مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 6607 -تاریخ انتشار : شنبه 03 مهر 1395 -ساعت : 12:21

چاپ به اشتراگ گذاشتن

آخوندی در افتتاحیه چهارمین نمایشگاه بین‌المللی دریایی جمهوری اسلامی ایران:

تاکید بر رقابت بین‌المللی در حوزه‌های بندری و دریایی/ ایران با قواعد بین‌المللی آشنا و از بنیان‌گذاران IMO‌ است/ تشکر از ارتش و سپاه بخاطر امنیت دریاها/ توجه به بنادر كوچك و ایجاد شبكه بندری در ۵۸۰۰كیلومتر سواحل کشور/ پیشبرد اندیشه حمل ونقل تركیبی بین دریا، هوا و جاده

مازندشورا: وزیر راه وشهرسازی با اعلام این نکته که ایران با قواعد بین‌المللی آشناست و پیشینه ما در سطح جهانی آن را ثابت می‌كند، گفت: باید توانمندی خود را در حوزه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری عرصه دریایی افزایش دهیم و صاحب قدرت بیشتری برای رقابت بین‌المللی شویم.

مازندشورا:به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی عباس آخوندی در افتتاحیه چهارمین نمایشگاه بین‌المللی دریایی جمهوری اسلامی ایران ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و با خوشامدگویی به سفرای خارجی و فعالان حوزه دریانوردی به تشریح سیاست‌های محوری در حوزه دریا پرداخت و گفت: مهم‌ترین نكته برای ما افزایش قدرت رقابت‌پذیری ایران در جهان است. دریا یك حوزه جهانی است و به همین دلیل ما به رقابت بین‌المللی در بنادر كشور فكر می‌كنیم.

وی ادامه داد: ما باور داریم كه باید توانمندی خود را در نرم‌افزار و سخت‌افزار افزایش دهیم و بدین ترتیب صاحب قدرت بیشتری برای رقابت شویم. بنابراین اولین سیاست ما افزایش توان رقابتی در سطح بازار جهانی و به دست‌آوردن سهم مناسب در حوزه اقتصاد دریایی در سطح جهان است.

آخوندی اعلام كرد: به همه این اطمینان را می‌دهیم كه ایران با قواعد بین‌المللی آشناست كه البته پیشینه ما در سطح جهانی آن را ثابت می‌كند. ایران یكی از بنیان‌گذاران IMO‌ است و همیشه از طرف IMO به عنوان كشور سفید اعلام شده است و اینكه ما می‌توانیم با عمل و تعهد به قواعد بین‌المللی در جهان رقابت داشته باشیم و این موضوع خواست ملت ایران است.

وزیر راه و شهرسازی به بحث امنیت در دریاها اشاره كرد و گفت: درحالی كه در منطقه‌ای پرآشوب خلیج‌فارس و شمال آفریقا هستیم اما خوشبختانه مرزهای دریایی ما و همچنین دریاهای ما امن هستند.

وی از نیروی دریایی ارتش و همچنین نیروی دریایی سپاه پاسداران تشكر كرد و گفت: تاكید می‌كنم آنچه بدست آوریم در تشریك مساعی با همه فعالان حوزه دریانوردی كشور است.

این مقام مسئول سیاست بعدی در حوزه حمل ونقل،‌حوزه مسافر و گردش دریایی، حوزه شیلات و همچنین شهرسازی و سكونت كنار دریاها عنوان كرد و گفت: نكته مهم این است كه وقتی از دریا صحبت می‌كنیم از همه ظرفیت‌های آن صحبت كنیم و دریا را به حمل ونقل دریایی خلاصه نكنیم. دریا یك ثروت مهم است كه باید از آن استفاده شود.

آخوندی ادامه داد: اولین اهمیت دریا بحث حمل ونقل است و سازمان بنادر این سیاست را تعقیب می‌كند كه اضافه بر نوسازی و توسعه بنادر در بحث بازاریابی بین‌المللی در حوزه بنادر هم برنامه داشته باشیم.

وزیر راه وشهرسازی با اعلام اینكه در راستای سیاست حمل ونقل دریایی در حال توسعه بنادر هستیم گفت: در حال توسعه سریع بندر چابهار هستیم و برنامه داریم كه ظرفیت بندر را از ۲.۵ میلیون به ۸.۵ میلیون افزایش دهیم. در بندر جاسك نیز توسعه خواهیم داشت. نوسازی فاز یك بندر شهید رجایی شروع و در بنادر شمالی نیز طرح‌های توسعه‌ای دنبال می‌شود و در همین راستا در بندر امیرآباد افتتاحیه‌های جدیدی را خواهیم داشت.

وی با بیان اینكه پیشتر از سوی آقای سعیدنژاد آمار طرح‌های توسعه‌ای در بنادر كشور عنوان شده است، گفت: مثلا در بندر چابهار حدود ۴۰۳ میلیون دلار فقط از صندوق توسعه ملی برای سرمایه‌گذاری استفاده شده است. ما در چابهار بحث مشاركت هندی‌ها را داریم و برهمین اساس تاكید من بر بازاریابی بین‌المللی است.

آخوندی ادامه داد: تلاش داریم كه كریدورهای جدیدی كه تعریف می‌كنیم تمام ذی‌نفعان فعال شوند. در بندر چابهار نیز از مشاركت فعال افغانستان و هند بهره‌مند شویم یا مثلا در تلاشیم كه در بندر شهید رجایی از تمام بازیگران بین‌المللی دعوت كنیم كه بتوانند به بندر شهید رجایی بیایند و در آنجا به عنوان یك بندر بین‌المللی با ایران اشتراك منافع داشته باشند و این سیاست ما است كه از آن پشتیبانی می‌كنیم.

عضو كابینه دولت یازدهم همچنین به بحث ایجاد شبكه بنادر به عنوان سیاست بعدی وزارت راه وشهرسازی در حوزه بنادر اشاره كرد و گفت: قصدمان فقط حمایت از بنادر بزرگ نیست بلكه ایجاد شبكه بندر است. در تاریخ ایران بنادری مثل میناب و تیاب را داشته‌ایم كه بعد از ساخته شدن بنادر بزرگ از چشم دور مانده‌اند. ما می‌خواهیم با توجه به بنادر كوچك و ایجاد شبكه بندری از تمام طول ساحل بهره‌وری كنیم نه اینكه تمركز فقط بر روی بنادر بزرگ باشد.

وی همچنین به بحث سوخت‌رسانی دریایی اشاره و بیان اینكه این مهم به شدت مورد توجه ما است گفت: در جهت افزایش توان سوخت‌رسانی در تمام بنادر اقدامات گسترده‌ای داشته‌ایم و در سال آینده چندین پروژه بانكرینگ را افتتاح می‌کنیم و چند میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این حوزه در حال انجام است.

آخوندی همچنین گفت: ما به پشتیبانی از تولید برای صادرات فكر می‌كنیم و صادرات نفت و مشتقات نفتی را باید در پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس مورد حمایت قرار دهیم.

وی ایجاد امكانات برای صادرات را سیاست بعدی خود دانست و گفت: این ۵هزار و ۸۰۰ كیلومتر ساحلی كه در ایران وجود دارد باید كانون تولید باشد و ما از همه كسانی كه بخواهند تولید صنعتی داشته باشند و برای آن احتیاج به اسكله‌های خاص داشته باشند حمایت می‌كنیم.

عضو كابینه دولت تدبیر و امید همچنین در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت:‌موضوعی كه از آن رنج می‌برم این است كه از حوزه مسافر و گردشگری دریایی در جای مناسبی قرار نداریم. من از آقای سعیدنژاد خواسته‌ام تلاش كنند تا فعالیت تجاری در دریاهای ایران در حوزه مسافر شكل بگیرد. سفر و تفریح دریایی مورد نیاز و در دستور كار ما قرار دارد و نكته مهم بعدی بحث حمل ونقل تركیبی است.

وی ادامه داد: برای رسیدن به بحث حمل ونقل تركیبی باید سیستم پشتیبانی و وضعیت هوانوردی به صورت كامل ارتقا پیدا كند. البته با موفقیت‌های جدیدی همراه بوده‌ایم. باید همه زیرساخت‌های هوانوردی بهبود پیدا كند و ما صاحب بهترین فرودگاه‌ها در بندرعباس، چابهار و سایر استان‌های دریایی خود باشیم تا بتوانیم حمل ونقل تركیبی را بین دریا، هوا و جاده ایجاد كنیم.

وزیر راه وشهرسازی همچنین گفت: علی‌رغم اینكه صاحب سواحل زیادی هستیم و به عنوان دروازه ورودی همه كشورهای آسیای میانه مطرح هستیم اما فرهنگ حمل‌ونقل دریایی ضعیفی داریم. برهمین اساس كاری كه ما تعقیب می‌كنیم در حوزه آموزش است تا بتوانیم از همان دوره ابتدایی محصلان را با مسئله دریا آشنا كنیم تا آن‌ها بتوانند از زمان كودكی آینده خود را در دریا جستجو كنند.

وی ادامه داد: لذا برای داشتن آموزش ابتدایی تا تخصصی در حوزه‌های مختلف وابسته به دریا به سازمان بنادر و دریانوردی دستور حمایت از آموزشگاه‌های مربوطه را داده‌ام.

خبر تكمیل می‌شود....


منبع : وزارت راه و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : بنادر - دریایی - بین‌المللی - همچنین - سیاست - می‌كنیم - ایجاد - عنوان - آخوندی - اینكه - چابهار - افزایش - داریم - هستیم - توسعه - ادامه - حمایت - وشهرسازی - رقابت - تركیبی - دریاها - پشتیبانی - اعلام - باشند - مسافر - میلیون - جدیدی - بندری - اشاره - باشیم - تولید - جهانی - دریانوردی - رجایی - صادرات - قواعد - سعیدنژاد - سرمایه‌گذاری - داشته‌ایم - توسعه‌ای - نامه - طرح‌های - ابتدایی - بتوانند - سوخت‌رسانی - دستور - كابینه - هوانوردی - بتوانیم - برهمین - آینده - آموزش - مشاركت - خلیج‌فارس - امنیت - بنیان‌گذاران - سواحل - وزارت - فعالان - حوزه‌های - اسلامی - افتتاحیه - چهارمین - نمایشگاه - جمهوری - اولین - البته - تعقیب - نوسازی - بازاریابی - برنامه - استفاده - تاكید - می‌كند - شهرسازی - دریاهای - نیروی - خواهیم -

مطالب مرتبط با : تاکید بر رقابت بین‌المللی در حوزه‌های بندری و دریایی/ ایران با قواعد بین‌المللی آشنا و از بنیان‌گذاران...
نظر شما در مورد : تاکید بر رقابت بین‌المللی در حوزه‌های بندری و دریایی/ ایران با قواعد بین‌المللی آشنا و از بنیان‌گذاران...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها