مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 6146 -تاریخ انتشار : یکشنبه 14 شهریور 1395 -ساعت : 10:30

چاپ به اشتراگ گذاشتن

در سیصد و چهارمین جلسه شورای شهر گرگان مطرح شد؛

بیعت اعضای حامی شهردار با رئیس جدید واتهام زنی به رئیس سابق

مازندشورا: اعضای حامی شهردار گرگان ضمن اتهام ارتکاب تخلف به رئیس سابق، به رئیس جدید شورای شهر دست بیعت و همکاری دادند.

مازندشورا:

بلدیه| سیصد و چهارمین جلسه شورای اسلامی شهر گرگان شامگاه شنبه به صورت رسمی و علنی با حضور تمامی اعضا، شهردار و برخی مدیران شهرداری در صحن شورا برگزار شد.نخستین جلسه شورای چهارم با آخرین ترکیب هیئت رئیسه خود نزدیک بود تا آستانه تعطیلی پیش برود زیرا تنها هشت عضو (منتقدان شهردار) در صحن علنی حاضر بودند و با این وضعیت، جلسه از حالت رسمی خارج می شد.
سیدمحمد قدس مفیدی رئیس جدید شورای چهارم پس از گذشت ۱۰ دقیقه و به حدنصاب نرسیدن تعداد اعضا خواستار تشکیل جلسه به صورت غیررسمی شد. بدین ترتیب با پخش قرآن و سرود جمهوری اسلامی، جلسه با حضور شهردار و هشت عضو کار خود را آغاز کرد.
قدس مفیدی سخنانش را با بیان تشکر و خداقوت به اعضای هیئت رئیسه قبلی آغاز کرد و گفت: تمام تلاش خود را برای سازندگی گرگان در راستای اهداف شورایی و مدیریت شهری به کار می بندم.
ورود همزمان گروه حامی شهردار!
سپس زهرا نورا رئیس سابق و منشی اول فعلی پشت تریبون قرار گرفت و از کشته و داغدار شدن خانواده های گلستانی بر اثر بارندگی شدید پنجشنبه شب استان ابراز تاسف کرد. وی از شهردار گرگان تقاضا کرد گزارشی از میزان خسارت های ناشی از سیلاب به هیئت رئیسه شورا ارائه دهد تا تصمیمات حمایتی لازم برای خانواده های داغدیده در نظر گرفته شود.
نورا همچنین به تشریح جزئیات انتخابات غیرعلنی هیئت رئیسه پرداخت و از اینکه شاید نتوانسته در برخی تکالیف خود مطابق قانون عمل کرده باشد، حلالیت طلبید.
پس از گذشت پانزده دقیقه، هر پنج عضو طیف حامی شهردار به صورت همزمان وارد صحن علنی شدند تا ضمن کامل شدن تعداد اعضا جلسه نیز به رسمیت برسد.
محمدابراهیم جرجانی از شهردار و مدیران واحدهای مختلف شهرداری در مدیریت بحران بارندگی شدید اخیر تقدیر کرد. جرجانی که با آب و تاب خاصی از شهردار تشکر می کرد گفت: اینگونه نیست که برخی می گویند شهردار تنها پل می سازد و ما توانایی وی در مدیریت بحران را هم در شب های گذشته مشاهده کردیم!
اختلاف نظر ۱۸۰ درجه ای رئیس فعلی با رئیس اسبق
اظهار رئیس اسبق، نخستین چالش ریاست قدس مفیدی را در پی داشت. حسین ربیعی معتقد بود از آنجایی که دستورکار امروز شورا مربوط به دوران مدیریت گذشته است بنابراین این جلسه از نظر قانونی مشروعیت ندارد که البته این اظهار نظر با تایید چهار عضو همگام او همراه شد.
ربیعی در بخش دیگر سخنان خود گریزی به دوره ریاست زهرا نورا زد و آن یکسال را «ضعیف ترین» دوره مدیریتی شورای چهارم نام برد! به گفته وی، شورا در سال سوم تا آستانه انحلال پیش رفت و هنوز ادامه راه مشخص نیست. رئیس اسبق در نطق خود تخلفاتی را متوجه رئیس سابق کرد و در بیانی کنایه آمیز از رئیس فعلی خواست که خود او رئیس شورا باشد و تحت تاثیر دیگر اعضا قرار نگیرد.
ضعیف خواندن دوره سوم ریاست شورا از سوی ربیعی، بی پاسخ نماند و واکنش رئیس فعلی را به دنبال داشت. قدس مفیدی به دفاع از دوره ریاست نورا پرداخت و آن را «قوی ترین» مدیریت سه سال اخیر برشمرد! ربیعی همچنین گفت رئیس جدید مورد حمایت تمام اعضا خواهد بود در صورتی که همچون دوره گذشته تخلفی اتفاق نیفتد!
در ادامه نوبت به نطق ناصر گرزین رسید. رئیس نخستین دوره شورای چهارم همنوا با ربیعی به انتقاد از نحوه مدیریت یکسال اخیر شورا پرداخت و پیشنهاداتی را به قدس مفیدی ارائه کرد. وی با تاکید بر اینکه در هیئت رئیسه ثبت نام نکرده و تنها یک عضو باقی خواهد ماند از صرف انرژی اعضا برای ارائه خدمت به مردم و خروج از جناح بندی سخن گفت و تمام اعضا را به «اخلاق مداری» دعوت کرد.
تذکر یکی از اعضا بر رعایت شأن شورا
مباحثه اعضا درباره صلاحیت قانونی تشکیل جلسه مدتی از وقت شورا را به خود اختصاص داد. درحالی که ربیعی و گرزین صریحاً مدعی بودند طبق آئین نامه اجرایی، تشکیل این جلسه قانونی نیست اما محمدرضا سبطی همانند قدس مفیدی معتقد بود برگزاری جلسه سیصد و چهار منع قانونی ندارد.
سبطی با اشاره به کلام امام علی (ع) در باب رعایت اخلاق، مراعات شأن و شئون شورا را وظیفه همه اعضا دانست و بیان کرد: همه باید به رئیس جدید شورا کمک و چنانچه انتقادی داریم به طور شفاف مواضع خود را بیان کنیم.
دیگر عضوی که به تشکر از رئیس سابق و تبریک به رئیس فعلی پرداخت، اسدالله کبیر بود. عضو ورزشی شورا در سخنانی که از آن به عنوان «حرف دل» نام برد به بازخوانی و یادآوری ترکیب هیئت رئیسه سال های گذشته پرداخت.
کبیر ضمن ادعای آنکه در دو سال ابتدایی دوره چهارم از هردو تفکر نمایندگانی در هیئت رئیسه حضور داشتند، رقم نخوردن این اتفاق در سال سوم را عدم پذیرش ریاست نورا از سوی منتقدین اعلام کرد؛ اتفاقی که به زعم وی موجب ایجاد تنش و مشکلات بسیاری برای شورا شد. کبیر همچنین بر لزوم حکمفرمایی آرامش بر شورا در سال پایانی سخن گفت.

چالش های پیاپی رئیس جدید
اظهارات کبیر درباره ترکیب اعضای هیئت رئیسه شورای چهارم با واکنش علی اصغر یوسفی همراه شد. یوسفی مدعی شد نحوه انتخاب اعضای هیئت رئیسه در سال های اول و دوم از نظر قاطعیت آرا با سال سوم قابل مقایسه نبود. وی همچنین تعداد آرای هیئت رئیسه چهارم را نیز شکننده دانست و آن را حاوی پیام برای مردم عنوان کرد.
به عقیده یوسفی، بهتر بود شورای چهارم در سال پایانی به سمتی پیش می رفت که تمامی ۱۳ عضو همراه هم می بودند. مجادله یوسفی و کبیر در این موضوع قدس مفیدی را مجبور کرد اعضا را به آرامش دعوت کند تا از ادامه «نبش قبر» جلوگیری شود.
 چالش بعدی رئیس جدید به مشخص کردن تعداد و روزهای تشکیل جلسات فوق العاده مربوط می شد. درحالی که قدس مفیدی سه جلسه فوق العاده را رای گیری کرد اما به علت مخالفت اعضای گروه حامی شهردار تعداد آرای لازم احراز نشد تا رئیس شورا پیشنهادات این گروه را بررسی کند.
با پیشنهاد گروه پنج نفره و بحث نسبتاً طولانی، در نهایت دو روز هفته جاری به تشکیل دو جلسه فوق العاده برای مشخص کردن مسئولان کمیسیون ها اختصاص یافت.
دفاع تهاجمی اعضای غایب در جلسات فوق العاده!
در جلسه شنبه گذشته که با حضور فرماندار گرگان برگزار شده بود مقرر شد اعضای غایب در جلسات فوق العاده (پنج جلسه) دلایل موجه یا غیرموجه غیبت خود را در جلسه علنی بعدی اعلام کنند.
قدس مفیدی با یادآوری این موضوع خواستار توضیح شفاهی پنج عضو مشمول این صورتجلسه شد که مطابق انتظار با دفاع تهاجمی اعضای غایب مواجه شد. ربیعی معتقد بود در جلسات غیرقانونی شرکت نکرده و گرزین نیز مدعی شد پیش از رای گیری اعلام کرده بود که نمی تواند در جلسات مذکور شرکت کند.
جرجانی، یوسفی و عبدالهی نیز جلسات فوق العاده را فاقد وجاهت قانونی عنوان کردند. یوسفی که آرزوی سال بهتر برای شورای شهر را کرده بود متذکر شد: چه بهتر بود در نخستین جلسه مدیریت رئیس جدید بحث غیبت ها مطرح نمی شد!
هر یک از این اعضا، رئیس سابق را به ارتکاب تخلفاتی متهم کردند که البته نورا تلاش کرد خود را از این اتهامات مبرا کند.
بحث بر سر افزایش نرخ پارکینگ ها
فائزه عبدالهی در سخنانی بیان کرد: هر یک از اعضای شورا در سطح جامعه تاثیرگذار است و همه راغب هستیم فصل جدیدی از ارتباطات را آغاز کنیم. وی همچنین اظهاراتی درباره چگونگی انتخاب اعضای هیئت رئیسه و مظلومیت گروه متبوع خود بیان کرد.
با پیشنهاد صفرعلی پایین محلی سخنگوی جدید، یک ساعت پایانی وقت شورا به بررسی لوایح و نامه های رسیده اختصاص یافت. پایین محلی مدعی شد بیش از سه ماه از ارسال برخی نامه ها به هیئت رئیسه می گذرد که هنوز بررسی نشده اند.
بحث درباره افزایش نرخ پارکینگ های شهری یکی از مهمترین لوایحی بود که مورد بررسی و مباحثه اعضا قرار گرفت. موافقان و مخالفان افزایش نظرات خود را اعلام کردند و در نهایت مقرر شد اصلاحیاتی در اصل لایحه اجرا شود. حسین صادقلو شهردار نیز با انعطاف پذیری پیشنهاد داد لایحه به رای گذاشته شود و موارد اصلاحی حتماً لحاظ خواهد شد.
در نهایت نخستین جلسه سال چهارم شورای چهارم پس از ۱۵۰ دقیقه به کار خود پایان داد.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : رئیسه - شهردار - شورای - چهارم - اعضای - مفیدی - مدیریت - ربیعی - یوسفی - جلسات - العاده - همچنین - گذشته - پرداخت - گرگان - نخستین - ریاست - تشکیل - قانونی - تعداد - اعلام - درباره - بررسی - گرزین - اختصاص - عنوان - معتقد - پایانی - همراه - ادامه - جرجانی - نهایت - افزایش - ترکیب - پیشنهاد - دقیقه - ارائه - دانست - عبدالهی - درحالی - سخنانی - موضوع - پایین - آرامش - لایحه - یادآوری - پارکینگ - تهاجمی - مربوط - خواستار - همزمان - خانواده - بارندگی - آستانه - برگزار - اسلامی - تمامی - مدیران - شهرداری - اینکه - مطابق - واکنش - اتفاق - نکرده - اخلاق - تخلفاتی - یکسال - بحران - چهارمین - ندارد - البته - رعایت -

نظر شما در مورد : بیعت اعضای حامی شهردار با رئیس جدید واتهام زنی به رئیس سابق

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها