مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 6496 -تاریخ انتشار : یکشنبه 28 شهریور 1395 -ساعت : 11:58

چاپ به اشتراگ گذاشتن

گزارش از حل یک معضل در مترو تهران

برنامه جدید مدیریت شهری برای دستفروشان مترو در راه است

مازندشورا: پیر و جوان، زن و مرد، سالم و معلول، کودک و متکدی، همه وهمه در بین دستفروشان مترو تهران دیده می شوند؛ آنها مکان امنی را برای امرار معاش خود یافته اند و با وجود ممنوعیت قانون به کار خود ادامه می دهند. آیا راهکاری برای حل این معضل وجود دارد تا مسافران آسایش سال های گذشته سفر درون شهری با مترو تجربه کنند؟

مازندشورا:

بلدیه| تهران شهری هزار چهره با بزرگراه های طویل است که همیشه مملو از خودرو است. در این شهر هزار ملت دیربازی است که خطوط مترو گسترش زیادی داشته تا جایی که شهروندان برای فرار از ترافیک و دود و دم تهران به مترو پناه برده اند. هر روز صبح این واگن ها در حد انفجار مسافر حمل می کند تا شهروندان را به موقع به مقصد برساند و شامگاهان همین شهروندان با چهره ای خسته و فرسوده و بی رمق رهسپار خانه و کاشانه خود هستند.آنچه که مدت ها عضو لاینفک مترو , واگن هایشان به شمار میآید زنان و مردان دستفروشی هستند که هرروز صبح تنها با هزینه یک بلیط کاسبی خود را آغاز می کنند. جامعه هدف آن ها مسافران رنگارنگ مترو پایتخت هستند. آن ها که وقتشان بسیار اندک است و زمان مناسبی برای خرید ندارند اقلام و لوازم مورد نیاز خود را از طریق این دستفروشان تهیه می کنند.
پیر و جوان، زن و مرد، سالم و معلول، کودک و متکدی، همه وهمه در بین این دستفروشان دیده می شوند و مکان امنی را برای امرار معاش برای خود یافته و با هر قانون ومنعی به کار خود ادامه می دهند.
تعداشان روز به روز بیشتر می شود و عده ای از شهروندان معتقداند که این ها به صورت باند، هدایت و رهبری می شوند و صحت این گفته خود را با اظهارات برخی از فروشنده ها ثابت می کنند. غالب دستفروشان مترو خانم هستند و بنا به شرايط امنيتي مترو كه نسبت به خيابان در سطح بالاتري است اين محيط را به‌عنوان محل كار انتخاب مي‌كنند.
شاید یکی از اصلی‌ترین دلایل وجود مشاغل کاذبی نظیر دست‌فروشی و تکدی‌گری حمایت‌های ضعیف اجتماعی است و درواقع وقتی از حمایت‌های اجتماعی صحبت به میان می‌آید همه اذهان به سمت حمایت‌های دولتی و بیمه‌ای سوق داده می‌شود درحالی‌که حمایت از اقشار ضعیف و در معرض خطر یک وظیفه انسانی و دینی است.
در مکتب متعالی اسلام ١٤٠٠‌سال پیش چنین حمایت‌هایی به‌عنوان یک تکلیف برای مردم و حکومت اسلامی تعریف شده است. پرداخت خمس و زکات که یک وظیفه شرعی است هر فرد مسلمان را ملزم می‌سازد تا در اموال خویش سهمی برای نیازمندان قرار دهد. 
  

اگر هر یک ازما به این وظیفه خود عمل کنیم و چنان که توصیه شده در درجه نخست در صورت وجود افراد نیازمند در بین اقوام و نزدیکان و همسایگان با پرداخت این وجوه شرعی به آنها نیازشان را مرتفع کنیم آیا باز هم کسی به علت فقر و بیماری به چنین مشاغلی رو می‌آورد. از طرفی یکی دیگر از توصیه‌های دیگر اسلامی احیای سنت قرض‌الحسنه است و احیای چنین سنتی به دور از قوانین دست‌وپا گیر بانکی در خانواده‌ها می‌تواند چتر حمایتی دیگری برای افراد نیازمند خانواده باشد.
با رعایت انصاف شهرداری تهران راه کارهای بسیار زیادی برای کنترل و ساماندهی دستفروشان مترو انجام داد و این در حالی است که در این شهر زیرزمینی قوانین روی زمین حاکم است و درواقع برخورد با دستفروشان به عهده شهرداری نیست.
نسبت به آموزش گروه نیازمند اقدام می شود
مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران درباره نحوه ورود شرکت بهره برداری مترو به این حوزه، در گفت وگو با خبرنگار «تهران سما» گفت: سرانجام پس از انجام تحقیقات گسترده تصمیمی گرفته شد که از طریق سه روش نسبت به ساماندهی دستفروشان در مترو اقدام کنیم.
محمد احمدی بافنده با اعلام این که مدیریت شهری برای دستفروشان زن و مرد برنامه‌های جداگانه‌ای دارد، تصریح کرد: این بار قرار است دستفروشان مترو به دو دسته نیازمند که برای امرار معاش به این حرفه روی آوردند و افرادی که دستفروشی را به عنوان کاسبی و کسب سود بیشتر بدون اضطرار انتخاب کرده اند تقسیم می‌شوند و درواقع دراین طرح برای دستفروشان غیرتهرانی هم برنامه ویژه خود را خواهند داشت.

این مسئول با اعلام این که تشخیص دستفروشان نیازمند از سایر دستفروشان را ستاد توانمندسازی زنان سرپرست خانوار شهرداری تهران بر عهده گرفته، افزود: قرار است نسبت به آموزش گروه نیازمند اقدام شود چرا که ممکن است زنان دستفروش، حرفه، تخصص یا مهارت دیگری داشته باشند اما به دلیل مشکلات مالی نتوانسته اند از آن طریق کسب درآمد کنند.
بافنده اذعان کرد: برنامه شهرداری تهران این است که با قرار دادن 102 غرفه به ستاد توانمندسازی زنان سرپرست خانوار شهرداری تهران، زمینه عرضه محصولات و تولیدات این زنان را خارج از قطار فراهم کرده است. 
وی با اشاره به دستفروشان مرد مترو، گفت: دستفروشان مرد هم قرار است به دنبال تفاهم با شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران، در 50 شب بازار و روز بازار ساماندهی شوند.
مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو در پایان تاکید کرد: بعد از این مرحله در صورتی که باز هم دستفروشی در مترو باقی بماند، برخورد سلبی با همکاری پلیس آغاز خواهد شد.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : دستفروشان - تهران - نیازمند - شهرداری - شهروندان - ساماندهی - وظیفه - برداری - اقدام - درواقع - دستفروشی - حمایت‌های - برنامه - برخورد - آموزش - گرفته - خانوار - بازار - سرپرست - توانمندسازی - بافنده - اعلام - دیگری - پرداخت - بسیار - امرار - کاسبی - زیادی - مدیریت - بیشتر - به‌عنوان - افراد - احیای - اسلامی - اجتماعی - مشاغل - قوانین -

نظر شما در مورد : برنامه جدید مدیریت شهری برای دستفروشان مترو در راه است

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها