مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 6275 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 17 شهریور 1395 -ساعت : 10:50

چاپ به اشتراگ گذاشتن

آخوندی در مراسم افتتاح راه‌آهن خواف - سنگان بیان کرد

وحدت بیشتر ایران و افغانستان با بهره‌برداری از راه‌آهن خواف – هرات/ تحقق حمل ۲ و نیم میلیون تن بار از خواف به بنادر جنوبی/ مزایای حمل ونقل ریلی نسبت به جاده‌ای در منطقه

مازندشورا: وزیر راه و شهرسازی، با تاکید بر اهمیت راه‌آهن خواف- هرات بیان داشت: با اجرایی شدن این پروژه ما موفق به حمل ۲ و نیم میلیون تن بار به بندرعباس و سایر بنادر جنوبی ایران شده‌ایم و با توجه به ظرفیت میلیاردی موجود، باید گفت تسهیل دسترسی در این منطقه از نظر استراتژیک بسیار مهم است.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی در مراسم افتتاح راه‌آهن خواف -سنگان اظهار داشت: ما در اینجا ثروت بزرگتری نسبت به معادن داریم و آن ثروت فرهنگی انسانی و مردمان منطقه است که بر تمام ثروت‌های منطقه فزونی دارد.

وی افزود: امروز پروژه بزرگی را افتتاح کردیم که اصل پروژه حد فاصل خواف در ایران و هرات در افغانستان است که  ۷۷ کیلومتر تا مرز شمتیغ در روستای مرزی ایران تکمیل شده است و از مجموع ۴ فاز این پروژه دو فاز شمتیغ تا جلو  و جلو تا هرات، در خاک افغانستان واقع شده است.

وزیر راه و شهرسازی ضمن ابراز امیدواری از آغاز فازهای داخل کشور افغانستان، گفت: خوشبختانه ۴۰ کیلومتر از ریل شمتیغ تا هرات فراهم شده و امیدواریم با سرعت و با توجه به تامین منابع در افغانستان، تجهیزات فاز جلو- هرات این قطعه به سرعت تکمیل شود.

آخوندی با بیان اینکه این منطقه غنی‌ترین معادن سنگ جهان را در اختیار دارد، گفت: با اجرای این پروژه ما موفق به حمل ۲ و  نیم میلیون تن بار به بندرعباس و سایر بنادر جنوبی ایران شده‌ایم.

وی با اشاره به ظرفیت معادن موجود در این منطقه خاطرنشان کرد: ارقام حاکی از یک ظرفیت میلیاردی است و به همین خاطر این منطقه از جهت استراتژیک  و دسترسی بسیار مهم است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: حمل این ثروت از طریق حمل و نقل جاده‌ای عقلایی نیست و برای حفظ محیط زیست، ایمنی، صرفه‌جویی انرژی و سایر مسایل بایداز طریق حمل و نقل ریلی جابه‌جا و منتقل شود.

وی با توجه به سرمایه‌گذاری‌های صنعتی در خواف، ابراز داشت: سالانه هشت میلیون تن عملیات معدنی انجام می‌شود که دو و نیم میلیون تن از این حجم را به ریل منتقل کرده‌ایم. اما باید حجم حمل بار از طریق حمل و نقل ریلی در این منطقه را افزایش دهیم.

آخوندی با اشاره به اهمیت راه‌آهن خواف- هرات بیان داشت: با توجه به اینکه معادن افغانستان روی مرز واقع هستند، چنانچه بهره‌برداری و استخراج معادن در کشور همسایه انجام شود، افغانستان نیازمند مسیری برای دسترسی به دریا است و این کار  از طریق شمتیغ  قابل انجام است.

وی در ادامه یادآور شد: این پروژه اتفاق مبارکی در جهت وحدت دو ملت مسلمان است که ریشه فرهنگی و دین یگانه دارند. لذا ما می‌توانیم این وحدت را در منطقه توسعه دهیم و با کمک یکدیگر در راستای توسعه و عمران منطقه گام برداریم.

وزیر راه و شهرسازی در پایان از استاندار خراسان رضوی، فرماندار خواف، سفیر افغانستان، مشاور و پیمانکار پروژه، شرکت‌های ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل و راه‌آهن تشکر کرد.


منبع : وزارت راه و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : منطقه - افغانستان - پروژه - معادن - راه‌آهن - میلیون - افتتاح - ابراز - تکمیل - توسعه - منتقل - آخوندی - شمتیغ - ظرفیت - اشاره - دسترسی - شهرسازی - بهره‌برداری - سنگان - مراسم - بنادر - جنوبی - فرهنگی - آخوندی در - جاده‌ای - کیلومتر -

مطالب مرتبط با : وحدت بیشتر ایران و افغانستان با بهره‌برداری از راه‌آهن خواف – هرات/ تحقق حمل ۲ و نیم میلیون تن بار از ...
نظر شما در مورد : وحدت بیشتر ایران و افغانستان با بهره‌برداری از راه‌آهن خواف – هرات/ تحقق حمل ۲ و نیم میلیون تن بار از ...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها