مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 6501 -تاریخ انتشار : یکشنبه 28 شهریور 1395 -ساعت : 13:57

چاپ به اشتراگ گذاشتن

گفتگو با معصومه ابتکار؛

نیازی به واگذاری ملک و تخفیف از شهرداری نداشتم

مازندشورا: امتیازهایی پیشنهاد می‌شد و جاهایی که فکر می‌کردیم این اتفاق از سوی شهرداری افتاده حتما اخطارها و تذکراتی می‌دادیم. اما اینکه به شخص من پیشنهاد شود اصلا نبوده چون من هیچ وقت در این مسائل ورود نمی‌کردم و اجازه این کار را هم نمی‌دادم. من منزل شخصی داشتم و نیازی به تخفیف و واگذاری ملک و زمین نداشتم.

مازندشورا:

نیازی به واگذاری ملک و تخفیف از شهرداری نداشتم بلدیه | معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور که 6 سال عضو شورای شهر تهران در دوره سوم بود در گفتگو با روزنامه آفتاب یزد حرف های جالبی در مورد شورای شهر و رابطه اعضا با شهرداری تهران زده است. صحبت های این عضو سابق و البته اصلاح طلب شورای شهر در خصوص ماجرای واگذاری املاک و حواشی پیرامون مدیریت شهری در نوع خود جالب است.

خانم دکتر! شما قبلا عضو شورای شهر بوده‌اید و حتما در جریان اتفاقی که اخیرا در شهرداری و شورای شهر افتاده هستید، آیا بحث‌های اخیر درمورد تخلفات شهرداری در زمان عضویت شما در شورای شهر وجود داشت؟
شورای شهر یک ساختار مهم است و در قانون اساسی هم نقش تعیین کننده‌ای در بحث مدیریت شهری برای این نهاد پیش‌بینی شده است. اما آنچه در خصوص این نهاد اهمیت دارد میزان کارآیی آن است. نمایندگانی که از سوی مردم انتخاب می‌شوند اهمیت دارند. اگر کم‌توجهی و سهل‌انگاری در این خصوص انجام شود،‌ مردم و شهر به شدت آسیب می‌بینند. ما در بسیاری از شهرها تاثیر سهل‌انگاری در این حوزه را می‌بینیم. این تقاضا را به عنوان سازمان محیط‌زیست از شورای شهر داشته‌ایم که نظارت بر عملکرد مدیریت شهری را خیلی جدی بگیرند مخصوصا در حوزه‌هایی مثل محیط‌زیست، شهرسازی، تغییر کاربری‌ها، مناسبات مالی شهرداری. نظارت بر این حوزه‌ها جزو وظایف شوراست و نمی‌تواند شانه خالی کند. بدترین شکل هم این است که شورا و شهرداری وارد مناسباتی شود که جایگاه نظارتی شورا خدشه‌دار شود. مردم اعضای شورا را به عنوان معتمدان خود انتخاب می‌کنند و از آنها انتظار دارند. آنها همواره باید جوابگوی رای مردم باشند درست مثل سایر مسئولان. 

یک لحظه هم نباید تصور شود شورای شهر عنوانی تشریفاتی است و نمی‌توان راحت از کنار آن رد شد. متاسفانه گاهی این‌گونه احساس نمی‌شود و تصور می‌شود نمایندگان مردم نسبت به مسئولیتی که دارند حساسیت لازم را ندارند. ما داریم وضعیت مسائل مربوط به شهرسازی، فضای سبز و... را می‌بینیم. اخیرا در برنامه‌ای زنده از شبکه سه، شهروندی گزارش قطع درختان را می‌گفت و از من توضیح می‌خواست. من هم در جواب گفتم این حوزه تقسیم کار شده و مسئولیت آن با شهرداری و شورای شهر است. ما به عنوان سازمان محیط‌زیست در بسیاری از این موضوعات ورود می‌کنیم، تذکر و اخطار می‌دهیم و در آخرین مرحله که هیچ کدام از ساز و کارهای مدیریتی فعال نشوند و کارکرد خود را نداشته باشند، عالی‌ترین دستگاه نظارتی دولتی و حکومتی وارد موضوع می‌شود. اگر شهرداری کار خود را درست انجام دهد مسلما تخلفات رخ نمی‌دهد. اگر شورای شهر نظارت درست داشته باشد مسلما تخلفات رخ نمی‌دهد.سیستم‌های مدیریت شهری نیازمند نظارت‌های دقیق و مستمر هستند، زیرا بحث حقوق مردم است؛ چه شهرداری باشد چه دولت.
یک نکته مهم در این میان مطالبه‌گری رسانه‌هاست. من قضاوتی در خصوص شایعه یا واقعی بودن موضوع املاک نجومی نمی‌کنم. اما باید واقعیت‌ها گفته شود آن هم به دور از اتهام‌زنی و آبرو ریختن. همان قدر که دولت در بحث حقوق‌های غیرمتعارف بی‌آنکه سرپوش بگذارد فورا رسیدگی و اصلاح کرد و حقوق‌ها را کاهش داد تا به مردم اطمینان دهد قرار نیست کسانی که مسئولیت‌های سنگین به عهده می‌گیرند نفع مادی و درآمد از آن مسئولیت ببرند، شهرداری هم باید چنین عملکردی داشته باشد.

شخص رئیس جمهور بسیار محکم پیشگام برخورد با تخلفات شد و مستقیما کار را به دست گرفت. چه اشکالی دارد در موضوع شهرداری هم شفاف‌سازی صورت گیرد تا مردم بدانند واقعا چه اتفاقی افتاده است. مردم از تغییر کاربری‌ها در شهرهای بزرگ، تراکم‌های بالا در بافت‌های بسیار متراکم شهری، نابودی باغات و فضای سبز نگران هستند و احساس می‌کنند حقوق‌شان که بهره‌مندی از محیطی سالم و آرام برای زندگی است، در این مسائل زیرسوال می‌رود و نادیده گرفته می‌شود. بخش‌هایی از شهر تهران سال‌هاست بیشتر به میدان نبرد می‌ماند تا جایی برای زندگی؛ حضور متعدد بولدوزرها و تخریب، برج‌سازی در کوچه‌ها و محلات محدود.

در دولت قبل مصوبه‌ای برای افزایش تراکم در مناطق تهران داده شد و بسیاری از پارک‌ها و باغ‌ها تغییر کاربری داده شد.
درحالی که اصلا تهران برای این مسئله آب کافی ندارد. چه در قالب طرح‌های جدید مجتمع‌های مسکونی و چه در قالب مسکن مهری که در پردیس و اطراف تهران ساخته شده و چه در خود شهر تهران باید به این مسائل و تخلفات رسیدگی شود. شورای شهر باید همکاری نزدیکی با دستگاه‌های نظارتی، شورای عالی شهرسازی و... داشته باشد و به این تخلفات رسیدگی کند. در وهله اول هم بحث اجرای قانون و اعتمادسازی برای مردم مدنظر قرار گیرد. همان قدر که دولت باید اعتمادسازی کند دستگاه‌هایی مثل شهرداری و شورای شهر هم مسئولیت دارند باید موضوعات را شفاف بیان کنند. به صرف تکذیبیه مردم قانع نمی‌شوند.

نوع ارتباطات و رسانه‌ها و اطلاع‌رسانی امروز به گونه‌ای است که نمی‌توان این مسائل را از ذهن مردم به راحتی پاک کرد. همان قدر که با فیش‌های حقوقی نامتعارف که عده‌ای برای بهره‌برداری سیاسی لفظ نجومی را برای آن به کار می‌بردند، نباید برخورد سیاسی می‌شد در قضیه شهرداری هم نباید این اتفاق بیفتد. در بحث فساد به جای برخورد سیاسی باید برخورد قانونی انجام شود، زیرا عدالت موضوعی فراجناحی است. از سوی دیگر، اینکه گروهی خود را مصون می‌دانند و مدام دست به تخریب گروهی دیگر می‌زنند باید بدانند هیچ‌گاه این مسائل از ذهن مردم پاک نمی‌شود.
امروز انتظار می‌رود شهرداری هم با همان شجاعت، صداقت و شفافیتی که دولت در پیش گرفت واقعیت‌ها را بگوید. اگر مجوزی خلاف قانون داده شده یا تخلفی صورت گرفته یا نگرفته باید بیان کنند و همان طور که بعضی از مقامات دولتی و بانکی حقوق‌های خود را بازگرداندند یا حقوق‌شان قطع شد اینجا هم باید این اتفاق بیفتد، زیرا شهرداری تافته جدا بافته نیست.

شیوه عمل دولت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
مشکل اینجاست که نگاه دولت عادلانه و برگرفته از اعتدال است و خود را جدای از مردم نمی‌داند به همین دلیل می‌خواهد کنار مردم بماند.
به همین دلیل هم با شفافیت واقعیت‌ها را به مردم گفتند؛ این بهترین شیوه عملکرد یک دولت است. اینکه بگوییم در یک کار اجرایی هیچ اشتباهی رخ نمی‌دهد خود یک اشتباه بزرگ و غلو و ادعایی بی‌اساس است. اتفاقا عده‌ای در دوره‌ای این ادعای پوچ را کردند و گفتند ما خیلی پاکدست هستیم، اشکالی در کارمان نیست، حتی به یاد دارم در دوره‌ای گفتند در شهرداری شکایت‌ها‌ به صفر رسیده است! اصلا چنین چیزی امکان دارد؟! چه کسی این ادعا را باور می‌کند؟!
خوشبختانه این دولت اصلا چنین ادعایی را ندارد و هر کجا هم مشکلی بوده فورا رسیدگی شده است این؛ خود یک بنای خوب است که امیدوارم در دولت‌ها‌ی بعد این رویه ادامه پیدا کند.

در زمان حضور شما در شورای شهر چنین پیشنهادهایی از سوی شهرداری به شما شده بود؟
به هر حال امتیازهایی پیشنهاد می‌شد و جاهایی که فکر می‌کردیم این اتفاق از سوی شهرداری افتاده حتما اخطارها و تذکراتی می‌دادیم. اما اینکه به شخص من پیشنهاد شود اصلا نبوده چون من هیچ وقت در این مسائل ورود نمی‌کردم و اجازه این کار را هم نمی‌دادم. من منزل شخصی داشتم و نیازی به تخفیف و واگذاری ملک و زمین نداشتم. اصلا مگر می‌شود اموال مربوط به شهر به راحتی جا به جا یا واگذار شود! اگر هم شود حتما انتظاراتی پشت آن هست؛ حال یا انتظارات سیاسی یا مالی، به عبارت دیگر اینگونه مسائل وادی خطر است و قطعا کسی که می‌خواهد نمایندگی مردم را برعهده بگیرد نباید حتی نزدیک این وادی‌ها‌ شود، زیرا این وادی، دام‌ها‌یی است که برای افرادی که مسئولیت‌ها‌ی حساس سیاسی و اجرایی و مدیریتی دارند پهن می‌شود. تطمیع‌ها‌ و تهدیدها همواره بوده و هست، اما اینکه چقدر مسئولان و نمایندگان پروا دارند اهمیت دارد. متاسفانه یکی از مشکلاتی که در کشور ما وجود دارد این است که چه در نظام سیاسی دولت، چه در مجلس و شوراها اگر احزاب هم حاضر باشند، چندان اجازه پا گرفتن به آنها داده نشده. اتفاقا یکی از کارکردهای مهم احزاب پاسخگویی نمایندگان چه در مقابل مردم و چه در مقابل حزب است. وقتی افراد با پرچم یک گروه یا حزب وارد مجلس یا دولت می‌شوند نسبت به مرام نامه آن حزب یا جبهه باید پاسخگو باشند، اما چون این احزاب ضعیف اند افراد صرفا با پرچم حزب وارد عرصه سیاسی و مدیریتی و نمایندگی می‌شود و مردم هم به اعتبار آن پرچم به او رای می‌دهند اما وقتی وارد کار می‌شوند چون حزب ضعیف است، کارکرد حزبی و ارتباطی با حزب کم می‌شود، حزب به رفتار و عملکرد افرادش نظارت ندارد در نتیجه تخلفات و تطمیع‌ها‌ روی می‌دهد.

حزب باید قوی باشد، باید عملکرد تک تک افرادش را بررسی کند؛ این اصول کار در دنیای امروز است که برپایه مردم سالاری و نظامات سیاسی مدرن بنا شده‌اند. ما بخشی از کار را انجام می‌دهیم اما بعد از وارد شدن به عرصه رها می‌شوند و هیچ ساز و کار قوی وجود ندارد که هم بحث نظارت را انجام دهند هم خط مشی و سیاست‌ها‌ را جلو ببرند و هم جوابگو باشند. این ساختار اگر در سیاست ما تقویت شود کارکردهای قوی نظارتی درونی احزاب می‌تواند جلو بسیاری از مشکلات اینچنینی را بگیرد. آن وقت خود افراد دیگر زیر بار بده بستان‌ها‌ی اینچنینی نمی‌روند.

در شورای شهر فعلی اصلاح طلبان به لحاظ کمی وضعیت بهتری در مقایسه با دوره‌ها‌ی قبل دارند، اما وقتی به کیفیت نگاه می‌کنیم به این نتیجه می‌رسیم عملکرد اصلاح طلبان در دوره‌ها‌ی قبل با وجود کم بودن تعداد بهتر بوده است، شما علت این موضوع را چه می‌دانید؟
من چندان مایل نیستم در این زمینه قضاوت کنم ولی معتقدم باید عملکرد اعضای شورا مورد ارزیابی قرار بگیرد؛ از طرف رسانه‌ها‌، احزاب و تشکل‌ها‌ و حتی مردمی که به نمایندگانشان رای داده اند و انتظار دارند آنها برایشان بایستند و در مقابل اتفاقاتی که می‌افتد شجاعانه از حقوق مردم دفاع کنند نه اینکه ملاحظه کنند یا چون فلان جا حساب و کتابی دارند در صورت بروز تخلف اعتراض نکنند. نماینده‌ای که نمی‌تواند فریاد بزند و اعتراض کند یا تذکر بدهد واقعا چه خاصیت و کارکردی دارد؟!ما در شورای شهر هفته‌ای یک روز کمیته محیط‌زیست تشکیل می‌دادیم؛ 24 کارگروه داشتیم که تقریبا روزی دو، سه کارگروه جلسه داشتند. امکاناتمان هم نصف دفتر بود نه یک دفتر و با خانم احمدی نژاد یک دفتر را مشترک استفاده می‌کردیم و تنها یک کارشناس و مسئول دفتر داشتیم.با همان محدودیت هم می‌شد کار کرد. 

بازخواست از دستگاه‌ها‌ بابت وظایفی که داشتند و گزارش گیری از عملکرد آنها جزو مهم ترین وظایفی است که بر دوش اعضای شوراست.واقعا کارکرد نمایندگی چیست؟ همین که نماینده شوند کافی است؟!باید منصفانه و به دور از تخریب و تهمت دائما عملکرد نمایندگان مردم در شورای شهر ارزیابی شود و همه باید بدانند کسانی که مسئولیت اجتماعی، منصب سیاسی یا اجتماعی به عهده می‌گیرند باید پاسخگو باشند. این موضوع باید در جامعه ما جا بیفتد. نباید عده‌ای سمت یا جایگاهی را که دارند حیاط خلوت خود بدانند؛ اینگونه کشور اداره نمی‌شود.حتی اگر از مسئولان روزی 3 بار هم گزارش عملکرد خواسته شود زیاد نیست. رسانه‌ها‌ دائم باید از مسئولان سوال کنند. تشکل‌ها‌ و احزاب هم نقش تعیین کننده‌ای دارند.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهرداری - شورای - دارند - عملکرد - سیاسی - مسائل - تخلفات - تهران - احزاب - باشند - نظارت - اینکه - نباید - موضوع - می‌شوند - بسیاری - رسیدگی - محیط‌زیست - برخورد - نظارتی - نمایندگان - اصلاح - مسئولیت - مسئولان - ندارد - مدیریت - واقعیت‌ها - مدیریتی - کارکرد - گزارش - واقعا - ارزیابی - بیفتد - نمایندگی - مقابل - افراد - اتفاق - می‌شد - نمی‌شود - تخریب - امروز - عده‌ای - بدانند - نمی‌دهد - شهرسازی - تغییر - عنوان - اهمیت - واگذاری - قانون - اعضای - افتاده - انتظار - اجازه - می‌کردیم - اینگونه - تخفیف - احساس - تطمیع‌ها‌ - بگیرد - پیشنهاد - دارد؟ - اجرایی - می‌خواهد - نداشتم - ادعایی - اتفاقا - گفتند - دوره‌ای - چندان - نیازی - کارگروه - اعتراض - تشکل‌ها‌ - داشتیم - داشتند - اجتماعی - وظایفی - رسانه‌ها‌ - دوره‌ها‌ی - پاسخگو - معصومه - گروهی - افرادش - نتیجه - طلبان - اینچنینی - کارکردهای - جمهور - وضعیت - حقوق‌های - نجومی - کسانی - می‌گیرند - بسیار - ببرند - گفتگو - مسلما - می‌دهیم - می‌کنیم - موضوعات - شوراست - کاربری‌ها - مربوط - دولتی - می‌بینیم - اشکالی - ساختار - راحتی - نمی‌توان - متاسفانه - اخیرا - املاک - اتفاقی - اعتمادسازی - تعیین - همواره - سهل‌انگاری - حقوق‌شان - می‌رود - کننده‌ای - گرفته - نمی‌تواند -

نظر شما در مورد : نیازی به واگذاری ملک و تخفیف از شهرداری نداشتم

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها