امروز چهار شنبه 09 فروردین 1396 ساعت 19:43:02

آرشیو ارتباط با ما ثبت نام کاندیدا

مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 6378 -تاریخ انتشار : دوشنبه 22 شهریور 1395 -ساعت : 09:21

چاپ به اشتراگ گذاشتن

معاون وزیرراه و شهرسازی مطرح کرد:

ایجاد فرونشست در مناطق جنوب غربی تهران/ اعلام فرونشست زمین در بزرگراه آزادگان/ حدود یک سوم از فضای سرزمین ایران دچار فرونشست شده است/ فرونشست؛ مساله‌ای جدی و نگران‌کننده در کل کشور

مازندشورا: رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از ارایه گزارشهایی مبنی بر فرونشست زمین در بزرگراه آزادگان تهران خبر داد و گفت: بحث فرونشست مساله ای جدی و نگران کننده در کل کشور است و براساس اطلاعات سازمان زمین شناسی، حدود یک سوم از فضای سرزمین ایران دچار فرونشست شده است.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی معاون وزیر راه و شهرسازی درباره فرونشست های اخیر صورت گرفته در شهر تهران گفت: علاوه بر اتفاق رخ داده در خیابان پیامبر، در بزرگراه آزادگان نیز آثار و علائمی از فرونشست مشاهده شده است.

محمدشکرچی زاده ادامه داد: در دو سه ماه گذشته، گزارش هایی از سوی سازمان زمین شناسی در اختیار مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی قرارگرفته است که نشان از ایجاد فرونشست هایی در مناطق جنوب غربی تهران به ویژه بزرگراه آزادگان دارد که عامل اصلی این فرونشست ها مربوط به برداشت بی رویه و غیرمجاز آب های زیر زمینی است.

به گفته رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، برداشت غیرمجاز از آب های زیرزمینی در تهران طی سال های گذشته موجب افزایش فرونشست در این شهر شده است که دراین زمینه می توان به فرونشست های صورت گرفته در بزرگراه آزادگان و همچنین خیابان پیامبر(ص)  و شهران اشاره کرد.  

وی اظهارکرد: بحث فرونشست به مساله ای جدی و نگران کننده در کل کشور تبدیل شده است و براساس اطلاعات ارائه شده ازسوی سازمان زمین شناسی که مسئولیت اعلام آمار فرونشست ها را برعهده دارد، حدود یک سوم از فضای سرزمین ایران دچار فرونشست شده است.

شکرچی زاده درباره بررسیهای انجام شده در مورد اتفاق صورت گرفته در خیابان پیامبر تهران بیان کرد: یکی از ارزیابی های مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی درباره علت این اتفاق،  فرونشست زمین است و احتمال بعدی مربوط به گودبرداری های صورت گرفته برای ساختمان کوروش است.

وی بیان کرد: در صورتی که گودبرداری های انجام شده عمیق باشد و پس ازآن دیواره هایی بتونی احداث شود، این موضوع جریان آب زیر سطحی را تغییر می دهد و موجب آب شستگی در مناطق زیرزمینی می شود.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اظهارکرد: در تهران آب رفت هایی وجود دارد که چسبندگی کافی را نداشته و ازنوع دانه ای هستند، برهمین اساس وقتی جریان آب تغییر می کند این مناطق در آستانه فروریزش قرار می گیرند؛ بنابراین یکی از احتمالات درباره علت ریزش زمین در منطقه ستاری(نزدیک پاساژ کوروش) اجرای دیواره های بتنی با عمق ۹ تا ۱۰ طبقه ای در زیر زمین است.

مکاتبه مجلس با مسئولان در مورد فرونشست های تهران

رئیس کمیسیون عمران مجلس از مکاتبه کمیسیون عمران با شهردار تهران، سازمان بازرسی کل کشور، سازمان مدیریت بحران، وزارت راه و شهرسازی و شورای اسلامی شهرتهران درخصوص فرونشست های اخیر از جمله نشست زمین درخیابان پیامبر(ص) خبرداد.

مهر در همین رابطه نوشت، محمدرضا رضایی کوچی، افزود:طی مکاتبه ای با مسئولان درخواست ارایه گزارشی در خصوص بررسی موضوع، اقدامات انجام شده و همچنین علل احصایی در مورد این حوادث را خواستار شده ایم.

نماینده مردم جهرم درمجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه چندی قبل نشست زمین در منطقه شهران در استان تهران رخ داده بود، اظهارکرد: در این رابطه گزارش دستگاه های مربوطه اخذ و اکنون درحال بررسی است.

وی با تاکید بر اینکه باید مراجع ذی ربط به مواردی که به ایمنی شهرها مرتبط است حساس باشند، تصریح کرد: مسئولان باید ضمن بررسی علل و آسیب شناسی مشکلات اقدامات و تمهیدات لازم را در دستورکار خود قرار دهند.

این نماینده مردم درمجلس دهم، در پاسخ به سوال مربوط به نتایج حاصل از بررسی حادثه قبلی در منطقه شهران، گفت: بررسی های اولیه نشان می دهد که حفره هایی در این محل وجود داشته که با عبور تونل در دست احداث مترو و احتمالا نشت آب تحریک و دچار فرونشست شده و نشت گاز از خط انتقال عبوری از این محل و احتمالا عبور خط برق موجب حریق شده است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با اشاره به تصویب قوانین لازم برای احداث تونل های مشترک تاسیساتی ادامه داد: دستگاه های اجرایی ذی ربط در این خصوص عملکرد مطلوبی نداشته اند و موضوع در دست بررسی است.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : فرونشست - تهران - شهرسازی - بررسی - درباره - پیامبر - تحقیقات - آزادگان - گرفته - بزرگراه - مناطق - منطقه - مربوط - اظهارکرد - اسلامی - شهران - شورای - شناسی - مسئولان - عمران - مکاتبه - گزارش - اتفاق - خیابان - احداث - موضوع - کمیسیون - نماینده - دستگاه - احتمالا - اینکه - درمجلس - اقدامات - نداشته - رابطه - همچنین - ادامه - گذشته - برداشت - وزارت - سرزمین - ایجاد - اعلام - غیرمجاز - زیرزمینی - دیواره - جریان - کوروش - گودبرداری - معاون - اشاره - تغییر -

مطالب مرتبط با : ایجاد فرونشست در مناطق جنوب غربی تهران/ اعلام فرونشست زمین در بزرگراه آزادگان/ حدود یک سوم از فضای سرز...
نظر شما در مورد : ایجاد فرونشست در مناطق جنوب غربی تهران/ اعلام فرونشست زمین در بزرگراه آزادگان/ حدود یک سوم از فضای سرز...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

کانال آپارات مازندشورا