مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5907 -تاریخ انتشار : یکشنبه 07 شهریور 1395 -ساعت : 16:01

چاپ به اشتراگ گذاشتن

هوای مشهد نسبت به سال گذشته آلوده‌تر شده است؛

شکست یا پیروزی، در جنگ کلانشهرها با آلودگی هوا ؟!

مازندشورا: در حال حاضر مدل‌های زیادی برای کاهش آلودگی هوای کلانشهرهای پیشرفته دنیا اجرایی شده که به کارگیری سختگیرانه آن نتیجه موفقی را در پی داشته اما در پس تمام این مدل‌ها شاید رمز موفقیت را که امروزه همه مسوولان در موردش اتفاق نظر دارند، همراهی همگان است.

مازندشورا:

بلدیه|این روزها روند افزایش آلودگی هوای شهرها و کلانشهرهای کشور به گونه‌ای است که شاید نتوان به راحتی به عمق آن پی برد اما مطمئنا این موضوع قابل درک است که از دهه‌های گذشته تاکنون عوارض این معضل خود را در زندگی‌ همه ما نشان داده است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، این طبیعی است که وقتی جمعیت انسانی و ماشینی شهرها افزایش پیدا کند، همه مردم آن در معرض خطر آلودگی هوا قرار بگیرند و این مشکل مرز نمی‌شناسد اما بسیاری از شهرهای پیشرفته اروپا و آمریکا بعد از اینکه از این معضل احساس خطر جدی کردند با عمل به موقع و مهم‌تر آن ریشه‌ای توانستند در جنگ با این غول بی‌شاخ و دم که به دست خود انسان‌ها روز به روز رشد کرده بود، پیروز شوند.
کشور مکزیک که در آمریکای شمالی واقع شده در دهه‌های گذشته یکی از آلوده‌ترین کلانشهرهای آلوده جهان را در خود جای داده بود اما امروز کلانشهر مکزیکوسیتی که سال 1992 سازمان ملل متحد آن را آلوده‌ترین شهر جهان معرفی کرد با جمعیتی بالغ بر 21 میلیون نفر توانسته با اتخاذ راه‌حل‌هایی نه تنها با حرف بلکه عمل کردن به آن آلودگی هوای خود را کاهش دهد.
به عنوان مثال 330 روز از سال 1990 در کلانشهر مکزیکوسیتی شاخص کیفیت هوا بالاتر از حد استاندارد بود اما مسوولان بزرگترین شهر مکزیک با انجام برنامه‌ریزی منسجم و عمل به آن توانستند نام این کلانشهر را از بین 10 کلانشهر آلوده جهان خارج کنند؛ خارج کردن خودروهای فرسوده از سیستم حمل و نقلی شهر، کمک گرفتن درست و مطلوب از سیستم حمل و نقل عمومی و فرهنگ‌سازی در زمینه استفاده از حمل و نقل پاک، اجرای موفق طرح زود و فرد در شهر و در کنار آن افزایش کیفیت سوخت خودروها و... تنها بخشی از اقداماتی است که مسوولان این کلانشهر برای کاهش و رفع آلودگی هوا انجام داده‌اند.
شاید کمتر کسی فکرش را می‌کند شهر لندن که امروز در زمره یکی از شهرهای پاک جهان قرار گرفته است روزگاری هوای آلوده آن جان بسیاری از ساکنانش را می‌گرفت.
60 سال پیش بود که آلودگی این کلانشهر به حدی رسید که 13 هزار نفر در این شهر بر اثر مشکلات تنفسی جان خود را از دست دادند، آنجا بود که مسوولان شهر لندن حرف زدن را کنار گذاشتند و وارد عمل شدند.
در اولین اقدام مسوولان شهری لندن توانستند لایحه هوای پاک را در پارلمان به تصویب برسانند و این شد آغاز راه این کلانشهر برای قرار گرفتن در ردیف شهرهای پاک جهان.
در این لایحه خودروها برای ورود به مرکز شهر می‌بایست عوارض زیادی را پرداخت می‌کردند و این خود سبب شد که شهروندان آن به استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی روی بیاروند البته در کنار آن، این سیستم تقویت شد تا همه شهروندان بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند.
خروج کارخانجات آلاینده از محدوده شهری، ایجاد مقررات سختگیرانه برای تولید خودروی استاندارد در این کشور، تعویض وسایل نقلیه فرسوده و... دیگر اقداماتی بود که از 60 سال گذشته در شهر لندن برای کاهش آلودگی هوا انجام شده و تاکنون نیز ادامه دارد.
بعد از یک جهانگردی کوچک بهتر است که به کشور خودمان برگردیم و با واقعیت وضعیت شهرهای آن روبه‌رو شویم.
متاسفانه با وجود ارائه راهکارهای مختلف برای کاهش آلودگی هوا، هنوز مردم کلانشهرهای ایران با این معضل جدی که انگار خیال حل شدن ندارد، دست و پنجه نرم می‌کنند. 
به عنوان مثال کلانشهر مشهد با جمعیت 3 میلیون نفری خود و البته 25 میلیون زائری که هر ساله به این شهر سفر می‌کنند امروز شاید طبق آمار و ارقام روزانه هوای آن سالم باشد اما در مقایسه با سال‌های قبل میزان آلودگی آن افزایش پیدا کرده و این جای نگرانی دارد که روزی آلودگی آن به حدی برسد نتواند چشم چشم را ببیند.
در مشهد سازمان‌ها و ادارات مسوول همیشه راهکارهایی را برای کاهش آلودگی هوا ارائه می‌دهند و اقداماتی انجام شده اما متاسفانه خروجی آن تاکنون تاثیری در کاهش ریشه‌ای این معضل نداشته است. به نظر عدم موفقیت در زمینه فرهنگ‌سازی بین شهروندان به منظور کمک به کاهش آلودگی هوا باعث شده تا شاهد این باشیم که هوای مشهد به طور کلی سال به سال آلوده‌تر شود.
7 الی 8 صبح آلوده‌ترین ساعات روز در مشهد
برای اینکه میزان آلودگی هوا ملموس‌تر شود بهتر است به آمار و ارقامی که مرکز پایش آلاینده‌های زیست محیطی مشهد ارائه داده، سری بزنیم.
مدیر محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری مشهد می‌گوید که طبق بررسی تعداد روزهای پاک، سالم و ناسالم در سال جاری و مقایسه آن با مدت مشابه سال گذشته، هوای مشهد امسال آلوده‌تر شده است.
محمد پذیرا به این موضوع اشاره می‌کند که در 154 روز سپری شده از سال جاری، مشهد تنها 14 روز هوای پاک را تجربه کرده است.
وی ادامه می‌دهد: همچنین از ابتدای سال جاری 129 روز هوای سالم و 11 روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس از طریق ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوای مشهد به ثبت رسیده است.
مدیر محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری مشهد به مدت مشابه سال گذشته اشاره می‌کند و می‌گوید: در مدت مشابه سال گذشته تعداد روزهایی که شهروندان هوای پاک تنفس کردند عدد 21 را نشان می‎دهد.
پذیرا اضافه می‌کند: در این مدت 125 روز هوای سالم و 8 روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس به ثبت رسیده است.
وی به ایستگاه‌های آلوده و پاک در سطح شهر اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: در شبکه ایستگاه سنجش کیفیت هوای مشهد طی سال جاری تاکنون به ترتیب ایستگاه‌های خیام شمالی، سمزقند، امامیه، مفتح و رسالت دارای بیشترین بار آلودگی هستند.
پذیرا بیان می‌کند: همچنین بهترین کیفیت هوای شهر مشهد در ایستگاه‌های صدف و ویلا که در غرب شهر واقع شده‌اند به ثبت رسیده است.
نکته جالب توجه در آمار ارائه شده از سوی مدیر محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری مشهد اینجاست که در سال جاری بیشترین بار آلودگی هوا مربوط به ذرات معلق دو و نیم میکرون و در ساعت 7 الی 8 صبح و بهترین کیفیت هوا در ساعت 14 الی 15 ثبت شده است.
وی همچنین ادامه می‌دهد: از حیث وقوع شرایط هشدار (ناسالم برای گروه‌های حساس) خرداد ماه با 5 روز و اردیبهشت ماه با 4 روز آلوده‌ترین ماه‌های سال جاری است و فروردین و مرداد ماه بدون روز ناسالم بهترین کیفیت هوا را داشته است.
پذیرا اما تاکید می‌کند که با توجه به این آمار و ارقام شهروندان باید موضوع آلودگی هوای شهر را جدی بگیرند.
وی معتقد است در کنار اینکه خودروهای شخصی بیشترین نقش را در افزایش آلودگی هوای شهر دارد اما در کنار آن عوامل دیگری در آلودگی هوای شهر دخیل می‌باشد به عنوان مثال کارخانجاتی که در محدوده شهر مشهد هستند که سهم مهمی در آلودگی هوای شهر دارند اما برای برخورد با این کارخانجات باید اداره کل محیط زیست ورود پیدا کند.
مدیر محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری مشهد می‌گوید: تاکنون شهرداری جلساتی با اداره کل حفاظت محیط زیست و صنایع و معادن برگزار کرده و تعاملاتی در خصوص کاهش آلودگی کارخانجات محدوده شهری انجام شده است.
اما پذیرا در پایان موضوع تولی‌گری را مطرح می‌کند و ادامه می‌دهد: موضوع مهم در خصوص کارخانجات آلاینده تولی‌گری است به گونه‌ای که اگر این مهم به شهرداری واگذار شود می‌توان در زمینه کاهش آلایندگی کارخانجات گام برداشت.


آلودگی هوا و بیماری‌های تنفسی عامل فوت 513 نفر در مشهد در سال جاری
حتی آمار علل مرگ و میر بر اثر آلودگی هوا و بیماری‌های تنفسی هم نشان می‌دهد که باید هر چه سریع‌تر برای کاهش این معضل که دامنگیر زندگی همه ما شهروندان شده است، چاره‌ای زیرساختی و اساسی شود.
مدیرعامل سازمان فردوس‌های شهرداری مشهد می‌گوید: در سال 93 بالغ بر 1073 نفر بر اثر بیماری‌های تنفسی و آلودگی هوا جان خود را از دست دادند که این رقم در سال 94 با افزایش چشمگیر و نگران کننده‌ای به 1745 نفر رسیده است.
حسن کریمدادی بیان می‌کند: اما در 5 ماه نخست سال جاری آمار فوت بر اثر بیماری‌های تنفسی و آلودگی هوای شهر مشهد به ترتیب ماه‌های9 سال 113، 92، 120، 94 و 94 نفر است. 
وجود 18 کانون بحرانی تاثیرگذار بر هوای مشهد در استان 
در ادامه به سراغ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی رفتیم تا در خصوص چگونگی آلودگی هوای مشهد و راهکارهایی که تاکنون برای کاهش آن اجرایی شده گفتگو کنیم.
حمید صالحی در این خصوص بیان می‌کند: سازمان محیط زیست یک دستگاه حاکمیتی است که نظارت بر انجام وظایف زیست محیطی ارگان‌های دیگر را بر عهده دارد.
وی می‌گوید: قضاوت در خصوص اینکه هوای مشهد از سال قبل آلوده‌تر شده است قابل انجام نیست چرا که اضافه شدن چند روزه به روزهایی که هوای مشهد ناسالم بوده دلیل بر این نیست که بگوییم هوای مشهد آلوده‌تر از سال قبل شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی معتقد است تولی‌گری در حوزه محیط زیست به هیچ عنوان قابل قبول نیست چرا که محیط زیست یک موضوع همگانی است و همه ارگان‌ها باید در آن دخیل باشند.
صالحی بیان می‌کند: به عنوان مثال بخشی از وظایف کاهش آلودگی هوای شهر بر عهده شهرداری است که تاکنون خوشبختانه به خوبی عمل کرده است.
وی اضافه می‌کند: گسترش خطوط قطارشهری، کاهش اتوبوس‌ و تاکسی‌های فرسوده، اجرای طرح زوج و فرد خودرو، افزایش فضای سبز و ... از جمله اقداماتی است که شهرداری مشهد در زمینه کاهش آلودگی هوای شهر به کمک محیط زیست آمده است.
مدیرکل محیط زیست استان خراسان رضوی بیان می‌کند: در حال حاضر 1000 دستگاه اتوبوس فرسوده شهری باید از رده خارج شود که مشکلات اعتباری برای آن وجود دارد؛ در کنار آن 7000 دستگاه تاکسی نیز باید نوسازی شود که برای آن نیز مشکلات اعتباری مانع شده است.
اما یکی از موضوعاتی مهمی که شهرهای پیشرفته و پاک دنیا به آن توجه ویژه‌ای داشته‌اند استانداردسازی سوخت‌ خودروها است که صالحی نیز به آن اشاره می‌کند و می‌گوید: دولت تصویب کرده است که باید در کلانشهرها بنزین یورو 4 توزیع شود که منتظر آغاز فعالیت پلایشگاه ستاره خلیج فارس هستیم.
وی ادامه می‌دهد: در کنار این موضوعات مهم، اقدامات دیگری برای کاهش آلودگی هوای کلانشهر مشهد انجام شده است که می‌توان به احداث ایستگاه‌های سنجش آلاینده‌های زیست محیطی با کمک شهرداری، اداره کل هواشناسی، استانداری و... اشاره کرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی در کنار خودروها و فعالیت کارخانجات آلاینده در داخل و محدوده شهر مشهد، عوامل طبیعی را نیز در آلودگی هوای مشهد دخیل می‌داند.
صالحی به وجود کانون‌های بحرانی و گرد و غبار در شهر اشاره می‌کند و می‌گوید: در حال حاضر دو کانون بحرانی در اطراف مشهد و 16 کانون بحرانی دیگر در استان خراسان رضوی وجود دارد که با وزش باد هوای مشهد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
فعالیت کارخانجات آلاینده در داخل و محدوده شهر مشهد نیز سبب تشدید آلودگی هوای شهر شده است که مدیرکل محفاظت محیط زیست استان در خصوص این معضل بیان می‌کند: در حال حاضر طبق بند 20 قانون شهرداری‌ها امکان برخورد با مشاغل مزاحم داخل شهر مشهد از سوی شهرداری وجود دارد و این تفویض اختیار به شهرداری انجام شده است که کارخانجات آلاینده داخل شهر را نیز شامل می‌شود.
صالحی اضافه می‌کند: در بحث برخورد با کارخانجات آلاینده داخل شهر تنها شهرداری نمی‌تواند توفیقی کسب کنند لذا همه دستگاه‌های مسوول باید پای کار بیایند.
وی از فرهنگ‌سازی بین شهروندان به کلید موفقیت کاهش آلودگی هوا و دیگر معضلات زیست محیطی یاد می‌کند و می‌گوید: باید اقداماتی انجام شود که مردم در موضوع کاهش آلودگی هوای شهر همراهی داشته باشند به عنوان مثال استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی و پاک فرهنگ‌سازی شود و کمتر شهروندان از خودروهای شخصی استفاده کنند.
مدیرکل محیط زیست استان خراسان رضوی با انتقاد از تخریب باغات شهر تصریح می‌کند: متاسفانه نباید اجازه داده شود که کاربری باغات خصوصی در کمیسیون ماده 5 تغییر کند.
صالحی اعتقاد دارد که مشکل اصلی از قوانین است و اگر خلاء‌های قانونی رفع شود قطعا در زمینه کاهش مشکلات زیست محیطی خصوصا آلودگی هوا به موفقیت می‌رسیم.
در حوزه کاهش آلودگی هوا تنها مدیریت شهری نباید هزینه کند
رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر مشهد نیز همانند مدیرکل محیط زیست استان خراسان رضوی همکاری دستگاه‌های مختلف را راهی برای موفقیت در کاهش مشکلات زبست محیطی به خصوص آلودگی هوای شهر می‌داند.
غلامحسین صاحبی در این خصوص می‌گوید: برای حل معضل آلودگی هوای شهر همه دستگاه‌ها باید پای کار بیایند و در این میان تنها نباید شهرداری و شورای اسلامی شهر هزینه کند.
وی بیان می‌کند: تاکنون شورای اسلامی شهر و شهرداری هزینه‌های زیادی را صرف نوسازی اتوبوس و تاکسی، احداث فضای سبز، احداث خطوط مترو و.. کرده است.
رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر مشهد اضافه می‌کند: در این میان سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی مسوول، باید بر انجام وظابف سایر دستگاه‌ها در این حوزه فشار بیاورد تا بتوان خروجی مناسب را بگیریم.
صاحبی تصریح می‌کند: هدف از احداث ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوای مشهد تنها سنجش نیست بلکه ارائه راهکار و عملی کردن آن برای کاهش آلودگی آن نیز در زمره اهداف این ایستگاه‌ها قرار گرفته اما متاسفانه تاکنون خروجی مثبتی نداشته است.
وی به نقش دولت در زمینه کاهش آلودگی هوای کلانشهرها اشاره می‌کند و می‌گوید: دولت نیز باید نقش خود را در زمینه کاهش آلودگی هوای کلانشهرها ایفا کند که این موضوع باید در کمک اعتباری به نوسازی تاکسی‌ها و اتوبوس‌ها، احداث خطوط مترو و...خودنمایی کند.
                                                                *******
در حال حاضر مدل‌های زیادی برای کاهش آلودگی هوای کلانشهرهای پیشرفته دنیا اجرایی شده که به کارگیری سختگیرانه آن نتیجه موفقی را در پی داشته اما در پس تمام این مدل‌ها شاید رمز موفقیت را که امروزه همه مسوولان در موردش اتفاق نظر دارند، همراهی همگان است.
در کنار اینکه شهروندان نقش مهمی در زمینه کاهش آلودگی هوای شهر دارند، دستگاه‌های مختلف اجرایی و مسوول باید پای کار باشند که مبادا آینده کلانشهرهای کشور گذشته لندن و مکزیکوسیتی شود.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : آلودگی - می‌کند - شهرداری - می‌گوید - تاکنون - کارخانجات - شهروندان - کلانشهر - کیفیت - گذشته - موضوع - استان - زمینه - ادامه - عنوان - خراسان - مدیرکل - افزایش - می‌دهد - اشاره - صالحی - ناسالم - ایستگاه‌های - محیطی - آلاینده - اضافه - حفاظت - استفاده - احداث - سیستم - مشکلات - ارائه - پذیرا - محدوده - موفقیت - اقداماتی - تنفسی - کلانشهرهای - شهرهای - مسوولان - اینکه - آلوده‌تر - توسعه - آلوده‌ترین - فرسوده - متاسفانه - پایدار - اسلامی - بحرانی - بیماری‌های - کلانشهرها - رسیده - آلوده - شورای - مسوول - خودروها - فرهنگ‌سازی - همچنین - گروه‌های - اداره - میلیون - مکزیکوسیتی - فعالیت - مشابه - دستگاه‌های - خودروهای - عمومی - دارند - کانون - بهترین - امروز - بیشترین - برخورد - کمیسیون - دستگاه - نوسازی - نباید - باشند - مختلف - توانستند - پیشرفته - خروجی - زیادی - اجرایی - تولی‌گری - اعتباری - می‌داند - بیایند - همراهی - می‌توان - تاکسی - هزینه - اتوبوس - تصریح - خدمات - صاحبی - وظایف - دستگاه‌ها - باغات - مقایسه - مکزیک - ریشه‌ای - بسیاری - شمالی - استاندارد - اجرای - گرفتن - بگیرند - جمعیت - گونه‌ای - شهرها - راحتی - دهه‌های - طبیعی - عوارض - گرفته - دادند - تعداد - آلاینده‌های - روزهایی - ترتیب - عوامل - معتقد - نداشته - راهکارهایی - تصویب - لایحه - البته - سختگیرانه - میزان - ارقام - دیگری -

نظر شما در مورد : شکست یا پیروزی، در جنگ کلانشهرها با آلودگی هوا ؟!

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها