مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 6337 -تاریخ انتشار : شنبه 20 شهریور 1395 -ساعت : 10:33

چاپ به اشتراگ گذاشتن

ازچاله‌های ناگهانی تا ریزش تونل‌های مترو

زیر‌زمین تهران چه خبر است؟

مازندشورا: سرپرست اورژانس کشور گفت: «ساعت ۷ صبح روز جمعه حادثه‌ای مبنی بر ریزش کارگاه متروی شهران به اورژانس اطلاع داده شد.» تا آن زمان، تعداد مصدومان حادثه را یک نفر اعلام کردند. این خبر در حالی بود که برخی اخبار حکایت از مصدومیت یک کارگر در حین کار بدون ریزش کارگاه داشتند.

مازندشورا:

بلدیه|اما حوادثی که در متروی تهران رخ می‌دهند، مثل این‌که زنجیره‌وار به هم متصل می‌شوند؛ پیش ازکوهسار، ریزش در تونل متروی کیانشهردر صدر اخبار متروی تهران قرار گرفته بود؛ عصر چهارشنبه، خبر آمد که ریزشی در تونل مترو کیانشهر رخ داده، خبر کوتاه و موثق بود و هیچ کس نمی‌دانست که در پس این خبر کوتاه چهارکارگر خواهند مرد! مترو ریزش کرد و آن‌گونه که معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران می‌گوید اتفاقی نادر رخ داده است و حالا همه منتظر نتایج بررسی کمیته‌ ویژه هستند تا ببینند مسیری را که متروی تهران در جهت تخریب خود در پیش گرفته سرانجام به کجا ختم می‌شود؟آیا شهروندان تهرانی امنیت جانی دارند؟
اعضای شورای شهر تهران هم به حوادث مترو واکنش نشان دادند؛ واکنش اینستاگرامی احمد حکیمی‌پور به حادثه کیانشهر یکی از این موارد بود؛ عضو شورای شهر تهران در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «متاسفانه این چندمین حادثه‌ای است که در ماه‌های گذشته با آن روبه‌رو شده‌ایم. هنوز چند ماهی از حادثه شهران نگذشته است و البته نشست‌های چندباره زمین که منجر به خسارت به شهروندان شد. این بیانگر آن است که انجام عملیات عمرانی در شهر بیش از آن‌که به سرعت در اقدام نیاز داشته باشد، به دقت در انجام کار کارشناسی محتاج است؛ چرا که توسعه شهری صرفا منوط به سرعت تحولات کالبدی نبوده، بلکه حرکت برای مدیریت شهر با ایجاد و حفظ امنیت و آرامش شهروندان لازمه توسعه پایدار خواهد بود و آیا با لحاظ میزان خطای انسانی که با آن مواجه هستیم( طبق گفته معاون حمل و نقل شهرداری در حادثه چهارشنبه) می‌توان گفت که شهروندان نسبت به حضوری امن در شهر طیب خاطر دارند؟
امید است که مدیریت شهری با نگاهی دیگر همان‌طور که به سرعت دستور تشکیل کمیته بررسی حادثه تاسف بار متروی کیانشهر را داده‌اند و با حضور در صحنه مدیریت واقعه را بر عهده گرفته‌اند ، نسبت به تامین آرامش خاطر شهروندان عزیز به برنامه‌ریزی و تصمیم مدیریتی مناسب بپردازند و از بدنه کارشناسی متخصص برای این مهم بهره گیرند. همه ما در برابر تامین امنیت شهروندان در کنار توسعه شهر مسئولیت داریم و باید راهبردهای درست تدوین و راهکارهای مناسب برای دستیابی به این هدف مهم اجرایی
شوند.
قناعتی: کار فنی عمرانی خالی از حادثه نیست
یک عضو دیگر شورای شهر هم با اشاره به حوادث اخیر متروی تهران گفت که منتظر رای دادگستری هستیم، ضمن این‌که علت همه حوادث سهل‌انگاری نیست.
ابوالفضل قناعتی به مهر گفت: نمی‌توان و نباید به راحتی از این اتفاقات بگذریم، باید علت‌یابی در این خصوص در شورای شهر و توسط دیگر نهادهای مرتبط انجام شود و از شهرداری بخواهیم که در باره این حوادث توضیح دهد.
او افزود: این مطالبه مردم است که از طریق شورای اسلامی شهر تهران پیگیری خواهد شد؛ نمی‌توانیم بگوییم در حوادث اخیر همه موضوعات به یک شکل بوده مثلا حوادث به دلیل نوع مصالح یا گودبرداری غیراصولی بوده، در واقع اتفاقات از نظر فنی شبیه هم نیستند که بر اساس آن بگوییم شهرداری کوتاهی کرده است.
قناعتی با اشاره به حادثه نشست زمین در شهران گفت: در این زمینه همچنان منتظر پاسخ دادگستری هستیم زیرا آخرین ساختار تصمیم گیری قانونی دادگستری است و اگر مشخص شود شهرداری کوتاهی کرده قطعا شورای شهر حساسیت نشان خواهد داد.
او با اشاره به حاثه متروی کیانشهر نیز گفت: برای بررسی این موضوع نیز گروه های مختلفی تعیین شدند. شورای شهر نیز در حوزه معاونت فنی- عمرانی رسیدگی به این حادثه را آغاز کرده است.
او تاکید کرد: اگر مشخص شود ضعف مدیریت باعث این اتفاق شده قطعا با مدیران مرتبط با حادثه برخورد می‌کنیم.
عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران با اشاره به اخبار پیرامون ریزش مترو در کوهسار نیز گفت: هنوز اطلاعات دقیقی درباره این موضوع ندارم اما بر اساس پیگیری ها از مدیرعامل مترو ظاهرا ریزشی اتفاق نیفتاده است.
قناعتی با بیان اینکه مقیاس کار در مترو بسیار بالاست، گفت: شرکت مترو قرار است ۱۰۰ کیلومتر شبکه مترو ایجاد کند. این حجم کار به هر حال ضریب خطا را بالا می برد.
او تاکید کرد: من نمی‌خواهم با این حرف اتفاقات را توجیه کنم اما به هر حال کارهای فنی-عمرانی خالی از حادثه نیست که باید با مدیریت دقیق از حجم حوادث کاست و به موقع به مردم توضیحات لازم را ارائه داد.
معاون شهردار: آن چهار نفر در راه سازندگی میهن‌شان جان دادند
در این میان معاون شهردار تهران در یک نشست خبری، از جزئیات حادثه کیانشهر تا مدیریت فضای مجازی توسط جناحی تندرو صحبت کرده است.
مازیار حسینی گفت: از 10 نفر کارگری که در این محل مشغول به کار بودند، یک نفر سالم و 5 نفر مصدوم شده بودند که به سرعت به مراکز درمانی منتقل شدند.
او با بیان متاسفانه چهار جسد از زیر آوار خارج شده است، گفت: این چهار نفر در راه سازندگی میهن جان خود را از دست دادند.
جاوید با بیان اینکه ۲۰ هزار نفر مجاهد فی‌سبیل الله در زیر زمین شهر و در زیر پای همشهریان تلاش می‌کنند تا در مدت مقرر در سال ۹۵ و ۹۶، یکصد کیلومتر مترو و حدود ۷۰ ایستگاه را به بهره‌برداری برسانند، گفت: یک انقلاب در زیر شهر تهران در حال رخ دادن است و مجاهدان به صورت مظلومانه و خاموش در حال فعالیت هستند.
او با بیان اینکه هر حادثه‌ای برای ما قابل پذیرش نیست و ایمنی را خط قرمز خود قرار داده‌ایم، گفت: در برخی از اخبار شایعه شده است که مامور اچ اس ای در محل حادثه نبوده، اما باید بگویم که این فرد جزو یکی از محبوس‌شدگان حادثه بوده که تصاویر آن موجود است.
حسینی همچنین گفت: ما معتقد نیستیم که در اجرای پروژه بی‌نقص هستیم، اما این اتهام که برخی مطرح می‌کنند ما به دلیل سرعت در انجام کار، به ایمنی توجه نمی‌کنیم، درست نیست و باید بگویم که ما هیچ وقت سرعت را فدای ایمنی نکرده‌ایم.
او با بیان اینکه تونل مترو کیانشهر سه سال پیش ساخته شده بود، گفت: همین نشان می‌دهد که سرعت و عجله در کار ما وجود ندارد؛ چرا که ما سه سال قبل این تونل را حفر کرده بودیم.
او با اشاره به پروژه‌های عظیم شهرداری تهران گفت: پل صدر، تونل نیایش، دریاچه چیتگر، شهر آفتاب و سازه برج میلاد از جمله پروژه‌های برتر تهران هستند که جوایز بین‌المللی زیادی دریافت کردند و این نشان می‌دهد که در سیستم مدیریت ما کنترل کیفیت نقش بسزایی دارد.
حسینی با بیان اینکه حادثه چهارشنبه از سه منظر فنی، مدیریت بحران و سیاسی کردن موضوع مورد بحث و تحلیل است، گفت: ارائه آمار و اعداد غلط و متناقض بعضا از افرادی که مسئولیتی در بیان موضوع ندارند، همانندسازی کردن حوادث و ارائه کد به مردم با حوادث دیگر، جاانداختن برخی واژه‌ها همچون ریزش و بزرگ‌ کردن واقعه از جمله عیوبی است که در حوادث این‌چنینی دیده می‌شود؛ چرا که برخی سعی دارند مردم را بر روی برخی کلیدواژه‌ها همچون ریزش شرطی کنند.
مترو را سیاسی نکنیم
او با بیان اینکه سیاسی کردن موضوعات و ارائه خبرهای کذب به مانند خبر کذب ریزش مترو در ایستگاه کوهسار عمدتا از سایت‌های رسمی منتشر نمی‌شود، گفت: هرچند بعضا دیده شده که سایت‌های رسمی نیز از برخی مسئولان نقل قول‌های متناقض دارند که جا دارد اصحاب رسانه به عنوان یک نهاد خبری از خبرهای موثق استفاده کنند.
او با رد هرگونه ریزش تونل و فرونشست، گفت: ما در زیر سازه ایمن قرار داشتیم و باید بگویم این حادثه از نوع حادثه کارگاهی بوده؛ چرا که زمانی که بیل مکانیکی در حال برداشتن رینگ‌ها بوده است به طور ناگهان و نادر این رینگ‌ها به مانند دومینو دچار ریزش می‌شوند.
حسینی با بیان اینکه برداشتن رینگ‌ها توسط بیل مکانیکی عملی بسیار سخت است، ادامه داد: عمل بسیار سختی است که بارها در عملیات ساخت مترو تجربه شده است. در این حادثه زمانی که بیل مکانیکی رینگ اول و دوم را بر می‌دارد ناگهان به مانند دومینو کل رینگ طول ایستگاه می‌ریزد.
او با بیان اینکه برخی دوستان معتقدند که شاید خرابکاری صورت گرفته باشد، گفت: عمل برداشتن رینگ‌ها بسیار سخت و زمان‌بر است و بر همین اساس این حادثه انصافا به طور نادر رخ داده، اما ما ادله‌ای نداریم مبنی بر خرابکاری و فرض خود را به مشکل فنی و احتمال خطای انسانی 
می‌گذاریم.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : حادثه - تهران - حوادث - شورای - مدیریت - اینکه - متروی - شهروندان - کیانشهر - شهرداری - اشاره - قناعتی - عمرانی - موضوع - حسینی - بسیار - ارائه - رینگ‌ها - هستیم - معاون - ایستگاه - دادگستری - امنیت - منتظر - بگویم - چهارشنبه - سیاسی - ایمنی - گرفته - مکانیکی - برداشتن - بررسی - اتفاقات - مانند - توسعه - اخبار - سازندگی - شهردار - خرابکاری - پروژه‌های - خبرهای - سایت‌های - ناگهان - زمانی - دارند - کیلومتر - دومینو - متناقض - همچون - می‌دهد - موضوعات - عملیات - کارشناسی - نبوده - ایجاد - شهران - حادثه‌ای - کوتاه - ریزشی - واکنش - متاسفانه - آرامش - واقعه - کوتاهی - تاکید - اتفاق - کوهسار - بگوییم - پیگیری - تامین - تصمیم - مناسب - مرتبط - این‌که -

نظر شما در مورد : زیر‌زمین تهران چه خبر است؟

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها