مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 6473 -تاریخ انتشار : شنبه 27 شهریور 1395 -ساعت : 16:02

چاپ به اشتراگ گذاشتن

سفیر ایران در عشق آباد خبر داد:

رایزنی وزیر راه و شهرسازی ایران با رئیس جمهوری ترکمنستان بر سر رفع مشکلات ترانزیتی/ پایانه مرزی باجگیران در آینده ای نزدیک باز می‌شود

مازندشورا: سفیر جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد از بازگشایی پایانه مرزی باجگیران بین ایران و ترکمنستان در آینده ای نزدیک در نتیجه رایزنی «عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی با رئیس جمهوری آن کشور خبر داد.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی سیدمحمد احمدی امروز(شنبه) در حاشیه افتتاح فرودگاه بین المللی عشق آباد، اظهار داشت: در دیدار وزیر راه و شهرسازی ایران با رئیس جمهوری ترکمنستان، موضوع بسته شدن پایانه مرزی باجگیران مطرح و قرار شد این پایانه در آینده ای نزدیک بازگشایی شود.

آخوندی امروز در سفری کوتاه به ترکمنستان در آیین افتتاح فرودگاه بین المللی جدید عشق آباد شرکت کرد. وی رئیس کمیسیون همکاری های اقتصادی مشترک دو کشور است.

به گزارش ایرنا، ترکمن ها از نیمه مردادماه امسال به اخذ عوارض ۱۶۰ دلاری از کامیون های کمتر از ۲۰ تن و عوارض ۲۶۰ دلاری از کامیون های بالای ۲۰ تنی ایرانی به عنوان حق ترانزیت (عبور) کشورشان اقدام کرده اند و علاوه بر آن به ازای هر یک کیلومتر تردد نیز یک دلار از همه کامیون های ایرانی دریافت می کنند.

مرز باجگیران که از نیمه مرداد به روی کامیون های ایرانی بسته شده بود، بیست و هفتم مردادماه برای مسافران ایرانی نیز بسته شد.

در این ارتباط، محمدجواد عطرچیان مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای وزارت راه و شهرسازی به ایرنا تاکید کرده بود که اقدام ترکمن ها در اخذ عوارض از کامیون های ایرانی برخلاف روابط حسن همجواری و توافق نامه های حمل و نقلی دو کشور است.

اردیبهشت ماه امسال عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در دیدار با وزیر امور خارجه ترکمنستان خواستار افزایش میزان تردد روزانه کامیون بین دو کشور از ۶۰۰ به ۸۰۰ کامیون در روز شده و گفته بود، در صورتی که ترکمنستان نسبت به دریافت مجوزها و هماهنگی های لازم اقدام کند، میزان تردد کامیون ها تا ماه های ژوئن و جولای می تواند به ۸۰۰ دستگاه افزایش یابد و در این زمینه ایران آمادگی دارد هماهنگی های گمرکی، ایجاد پنجره واحد در پایانه های مرزی و سایر شرایط را ایجاد کند.

بر اساس آمارهای سازمان توسعه تجارت ایران، حجم روابط تجاری ایران و ترکمنستان در سال ۹۴ بیش از ۷۲۷ میلیون دلار بود که در این روابط، ایران با ۷۲۱ میلیون دلار صادرات و ۶ میلیون دلار واردات، تراز تجاری مثبت ۷۱۵ میلیون دلار دست یافت.  این در حالی است که در سال ۱۳۸۷، از ۵۶۸ میلیون دلار حجم تجارت خارجی دو کشور، ۲۰۳ میلیون دلار به صادرات ایران و ۳۶۵ میلیون دلار به واردات از ترکمنستان اختصاص داشت.


منبع : وزارت راه و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : کامیون - ترکمنستان - میلیون - ایرانی - پایانه - شهرسازی - اقدام - روابط - باجگیران - عوارض - المللی - ترانزیت - دریافت - هماهنگی - صادرات - واردات - تجاری - تجارت - میزان - ایجاد - افزایش - مردادماه - وزارت - امروز - گزارش - نزدیک - جمهوری - آینده - افتتاح - فرودگاه - ترکمن - امسال - ایرنا - آخوندی - دیدار - دلاری -

مطالب مرتبط با : رایزنی وزیر راه و شهرسازی ایران با رئیس جمهوری ترکمنستان بر سر رفع مشکلات ترانزیتی/ پایانه مرزی باجگیر...
نظر شما در مورد : رایزنی وزیر راه و شهرسازی ایران با رئیس جمهوری ترکمنستان بر سر رفع مشکلات ترانزیتی/ پایانه مرزی باجگیر...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها