور واگذار شده و تا پایان امسال ۱۰۰ بنای دیگر نیز به بخش خصوصی واگذار می‌شود، عنوان کرد: البته این تعداد به غیر از بناهای واگذار شده به شهرداری‌هاست.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد:در شیراز قرارداد واگذاری ۲۸ بنای تاریخی به شهرداری منعقد شده که مراحل نجات‌بخشی از جمله مرمت، بازسازی، نجات‌بخشی و بهره‌برداری به شهرداری واگذار می‌شود که براساس این واگذاری ۳۳ میلیارد تومان در این بناها هزینه شده و به مدت ۲۰ سال بهره‌برداری با شهرداری خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه روز شنبه ۷ بنا برای بهره‌برداری و نجات بخشی به شهرداری کرمان واگذار می‌شود، اظهار داشت: امیدواریم تعداد واگذاری‌ها تا پایان امسال به ۲۰۰ مورد برسد.

سلطانی‌فر اظهار داشت: با توجه به محدودیت منابع دولتی امیدواریم با پول غیردولتی و نهادهای عمومی و خصوصی هر چه سریع‌تر بتوان این بناهای تاریخی را مرمت و بازسازی کرده و بهره‌برداری از آنها را به بخش خصوصی واگذاری کنیم.

وی با اشاره به اینکه این اقدام همچون تبدیل بناهای چندصد ساله تاریخی به بنگاه اقتصادی و جاذبه گردشگری است، گفت: حفظ میراث فرهنگی ملموس همچون بناها و سایت‌های تاریخی به عنوان ارزش و فضلیت بین مسئولان تبدیل شده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران در پاسخ به این سوال که کدام استان‌ها در اجرای این طرح موفق عمل‌ کرده‌اند نیز بیان کرد: اصفهان، یزد، شیراز، کرمان، قزوین، گیلان، سمنان، همدان و کرمانشاه اقدامات مطلوبی را در این راستا داشته‌اند.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تاریخی - فرهنگی - واگذار - میراث - اینکه - بناهای - شهرداری - بهره‌برداری - بازسازی - نجات‌بخشی - خصوصی - واگذاری - بناها - اظهار - گردشگری - امیدواریم - پایان - استان - اشاره - همدان - شهرسازی - بافت‌های - سلطانی - شیراز - کرمان - تبدیل - همچون - صنایع - عنوان - اعلام - وزارت - عمومی - همکاری - بسیاری - امسال - تعداد -

مطالب مرتبط با : ۷۰ بنای تاریخی ‌واگذار شد/ واگذاری ۱۰۰ بنای تاریخی دیگر به بخش خصوصی تا پایان سال در استان همدان
نظر شما در مورد : ۷۰ بنای تاریخی ‌واگذار شد/ واگذاری ۱۰۰ بنای تاریخی دیگر به بخش خصوصی تا پایان سال در استان همدان

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها