مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 6746 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 07 مهر 1395 -ساعت : 09:41

چاپ به اشتراگ گذاشتن
كمك شهرداری به هیأت‌های مذهبی از بيت‌المال درست نیست

پس از کمک 8 ميلياردي شهرداري به هيأت‌هاي مذهبي؛

كمك شهرداری به هیأت‌های مذهبی از بيت‌المال درست نیست

مازندشورا: نهضت حسینی(ع) بر دوش مردم است و مردم قرن‌ها نام امام حسین(ع) را با عشق زنده کردند، اما آیا هزینه میلیون‌ها تومان برای عزاداری مناسب است؟ این کمک‌ها، دولتی کردن عزاداری‌ امام حسین(ع) است و بايد از این‌گونه کمک‌ها جلوگیری كرد

مازندشورا: اعضای شورای شهر تهران پیش از این گفته بودند: «بايد اصل بر استقلال اين گردهمايي‌هاي مردمي گذاشته شود و كمك شهرداري در اين راستا ممكن است شائبه‌هاي سياسي به وجود آورد.»

البته عبداللهي، معاون فرهنگي شهردار هفته گذشته حتي اين مسأله را پيش كشيد كه مديريت شهري آمادگي دارد براي كاهش آسيب‌هاي اجتماعي به هيأت‌هاي مذهبي كمك كند، در حالي كه عبدالحسین مختاباد، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر همچنان به اين رويه انتقاد دارد: «کمک به هیأت‌های مذهبی از طریق بیت‌المال و دولتی کردن عزاداری امام حسین(ع) درست نیست.» او روز سه‌شنبه در صحن علني شورا با اشاره به طرح «عطر سیب» که با کمک شهرداری تهران به هیأت‌های مذهبی مرتبط است، گفت: «نهضت حسینی(ع) بر دوش مردم است و مردم قرن‌ها نام امام حسین(ع) را با عشق زنده کردند، اما آیا هزینه میلیون‌ها تومان برای عزاداری مناسب است؟ این کمک‌ها، دولتی کردن عزاداری‌ امام حسین(ع) است و بايد از این‌گونه کمک‌ها جلوگیری كرد.»

مختاباد با تأکید بر این‌که امام حسین(ع) و پدر بزرگوارش به دست افرادی کشته شدند که از بیت‌المال سوءاستفاده کرده‌اند، افزود: «اگر شهردار تهران می‌خواهد به این مراسم کمک کند، از اعضای شورای شهر و کارمندان شهرداری بخواهد دو روز از حقوق خود را برای این کار بدهند. استفاده از بیت‌المال درست نیست.»


قاليباف نبايد شكايت می‌كرد
توقیف سایت معماری‌نیوز و زندانی شدن مديرمسئول این سایت يكي ديگر از موارد مطرح شده از سوي اين عضو شورا بود كه البته با واكنش دو عضو ديگر شورا روبه‌رو شد: « قالیباف شکایت خود را پس بگیرد تا این فرد به نزد خانواده‌اش بازگردد زیرا چنین اقداماتی در شأن شورا و شهرداری نیست.» به دنبال آن تقي‌پور و قناعتي از سايت معماري‌نيوز به‌عنوان رسانه‌ای ياد كردند كه آبروي شورا را برده است.

شجاع‌پوريان، عضو ديگر شورا هم پاسخ داد: «در اين صورت باید با خبرگزاري فارس هم كه اتهاماتي را متوجه حقاني، سالاري يا سرخو كرده است، برخورد شود.»  روزنامه همشهري به‌عنوان يكي از رسانه‌هاي وابسته به شهرداري بارها مورد انتقاد اعضا قرار گرفته و اين‌بار هم رئیس کمیسیون معماری شورا از آن سخن گفت: «روزنامه همشهری در چهار ماه اخیر تیترهایی را انتخاب کرده که جنجال‌آفرین بوده و به نظر می‌رسد رنگ و بوی تفرقه‌اندازی میان شهرداری و دولت را داشته که مطمئن هستم هیچ‌کس ایجاد تفرقه میان دولت و شهرداری را قبول ندارد.»

هزينه‌هاي اين رسانه به‌طور مستقیم از بودجه‌هاي شهر تهران تامين می‌شود اما از مدت‌ها قبل رويكرد سياسي را در حمايت از سياست‌هاي شهردار تهران در دستوركار خود دارد، به همين دليل هم محمد سالاري درخواست می‌كند: «سه عضو شورا که در کمیته نظارت بر روزنامه همشهری عضو هستند به این اقدامات توجه ویژه‌ای داشته باشند.» البته محسن سرخو هم نسبت به انتشار نشریات متعدد در شهرداری تهران گلایه کرد.


شهر آفتاب بايد به مزايده گذاشته می‌شد
اما اين تنها انتقاد و گلايه او نبود. سالاري به موضوع واگذاري نمايشگاه شهر آفتاب به بانك شهر هم اشاره كرد:  «بهتر بود شهر آفتاب و شهروند مورد مزایده قرار داده می‌شد. اگر کسی پیدا شود که بخواهد شهر آفتاب را به جای ٤٠٠٠‌میلیارد تومان، ٥٠٠٠‌میلیارد بخرد تکلیف چیست؟ و بهتر است درخصوص مزایده شهر آفتاب و شهروند تصمیم‌گیری شود.»

شركت شهروند هنوز ليست دارايي، امكانات در اختيار، ميزان درآمد و هزينه سالانه خود را به شوراي شهر ارسال نكرده است؛ موضوعي كه همزمان با تصويب لايحه واگذاري اين شركت همراه شهر آفتاب به بانك شهر، يك‌بار ديگر از سوي حافظي، رئيس كميسيون سلامت مطرح شد. اين شركت باید موارد اعلامي را در عرض سه ماه به شورا ارسال می‌كرد. او با اشاره به مصوبه روز يكشنبه گفت: «شورای شهر، اساسنامه شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی شهر آفتاب را در ۱۶ تیرماه ‌سال گذشته تصویب و به شهردار تهران ابلاغ کرده است. واگذاری سهام این شرکت به بانک شهر خارج از مصوبه فوق‌الذکر است. تصویب این لایحه به مثابه واگذاری بخش اساسی اختیارات نهاد نظارتی شورای شهر و واگذاری اختیارات تام خارج از سقف بودجه به شهرداری است. »

یک عضو دیگر شورا هم در این باره  گفت: «براساس آیین‌نامه معاملاتی اگر تهاتر یا ترک تشریفات از مبلغی بالاتر باشد، نیاز به مصوبه هیأت وزیران دارد، از این‌رو باید دوستان ما در فرمانداری دقت کنند که ما کار غیرقانونی نکنیم.» احمد حکیمی‌پور افزود: «آیا در این موضوع شورا اجازه ترک تشریفات داده است یا خیر؟ اگر چنین است شورا براساس قانون اجازه این کار را ندارد، زیرا طبق ماده ٣١ قانون معاملات شهرداری مشخص است شورا در چه مواردی می‌تواند مجوز ترک تشریفات بدهد که این موضوع در قالب موارد یادشده در قانون مذکور نمی‌گنجد. از این‌رو، باید دوستان ما در فرمانداری دقت کنند که ما کار غیرقانونی نکنیم.»


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهردار - شهرداری - تهران - آفتاب - شورای - مصوبه - واگذاری - اشاره - کمیسیون - روزنامه - موضوع - شهروند - بیت‌المال - سالاري - موارد - انتقاد - مذهبی - البته - هیأت‌های - تشریفات - قانون - نکنیم - ارسال - مزایده - اجازه - فرمانداری - اختیارات - براساس - این‌رو - تصویب - واگذاري - دوستان - غیرقانونی - بخواهد - شهرداري - سياسي - گذشته - گذاشته - اعضای - فرهنگی - اجتماعی - مختاباد - دولتی - به‌عنوان - همشهری - افزود - کمک‌ها - عزاداری - تومان - ندارد -

نظر شما در مورد : كمك شهرداری به هیأت‌های مذهبی از بيت‌المال درست نیست

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها