مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 6340 -تاریخ انتشار : شنبه 20 شهریور 1395 -ساعت : 10:50

چاپ به اشتراگ گذاشتن

درپی کشته شدن ٤ کارگر در حادثه ریزش ایستگاه مترو کیانشهر مطرح شد:

ورود شورای شهر تهران به موضوع ریزش‌های مترو

مازندشورا: حکیمی‌پور،عضو شورای شهر: عملیات شهری بیش از سرعت به دقت نیاز دارند

مازندشورا:

بلدیه| در روزهایی که مدیران شهرداری تهران انتقادها از «واگذاری املاک با تخفیف به برخی مدیران ارشد شهرداری و اعضای شورای شهر» را جریان‌سازی یک گروه سیاسی برای حمله به تیم مدیریت شهری می‌دانستند، ریزش‌های مترو و کشته و زخمی‌شدن تعدادی از کارگران، بار دیگر انتقاد از عملکرد شهرداری را به اوج خود رساند. عصر چهارشنبه هفته گذشته، ریزش در ایستگاه مترو درحال تأسیس کیانشهر منجر به کشته‌شدن ٤نفر و زخمی‌شدن حداقل ٦نفر ازکارگران شد. درحالی‌ که علت و چگونگی این حادثه هنوز به‌طور دقیق مشخص نشده بود و اظهارات متفاوتی ازسوی مسئولان بیان می‌شد، خبر از ریزش تازه در ایستگاهی دیگر روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت: «کارگاه مترو کوهسار هم ریزش کرد.» درحادثه صبح روز پنجشنبه مترو کوهسار، براساس ادعای اورژانس تهران یک نفر مصدوم شد اما شهرداری تهران چنین حادثه‌ای را تکذیب کرد و حتی معاون شهردار مدعی شد که «برخی گروه‌های تندرو اخبار کذب فضای مجازی را با هدف خاصی مدیریت می‌کنند.»واکنش اینستاگرامی قالیباف
شهردار تهران که پس از وقوع حادثه مترو کیانشهر در این کارگاه حاضر شده بود، یک روز پس از این حادثه در صفحه شخصی خود در اینستاگرام از تلاش شهرداری برای رسیدگی به بازماندگان و مجروحان سخن گفت. «محمدباقر قالیباف» با اشاره به فوت ٤ کارگر درحادثه کارگاه مترو کیانشهر نوشت: «دوستان من در شهرداری درتلاش برای رسیدگی همه‌جانبه به بازماندگان و مجروحان این حادثه هستند؛ هرچند این فقدان‌ها قابل جبران نیست. هیأت بررسی موظف‌اند هرچه زودتر علت این اتفاق را بیابند و برای جلوگیری از اتفاقات مشابه از هیچ کاری فروگذار نکنند.»
ماجرا به این‌جا ختم نشد، رئیس شورای شهر تهران هم یک روز پس از این حادثه و درپایان سی‌ویکمین اجلاس عمومی شورایعالی استان‌ها از ورود شورای شهر تهران به موضوع ریزش‌های مترو سخن گفت.
«مهدی چمران» درباره حادثه مترو کیانشهر گفت: «متأسفانه در این حادثه چهارنفر از کارگران مترو جان خود را از دست دادند. عملیات عمرانی در ساخت ایستگاه درجریان بوده که با توجه به سست بودن خاک این حادثه رخ داده است.» چمران با اشاره به این‌که هنوز علت حادثه مشخص نشده است، گفت: «باید تلاش می‌شد چنین حوادثی رخ ندهد، باید به موضوع امنیت شغلی به‌ویژه در مترو دقت ویژه‌ای داشته باشیم. هنوز علت حادثه مشخص نیست و نیاز به بررسی دارد؛ اما شورای شهر تهران به موضوع ورود خواهد داشت و دراین مورد توضیح خواهیم خواست.»
 واکنش رئیس فراکسیون اصلاح‌طلبان شورای شهر
درکنار سخنان رئیس شورای شهر تهران، برخی دیگر از اعضا واکنش انتقادی نسبت به این حوادث داشتند. «احمد حکیمی‌پور»، رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران، با تأکید بر لزوم تأمین امنیت و آرامش شهروندان در اینستاگرامش، نسبت به اتفاقی که افتاد، اظهار تأسف و اشاره‌ای هم به حوادث مشابه درچند ماه گذشته کرد: «متأسفانه این چندمین حادثه‌ای است که در ماه‌های گذشته با آن روبه‌رو شده‌ایم. هنوز چند ماهی از حادثه شهران نگذشته است و البته نشست‌های چندباره زمین که منجر به خسارت به شهروندان شد. این بیانگر آن است که انجام عملیات عمرانی درشهر بیش از آن‌که به سرعت در اقدام نیاز داشته باشد، به دقت در انجام کار کارشناسی محتاج است، چراکه توسعه شهری صرفا منوط به سرعت تحولات کالبدی نبوده، بلکه حرکت برای مدیریت شهر با ایجاد و حفظ امنیت و آرامش شهروندان لازمه توسعه پایدار خواهد بود و آیا با لحاظ میزان خطای انسانی که با آن مواجه هستیم (طبق گفته معاون حمل‌ونقل شهرداری درحادثه چهارشنبه) می‌توان گفت که شهروندان نسبت به حضوری امن در شهر طیب‌خاطر دارند؟» وی این را هم اضافه کرد که: «باید تأملات کارشناسی برای کسر خطاهای انسانی و محاسباتی هیچ‌گاه فدای سرعت نشود.»
 تکذیب و تأیید ریزش کوهسار
درحالی که کمتر از ٢٤ساعت از حادثه مترو کیانشهر می‌گذشت، صبح روز پنجشنبه هفته گذشته و بنابر اعلام سرپرست اورژانس کشور، کارگاه مترو کوهسار شهران نیز ریزش کرد و یک نفر در این حاثه مصدوم شد.
این خبر را که «پیرحسین کولیوند»، سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور اعلام کرد: با اعتراض و تکذیب مدیرعامل شرکت مترو تهران و حومه روبه‌رو شد. «هابیل درویشی» دراین‌باره و در گفت‌و‌گو با «شهرنوشت» ریزش کارگاه مترو کوهسار شهران تهران را تکذیب کرد اما هیچ توضیحی مبنی بر علت مصدومیت کارگر مترو ارایه نداد.
علاوه ‌بر این سخنگوی اورژانس تهران از اعزام مصدوم این حادثه به بیمارستان شریعتی سخن گفت. «حسن عباسی» درباره ریزش کارگاه مترو کوهسار گفت: درپی اطلاع از این حادثه اورژانس تهران دو دستگاه آمبولانس را به محل اعزام کرد. البته خوشبختانه این حادثه تنها یک مصدوم داشت که به وسیله یکی از آمبولانس‌ها به بیمارستان شریعتی منتقل شد.»
معاون شهردار: حادثه تونل مترو کیانشهر «ریزش» نبود
اما معاون شهردار تهران یکی از مسئولانی بود که انتقادات را جهت‌دار دانست و مدعی شد که «برخی گروه‌های تندرو اخبار کذب فضای مجازی را با هدف خاصی مدیریت می‌کنند». «مازیار حسینی» روز پنجشنبه در نشستی با خبرنگاران، جزییات حادثه در مترو در دست ساخت کیانشهر را تشریح کرد و گفت:   «٢٠‌هزار نفر مجاهد فی‌سبیل‌الله در زیر شهر تلاش می‌کنند تا یکصد کیلومتر مترو با ٧٠ ایستگاه تا ‌سال ٩٦ به بهره‌برداری برسد. معادل ٥٦‌درصد تاریخ مترو در‌ سال‌جاری و‌ سال آینده مترو درحال ساخت است، از این‌رو انقلابی در زیرزمین با مجاهدینی خاموش و مظلوم درحال انجام است را باید قدر دانست.»
معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به این‌که در ادبیات فنی، تونل‌سازی سخت‌ترین و مخاطره‌آمیزترین کار شناخته شده است، گفت: «معتقدم حادثه در کار همواره محتمل است. گرچه وقوع یک حادثه هم برای شهرداری تهران قابل پذیرش نیست، از فرد نخست که شهردار تهران باشد تا مجریان خط همگی تأکید دارند، حرف اول در کار، ایمنی است.»
او با بیان این‌که ٣ اصل سرعت، صحت و دقت همیشه مورد تأکید ما بوده است، ادامه داد: «معتقدم کار باید با سرعت و درعین حال صحت و دقت انجام شود؛ ایمنی در تمام پروژه‌ها خط قرمز ماست، این اتهام که به موضوع ایمنی به لحاظ سرعت‌بخشی به پروژه مترو بی‌توجهی شده است، درست نیست، البته وقتی تیم حرفه‌ای باشد، می‌تواند رکوردها را جابه‌جا کند.»
حسینی حادثه مترو کیانشهر را از ٣ منظر فنی، مدیریت بحران و مسائل سیاسی حاکم بر فضای رسانه‌ای قابل تحلیل دانست:   «اعداد و ارقام نادرست و متناقض از افرادی که مسئولیتی در بیان موضوع ندارند، همانندسازی حادثه با حوادث گذشته، جا انداختن برخی سرواژه‌ها مانند ریزش، بزرگنمایی واقعه و شرطی کردن مردم روی کلید واژه‌ها اتفاقاتی است که توسط برخی سایت‌های غیررسمی صورت می‌گیرد. جا دارد اصحاب رسانه به‌عنوان منبع خبر برای مردم کار کنند.»
معاون شهردار تهران که معتقد بود درحادثه ریزش مترو کیانشهر ازسوی برخی افراد فضاسازی‌های فراوانی علیه تیم مدیریت شهری صورت گرفته است، ادامه داد: «معتقدم فضاسازی‌های اخیر ازسوی اصلاح‌طلبان واقعی و اصولگرایان واقعی نمی‌تواند باشد بلکه عده‌ای گروه‌های تندرو اخبار کذب را با هدف خاص در فضای مجازی منتشر می‌کنند که البته هدفشان مطمئنا اطلاع‌رسانی صحیح نیست.»
اگرچه هنوز نتایج کارشناسی درباره علت این حادثه مشخص نشده، اما رئیس کمیته عمران شورای اسلامی شهر تهران معتقد است که این حادثه از نوع «ریسک‌ غیرقابل کنترل» بوده است. «اقبال شاکری» با اشاره به حادثه ریزش آوار در این کارگاه مترو گفت: «ریسک در اجرای پروژه‌ها دو نوع است: یکی از آنها قابل کنترل است، زیرا سابقه قبلی دارد و نوع دیگر غیرقابل کنترل است، چراکه سابقه قبلی ندارد. بنابراین در اصطلاح به آنها عدم اطمینان گفته می‌شود که خارج از کنترل مدیریت پروژه است.»


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : حادثه - تهران - کیانشهر - شهرداری - شورای - مدیریت - کارگاه - موضوع - معاون - گذشته - کوهسار - شهردار - اورژانس - مصدوم - شهروندان - ایستگاه - درحادثه - کنترل - اشاره - البته - حوادث - کارگر - مجازی - اخبار - معتقدم - دانست - تندرو - تأکید - ایمنی - تکذیب - شهران - ازسوی - درحال - کارشناسی - گروه‌های - ریزش‌های - این‌که - درباره - پنجشنبه - امنیت - اعزام - اعلام - انسانی - حمل‌ونقل - سرپرست - پروژه‌ها - فضاسازی‌های - رئیس شورای شهر - سابقه - واقعی - غیرقابل - معتقد - توسعه - شریعتی - حسینی - ادامه - پروژه - بیمارستان - مشابه - می‌شد - حادثه‌ای - واکنش - رسیدگی - چهارشنبه - کارگران - مدیران - سیاسی - زخمی‌شدن - بازماندگان - مجروحان - اصلاح‌طلبان - کمیته - آرامش - روبه‌رو - عمرانی - عملیات - بررسی - چمران - متأسفانه - چراکه -

نظر شما در مورد : ورود شورای شهر تهران به موضوع ریزش‌های مترو

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها