ما هفتاد درصد بوده‌ایم!

تاریخ انتشار : شنبه 03 مهر 1395 - ساعت : 19:19

کد مطلب: 6613 چاپ به اشتراگ گذاشتن

ما هفتاد درصد بوده‌ایم!

اختصاصی مازندشورا: امار شهدای دفاع مقدس نشان می دهد که قریب به سی هزار شهید بیست ساله داشته‌ایم. به راستی ایا این امر نشان از اعتماد کامل امام و فرماندهان به این جوانان با بصیرت نبود؟

اختصاصی مازندشورا: مجید قربانی*- هفته دفاع مقدس، فرصت مناسبی برای یاداوری دلاوری‌های مردان و زنان بی ادعا است. مردان و زنانی که بی هیچ قراردادی، وارد میدان نبرد نابرابر شدند و تنها با خدای خود قرارداد بی حساب امضا کردند. به راستی که حرفشان، عملشان وعاقبتشان به شاخه‌های درختان عشق و ایثار گره خورد و پلاکشان را بر نگاههای مادران پرمهر این سرزمین اویختند تا شاید نگاهی را به کلامی عاشقانه سیراب کنند. در این راستا ، تعداد ۱۵۵ هزار لاله سرخ ازسن ۱۶ تا ۲۵ ساله، یعنی قریب به هفتاد درصد شهدای تقدیمی این سرزمین به کاروان شهدای اسلام پیوستند.

جوان ۱۶ تا ۲۵ ساله به عشق اسلام،  امام ومردم، از جان شیرین خودگذشت تا دین خود را ادا کند. اینکه امنیت کشور در شرایط کنونی به طورکامل تامین شده، کاملا برهمه روشن است. تجربه نشان می دهد که اگر خطری این سرزمین را تهدید کند بازهم قطعا جوانان پرشور این مرزوبوم، حافظان کشور خواهند بود. اما سوال اساسی این است که چند درصد جوانان ۱۶ تا ۲۵ ساله درحال حاضر در عرصه‌های مختلف به فعالیت مشغول هستند و شاغل محسوب می‌شوند؟

ما درعرصه‌های مختلف جامعه به چند درصد از این جوانان، اعتماد کرده‌ایم؟ به چند درصد جوانان جامعه که برای کسب شغل و درامد مراجعه می‌کنند، پاسخ مثبت و یا قانع کننده داده‌ایم؟ به نظر می ایدکه در این راستا، اقدامات مناسب توسط دولتمردان صورت نگرفته است. از عدم به کارگیری جوانان خوش فکر و متعهد در فرایندهای جاری کشور به وضوح، عدم اعتماد به این نسل قابل مشاهده است.

چه بسیارند اشخاص مسن که با سنین بالا، از امور مختلف دست نمی کشند تا فضا برای خدمت وفعالیت جوان امروز ما فراهم شود. چه بسیارند اشخاص مسن که به دهها شغل وفعالیت مشغول هستند وحاضر به خالی کردن فضا برای جوانان نیستند. با کمی تامل در میابیم که در درازمدت این فرایند موجب کاهش اعتماد به نفس این نسل تعیین کننده در لحظات حساس کشور خواهد شد.

امار شهدای دفاع مقدس نشان می دهدکه قریب به سی هزار شهید بیست ساله داشته‌ایم. به راستی ایا این امر نشان از اعتماد کامل امام و فرماندهان به این جوانان با بصیرت نبود؟ البته انقدر این اعتماد بالا بود که در بسیاری از شرایط، همین جوانان، در مسئولیت یک فرمانده، مشغول به جانفشانی بوده‌اند. ایا اعتماد مسئولین در زمان جنگ به جوانان کم سن و سال، نمی‌تواند الگویی برای اعتماد به جوانان در شرایط کنونی جامعه باشد؟!

امیدکه نسل جوان ما با اعتماد دولت مردان،  با اعتماد به نفس بالا، راه امام وشهدا را در عرصه‌های مختلف جامعه، ادامه دهند.

*استاد دانشگاه و پژوهشگر

نویسنده :

برچسب ها : #مجید قربانی #قربانی ساری

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : ما هفتاد درصد بوده‌ایم!

*

*


X https://sport45.site/