مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 6578 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 01 مهر 1395 -ساعت : 10:49

چاپ به اشتراگ گذاشتن

غلامی در گفتگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی مطرح کرد؛

لزوم حفظ اراضی ناژوان به عنوان تنفس‌گاه اصفهان/ جلوگیری از هرگونه ساخت و ساز در اطراف ناژوان

مازندشورا: مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: ناژوان به دلیل اینکه یک فضای شهری هزار و ۲۰۰ هکتاری متشکل از باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی غرب اصفهان است، اهمیت خاصی دارد و به همین دلیل باید این اراضی حفاظت شود.

مازندشورا:حجت الله غلامی گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، با اشاره به لزوم حفظ اراضی ناژوان در استان اصفهان گفت: از آن جا که این اراضی در حاشیه شهر اصفهان قرار دارد و حکم ریه و تنفس گاه استان است باید از این اراضی به بهترین شکل ممکن حفاظت کرد.

وی ادامه داد: ناژوان در حال حاضر در شرایطی قرار دارد که از نظر زیست محیطی در خطر است و آلودگی هوا و وجود آلاینده‌های کارخانه‌ها باعث شده این اراضی سرسبز در وضعیت بدی قرار بگیرد.

مدیرکل راه  شهرسازی استان اصفهان افزود: ناژوان به دلیل اینکه یک فضای شهری هزار و ۲۰۰ هکتاری که باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی غرب اصفهان است از اهمیت خاصی دارد به همین دلیل شورا معماری و شهرسازی وزارت راه وشهرسازی، این راضی را با هدف حفظ اراضی کشاورزی در دستور کار خود قرار داده است.

غلامی اظهار کرد: مصوبه‌ای از سوی شورای معماری و شهرسازی وزارت راه وشهرسازی تصویب شد که طبق آن محدوده ناژوان کاملا مشخص شده و ما باید در استان از هرگونه ساخت و ساز در اطراف این اراضی جلوگیری کنیم.

وی با بیان اینکه باید از تمام ظرفیت‌های ناژوان استفاده کرد گفت: علاوه بر اینکه حفظ اراضی و توسعه آن در دستور کار قرار دارد باید از ظرفیت‌های گردشگری ناژوان هم استفاده کرد.

غلامی افزود: ما مشخصات این اراضی را با مشاوران مورد مطالعه قرار دادیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که استفاده از اراضی ناژوان باید در جهت مصارف کشاورزی، باغی و گردشگری باشد.

مدیرکل راه  شهرسازی استان اصفهان با بیان اینکه استفاده به عنوان فضای سبز از کاربری‌های ناژوان حذف شد، گفت: اگر از این اراضی به عنوان فضای سبز استفاده شود شهرداری‌ها می‌توانند از این زمین برای ساخت و ساز استفاده کنند.

وی ادامه داد: قبلا در این اراضی مکان‌هایی ساخته شده که امروز به عنوان سکونتگاه‌های غیررسمی شناخته می‌شوند و ما برنامه‌ای را باید طراحی کنیم تا این خانه‌های فرسوده به مکان دیگری منتقل شوند.

غلامی افزود: در آخرین جلسه‌ای که در کمسیون ماده پنج داشتیم مصوب شد هر آنچه واحدهای فرسوده در اطراف این اراضی وجود دارد، شناسایی شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با اشاره بر اینکه سه محدوده اصلی برای اراضی ناژوان مشخص شده گفت: محدوده حاشیه رودخانه که شامل داغ آب‌ها و بیشه‌ها می‌شود که صرفا مخصوص باغ‌ها است، محدوده بعدی اراضی کشاورزی است و قرار شده قوانینی را برای این محدوده تعیین کنیم تا مالکین بتوانند خود از این اراضی حفاظت کنند.

وی ادامه داد: محدوده  بعدی هم کشاورزی است که در مصارف کاربری و گردشگری قابل استفاده است، حال قوانینی باید برای این سه محدوده مشخص شود و ما این قوانین را برای شورا عالی معماری و شهرسازی ارسال کنیم تا با ابلاغ مصوبه نهایی بتوانیم مشکل اراضی ناژوان را حل کنیم.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : اراضی - ناژوان - شهرسازی - اصفهان - محدوده - استفاده - استان - غلامی - اینکه - کشاورزی - عنوان - وزارت - معماری - مدیرکل - افزود - ادامه - اطراف - گردشگری - قوانینی - فرسوده - مصارف - ظرفیت‌های - دستور - حفاظت - جلوگیری - پایگاه - گفتگو - هرگونه - اشاره - باغ‌ها - حاشیه - وشهرسازی -

مطالب مرتبط با : لزوم حفظ اراضی ناژوان به عنوان تنفس‌گاه اصفهان/ جلوگیری از هرگونه ساخت و ساز در اطراف ناژوان
نظر شما در مورد : لزوم حفظ اراضی ناژوان به عنوان تنفس‌گاه اصفهان/ جلوگیری از هرگونه ساخت و ساز در اطراف ناژوان

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها