مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 6750 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 07 مهر 1395 -ساعت : 10:07

چاپ به اشتراگ گذاشتن

شورای شهر تهران چندین هفته بعد از انتشار گزارش سازمان بازرسی درباره واگذاری املاک همچنان ملتهب است

روز داغ شورا

مازندشورا: جلسه روز گذشته شورای شهر تهران شروعی آرام و روبه‌تعطیلی زودهنگام داشت؛ اما با چند تذکر داغ و پرالتهاب شد.

مازندشورا:

بلدیه| شورا که دیروز از یک‌سوم ابتدایی با نایب‌رئیس اداره می‌شد، دستور جلسه‌های خود را برگشت داد و خیلی زود سراغ تذکرهای اعضا رفت. مرتضی طلایی که از ابتدای جلسه و بعد از رفتن چمران درخواست برای تذکرها را موکول به زمان دیگری کرده بود، بالاخره به اعضا وقت داد. یکی از تذکردهندگان رحمت‌الله حافظی بود که ابتدا به موضوع شکایت شورا و شهرداری از مدیر سایت معماری‌نیوز (انتشار‌دهنده گزارش سازمان بازرسی درباره واگذاری املاک با تخفیف و تقسیط خاص از سوی شهردار تهران) پرداخت و از ریاست قوه قضائیه درخواست کرد تا پرونده سایت معماری‌نیوز را از موضوع امنیتی خارج کرده و به یک موضوع مطبوعاتی تبدیل کند. او با بیان بخش‌هایی از بیانات مقام معظم رهبری گفت: ایشان فرمودند: «مطالبه عدالت به معنای این است که عدالت، گفتمان غالب در محیط‌های جوان و دانشجویی شود، عدالت را مطالبه کنند و آن را از هر مسئولی بخواهند. یک لحظه از درخواست و مطالبه عدالت کوتاهی نکنند. این شأن شماست، مطالبه عدالت از مسئولان در همه ابعاد آن». ایشان همچنین در محل دیگری به ترویج فرهنگ مطالبه عدالت از مسئولان در جامعه تأکید کرده‌اند که با عنایت به سخنان و انتظارات مقام معظم رهبری از قشر جوان، از ریاست قوه قضائیه انتظار داریم پرونده سایت معماری‌نیوز را از موضوع امنیتی خارج کرده و به یک موضوع مطبوعاتی تبدیل کند. رئیس کمیسیون سلامت، محیط ‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران درعین‌حال خطاب به آیت‌الله لاریجانی، گفت: این رفتارهای سختگیرانه منجر به سرخوردگی جوانان و درنهایت منجر به نفاق و کینه خواهد شد. قطعا تدبیر و درایت جناب‌عالی می‌تواند این پرونده را به مسیر طبیعی رسیدگی وارد کرده و شائبه نفوذ صاحبان زر، زور و تزویر در پرونده را مرتفع کند. پس از تذکر حافظی فضای تذکرها به سمتی دیگر رفت تا اینکه عبدالحسین مختاباد، عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران در ادامه چند تذکر خود درباره خودمختاری معاونت اجتماعی و ارتباط با کمیسیون فرهنگی و پاسخ‌ندادن به سؤال‌های اعضا از سوی شهردار تهران، خطاب به شهردار تهران گفت: «آقای قالیباف بروید شکایتتان را از این آقا پس بگیرید و بگذارید برود پیش زن و بچه‌اش! در شأن شورا و شهردار تهران نیست که فردی را به زندان بیندازد. اگر این فرد مطلبی را عنوان کرده که قانون در حال رسیدگی است و «تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد» و ان‌شاءالله که این آقا دروغ گفته باشد».  
اما رضا تقی‌پور، سخنگوی شورای شهر که در چند هفته گذشته گفته بود در جلسه علنی صحبت نمی‌کنم! در تذکری تند و تهدیدآمیز گفت: اگر قرار باشد آبروی این افراد را ببریم، دیگر آبرویی نمی‌ماند! حواسشان باشد! 
او در ابتدای تذکر خود به اظهارات حافظی درباره سایت معماری‌نیوز و خطاب‌قراردادن رئیس دستگاه قضا از سوی حافظی اشاره کرد و گفت: امروز برخی از دوستان و همکاران صحبت‌هایی را در صحن شورا داشتند که برخی از آنها دخالت در کار قوه قضائیه بود و ما به همکاران خودمان می‌توانیم این تذکر را بدهیم. من نگرانم آقای رئیس، با این روند که پیش می‌رویم، برخی از اعضای شورا بخواهند قاتلان و قاچاقچیان و... را هم آزاد کنند. شخصی افترا زده و آبروی شورا را برده و می‌گویند هیچ چیزی نگوییم. من مثل برخی از دوستان نیستم؛ چرا بی‌غیرتید؟ چرا در مقابل این موضوع نمی‌ایستید؟ حالا هم آمده‌اند و می‌گویند بروند شکایت را پس بگیرند. غیرت داشته باشند! این آبروی اعضای شورا را که رفته چه کسی برمی‌گرداند؟ 
در این زمان ابوالفضل قناعتی، عضو هیأت‌رئیسه شورا که مسئولیت نوبت‌دهی به اعضا را دارد و جزء افرادی است که نامش در فهرست منتشرشده املاک واگذارشده وجود دارد و حالا شکایت هم کرده است، شروع به صحبت کرد و گفت: هفته دفاع مقدس است، به‌جای اینکه از رزمنده‌ها و جانبازان مثل همین خانم آباد که آزاده است، تجلیل کنند... اینهایی که این حرف‌ها را می‌زنند، خودشان یک هفته خواهرشان را در اختیار داعش بگذارند!؟ این خانم چقدر در اسارت بوده است؟ چیزی که به این خانم نداده‌اند؛ اما اگر هم داده‌اند، به یک آزاده، به یک اسطوره داده‌اند. تقی‌پور هم که در این فاصله سکوت کرده بود، دوباره به صحبت ادامه داد و گفت: ما به احترام شورا چیزی نگفتیم؛ اما چند نفر از اعضای شورا با این افراد همکاری کرده‌اند. ما اینها را قبلا نگفتیم؛ چون شائبه درست می‌کند. بعد با لحنی تهدیدآمیز و درحالی‌که با دست به میز می‌زد، گفت: اگر قرار باشد ما آبروی این افراد را ببریم، دیگر آبرویی نمی‌ماند! حواسشان باشد! آبروی رفته اعضای شورا را ما از این افراد مطالبه می‌کنیم، این افراد و همدستانشان جنایتی را در حق شورای چهارم کرده‌اند که بی‌سابقه است. 
در این فاصله که چند نفر از اعضا در حال آرام‌کردن تقی‌پور و قناعتی بودند، مرتضی طلایی گفت: آنچه اتفاق افتاده، ناگوار بوده و همه باید دست به دست هم دهیم تا به اعتبار جایگاه شورا آسیب وارد نشود و نگرانیم که با این حرف‌وحدیث‌ها اعتبار شورا در افکار عمومی آسیب ببیند. اگر این اتفاق بیفتد، بعد معلوم نیست چه اتفاقی رخ خواهد داد! انتظار همه ما این است که به اموری بپردازیم که به تقویت نهاد شورا بینجامد. اما ولی‌الله شجاع‌پوریان با بیان اینکه هنوز فرمت جلسات روز یکشنبه برای من معلوم نیست، گفت: از آقای چمران هم سؤال کردم که این جلسات، علنی است یا غیرعلنی که گفتند جلسات علنی بدون حضور مستمع و به نظر من صدر و ذیل این عبارت با هم تناقض دارد. اگر جلسه علنی است که خبرنگاران باید باشند و اگر غیرعلنی است، باید درباره مدل انتشار آن توضیح دهند. چرا در جلسات یکشنبه که خبرنگاران حضور ندارند، اطلاعات جلسه به وسیله سایتی منتشر می‌شود. این سایت غیر از سایت شوراست و اگر هم اخبار کامل روی سایت شورا می‌رود که پس دیگر چطور غیرعلنی است؟ چرا نباید خبرنگاران باشند؟ 
وی افزود: درعین‌حال اعتقاد ما این است که اگر سایتی بی‌اخلاقی کرده باشد از آن دفاع نمی‌کنیم، مسئله ما برخورد دوگانه با رسانه است. همین ناراحتی‌هایی که درباره خانم آباد گفته شد، از سوی یک سایت معروف و معتبر نسبت به خانم ابتکار یا آقای سرخو یا حقانی صورت گرفت، آیا آنها را بستند و مدیرش را بازداشت کردند؟ اما در ادامه عباس جدیدی که زمان زیادی منتظر مانده و جزء آخرین نفراتی بود که به او فرصت تذکر دادند، با این جمله شروع کرد که «با جو‌سازی نمی‌شود حق‌سازی کرد و دست من و شما هم نیست». 
او گفت: اگر یاشار سلطانی و امثال او الان در چرخ‌دنده‌های قوه قضائیه گیر کرده‌اند، بخشی از آن حاصل عملکرد و تقابل خود اعضا بوده است و همه باید این را بپذیریم. در چند ماه اخیر به مدل‌های مختلف به ما نسبت دادند و اگر من هم می‌خواستم شکایت کنم، الان چند تا مثل یاشار سلطانی باید پشت میله‌های زندان می‌بودند اما این کار را نکردم؛ ما پهلوان هستیم، ما می‌رویم زندانی و اعدامی آزاد می‌کنیم و رضایت می‌گیریم و شکایتی نیستیم. من با دربند‌کردن و زندان‌کردن مخالفم و باید به مطبوعات بها بدهیم. بعد هم اینکه امام حسین(ع) که این روزها به بعد روز اوست، مهربانانه به صحرای کربلا رفت و به عمر سعد گفت: «عمر سعد تو از گندم ری نخواهی خورد». عمر سعد هم به خنده گفت: «اگر از گندم ری نخورم حتما از جو ری خواهم خورد» و آخر هم همان عاقبت را داشت و هرگز حکومت ری را به او ندادند. خواهش من این است که رأفت و بخشش کنند. 
به گزارش «شرق»، در این بخش درحالی‌که باز هم طلایی در توضیحی درباره شکایت‌نکردن شهرداری و نه نهاد شورا از رسانه‌ها تأکید می‌کرد، ابوالفضل قناعتی با همان عصبانیت، گفت: این شکایت ما نبوده و از جای دیگری آمده، هنوز نوبت به شکایت ما نرسیده است. 

 


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : درباره - تهران - شهردار - عدالت - موضوع - مطالبه - شکایت - آبروی - شورای - افراد - اعضای - معماری‌نیوز - پرونده - کرده‌اند - اینکه - قضائیه - جلسات - حافظی - خبرنگاران - ادامه - گزارش - تقی‌پور - طلایی - غیرعلنی - قناعتی - املاک - دیگری - درخواست - کمیسیون - ابوالفضل - بدهیم - می‌رویم - می‌گویند - باشند - همکاران - اعتبار - یکشنبه - معلوم - سایتی - دادند - سلطانی - یاشار - دوستان - اتفاق - فاصله - داده‌اند - نگفتیم؛ - درحالی‌که - می‌کنیم - آزاده - شائبه - ریاست - شهرداری - امنیتی - مطبوعاتی - تبدیل - تذکرها - چمران - بازرسی - انتشار - واگذاری - مرتضی - ابتدای - رهبری - بخواهند - تهدیدآمیز - زندان - ببریم - آبرویی - نمی‌ماند - فرهنگی - رسیدگی - مسئولان - تأکید - انتظار - درعین‌حال - حواسشان -

نظر شما در مورد : روز داغ شورا

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها