مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 599 -تاریخ انتشار : دوشنبه 05 آبان 1393 -ساعت : 09:54

چاپ به اشتراگ گذاشتن
رکود سختی بر بازار مسکن حاکم است / شرط انبوه‌سازان برای ورود به بافت‌های فرسوده

عضو هیئت مدیره کانون انبوه‌سازان ایران

رکود سختی بر بازار مسکن حاکم است / شرط انبوه‌سازان برای ورود به بافت‌های فرسوده

مازند شورا: عضو هیئت مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان ایران با اعلام اینکه رکود سختی در بازار مسکن حاکم است، گفت: برای ورود انبوه‌سازان به بافت‌های فرسوده باید در زمینه تملک این بافت‌ها اقداماتی صورت گیرد.

مازند شورا: علی‌اکبر زورقچیان در حاشیه تجلیل از انبوه‌سازان برتر شهرستان آمل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در آمل با اعلام اینکه امروز در بازار مسکن دچار رکود سختی هستیم، بیان داشت: مهم‌ترین دلیل این رکود عدم قدرت خرید مشتری است و فکر می‌کنم تنها راه رونق مسکن تامین منابع مالی برای خرید آن باشد.

*افزایش گرایش انبوه‌سازان به اجرای مقررات ملی ساختمان

وی با اشاره به اینکه از زمان تشکیل کانون انبوه‌سازان در کشور که 12 سال از عمر آن می‌گذرد و با توجه به انسجام انبوه‌سازان روز به روز شاهد اجرا شدن مقررات ملی ساختمان هستیم، اظهار داشت: در این امر به شهادت مردم تحولی در این صنعت ایجاد شده است و طی سالیان افرادی که تخصص نداشتند و به عنوان‌های مختلف وارد این حرفه شده بودند از این صنعت خارج شده و صنعت ساختمان به ویژه در حوزه ساخت تخصصی شده است.

*تسهیلات مسکن به انبوه‌سازان اختصاص یابد

عضو هیئت مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان ایران در پاسخ به این سئوال که انبوه‌سازان پرداخت تسهیلات مسکن به انبوه‌سازان را در افزایش ساخت واحدهای مسکونی موثر می‌دانند، افزود: این موضوع را در دولت، مجلس و بانک‌ مرکزی پیگیر هستیم زیرا معتقدیم تامین منابع مالی برای انبوه‌سازان علاوه بر رشد صنعت ساخت سبب ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی و رشد تمام صنایع وابسته می‌شود.

زورقچیان ادامه داد: بنابراین اگر تسهیلات در اختیار انبوه‌سازان باشد در طول دوران ساخت از آن استفاده و پس از پایان به مشتریان واگذار می‌شود اما اگر فقط به خریدار تسهیلات بدهند رونقی در ساخت ایجاد نمی‌شود.

*شرط انبوه‌سازان برای ورود به بافت‌های فرسوده

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان مازندران با اشاره به پرداخت تسهیلات 50 میلیون تومانی در بافت‌های فرسوده نیز یادآور شد: درباره تسهیلات جدید 50 میلیون تومانی ویژه بافت‌های فرسوده نظرات خود را به دولت اعلام کردیم اما مهم‌ترین بحث در بافت‌های فرسوده مسئله تملک بافت بوده که به تنهایی از عهده انبوه‌سازان خارج است.

وی خاطرنشان کرد: وقتی انبوه‌ساز وارد بافت می‌شود و ملکی را خریداری می‌کند، بعد از خرید نخستین پلاک، پلاک‌های بعدی افزایش قیمت پیدا می‌کند.

این انبوه‌ساز افزود: در این زمینه معتقدیم باید یک نهاد حکومتی برای تملک بافت‌های فرسوده وارد شده و بعد از تملک در اختیار انبوه‌ساز قرار دهد، اما اگر تملک به انبوه‌ساز واگذار شود این امر به دلیل افزایش قیمت‌ها از عهده انبوه‌ساز خارج است.

وی یادآور شد: در این بخش اگر تملک به درستی صورت نگیرد تنها مسکن‌های خرد ایجاد می‌شود ولی اگر بخواهیم مسکن اجتماعی بسازیم، حتما باید نهاد حکومتی در این زمینه وارد عمل شود.لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : علی‌اکبر زورقچیان - انبوه سازان - مسکن - مازندران - -

نظر شما در مورد : رکود سختی بر بازار مسکن حاکم است / شرط انبوه‌سازان برای ورود به بافت‌های فرسوده

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها