مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 6217 -تاریخ انتشار : دوشنبه 15 شهریور 1395 -ساعت : 15:36

چاپ به اشتراگ گذاشتن

ذاکری تشریح کرد

جزئیات مخدوش بودن گزارش فروش آپارتمان در شهرداری

مازندشورا: رئیس شورای اطلاع‌رسانی شهرداری تهران به مواردی از مخدوش بودن گزارش کارشناس سازمان بازرسی اشاره کرد و گفت: بیش از 30 مورد اعلام شده در فهرست اشخاص حقیقی این گزارش کذب محض است و از تعاونی‌ها هم این افراد آپارتمانی دریافت نکرده‌اند.

مازندشورا:

بلدیه|مهدی ذاکری اظهار داشت: قبل از هر چیز باید این را بدانیم که این نامه صرفا دو برگ سوال همراه با پیوست‌ها و جداولی است که یک کارشناس سازمان بازرسی از مسوولان ذیربط پرسیده است و اصلا گزارش سازمان بازرسی محسوب نمی‌شود. اما متاسفانه درخصوص همین نامه هم، نحوه عملکرد کارشناس به عنوان گزارش منتشر شده است از جهات مختلف در این موضوع محل ایراد و خدشه است. اولا سازمان بازرسی در سال 93 بررسی دوره‌ای در این باره یعنی دقیقا درباره همین پلا‌ک‌های ثبتی داشتند و در تاریخ 28 بهمن 1393 طی نامه‌ای صراحتا به سالم بودن و غیر قابل خدشه بودن فرآیند فروش آپارتمان‌ها صحه گذاشته‌اند و گزارش تنقیحی جامعی به مراجع ذیربط اعلام کردند.
وی ادامه داد: ثانیا کارشناس برخلاف رویه سازمان بصورت حضوری و تشکیل جلسه پیش از انتشار گزارش هیچ توضیحی از مسوولان شهرداری نخواستند، ثالثا نامه حاوی اطلاعات جزیی و مهم را با پیک شهری و بدون مهر محرمانه بر روی این نامه فرستادند و این نامه را برای 53 نفر ارسال کردند که برخی از آنها هیچ دخالتی در این موضوع ندارند. رابعا در کمال تعجب فرصت محدود 48 ساعته برای پاسخگویی افراد به این همه سوال و پیوست قائل شده اند که با توجه به نحوه ارسال و توزیع برخی افراد همزمان با پایان مهلت پاسخگویی نامه را دریافت کردند. همچنین قرینه انتشار رسانه ای موضوع و همزمانی آن با اتفاقات دیگر همه و همه ابهامات و پرسش های مهمی را درباره چرایی رفتار کارشناس سازمان بازرسی بوجود می‌آورد.
ذاکری در ادامه تاکید کرد: اما درباره متن نامه و گزارش مخدوش این کارشناس حرف بسیار است. مهمترین نکته اینکه اساسا رقم 2200 میلیارد تومان تسهیلات به افراد خاص یک دروغ بزرگ است. کارشناس متراژ زمین‌های خریداری شده از سوی بیش از 100 تعاونی مسکن در طول سال‌های گذشته را جمع زده و مدعی ست که یک میلیون و صد هزار متر مربع شده است و بصورت میانگین یک رقم دو میلیون تومانی به ازاء هر متر درنظر گرفته و این‌ها را در هم ضرب کرده و شده 2200 میلیارد تومان و در قالب گزارش اولیه و سوال از مسوولان ذیربط پرسیده است که مستند این واگذاری ها چیست؟! این رقم که هیچ مبنایی ندارد، هیچ ربطی به اشخاص حقیقی ندارد و مطابق نظر این کارشناس، تعاونی‌ها یعنی بیش از 27 هزار نفر از پرسنل شهرداری تهران از این تسهیلات استفاده کردند نه افراد خاص!
رییس شورای اطلاع رسانی تصریح کرد: رقم 2200 میلیارد تومان فروش آپارتمان به افراد خاص ساخته و پرداخته برخی رسانه‌های بی‌اخلاق است که از سوی شبکه های تلویزیونی معاند نیز بارها مورد اشاره قرار گرفته است. در حالی که مطابق همان نامه کارشناس سازمان بازرسی، عدد 2200 میلیارد تومان مورد اشاره ایشان، مربوط به فهرست تعاونی هایی ست که بیش از 27 هزار عضو دارند. سوال اولیه کارشناس بازرسی هم در مورد این عدد 2200 میلیارد به استنادات قانونی اعطاء تسهیلات به همان تعاونی ها بر می گردد. درباره فروش آپارتمان به اشخاص حقیقی در طول دهه گذشته به افراد، رقم مورد ادعای کارشناس سازمان بازرسی که بارها با استناد رد شده است، 32 میلیارد تومان است. یعنی خود کارشناس سازمان بازرسی درباره فهرست اشخاص حقیقی سوالش درباره چرایی ارائه تسهیلات 32 میلیارد تومانی است. اما در بسیاری از رسانه ها و نوشته ها در این باره، عدد 2200 میلیارد تومان که سوال کارشناس درباره همه تعاونی ها است به اشتباه و دروغ به افراد نسبت داده شده است.
ذاکری در ادامه درخصوص نحوه ارائه تسهیلات مسکن به کارکنان در شهرداری تهران گفت: شهرداری تهران به هیچ فردی بطور مستقیم هیچ زمین یا آپارتمانی را واگذار نکرده است. در شهرداری بیش از 114 تعاونی مسکن وجود دارد و بیش از 27 هزار نفر از کارکنان شهرداری اعم از کارمند و کارگر عضو این تعاونی ها هستند و همه تسهیلات مربوط به مسکن از جمله 107 قطعه زمین، از طریق این تعاونی ها اعطاء شده است. همه تسهیلات ارائه شده مطابق مقررات صریح و روشن مجلس شورای اسلامی (قانون بخش تعاون)، مصوبات شورای شهر و مصوبات هیات وزیران است. شهردار تهران این اختیار را در قالب تدوین یک آیین نامه محدود و حدود و ثغور آن را مشخص کرد. این در حالی است که قبل از این سال اینگونه تسهیلات به تعاونی ها ضابطه خاصی نداشت و هیچ مستندی برای ارزیابی و بازرسی آن دوره ها هم وجود ندارد.
وی درخصوص دریافت تسهیلات از سوی برخی خبرنگاران از جمله خبرنگاران صداوسیما نیز اعلام کرد:‌ این افراد هیچ تسهیلات مستقیمی از شهرداری تهران دریافت نکردند و صرفا با خرید امتیاز عضو تعاونی شدند و هیچ آپارتمانی هم به آنها واگذار نشده است.
رییس شورای اطلاع رسانی در ادامه به مواردی از مخدوش بودن گزارش کارشناس بازرسی پرداخت و اظهار داشت : تعداد زیادی (بیش از سی نفر) از موارد اعلام شده در فهرست اشخاص حقیقی مربوط به گزارش کارشناس یاد شده، اساسا کذب محض است یعنی حتی از تعاونی ها هم هیچ آپارتمانی را دریافت نکردند. ذاکری همچنین به ردیف سازی از سوی کارشناس مربوطه پرداخت و گفت:‌ به عنوان مثال کارشناس محترم در گزارش اولیه سازمان بازرسی در کمال ناباوری اشتباه مهمی را مرتکب شده و ردیف سازی کرده است. ملکی که در قالب تعاونی به چند نفر مطابق ضوابط واگذار شده را در جدولی بطور مستقل برای همه افرادی که مشاعا سهیم بودند تکرار کرده است! مثلا ملکی بصورت مشاع به چند نفر به متراژ 436 متر در قالب ضوابط تعاونی واگذار شده است و کارشناس محترم در ردیف های جداگانه این 436 متر را برای همه افراد مجزا نوشته است!! موارد متعددی از عکس نوشت های فضای مجازی که اعداد و ارقام عجیب و غریب به نظر می رسند از این دست هستند. مضافا بر اینکه در فضای مجازی برخی کانال ها و رسانه ها به عمد یا به اشتباه ارقام ریالی را هم به تومان نوشته‌اند!!
وی افزود: ‌یا به عنوان مثال کارشناس محترم درباره برخی از آپارتمان‌ها که در قالب تعاونی در سال‌های گذشته واگذار شده قیمت امروز آن را محاسبه کردند و ما به التفاوت را نوشته‌اند که چرا زیر قیمت، قیمت گذاری شده است؟! اولا قیمت گذاری توسط کارشناس رسمی دادگستری صورت گرفته و ثانیا معلوم است که قیمت منطقه‌ای یک آپارتمان در گذشته متفاوت از قیمت سال 95 است و این در حالی است که آن آپارتمان در همان سال واگذار شده است.
ذاکری در انتها تاکید کرد: این گزارش مخدوش و در ادامه تحریف رسانه ها از همین گزارش مخدوش، لطمات بزرگی به حیثیت برخی افراد و مدیریت شهری تهران وارد کرد که نمی توان انگیزه های رقابت سیاسی را در این موضوع نادیده گرفت.
وی افزود: استقبال شهردار تهران از هرنوع نظارتی در این باره و نامه ایشان به دادستان کل کشور و اعلام آمادگی برای هر نوع بررسی و دعوت از آقای توکلی به عنوان مجموعه سازمان غیردولتی ایشان جهت هرگونه بررسی در این مورد، حکایت از عملکرد شفاف شهرداری تهران دارد.
ان شاالله پس از بررسی قضایی موضوع و انتشار علنی آن، بر همگان روشن خواهد شد که مدل شهرداری تهران در ارائه تسهیلات مسکن به کارکنان الگوست و اگر احیانا تخلف جزیی اتفاق افتاده باشد، همچنانکه شهردار تهران اعلام کردند هیچ خط قرمزی وجود ندارد و قطعا با متخلف نیز برخورد خواهد شد.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : کارشناس - تعاونی - گزارش - بازرسی - تسهیلات - افراد - تهران - شهرداری - میلیارد - درباره - تومان - واگذار - اعلام - ذاکری - ادامه - موضوع - آپارتمان - مخدوش - شورای - ارائه - مطابق - حقیقی - دریافت - اشخاص - گذشته - ندارد - رسانه - عنوان - بررسی - درخصوص - اولیه - ذیربط - کارکنان - فهرست - مربوط - مسوولان - اشتباه - گرفته - آپارتمانی - محترم - شهردار - بصورت - انتشار - اعطاء - خبرنگاران - نوشته - نکردند - پرداخت - ضوابط - موارد - نوشته‌اند - مصوبات - مجازی - ارقام - افزود - گذاری - سال‌های - محدود - پاسخگویی - همچنین - ارسال - ثانیا - پرسیده - عملکرد - آپارتمان‌ها - چرایی - تاکید - اطلاع - رسانی - بارها - تومانی - میلیون - اینکه - اساسا - متراژ - اشاره -

نظر شما در مورد : جزئیات مخدوش بودن گزارش فروش آپارتمان در شهرداری

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها