مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 6006 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 10 شهریور 1395 -ساعت : 10:06

چاپ به اشتراگ گذاشتن

طرح یک‌فوریتی تحقیق و تفحص از شهرداری اعلام وصول شد

اصولگرایان مخالف تحقیق و تفحص

مازندشورا: کار واگذاری املاک نجومی به تحقیق و تفحص شورای شهر کشید.

مازندشورا:

بلدیه| اگرچه پیش از این یکی از نمایندگان تهران مجلس شورای اسلامی اعلام کرده بود مجلس از شهرداری تحقیق و تفحص می‌کند اما دیروز پس از انتخابات هیات‌رئیسه شورای شهر، اصلاح‌طلبان شورا طرح یک‌فوریتی را به ریاست شورا تقدیم کردند که براساس آن شورای شهر هم به پرونده واگذاری املاک بی‌ضابطه ورود می‌کند تا ابعاد آن کاملا مشخص شود. تمامی اطلاح‌طلبان به اضافه سه نفر از اصولگرایان یعنی عباس شیبانی، رحمت‌الله حافظی و علیرضا دبیر این طرح را امضا کرده‌اند. این‌ بار اول نیست که شورای شهر طرح تحقیق و تفحص از شهرداری را کلید می‌زند، بنا بر گفته‌های علی صابری در شورای شهر سوم، دو بار این اتفاق افتاده است.
 شورا می‌تواند
صابری به «فرهیختگان» می‌گوید:‌ «این تفحص قانونی است. بنا بر ماده 75 آیین‌نامه داخلی شورای شهر تهران، این نهاد می‌‌‌تواند طرح تحقیق و تفحص را در مورد هریک از امور شهرداری داشته باشد. خود من از امضا‌کنندگان یک فوریت این طرح بودم.» محمد سالاری، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه شورا باید در سال آخر جایگاه نظارتی خود را تقویت کند، گفت:‌ «شهردار و سخنگوی قوه‌قضائیه موضوع واگذاری‌ها را تایید کرده‌اند اما برخی افراد که نام‌شان در لیست بوده منکر این موضوع هستند و برخی آن را مطابق قانون می‌دانند.» به اعتقاد او قبل از اینکه مجلس شورای اسلامی طرح تحقیق و تفحص خود را در دستور کار قرار دهد، وظیفه پارلمان است که به‌منظور صیانت از آبرو و حیثیت افراد در یک مسیر کارشناسی، طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران را ارائه دهد و در کمترین زمان ممکن با استفاده از ظرفیت کارشناسی این موضوع در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گیرد. مساله‌ای که در این میان وجود دارد این است که واگذاری این املاک از طریق سازمان املاک شهرداری‌ها انجام شده است؛ موضوعی که علی‌رضا دبیر، با اشاره به اینکه قبلا هم موضوع اصلاح آیین‌نامه این سازمان را گوشزد کرده‌ است به آن اشاره کرد. به اعتقاد او این آیین‌نامه نیاز به اصلاح فوری دارد. احمد حکیمی‌پور، رئیس فراکسیون اصلاح‌طلبان شورای شهر تهران در گفت‌وگو با «فرهیختگان» با بیان اینکه شهرداری اموال مردم را به فروش گذاشته است، می‌گوید: «طرح یک‌فوریت تحقیق و تفحص به چمران ارائه شد، باید در این دوره شورا تکلیف این موضوع مشخص شود.» به اعتقاد او سازمان بازرسی باید با جدیت این موضوع را دنبال کند.
 
هیات‌رئیسه قبلی شورا ابقا شد

ریزش رای چمران
 
فرهیختگان| هیات‌رئیسه شورای شهر تهران اصولگرا باقی ماند تا تعداد سال‌های ریاست چمران بر پارلمان شهری تهران به عدد 13 برسد. صبح دیروز در جلسه علنی شورای شهر تهران بار دیگر احمد مسجد‌جامعی و مهدی چمران با هم به رقابت پرداختند که خروجی آن منجر به تکیه دوباره چمران با 16 رای بر صندلی ریاست شورا شد. پیش از رای‌گیری محمد حقانی، رئیس کمیته محیط‌زیست شورای شهر از چمران خواست کاندیداهای ریاست برنامه‌های خود را اعلام کنند که چمران در پاسخ به او گفت: ‌‌«‌رئیس شورا، کار اجرایی نمی‌کند و نیازی به اعلام برنامه نیست.» با این حال چمران امسال هم مثل سال گذشته ریزش رای داشت. سال گذشته رحمت‌الله حافظی با کناره‌گیری از اصولگرایان رای‌اش را سفید به صندوق انداخت؛ امسال هم یکی دیگر از اصولگرایان رای خود را به نفع مسجد‌جامعی نوشت تا تعداد آرای او را به 14 برساند. بسیاری این رای را به هادی ساعی، عضو ورزشکار شورا نسبت می‌‌دهند. اما اسماعیل دوستی، عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران در گفت‌وگو با «فرهیختگان» این رای اضافه را به عباس شیبانی، عضو غیر‌فعال شورا نسبت می‌دهد. با این حال احمد مسجد‌جامعی در واکنش به نتایج انتخابات گفت: «‌این نتایج از قبل قابل پیش‌بینی بود.» بسیاری حضور رحمت‌الله حافظی در میان کاندیداهای نایب‌رئیسی شورا را خبر خوبی برای اصلاح‌طلبان می‌دانستند، اما با این حال او یک رای بیشتر نیاورد و محمد طلایی با 17 رای به نایب‌رئیسی شورا رسید که حبیب کاشانی در واکنش به تعداد آرای او گفت:‌ «رئیس شد دیگر؛ رای‌هایش از چمران هم بیشتر است.» در این رقابت برای نایب‌رئیسی، احمد حکیمی‌پور از جناح اصلاح‌طلبان هم حضور داشت که 13 رای خالص اصلاح‌طلبان را کسب کرد. با این حال اسماعیل دوستی می‌گوید: ‌«بنای ما بر این بود که اگر مسجد‌جامعی رئیس شود، به حافظی رای بدهیم.»

 برای ثبت در تاریخ
حافظی هم در واکنش به تک‌رای بودن خود گفت: ‌«امسال کاندیدای نایب‌رئیسی شدم تا ثابت شود و در تاریخ شوراها ثبت شود که مدعیان اصولگرایی در شورا تاب و تحمل منتقد اصولگرای خود را نیز ندارند.» در ادامه جلسه تکلیف باقی جایگاه‌های هیات‌رئیسه شورا مشخص شد. ابوالفضل قناعتی و محسن پیرهادی به‌عنوان منشی‌های هیات‌رئیسه و رضا تقی‌پور به‌عنوان سخنگوی شورا انتخاب شده‌اند. با این حال محمد‌مهدی تندگویان، سخنگوی فراکسیون اصلاح‌طلبان، پیروز این انتخابات را اصلاح‌طلبان می‌داند؛ چراکه آنها موفق شده‌اند بدون هیچ‌گونه رایزنی و لابی، یک رای از اصولگرایان بگیرند.
 


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شورای - تهران - چمران - تحقیق - اصلاح‌طلبان - موضوع - شهرداری - اصولگرایان - ریاست - اینکه - حافظی - مسجد‌جامعی - هیات‌رئیسه - نایب‌رئیسی - اعلام - آیین‌نامه - اشاره - اعتقاد - می‌گوید - تعداد - امسال - واکنش - سخنگوی - انتخابات - فرهیختگان - املاک - رحمت‌الله - گذشته - بسیاری - دیروز - اسماعیل - کاندیداهای - رقابت - دوستی - به‌عنوان - شده‌اند - بیشتر - اسلامی - می‌کند - نتایج - کرده‌اند - واگذاری - ابعاد - پارلمان - افراد - اضافه - یک‌فوریتی - کارشناسی - ارائه - گفت‌وگو - تکلیف - فراکسیون - حکیمی‌پور - اصلاح - شیبانی -

نظر شما در مورد : اصولگرایان مخالف تحقیق و تفحص

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها