مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 6335 -تاریخ انتشار : شنبه 20 شهریور 1395 -ساعت : 10:11

چاپ به اشتراگ گذاشتن

یک نماینده مجلس شورای اسلامی مطرح کرد:

ضرورت تعیین بودجه مشخص برای حفظ آثار تاریخی در کشور/ تغییر صد در صدی کاربری فرهنگی مراکز تاریخی اشتباه است

مازندشورا: نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با تأکید براینکه در باید بودجه‌ای مشخص برای حفظ آثار تاریخی در کشور تعیین شود گفت: بهتر است برای تامین بخشی از هزینه‌ها قسمتی از مراکز تاریخی را به امور اقتصادی اختصاص داد اما نباید کاربری برخلاف موقعیت فرهنگی آن‌ها تغییر کند.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی سهیلا جلودارزاده در رابطه با وضعیت خانه در حال تخریب "شیح فضل‌الله نوری" و تخریب ۸۰۰ خانه تاریخی در شهر تهران طی ۱۵ سال اخیر، گفت: حفظ اماکن تاریخی به دلایل مختلفی همچون آگاهی‌دهی و آشنایی آیندگان با تمدن ایران و عبرت‌گیری آن‌ها از گذشته ضروری است اما متاسفانه طی سال‌ها و دهه‌های گذشته در حفظ امکان و ابنیه تاریخی شهر تهران و دیگر شهرها کوتاهی‌هایی صورت گرفته و حتی اماکنی که به ثبت ملی و جهانی رسیده‌اند با قدمت چند صد یا چند هزار ساله را تخریب کرده‌ایم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مجلس پنجم و ششم بودجه مشخصی برای حفظ آثار تاریخی در نظر گرفته شد و بهتر است این اتفاق در مجلس فعلی نیز بیفتد، افزود: با واگذاری این خانه‌ها به نهادهای مردمی و خصوصی می‌توان سبب حفظ، نگهداری و بهربرداری مالی و معنوی از آن‌ها شد و این کار می‌تواند در دورانی که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بودجه کافی ندارد، راهکار مناسبی برای حل مشکلات باشد چراکه در این صورت با حفظ هویت خانه‌ها می‌توان از آنها بهره‌برداری‌های اقتصادی نیز کرد.  

وی در ادامه افزود: معتقدم مجمع نمایندگان تهران باید این موضوع را در دستور کار خود قرار داده و ضمن تعامل با دولت در مسیر حل این مشکل و استفاده بهینه از این خانه‌های تاریخی اقدام کنند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس تاکید کرد: نمی‌توان این مراکز فرهنگی را به حال خود رها کرده یا با تغییر کاربری صددرصد آن‌ها را مثلا صرفا تبدیل به رستوان کرد البته بهتر است برای تامین بخشی از هزینه‌ها قسمتی از خانه را به این امور اختصاص داد اما نباید کاربری برخلاف موقعیت فرهنگی آن‌ها تغییر کند.

به گزارش خانه ملت، طبق آخرین اخبار خانه شیخ فضل‌الله نوری‌ با ۱۱۰ سال قدمت در خیابان بهشت تهران، وضعیت بسیار نامناسب و در حال تخریبی دارد، در حالی که مسئولان دو سال قبل قول ثبت ملی این خانه را داده‌اند اما این خانه همچنان به حال خود رها شده است.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تاریخی - تهران - فرهنگی - آن‌ها - نماینده - کاربری - تخریب - تغییر - بودجه - می‌توان - شمیرانات - اسلامشهر - پردیس - افزود - گرفته - خانه‌ها - شورای - گزارش - مراکز - وضعیت - فضل‌الله - اسلامی - گذشته -

مطالب مرتبط با : ضرورت تعیین بودجه مشخص برای حفظ آثار تاریخی در کشور/ تغییر صد در صدی کاربری فرهنگی مراکز تاریخی اشتباه...
نظر شما در مورد : ضرورت تعیین بودجه مشخص برای حفظ آثار تاریخی در کشور/ تغییر صد در صدی کاربری فرهنگی مراکز تاریخی اشتباه...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها