مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 6645 -تاریخ انتشار : دوشنبه 05 مهر 1395 -ساعت : 12:56

چاپ به اشتراگ گذاشتن

چهارمین سمپوزیوم مجسمه سازی ؛

المان‌های دفاع مقدس به تهران جان تازه می‌دهند +عکس

مازندشورا: همزمان با هفته دفاع مقدس، عمارت عین‌الدوله تهران، میزبان چهره‌های برتر مجسمه سازی است که به یاد هشت سال دوران دفاع مقدس، المان‌های حجمی می‌سازند که قرار است جان تازه‌ای به فضای شهری پایتخت ببخشد.

مازندشورا:

بلدیه| 28 سال از آن روزها گذشته. 28 سال از آخرین باری که صدای بمب و آژیر قرمز توی گوش مان پیچید. 28 سال از آخرین باری که تن و بدن مان لرزید تا مبادا یک وجب از خاک وطن‌مان از دست برود. 28 سال از آخرین روزهای جنگ تحمیلی ایران و عراق.

28 سال گذشت اما هیچ چیزی یادمان نرفت. اسم شهدای عزیزمان روی کوچه‌ها و خیابان‌ها و اتوبان‌ها نشست و نقاشی‌ صورت‌هایشان در دیوار نگاره‌های شهر نقش بست. حالا هر سال 31 شهریور برای ما روز دیگری است. روزی که خبر خوش تمام شدن تعرض عراق به خاک ایران را دارد.

در تمام این سال‌ها، هنر هرگز از دوران دفاع مقدس غافل نشد و هنرمندان در هر زمینه‌ای از کتاب و موسیقی و سینما گرفته تا هنرهای محیطی، یاد و خاطره دوران دفاع مقدس و شهدا را گرامی داشتند. فیلم‌های زیادی ساخته شد که تلاش کرد گوشه‌ای از رنج و رشادت رزمندگان را نشان دهد و کتاب‌های زیادی نوشته شد که یادمان نرود چطور شد که ایران ما، ایران ما ماند.
در این سال‌ها، هر نهاد و سازمان و ارگانی تلاش کرد تا با آنچه در توان دارد یاد عزیزان دوران دفاع مقدس زنده نگه داشته شود و خاطره‌شان از ذهن هیچکس پاک نشود.

به گزارش «تهران سما» سازمان زیباسازی شهرداری تهران نیز به منظور تکریم و پاسداشت ایثارگران عرصه دفاع مقدس و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، چهارمین سمپوزیوم ملی مجسمه سازی دفاع مقدس را با حضور 10 شرکت ‌کننده از 20 شهریور ماه تا 7 مهر 1395 برگزار می‌کند.
هدف سمپوزیوم چهارم طراحی و ساخت المان‌های حجمی یادمانی با موضوعات مرتبط با دوران دفاع مقدس از قبیل دفاع، ایثار، شهادت، جانبازی و مقاومت است.

عیسی علیزاده، مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، درباره این سمپوزیوم در گفت و گو با خبرنگار «تهران سما» گفت: امسال، چهارمین دوره سمپوزیوم مجسمه سازی در حالی برگزار می‌شود که یک تفاوت عمده با سه دوره گذشته دارد. در سه دوره گذشته، هنرمندان به ساخت سردیس می‌پرداختند اما این دوره ساخت المان‌های حجمی شهری که مرتبط به دوران دفاع مقدس باشد موضوع اصلی کار است.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران درباره دست سازه‌های هنرمندان در سه دوره قبل گفت: تعدادی از آن آثار هنری در باغ موزه دفاع مقدس برای بازدید غلاقمندان در دسترس است. اما تعدادی از آنها در مرحله گچ کاری باقی مانده و نگهداری می‌شود تا جای مناسب برای جانمایی آنها پیدا کنیم و بعد مراحل پایانی ساخت آنها را انجام دهند.

علیزاده درباره چهارمین سمپوزیوم مجسمه سازی دفاع مقدس گفت: با آغاز این دوره ، 10 هنرمند کار خود را در عمارت عین الدوله آغاز کرده و تا 7 مهرماه فرصت دارند المان یادمانی خود را بسازند.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران با اشاره با اینکه چهارمین دوره سمپوزیوم دفاع مقدس با دو متریال اجرا خواهد شد، ادامه داد: دو جنس کار در این دوره انتخاب شده است. برخی از المان‌ها از جنس آهن و برخی نیز از با آرماتور و گل و گچ ساخته خواهد شد.
علیزاده افزود: با انتشار فراخوان، طرح‌های رسیده هنرمندان از سوی شورای هنری سازمان مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت 10 هنرمند حاضر برای ساخت المان یادمانی دفاع مقدس انتخاب شدند.
وی با تاکید بر اینکه رشادت، ایثارگری، عزم و اراده آهنین رزمندگان اسلام که موجب عزت، سربلندی و غرور ملی است، در این طرح‌ها نمود پیدا می‌کند، افزود: با اتمام کار درمورد نحوه و محل قرار گیری آثار یادمانی تصمیم گیری می‌شود.

به گزارش «تهران سما» یکی از شرکت‌ کنندگان چهارمین سمپوزیوم مجسمه‌ سازی دفاع مقدس ضمن بیان اینکه انتخاب موضوع سمپوزیوم در قالب‌هایی مانند دفاع مقدس به جذب هنرمندان برای شرکت در فراخوان تاثیر دارد، اظهار کرد: سازمان زیباسازی بسترساز کارهای هنری در حوزه مجسمه‌ سازی بوده و با برگزاری سمپوزیوم‌هایی با موضوعات مختلف این مساله را ثابت کرده است.
مرتضی شعبانی، مجمسه سازی که مجسمه شهری سرو کمان را در کارنامه خود دارد درباره اینکه انتخاب موضوعات از سوی سازمان زیباسازی شهرداری تا چه حد می‌تواند در جلب هنرمندان و مجسمه‌ سازان موثر باشد، خاطرنشان کرد: بدون شک موضوع، بخشی از مساله برگزاری یک سمپوزیوم است و بخش دیگر تبادل تجربه و هم خانواده شدن جامعه هنری مجسمه ‌سازان در کنار یکدیگر است.
وی در خصوص اثری که در این سمپوزیوم خلق می‌کند، گفت: ماکت پیشنهادی من برگرفته از اشعار مولاناست که محتوا و معنای آن به نوعی با معنای دفاع مقدس گره خورده است.

نادر قشقایی، یکی دیگر از مجسمه سازان حاضر در سمپوزیوم که المان میدان فلسطین نمونه‌ای از آثار این مجسمه ساز است در حاشیه چهارمین سمپوزیوم مجسمه‌سازی دفاع مقدس گفت: برگزاری مراسمی در قالب سمپوزیوم می‌تواند بهانه‌ای برای رفع نقاط ضعف در هنر مجمسه‌ سازی باشد.
وی درباره کاستی‌های این سمپوزیوم افزود: بايد در نحوه و زمان بندي سمپوزيوم‌ها تجديد نظر شود و طوري برنامه ريزي شود كه ٤ سمپوزيوم با هم و بطور همزمان برگزار نشود تا هنرمندان بتوانند در تمام اين دوره‌ها شركت كنند.

قشقايي در خصوص طرحي كه در اين سمپوزيوم ارائه مي‌كند خاطر نشان كرد: اسم مجمسه‌اي كه از نظر داوران قابل ارائه شناخته شد، سيمرغ است؛ سيمرغ يكي از مشهورترين نمادهاي سنت و فرهنگ افسانه ايراني است و در اين اثر پرندگاني در لباس سيمرغ در يك نقطه جمع شده و عمل قهرمانانه دفاع را انجام مي دهند كه اين همان ماهيتي است كه در دوران دفاع مقدس هم اتفاق افتاد.

مدیر عامل سازمان زیباسازی درباره جانمایی این المان‌های شهری گفت: این موضوع پروسه ای جداگانه و طولانی پیش رو دارد چرا که مسئله نصب المان ها در سطح شهر تهران بستگی به همکاری مناطق مختلف دارد تا جای مناسب برای نمایش این آثار به سازمان معرفی شود.
وی در ادامه افزود: معمولا برای هر المان دو تا سه محل پیشنهاد می‌شود اما در بازدید کارشناسی مشخص می شود که شرایط محل مناسب نصب المان نیست از این رو در نصب المان ها عجله نداریم و تا پیدا شدن جای جدید، گاهی پروسه جانمایی طولانی می‌شود اما قطعا در شهر تهران شاهد این المان‌ها خواهیم بود و در پایتخت جاگذاری می‌شوند.

مردم در انتظارند تا هرچه زودتر سیمرغ قشقایی را در یکی از خیابان‌های اصلی تهران ببینند ؛ آنها که تجربه حضور در جنگ هشت ساله را با خود دارند دوست دارند نسل دهه هفتاد و هشتاد و نود که تصویر کمرنگ و بی رنگی از دوران دفاع مقدس دارند، این المان‌ها را ببینند و یادشان نرود چه کسانی چه زمانی چه کردند که حالا آنها با آرامش در این شهر راه می‌‌روند و احساس آرامش و امنیت می‌کنند.
امنیتی که مدیون کسانی است که 28 سال است بین ما نیستند یا اگر تعداد کمی از آنها هستند به آسودگی ما نمی‌توانند در این شهر راه بروند و لذت ببرند. به احترام‌شان بایستیم و قدر روح مهربان‌شان را بدانیم.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سمپوزیوم - تهران - مجسمه - دوران - چهارمین - هنرمندان - المان - زیباسازی - درباره - یادمانی - اینکه - دارند - افزود - موضوع - المان‌های - مناسب - مجسمه‌ - جانمایی - علیزاده - گذشته - برگزاری - المان‌ها - موضوعات - مدیرعامل - سيمرغ - برگزار - می‌کند - ببینند - مساله - مختلف - آرامش - شهردار - می‌تواند - کسانی - پروسه - سمپوزيوم - ارائه - قشقایی - معنای - طولانی - تجربه - سازان - یادمان - ایثار - شهادت - ساخته - فرهنگ - شهرداری - گزارش - رشادت - مرتبط - زیادی - شهریور - رزمندگان - ادامه - هنرمند - بازدید - سال‌ها - تعدادی - فراخوان -

نظر شما در مورد : المان‌های دفاع مقدس به تهران جان تازه می‌دهند +عکس

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها