مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5964 -تاریخ انتشار : سه شنبه 09 شهریور 1395 -ساعت : 10:27

چاپ به اشتراگ گذاشتن

بازدید از روستاهای نمونه در سه استان پایلوت اقتصاد مقاومتی با هدف شناسایی ظرفیت‌های اقتصادی

مازندشورا:

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به بازدیدهای این معاونت از 265روستای پایلوت اقتصاد مقاومتی در سه استان آذربایجان شرقی، کرمان و لرستان بر لزوم آموزش دهیاران برای شناسایی محورهای توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و استفادة آنان از نخبگان اقتصادی، علمی، اجتماعی و حضور بیشتر جوانان و بانوان در عرصه‌های اندیشه‌ورزی و خلاقیت در تولید، اشتغال و توسعه پایدار عرصه های روستائی تاکید نمود. 

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، سعیدرضا جندقیان بیدگلی گفت: با توجه به نامگذاری سال جاری از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» و با توجه به تعیین سه استان لرستان، کرمان و آذربایجان شرقی به عنوان استان‌های پایلوت اقتصاد مقاومتی از سوی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و واگذاری مسؤولیت اجرایی این امر به وزارت کشور، حوزه معاونت امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته اقداماتی را در دستور کار قرار داد.

وی افزود: در گام نخست شناسایی و احصای روستاهای دارای ظرفیت توسعة اقتصادی در یک یا چند محور خاص در سه استان مزبور در دستور کار قرار گرفت و بدین منظور با تهیه فرم‌هایی، اطلاعات روستاهای نمونه از استانداری‌های موصوف دریافت شد که در این بخش از سوی استانداری‌ آذربایجان شرقی 100 روستا، از سوی استانداری لرستان 105 روستا و از سوی استانداری کرمان 160 روستا به عنوان روستاهای نمونه و دارای ظرفیت‌های توسعه اقتصادی با محورهای مشخص به حوزه معاونت امور دهیاری‌های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور معرفی شدند.

جندقیان گفت: در گام بعدی، کارگروهی متشکل از معاون امور دهیاری‌ها و مدیران کل این معاونت تشکیل شد و برنامه بازدید از تک‌تک روستاهای فوق در دستور کار قرار گرفت.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به همت و پشتکار مدیران و کارشناسان حوزة معاونت دهیاری‌ها اظهار کرد: بازدیدهای فشرده‌ای در طول مردادماه سال جاری با مجموع 39 نفر روز از روستاهای هدف صورت گرفت که ظرفیت‌ها و قابلیت‌های هر کدام از روستاها بررسی شده و ضمن تشریح ابعاد طرح برای مسؤولان محلی، برای هر روستا فرم‌هایی به منظور سنجش قابلیت‌ها و تطبیق آن با محورهای اعلام شده و موجود و تعیین اولویت‌های توسعة روستا با توجه به محور قابل توسعه، تکمیل شد.

وی با اشاره به نتایج بازدیدها گفت: عمده ظرفیت‌ها و قابلیت‌های توسعه‌ای روستاها، مواردی همچون گردشگری، صنایع تبدیلی کشاورزی، کارگاه‌ها و صنایع کوچک، صنایع دستی و تولید محصولات کشاورزی، باغی و دامی را شامل می‌شد.

جندقیان اضافه کرد: همچنین به منظور فِعلیت بخشیدن به قابلیت‌های توسعه‌ای روستاهای مزبور، مقرر شده است تا هرکدام از روستاها طرح‌های درآمدزای خود را بر اساس ظرفیت‌های شناسایی شده و مطابق با شیوه‌نامه و فرم‌های ابلاغی این سازمان تکمیل و به سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور معرفی کنند.

وی ابرازامیدواری نمود که با اجرایی شدن این مهم در سطح روستاهای هدفِ این سه استان و ارزیابی و بررسی عملکرد این طرح، با رویکردی مبتنی بر معرفی این روستاها به عنوان الگو و مدلی موفق و مبتنی بر مشارکت مردم و دولت، می‌توان با تعمیم آن به سایر روستاهای کشور نیز شاهد رونق و توسعه اقتصادی روستاهای کشور به عنوان کانون‌های اشتغال، تولید، ثروت و ارزش‌آفرینی باشیم.

جندقیان در خصوص رویکردهای خاص مدنظر معاونت امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در طول بازدیدها گفت: برگزاری جلسه با نخبگان دانشگاهی، فرهیختگان استانی، کارآفرینان و فعالان اقتصادی جهت اعلام رویکرد وزارت کشور برای این مدل الگویی توسعه، جلسه با مدیران استانی و محلی از جمله مدیران‌کل دفاتر امور روستایی و شوراهای استانداری ها، فرمانداران، بخشداران، اعضای شورای اسلامی روستاها و دهیاران منتخب، تأکید بر بازدیدهای میدانی و شناسایی مستقیم محورهای توسعه و همچنین تأکید بر ظرفیت‌های بومی و توجه به استعدادهای داخلی و ایجاد اعتمادبه‌نفس اجتماعی از جمله مواردی بودند که در همة بازدیدها به طور خاص به آنها پرداخته‌ایم.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور همچنین پنج پیشنهاد اجرایی به‌ منظور بهبود امور و تسریع در فرآیند انجام کار در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی در مناطق روستایی کشور را ارائه نمود و گفت: نخستین پیشنهاد، لزوم آموزش دهیاران برای احصای قابلیت‌های محیطی و شناسایی محورهای توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.

وی دومین پیشنهاد را لزوم استفادة دهیاران از نخبگان اقتصادی، علمی، اجتماعی و حضور بیشتر جوانان و بانوان در عرصه‌های اندیشه‌ورزی و خلاقیت در تولید، اشتغال و توسعه پایدار عرصه‌های روستایی عنوان نمود. 

جندقیان افزود: فراهم‌نمودن بازدیدهای محیطی و میدانی برای دهیاران از روستاهای موفق و نحوة عملکرد مدیران و شوراهای روستایی و الگوپذیری و مشارکت در درک توسعه و استفاده از ظرفیت‌های روستایی برای توسعة روستایی؛ سومین پیشنهاد است.

وی، آموزش برای مردم و تعامل بیشتر با روحانیون و بسیج روستایی جهت مشارکت بهتر و بیشتر در امر توسعة روستا و اینکه ما می‌توانیم در درون روستا ثروت بیافرینیم و تولید پایدار خلق کنیم را چهارمین پیشنهاد ذکر کرد.

جندقیان در خاتمه، لزوم تعامل و هم‌افزایی مدیران شهری و روستایی و داشتن دید پهنه‌ای به عرصه‌های سکونتگاهی لزوم توجه به عرصه‌های اقتصادی مبتنی بر کشاورزی و آموزش استفاده بهینه از منابع آب و تغییر الگوی کشت در استان‌های پایلوت که بسیار حیاتی و مهم است را پنجنین پیشنهاد عنوان نمود.


منبع : امور دهیاری های وزارت کشور


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : روستاهای - توسعه - دهیاری - اقتصادی - روستایی - روستا - عنوان - اقتصاد - معاونت - پیشنهاد - شناسایی - شهرداری - جندقیان - اجتماعی - تولید - روستاها - محورهای - مدیران - عرصه‌های - دهیاران - مقاومتی - ظرفیت‌های - استان - معاون - دهیاری‌های - پایلوت - توسعة - منظور - قابلیت‌های - بازدیدهای - آموزش - بیشتر - همچنین - مبتنی - دستور - کشاورزی - صنایع - معرفی - بازدیدها - استانداری - مشارکت - اجرایی - نخبگان - اشاره - پایدار - اشتغال - آذربایجان - کرمان - لرستان - نمونه - توسعه‌ای - مواردی - استفادة - عملکرد - فرهنگی - استانی - استفاده - تعامل - محیطی - میدانی - تأکید - شوراهای - اعلام - استان‌های - مزبور - تعیین - دارای - احصای - شهرداری‌ها - بازدید - افزود - فرم‌هایی - خلاقیت - جوانان - بررسی - وزارت - بانوان - ظرفیت‌ها - دهیاری‌ها - اندیشه‌ورزی - تکمیل -

نظر شما در مورد : بازدید از روستاهای نمونه در سه استان پایلوت اقتصاد مقاومتی با هدف شناسایی ظرفیت‌های اقتصادی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها