مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 6480 -تاریخ انتشار : یکشنبه 28 شهریور 1395 -ساعت : 08:41

چاپ به اشتراگ گذاشتن

حناچی مطرح کرد؛

چالش بزرگ مغایرت طرح تفصیلی تهران با طرح جامع/ مسئولان و شهرسازان مسئولیت بپذیرند/ حذف مشاوران از کمیسیون ماده ۵ به شهرسازی صدمه زد

مازندشورا: دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران، بزرگترین چالش امروز شهرسازی کشور را مغایرت طرح تفصیلی تهران با طرح جامع می‌داند و می‌گوید: در شهرسازی مانیفستی داریم که طرح‌های بالادست تکلیف طرح‌های پایین دست را روشن می‌کنند. بدین‌معنا، طرح تفصیلی باید در چهارچوب طرح جامع شهر تهران، طرح بام تهران با همه راهبردهایش باید در دل طرح مجموعه شهری تهران و طرح مجموعه شهری تهران نیز باید در چهارچوب‌های طرح‌های بالادست بگنجد و از آن تبعیت کند.

مازندشورا:به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، پیروز حناچی دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران و معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی در نخستین نشست هم‌اندیشی با تشکل‌ها و انجمن‌های غیردولتی شهرسازی، معماری، میراث‌فرهنگی و محیط‌زیست که به دبیری علی اعطا مشاور وی در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی تشکیل شد در حضور معماران، شهرسازان، فعالان محیط‌زیست و فعالان میراث‌فرهنگی کشور به سختی‌های دولت و کمبود بودجه آن اشاره کرد و گفت: شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران و دبیرخانه آن به معنای عام، مرکز فکر دولت است و در این مورد ما تمامی تلاش خود را برای انجام وظیفه به کار می‌گیریم.

دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران با تاکید بر تلاش بیشتر وزارت راه و شهرسازی برای حضور معماران و شهرسازان در پروژه‌های مختلف و استفاده از توانمندی و تخصص این دو قشر تخصصی جامعه، افزود: تمام تلاش ما این است که ۱۰۰ درصد اعتبار تخصیص داده شده به امور شهرسازی، به آنها تخصیص پیدا کند. زیرا تامین اعتباری که برای شهرسازی و مشاوران در حوزه مسکن در نظر گرفته می‌شود در مقایسه با پروژه‌های راهی ارقام درشتی نیست و در ضمن بقا و ادامه فعالیت مشاوران تخصصی است.

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه موافقت‌هایی از سوی دولت برای تخصیص اعتبار حداکثری صورت گرفته است گفت: با قول‌های مساعد دولت حضور مشاوران را پررنگ‌تر در پروژه‌ها خواهیم داشت و از رکودی که در حال حاضر با آن مواجه‌ایم خارج می‌شویم.

حناچی تصریح کرد: حذف مشاوران از کمیسیون ماده ۵ در تهران و سایر شهرها صدمه جدی به شهرسازی وارد کرد. اگرچه تلاش‌ برای اصلاح کمیسیون ماده ۵ تهران و جلوگیری از تخلفات کمیسیون در سال های ۸۷ موجب ارسال اصلاحیه ای به مجلس شد. اما عملا عدم حضور مشاوران در آن کمیسیون به ضرر شهرها تمام شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این نکته که نمی‌خواهد کسی را در حذف مشاوران در کمیسیون ماده ۵ مقصر بداند گفت: قبل از اینکه مشاوران در کمیسیون‌های ماده ۵ حذف شوند نظر مشاوران در بسیاری از موارد تعیین کننده بود و ما خیلی از مواقع نظرات را برمی‌گرداندیم. اما در دوره اخیر به دلیل حذف مشاوران، فشار فراوانی را بر دوش خود تحمل می‌کنیم.

حناچی با اشاره به نقش سازنده انتقاد برای بهبود وضعیت شهرسازی کشور تاکید کرد: ویژگی تحلیل، دیدن نیمه خالی لیوان در کنار نیمه پر آن است. اما در عین‌حال باید این نکته را نیز مدنظر قرار دهیم که ما در مقاطعی از زمان نیازمند آن هستیم تا تجربیات مثبت و عملکرد مناسب را به بهترین نحو، اطلاع‌رسانی کنیم. زیرا فرهنگ بر اثر انتقال تجربیات مثبت و نقد، شکل می‌گیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه بزرگترین چالش معاونت شهرسازی و معماری مغایر بودن طرح تفصیلی تهران با طرح جامع است تاکید کرد: در حال‌حاضر، ما در شورای‌عالی شهرسازی و معماری اِشراف لازم را بر طرح تفصیلی تهران نداریم و به صراحت می‌گویم که اصلا روی آن اطمینان نداریم.این نکته به این معناست که اجرای کامل طرح تفصیلی ما را به اهداف طرح جامع نه تنها نزدیک بلکه از اهداف عمومی و راهبردی آن دور می‌کند.

حناچی ادامه داد: ما در شهرسازی مانیفستی داریم که طرح‌های بالادست تکلیف طرح‌های پایین دست را روشن می‌کند. طرح تفصیلی باید در چهارچوب طرح جامع شهر تهران بگنجد و از آن فراتر نرود. همچنین، طرح بام تهران با همه راهبردهایش باید در دل طرح مجموعه شهری تهران بگنجد و طرح مجموعه شهری تهران نیز نباید از طرح‌های بالا دستی خود فراتر برود و باید از چهارچوب‌های طرح‌های بالادست تبعیت کند./


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهرسازی - مشاوران - تهران - معماری - کمیسیون - حناچی - تاکید - تفصیلی - طرح‌های - معاون - شورای‌عالی - وزارت - اینکه - اشاره - تخصیص - شهرسازان - می‌کند - نداریم - اهداف - بالادست - مجموعه - فراتر - بگنجد - تجربیات - شهرها - تخصصی - پروژه‌های - معماران - اعتبار - محیط‌زیست - میراث‌فرهنگی - ادامه - گرفته - فعالان -

مطالب مرتبط با : چالش بزرگ مغایرت طرح تفصیلی تهران با طرح جامع/ مسئولان و شهرسازان مسئولیت بپذیرند/ حذف مشاوران از کمیس...
نظر شما در مورد : چالش بزرگ مغایرت طرح تفصیلی تهران با طرح جامع/ مسئولان و شهرسازان مسئولیت بپذیرند/ حذف مشاوران از کمیس...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها