مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 6314 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 18 شهریور 1395 -ساعت : 12:45

چاپ به اشتراگ گذاشتن

با حضور جمعی از مهندسان و مدیران در مدرسه تقوی گرگان ؛

کارگاه آشنایی با اصول مداخله در بافت سنتی گرگان برگزار شد

مازندشورا: مدرسه تقوی در سرچشمه گرگان واقع در بافت سنتی این شهر شاهد برگزاری کارگاه آشنایی با بافت سنتی و اصول مداخله در آن بود.

مازندشورا:به گزارش «صما» به نقل ازروابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان گلستان، در این کارگاه که با همت اینسازمان و با همکاری اداره کل های میراث فرهنگی، صنایع دستی، گردشگری و راهوشهرسازی این استان برگزار شد، علاوه بر ارائه مباحث تخصصی در حوزه بافت سنتی ازمعماران منتخب طراح المان و یادمان های شهدای گمنام نیز تجلیل به عمل آمد. رییسسازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان در حاشیه این همایش با اشاره به محلاتتاریخی گرگان به عنوان اولین بافت ثبت شده در کشور، اظهار داشت مرکز محلات قدیمیبا توجه به محوریتی که در گرگان داشته‌اند باید احیا شود و باید همه دستگاه ها وخود مردم در این موضوع تلاش کنند. سید مجتبی موسوی افزود: اگر تلاش مناسبی و بابرنامه ای صورت نگیرد شاهد نابودی بافت خواهیم بود. وی اظهار داشت کمیته سیما ومنظر شهری در نظام مهندسی ساختمان تشکیل شده است و ما سعی خواهیم داشت در بحثاصلاح نما و ظاهر ساختمان نقش خوبی ایفا کنیم. رییس سازمان نظام مهندسی ساختماناستان گلستان همچنین بیان داشت چندی قبل نیز همایش بازآفرینی شهری نیز به میزبانیاین سازمان برگزار شد و این قبیل کارها ها حاکی از عزم و برنامه هیات مدیره نظاممهندسی ساختمان گلستان در اصلاح وضعبت سیما و منظر شهری استان است. وی همچنین ازبرگزاری اولین جلسه هیات مدبره سازمان در بافت سنتی گرگان خبر داد.

در ادامه این نشست مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استاننیز به بیان وضعیت بافت سنتی گرگان و کارهای انجام شده پرداخت و اظهار داشت باتفاهم نامه ای که با سازمان نظام مهندسی ساختمان گلستان به امضا رسانده ایم، شاهدهمکاری های علمی، آموزشی و اجرایی بیشتری خواهیم بود. ابراهیم کریمی همچنین بااشاره به ضرورت حفظ بافت های تاریخی و سنتی گفت: در عصر حاضر و در کشورهای مختلفبافت های تاریخی محل برای جذب گردشگر و توسعه اقتصادی است. عضو هیات مدیره سازماننظام مهندسی ساختمان گلستان همچنین تاکید کرد باید در بحث بازآفرینی شهری مانندکشورهای توسعه یافته بسیار فعال و با برنامه عمل کنیم. در ادامه این برنامهجاوید ایمانیان و خانم ملکشاهکویی نیز در دو وقت جداگانه مطالب آموزشی خود پیرامونبافت های سنتی کشور و گرگان و شرایط فعلی آن ها را ارائه دادند.

در این مراسم همچنین از طراحان 6 اثر المان و یادمان شهدای گمنام وغواص استان گلستان تقدیر ویژه به عمل آمد و از سایر معماران شرکت کننده در اینفراخوان با حضور مدیران کشوری و لشگری قدردانی شد. گفتنی است بعد از فراخوان صورتگرفته تعداد 45 اثر به دبیرخانه ارسال و از میان آن ها 6 طرح حائز رتبه برتر ازسوی هیات داوران شناخته شدند.


منبع : صما


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : گلستان - ساختمان - گرگان - مهندسی - همچنین - استان - خواهیم - اظهار - برگزار - برنامه - بازآفرینی - آموزشی - توسعه - تاریخی - اولین - ادامه - مدیره - یادمان - صنایع - فرهنگی - میراث - کارگاه - گردشگری - ارائه - گمنام - شهدای - مدیران - المان - همایش -

نظر شما در مورد : کارگاه آشنایی با اصول مداخله در بافت سنتی گرگان برگزار شد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها