مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 6377 -تاریخ انتشار : دوشنبه 22 شهریور 1395 -ساعت : 08:54

چاپ به اشتراگ گذاشتن

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اعلام کرد؛

هشدار به دارندگان اوراق تسهیلات مسکن/ تاکید بر آگاهی کافی نسبت به ویژگی‌های اوراق

مازندشورا: مدیر امور حقوقی و بازرسی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات)، به دارندگان اوراق تسهیلات مسکن درباره مبادلات این اوراق و لزوم آگاهی از ویژگی‌های آن هشدار داد.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، «محمدصادق دبیری» مدیر امور حقوقی و بازرسی سمات گفت: با توجه به اینکه متقاضیان خرید مسکن برای اخذ تسهیلات باید معاملات خود را از طریق فرابورس انجام دهند، بنابراین ضرورت دارد به ویژگی های این اوراق علم و آگاهی کافی داشته باشند.

مدیر امور حقوقی و بازرسی سمات اضافه کرد: اوراق تسهیلات مسکن مقید به زمان است و تاریخ اعتبار و انقضای آن به مدت دو سال ذیل اوراق نوشته شده است، بنابراین بسیار مهم و حیاتی است که مشتریان این اوراق مطلع باشند تا چه زمانی برای اخذ تسهیلات مسکن یا فروش اوراق در بازار فرصت دارند.

دبیری گفت: متاسفانه مشتریان زیادی به دلیل ناآگاهی یا غفلت از تاریخ انقضای اوراق تسهیلات مسکن، متضرر شده اند و اوراق آنها باطل شده است.

مدیر امور حقوقی و بازرسی سمات افزود: نکته مهم دیگر این است که دارندگان آن از تاریخ خرید اوراق به مدت دستکم چهار ماه نمی توانند نسبت به فروش آن اقدام کنند و پس از انقضای این مدت، اوراق آنها قابلیت معامله دارد.

وی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه گفت: چنانچه این اوراق دوباره مورد معامله قرار گیرد باز هم از تاریخ معامله جدید، نمی توان به مدت چهار ماه معامله ای روی آن انجام داد، بنابراین دارندگان اوراق تسهیلات مسکن باید این موضوع مهم را همواره در نظر گیرند تا در معاملات این اوراق دچار ضرر و زیان نشوند.

گفتنی است، معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن از سال ۸۹ در فرابورس ایران آغاز شده است و اکنون بیش از ۲۰ نماد حق تقدم تسهیلات مسکن در بازار سرمایه معامله می‌شود.

مجموع افرادی که از سال ۸۹ تا پایان مردادماه امسال با استفاده از اوراق تسهیلات مسکن خانه دار شده‌اند به یک میلیون و ۲۰۷ هزار نفر رسیده است.خریداران مسکن می‌توانند با تهیه این اوراق از وام های تسهیلات مسکن استفاده کنند.

سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در تهران ۶۰۰ میلیون ریال و در مرکز استان های بالای ۲۰۰ هزار نفر مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال است.همچنین، شمار اوراق مورد نیاز در تهران ۱۲۰ ورقه و در مرکز استان ها ۱۰۰ ورقه است. /


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : اوراق - تسهیلات - معامله - تاریخ - انقضای - استفاده - میلیون - بازار - بنابراین - دارندگان - حقوقی - بازرسی - معاملات - آگاهی - تهران - استان - سرمایه - دبیری - باشند - مشتریان - فرابورس - پایگاه -

نظر شما در مورد : هشدار به دارندگان اوراق تسهیلات مسکن/ تاکید بر آگاهی کافی نسبت به ویژگی‌های اوراق

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها