مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 647 -تاریخ انتشار : سه شنبه 15 مهر 1393 -ساعت : 13:10

چاپ به اشتراگ گذاشتن

مازندران پیر می شود!

مدیرکل بهزیستی مازندران با بیان اینکه سالمندی یک فرصت است اما متاسفانه امروز در جامعه به یک تهدید تبدیل شده، گفت: امیدواریم با برنامه ریزی درست و صحیح سالمندی را به فرصت تبدیل کنیم چرا که دین اسلام به جایگاه و شان سالمندان تاکید کرده است.

مازند شورا: سعید آرام دوشنبه شب در جلسه شورای سالمندان مازندران با اشاره به اهمیت مسائل سالمندان در کشور اظهارداشت: پیر شدن جمعیت از نتایج مثبت توسعه است، میانگین عمر بشر در قرن بیستم میلادی 78 سال است.
 
وی با بیان اینکه جمعیت سالمندان دنیا در سال دو هزار 400 میلیون نفر بوده و در سال دو هزار و 13 حدود 841 میلیون نفر است، افزود: با این تفاسیر جمعیت سالمند دنیا در سال 2020 میلادی به یک میلیارد نفر و در سال 2050 به دو میلیارد نفر خواهد رسید و 85 درصد جمعیت جهان در کشورهای در حال توسعه استقرار دارند.
 
آرام ضریب سالمندی در مازندران را در سال 90 را به بیش از 34.3 دهم درصد عنوان کرد و افزود: این آمار ضریب سالمندی نسبت به کشور که 24.4 دهم درصد است، بالاتر و جلوتراست.
 
وی اهمیت سالخوردگی جمعیت را افتخارات بشری، دستاوردهای مهم توسعه، یکی از چالش های بزرگ در حال حاضر و در صورت عدم آمادگی برای مواجهه با آن عوارض و پیامدهای منفی بسیاری در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی و سلامت عنوان کرد.
 
مدیرکل بهزیستی استان با بیان اینکه سالخوردگی بیماری نیست اما بار بیماری ها در آن بالاست، اذعان داشت: هزینه های سلامت در دوران سالمندی بسیار سنگین است و سالمندی جمعیت در کشورهای در حال توسعه ممکن است با فقر پایدار همراه باشد.
 
آرام با اشاره به اینکه 35 درصد افراد مراجعه کننده به مراکز درمانی استان را سالمندان تشکیل می دهند، اظهارداشت: 10 درصد جمعیت مازندران را سالمندان تشکیل می دهند و نرخ کلی رشد جمعیت استان رو به کاهش است و همه اینها زمینه سالمندی کشور را فراهم می کند.
 
وی به افزایش جمعیت بالای 60 سال کشور در سالهای اخیر اشاره کرد و گفت: جمعیت سالمند کشور  در سال 1430 به حدود 25 میلیون نفر می رسد.
 
این مسئول با بیان اینکه در حال حاضر بر اساس سرشماری سال 90 جمعیت بالای 60 سال کشور 6 میلیون و 205 هزار و 998 نفر می باشد که 8.25 صدم درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند که نسبت به سرشماری سال 85 یک میلیون نفر به جمعیت سالمندی اضافه شد، افزود: در استان مازندران طبق سرشماری سال 90 از 3 میلیون نفر جمعیت استان 301 هزار و 688 نفر سالمند تشکیل می دهند که 9.81 جمعیت استان را شامل می شود که نسبت به سال 85 شصت هزار نفر به جمعیت بالای 60 سال اضافه شده است.
 
آرام با بیان اینکه افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی حدود ده هزار نفر عنوان کرد و افزود: 25 درصد جمعیت سالمند استان را مددجویان نهاد بهزیستی و کمیته امداد هستند.
 
وی خاطرنشان کرد: چهار مرکز شبانه روزی نگهداری سالمندان با ظرفیت 230 نفر، هشت مرکز روزانه سالمند با ظرفیت بیش از 500 نفر و هشت مرکز ویزیت در منزل سالمندی با ظرفیت بیش از 450 نفر در استان در حال فعالیت است.
 
آرام بیان کرد: از نظر سیاست های بهداشت عمومی می توان گروههای سالمند پر خطر را افراد بسیار پیر، افراد تنها، زنان سالمند بیوه و مجرد، زندگی در خانه سالمند، بدون فرزند، دارای بیماری مزمن و درآمد ناکافی عنوان کرد.
 
وی زنان سالمند آسیب پذیر تر را معلولیت، بیوه گی، دسترسی کمتر به منابع، تحصیلات و حمایت اجتماعی کمتر عنوان کرد و افزود: مهمترین نیاز سالمند در استان را مسکن، بهداشت و سلامت، حمل و نقل، حل تضادهای خانوادگی، رفع تنهایی و مشکل پذیرش اجتماعی نام برد.
 
وی مهم‌ترین چالش‌های موجود برای سالمندان را باور غلط از کلمه سالمند، کمبود قوانین پشتیبانی حقوق،سالمندان و عدم استفاده کافی به ساماندهی سالمندان در قانون برنامه پنجم، عدم کارآیی برخی از فعالیت‌ها، پوشش ناکافی رفاهی و بیمه‌ای و عدم کفایت سیستم بهداشتی درمانی و توانبخشی موجود در امور تخصصی سالمندان عنوان کرد.
 
آرام از عدم تشکیل شورای ساماندهی سالمندان در کشور خبر داد و گفت: نداشتن آمار دقیق از تعدادسالمندان و 25 درصد سالمندان کشور از هیچ بیمه ای برخوردار نیستند.
 
وی با اعلام اینکه سیستم بهداشتی درمانی استان مازندران برای جمعیت سالمند مناسب نیست، افزود: باید از ظرفیت نخبگان سالمندان برای ارائه خدمات سالمندی باید بهره‌گیری کرد.
 
این مسئول خاطرنشان کرد: شورای ساماندهی سالمندان فرصتی برای هدفمند کردن برنامه سالمندان است که بسیار تاثیر گذار است.
 
مدیرکل بهزیستی مازندران خواستار فرهنگ‌سازی مناسب برای سالمندان شد و گفت: در ارتباط با روش‌های پرخطر دوران سالمندی آمورزش‌های در برنامه کاری قرار گیرد./ مهر

 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سعید آرام - مازندران - بهزیستی - پیری - جمعیت - -

مطالب مرتبط با : مازندران پیر می شود!
نظر شما در مورد : مازندران پیر می شود!

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها