مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 6662 -تاریخ انتشار : دوشنبه 05 مهر 1395 -ساعت : 15:29

چاپ به اشتراگ گذاشتن
حاشیه‌نشینی تهدیدی برای نظام شهری است

حاشیه‌نشینی تهدیدی برای نظام شهری است

مازندشورا: وی با بیان اینکه حاشیه‌نشینی از جمله مشکلات شهری ‌است که عوامل متعددی مانند اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در پیدایش آن نقش دارند، افزود: دو عامل موثر نیروی دافعه مبدا و عامل جذب‌کننده مقصد، نقش کلیدی در این امر ایفا می‌کنند

مازندشورا: روح‌الله عشریه درباره حاشیه‌نشینی و اثرات آن بر شهرها اظهار کرد: حاشیه‌نشینی پدیده شهری است که با توجه به رشد شهرنشینی بی‌رویه در جهان و مهاجرت به قصد رفاه یا اجبار، شکل گرفته است.

 وی با بیان اینکه حاشیه‌نشینی از جمله مشکلات شهری ‌است که عوامل متعددی مانند اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در پیدایش آن نقش دارند، افزود: دو عامل موثر نیروی دافعه مبدا و عامل جذب‌کننده مقصد، نقش کلیدی در این امر ایفا می‌کنند.

عشریه ادامه داد: زندگی در حاشیه شهر از یک‌سو می‌تواند تهدیدهایی برای نظام شهری و از سوی دیگر مشکلات زیادی برای ساکنان این مناطق به همراه داشته باشد.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه با رشد روز افزون آمار مهاجرت، نیاز مسکن بیشتر احساس می‌شود، خاطرنشان کرد:  در شهر به‌دلیل هجوم تقاضا، عده‌ای سودجو را بر آن داشته که اقدام به ساخت خانه‌های با کیفیت پایین کنند و به همین دلیل مسائل مشاعات و نزاعات درون ساختمانی به‌وجود آید.

وی اضافه کرد: مهاجرانی که قدرت خرید ندارند در حاشیه‌شهر به‌صورت غیرقانونی اقامت می‌گزینند و معضلات خاصی مانند نزاع، قتل، سرقت و اعتیاد را پدید می‌آورند.

این دانشجوی دکتری شهرسازی بیان کرد: به‌دلیل غیرقانونی بودن مسکن در مناطق حاشیه‌نشین، امکانات اولیه مانند آب آشامیدنی سالم، امکانات بهداشتی، حمل زباله و سایر مسائل رفاهی در این مناطق وجود ندارد و ساکنان باید به نحوی این مسائل را برطرف کنند.

عشریه خاطرنشان کرد: بررسی آسیب‌های اجتماعی در مناطق حاشیه‌نشین، نشان می‌دهد که در این محلات، فقر و بیکاری، اعتیاد و فروش مواد مخدر، ولگردی، نزاع و درگیری بسیار زیاد است، از این‌رو می‌توان گفت که حاشیه‌نشینی، نمودی از آسیب‌ها و انحرافات اجتماعی است.

مدیر‌عامل صندوق ایرانیان سبزاندیش ادامه داد: با توجه به گسترش فقر و بیکاری، حاشیه‌نشینان بیشتر در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار دارند و دارای مسایل و مشکلات زیادی هستند که لازم است مسؤولان در رفع و حل این مشکلات اقدامات جدی‌تری داشته باشند و به خواسته‌ها و نیازهای ساکنان این مناطق، به عنوان شهروند توجه بیشتری کنند.

 این مدرس دانشگاه اضافه کرد: فقر فرهنگی و مشکلات مالی ساکنان این مناطق و در حاشیه بودن و زندگی شهرنشینانی که از امکانات زندگی امروزی بهره‌مند هستند سبب ایجاد نارضایتی عمیق در بین این بخش از جامعه کند.

عشریه اظهار کرد: توجه به این امر مهم در شهر‌ ساری که پیشرفت عملیاتی آن را روزانه شاهد هستیم بسیار حیاتی‌است و می‌تواند در راستای تحقق اهداف مدیریت شهری نقش تعیین‌کننده‌ای را ایفا کند.


منبع : فارس


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : حاشیه نشینی - معضل شهری - نظام شهری -

نظر شما در مورد : حاشیه‌نشینی تهدیدی برای نظام شهری است

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها