مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5931 -تاریخ انتشار : دوشنبه 08 شهریور 1395 -ساعت : 12:01

چاپ به اشتراگ گذاشتن

بلدیه گزارش می دهد؛

سرانجام مبهم گزارش واگذاری ها و تهدید آبروی مشترک

مازندشورا: کارشناسان شهری معتقدند اصل موضوع فروش املاک شهرداری از آنجا که در بودجه سالانه شهرداری تهران در ذیل درآمدهای غیرنقد گنجانده شده غیرقانونی محسوب نمی‌شود اما عدم پاسخگویی شفاف درخصوص این موضوع ممکن به مخدوش شدن اعتماد شهروندان منجر شود.

مازندشورا:

سرانجام مبهم گزارش واگذاری ها و تهدید آبروی مشترک بلدیه | بهشاد بهرامی| طی سال‌های گذشته واگذاری املاک یک نوع شیوه رایج در شهرداری تهران برای تامین منابع غیرنقد بودجه اداره شهر است. در واقع این نوع واگذاری یکی از دو بخش اصلی درآمد غیرنقد شهرداری را تشکیل می‌دهد. بخش دوم در تامین منابع مالی غیرنقد در بودجه شهرداری تهران از محل صدور مجوز تراکم ساختمانی است.

مطابق با گزارش رسمی شورای شهر تهران در سال گذشته از سهم 36 درصدی منابع غیر نقد در بودجه 17 هزار و 219 میلیارد تومانی معادل 84 درصد محقق شده است. برای سال جاری نیز معادل 40 درصد بودجه 17 هزار و 880 میلیارد تومانی شهرداری تهران از محل منابع غیرنقد شامل واگذاری املاک و مجوز تراکم تامین خواهد شد.با این وجود اگرچه پروسه واگذاری ملک توسط شهرداری تهران به اشخاص حقیقی و حقوقی طی سال‌های گذشته همواره وجود داشته است اما واگذار‌ی‌های دوره اخیر مدیریت شهری به علت «اعمال تخفیف 5 تا 50 درصدی به برخی خریداران ملک» محل سوال نهادهای نظارتی و ابهام برخی اعضای شورای شهر تهران قرار گرفته است. با این وجود رئیس شورای شهر که رویه او در برخورد با گزارش های نظارتی و پنهان کاری وی مورد نقد سایر اعضا قرار دارد تاکید دارد که آبروی اعضای شورا آبروی شوراست.

به گزارش بلدیه، ماجرا از تذکر یک عضو اصلاح طلب شورای شهر تهران در جلسه علنی هفته گذشته شورا شروع شد. غلامرضا انصاری عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران نسبت به واگذاری غیرمتعارف برخی املاک شهرداری به افراد حقیقی و حقوقی با استناد به گزارش سازمان حسابرسی کل کشور اعتراض کرد. این انتقاد در روزهای بعد با انتشار اخباری از اسامی برخی از اعضای خانواده شهرداری و شورای شهر تهران ادامه یافت. اعضای شورای شهر تهران از یک با اعتراض نسبت به پنهان کردن گزارش سازمان حسابرسی از سوی رئیس شورا و از سوی دیگر با تکیه بر تخلف احتمالی در ارائه تخفیفات واگذاری املاک خواستار پاسخگویی مدیران ارشد شهرداری شدند.

آنچه از طریق این گزارش 6‌صفحه‌ای ارائه شده از سوی حسابرس محل اشکال قرار گرفته و از جانب برخی اعضای شورای شهر به‌عنوان تخلف در واگذار‌ی‌های اخیر مطرح است این است که تخفیفاتی از 50 میلیون تا 800 میلیون تومان در پروسه واگذاری‌ها اعمال شده که معادل 5 تا  50 درصد قیمت املاک برآورد می‌شود. این املاک اگرچه با قیمت کارشناسی دادگستری تعیین قیمت شده که از این منظر اشکالی به واگذاری‌ها وارد نشده اما آنچه نکته انحراف این پرونده محسوب می‌شود میزان و نحوه اعمال تخفیف در واگذاری‌ها است که نهادهای نظارتی پیگیر مستندات قانونی این تخفیفات هستند. گفته می‌شود املاک قدیمی ساز در فهرست واگذاری‌ها نیز بوده است. ضمن آنکه برخی املاک با اقساط طولانی مدت به تعدادی از اعضای شهرداری (شامل معاونان شهردار و مدیران ارشد) و شورای شهر تهران واگذار شده است.

کارشناسان شهری معتقدند اصل موضوع فروش املاک شهرداری از آنجا که در بودجه سالانه شهرداری تهران در ذیل درآمدهای غیرنقد گنجانده شده غیرقانونی محسوب نمی‌شود اما عدم پاسخگویی شفاف درخصوص این موضوع ممکن به مخدوش شدن اعتماد شهروندان منجر شود.

مدیریت شهری تهران در ابتدا به موضع گیری غیررسمی آنهم از طریق کانال تلگرامی «سخنگوی شهردار تهران» بسنده کرده بود اما سرانجام روزگذشته با انتشار برخی اسامی به عنوان دریافت کنندگان تخفیفات نامتعارف در واگذاری املاک، شهردار تهران به صراحت اعلام کرد: در واگذاری‌های املاک فقط خانواده شهرداری در اولویت نبوده بلکه برخی تعاونی‌های مسکن مربوط به برخی نهادها از جمله قوه قضائیه نیز از این امتیاز استفاده کرده‌اند.او در عین حال اظهار کرد: بعضی نقل‌ها گفته می‌شود ولی شهرداری بحث واگذاری امتیازات، پروانه و زمین را بر اساس مر قانون انجام داده و تخفیفات نیز بر همان اساس بوده است.

او ادامه داد: برخی تعاونی‌های دیگر که حتی در زیرمجموعه شهرداری نیز نبودند ولی شهرداری بر اساس مقررات کمک کرده است مانند تعاونی قوه قضائیه که بیش از 5 هزار نفر عضو دارد و این تعاونی نیز از تخفیفات برخوردار شده است. همراه با اعلام موضع شهردار تهران نسبت به انتشار خبر واگذاری های املاک شهرداری، برخی اعضای شورای شهر نیز که به عنوان دریافت کنندگان این تخفیفات مورد نقد برخی رسانه ها قرار گرفته بودند یا در مقام رد این موضوع برآمدند یا آنکه سکوت کردند.

در عین محمدمهدی تندگویان عضو شورای شهر تهران در گفت و گو با یکی از رسانه ها با اشاره به قانون «تشكيلات، وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي كشور»، عنوان کرد: هر نوع معامله يا رابطه اعضاي شوراي شهر و بستگان درجه يك آنان با شهرداري تا زماني كه عضو شورا هستند، خلاف قانون و در نتيجه عدم رعايت اين مساله تخلف است و اين مساله توجيه پذير نيست.

بر اين اساس تملك ملك يا اراضي متعلق به شهرداري مشمول همين قانون ممنوعيت معاملات با شهرداري مي‌شود و به همين دليل است كه سازمان بازرسي كشور به عنوان يك نهاد نظارتي، اسامي افرادي كه به صورت غيرقانوني با شهرداري معامله كرده‌اند را ليست كرده است؛ چرا كه واگذاري زمين و املاك شهرداري به اعضاي شوراي شهر ۱۰۰ درصد تخلف است.

او درباره میزان تخفیفات ارائه شده نیز اظهار کرد: « برخی قوانين داريم كه شهردار از رديف‌هاي مصوب مي‌تواند چند درصدي تخفيف دهد، اما نه ۴۰ درصد و ۵۰ درصد و نه اينكه شامل هر كس و هر زميني شود. چنين نيست كه بگوييم دست شهردار باز است و مي‌تواند تا هر چقدر كه خواست تخفيف دهد؛ چرا كه اينها اموال شهرداري و اموال ملت است. اگر شهردار از رديف‌هاي اختياري خودش تخفيف‌ها را قائل شده و از آن رديف پرداخت كرده است، نهايتا تا ۱۵ درصد اين تخفيفات مي‌تواند لحاظ شود و حتي اين ۱۵ درصد هم در موارد خاص مانند تخفيف به ايثارگران و چنين مواردي مي‌تواند اعمال شود و نه به مديران رده بالا. بر اين اساس چنان كه اين تخفيف‌ها و واگذاري‌ها در پوشش تعاوني يا غيرتعاوني صورت گرفته است، به نظرم قانوني نيست و بايد بررسي شود.»

اظهارنظر اعضا و انتقاد از رویه هیات رئیسه شورای شهر تهران در ارائه گزارش های نهادهای نظارتی بیرون از شورا به اعضا بالاخره منجر به واکنش مهدی چمران شد. او درباره چرایی عدم ارائه این گزارش به اعضای شورای شهر گفت: «به من هیچ نامه ای و یا خبری از سازمان بازرسی در خصوص موضوع اخیر دریافت نکردم که من نخواهم اعلام کنم. ما یک آبروی مشترک داریم و آن آبروی شوراست.»

احمد حکیمی‌پور عضو شورای شهر تهران نیز با بیان اینکه گفته شده که این واگذاری‌ها بر اساس قانون و اختیارات شهرداری بوده است، گفت: اگر شورا این اختیارات را به شهردار داده است،  وی باید در قبال شورای شهر پاسخگو باشد و در مورد این واگذاری‌ها توضیح دهد چرا که تخلف شهرداری  ١٥٠ میلیارد تومان در کمک به تعاونی‌ها و ٢٢٠٠میلیارد تومان در واگذاری املاک به اشخاص حقیقی است.

نهایتا شهرداری تهران در یک اطلاعیه رسمی در واکنش به انتشار این اخبار اعلام کرد: از طریق مراجع حقوقی و قضایی پیگیر نشر اکاذیب خواهد بود.

در این اطلاعیه آمده است: «به دنبال انتشار خبر کذبی در یکی از رسانه‌ها مبنی بر واگذاری املاک شهرداری به اشخاص حقیقی و حقوقی و نشر آن از سوی عده‌ای خاص در فضای مجازی، شهرداری تهران ضمن تکذیب خبر این رسانه و پیگیری حقوقی و قضایی آن اعلام می‌دارد؛ اولا هیچ ملکی بدون رعایت قوانین و مقررات در شهرداری تهران به کسی واگذار نشده است. دوما کمک‌های شهرداری تهران بر اساس مقررات و مصوبات شورای اسلامی شهر به تعاونی مسکن کارکنان بوده است. »

در این میان محمود صادقی نماینده مردم تهران نیز امروز در مجلس طی تذکر شفاهی با انتقاد از  بی توجهی به  بخشی از سازمان‌ها به لحاظ حسابرسی مالی، گفت: گزارشی در روزهای گذشته در مورد تخلفات گسترده شهرداری تهران، منتسب به سازمان بازرسی کل کشور منتشر شد که در حوزه‌ واگذاری املاک و پروژه‌های مشارکتی به برخی افراد و شرکت‌های مساله دار بود. لذا در این باره از مسئولین سازمان بازرسی می‌خواهم در مورد صحت و سقم این گزارش اعلام نظر کنند.
 


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تهران - شهرداری - شورای - املاک - واگذاری - گزارش - شهردار - اعضای - تخفیفات - شهرداري - بودجه - اعلام - واگذاری‌ها - حقوقی - ارائه - آبروی - قانون - گذشته - انتشار - غیرنقد - مي‌تواند - اعمال - حقیقی - گرفته - عنوان - موضوع - منابع - نظارتی - حسابرسی - رسانه - تعاونی - بلدیه - انتقاد - تومان - اشخاص - میلیارد - بازرسی - تامین - دریافت - معادل - تخفيف - نهادهای - مقررات - مساله - اظهار - قضائیه - تعاونی‌های - درباره - واکنش - تخفيف‌ها - اختیارات - اطلاعیه - قضایی - اموال - رديف‌هاي - معامله - اعضاي - شوراي - کنندگان - مانند - اسامی - پروسه - اگرچه - واگذار‌ی‌های - مدیریت - تخفیف - تومانی - درصدی - سرانجام - مشترک - سال‌های - تراکم - پنهان - شوراست - میلیون - مدیران - محسوب - میزان - پیگیر - پاسخگویی - ادامه - افراد - اعتراض - روزهای - خانواده - واگذار -

نظر شما در مورد : سرانجام مبهم گزارش واگذاری ها و تهدید آبروی مشترک

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها