مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 6286 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 17 شهریور 1395 -ساعت : 13:15

چاپ به اشتراگ گذاشتن

بلدیه گزارش می دهد؛

نقد و غیر نقد، سرنوشت بدهی شهرداری به پیمانکاران چه می شود؟

مازندشورا: قرار است به تدریج پرداخت بدهی‌های املاک شهروندان تا سقف 400 میلیون تومان آغاز و بدهی‌های شهرداری تهران در این بخش به‌طور هفتگی و براساس اولویت‌های مناطق پرداخت می‌شود. حالا مدیران شهری وعده می دهند که تا پایان سال 95 تمامی طلب پیمانکاران شهرداری پرداخت خواهد شد.

مازندشورا:

نقد و غیر نقد، سرنوشت بدهی شهرداری به پیمانکاران چه می شود؟ بلدیه | بهشاد بهرامی | مدیریت شهری سال جاری را با اولویت پرداخت طلب پیمانکاران شهرداری آغاز کرد. طوری که مدیران ارشد شهرداری در گفت و گو با رسانه ها با تاکید بر اینکه پرداخت بدهی‌ شهرداری در سال جاری با جدیت بیشتری دنبال می‌شود اعلام کردند که تصمیماتی ویژه برای پرداخت دیون اتخاذ شده است و قرار است به تدریج پرداخت بدهی‌های املاک شهروندان تا سقف 400 میلیون تومان آغاز و بدهی‌های شهرداری تهران در این بخش به‌طور هفتگی و براساس اولویت‌های مناطق پرداخت می‌شود. حالا مدیران شهری وعده می دهند که تا پایان سال 95 تمامی طلب پیمانکاران شهرداری پرداخت خواهد شد.

به گزارش بلدیه، در این زمینه ناصر امانی معاون توسعه و برنامه ریزی شهری شهرداری تهران از تسویه یک هزار و 500 میلیارد تومان بدهی شهرداری به پیمانکاران از ابتدای سال جاری خبر داد.

او با بیان اینکه روند خوبی در پرداخت طلب پیمانکاران آغاز شده است، به بلدیه گفت: یکی از اولویت های کاری شهرداری تهران در سال جاری تسویه دیون پیمانکاران است. از این رو یک ستاد در شهرداری تهران در خصوص بحث مربوط به دیون تشکیل شده است که هر هفته با این محور جلسه برگزار می کند و برای پرداخت بدهی ها تقسیم کار صورت گرفته است.
معاون شهردار تهران ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون معادل یک هزار و 500 میلیارد تومان از طلب پیمانکاران توسط شهرداری تهران تسویه شده است.

او با تاکید بر اینکه بخشی از پیمانکاران همواره با شهرداری در حال کار هستند بنابراین همواره دارای طلب جاری از شهرداری هستند، اظهار کرد: با این وجود پیش بینی می شود تا پایان دوره مدیریت شهری کنونی تمامی دیون معوقه تا پایان سال 94 به طور کامل تسویه شود.

پیش از این نیز در پایان سال گذشته معاونت مالی و اقتصاد شهری شهردار تهران از پرداخت مطالبات ۳ هزار پیمانکار شهرداری که مطالباتشان زیر ۳۰۰ میلیون تومان است خبر داده بود. 

قدرت گودرزی در گفت وگو با یکی از خبرگزاری ها تاکید کرده بود که رقم کلی دیون شهرداری تهران مشخص نیست، رقم های متفاوتی از مجموع دیون شهرداری به پیمانکاران، بانک ها و بازپرداخت فایناس ها اعلام می شود. اما این رقم به هر میزان باشد که اراده مدیریت شهری بر این است که این رقم تا عمر مدیریت کنونی شهری به پایین ترین سطح ممکن برسد. 

به گزارش بلدیه پیش از این برخی اعضای شورای شهر و کارشناسان شهری با ابراز نگرانی نسبت به انباشتگی طلب پیمانکاران از شهرداری عنوان کرده بودند که مطابق با گزارش های رسیده بدهی شهرداری به پیمانکاران بیشتر از رقمی است که شهرداری  به عنوان طلب از دولت مطالبه دارد .به گفته کارشناسان شهری در صورتی که اقدامات جدی در راستای پرداخت طلب پیمانکاران صورت نگیرد این نگرانی وجود دارد که مدیریت بعدی شهر و شورای شهر بعدی با انباشتگی بدهی مواجه شوند و آن وقت معلوم نیست چه بلایی بر سر شهر با این حجم بدهی خواهد آمد.

گفتنی است طی سال های گذشته شهرداری تهران برای پرداخت بدهی‌هایش به طلبکاران به دو شیوه نقدی و غیر نقدی عمل می کند. به این صورت که در شرایطی که رقم طلب بالا بود بخشی از آن به صورت نقد و بخش دیگر به صورت برگه‌های اعتباری هولوگرام دار که در آن میزان تراکم ساختمانی مشخص است تامین می‌شود.

مدیران شهرداری عنوان می کردند این برگه‌های اعتباری هیچ گونه ارزش مالی و شهرسازی ندارند و تنها در زمانی قابل استفاده است که شخص ملکی را معرفی کرده تا تراکم مجاز مشخص شده در این برگه روی آن اعمال شود. در مقابل صاحب هولوگرام یک ماه فرصت دارد تا ملکی را به شهرداری معرفی کند و این اعتبار روی آن ملک بنشیند. این برگه های اعتباری از طریق برخی شرکت های واسطه ای در اختیار پیمانکاران شهرداری قرار می گیرد.

اگرچه مدیران شهری می گویند این هولوگرام قابل خرید و فروش و واگذاری نیست و تنها به نام فرد صادر می‌شود تا جلوی هرگونه دلال بازی گرفته شود اما تبلیغات برخی دارنده های این برگه های اعتباری در روزنامه های کثیرالانتشار نشان از بازار داغ خریدو فروش غیررسمی آنها دارد. کارشناسان شهری می گویند اگرچه پرداخت غیرنقدی بدهی شهرداری به طلبکاران در وضعیتی که مدیریت شهری با کمبود نقدینگی مواجه است طبیعی به نظر می رسد اما پرداخت حجم بالای بدهی شهرداری از این مسیر گامی در راستای شهرفروشی بیشتر محسوب می شود.
 


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهرداری - پیمانکاران - پرداخت - تهران - مدیریت - بلدیه - پایان - اعتباری - تسویه - تومان - مدیران - گزارش - هولوگرام - عنوان - تاکید - کارشناسان - اینکه - نگرانی - راستای - انباشتگی - مواجه - بیشتر - گویند - معرفی - تراکم - اگرچه - برگه‌های - طلبکاران - گرفته - تمامی - معاون - میلیون - بدهی‌های - اولویت - اعلام - میلیارد - ابتدای - گذشته - میزان - کنونی - همواره - شهردار - شورای -

نظر شما در مورد : نقد و غیر نقد، سرنوشت بدهی شهرداری به پیمانکاران چه می شود؟

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها