مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 6767 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 07 مهر 1395 -ساعت : 15:16

چاپ به اشتراگ گذاشتن

استاندار مازندران مطرح کرد

وجود بروکراسی‌های عجیب و غریب برای سرمایه‌گذاران/ فراهم‌سازی فضا برای گفتمان‌سازی

مازندشورا: استاندار مازندران گفت: یکی از مشکلات بسیار جدی برای سرمایه‌گذاران بروکراسی‌های عجیب و غریبی که در طول سال‌های گذشته به وجود آمد و همچنان نیز وجود دارد.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، ربیع فلاح جلودار ظهر امروز در همایش نخبگان فردا و اقتصاد مقاومتی در ساری، اظهار کرد: هفته دفاع مقدس یادآور دلاوری‌ها، رشادت‌ها و پای مردی مردان و زنان این سرزمین بودیم که همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه گردشگری که یکی از بخش‌های مهم اقتصاد مقاومتی است، اضافه کرد: هفته گردشگری امسال با شعار «گردشگری برای همه و همه برای گردشگری» نامگذاری شده که به نظر می‌رسد یکی از بخش‌های بسیار مهمی است که در صورت فراهم آمدن امکانات و شرایط یکی از راه‌های تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باشد.

استاندار مازندران با اشاره به اینکه همواره مقام معظم رهبری در طول سال‌های گذشته بحث اقتصاد مقاومتی هر سال در ابتدای سال تا امروز مطرح می‌کردند، افزود: بحث انضباط مالی، وجدان کاری و مقاومتی، اصلاح الگوی مصرف، همت مضاعف و کار مضاعف، روحیه جهادی و ملی، و حمایت از کار و سرمایه‌گذاری ایرانی اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی از شعارهای محوری بوده که همواره در موضوع اقتصاد در طول این سال‌ها مطرح شده است.

این مسؤول با اعلام اینکه امسال شعار «اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل» به عنوان یکی از شعارهای مهم سال مطرح شده است که از سال 92 به‌صورت جدی عنوان شده است، یادآور شد: وظیفه همه دست‌اندرکاران و مسؤولان امر این است که در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

فلاح جلودار تصریح کرد: در این فضا توقع از بنیاد نخبگان و انتظارات به شکل خاص مطرح شده که باید سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تبیین و در جامعه پیاده‌سازی شود و اقدام عملی صورت گیرد و از تئوری و شعارهای کلی باید بپرهیزیم.

وی با تأکید ضرورت الگوسازی فرهنگ اقتصاد مقاومتی در جامعه، خاطرنشان کرد: باید الگوهای فرهنگی ما در جامعه مشخص باشد که این موضوع از موضوعات بسیار مهمی است که در سال اقتصاد مقاومتی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

استاندار مازندران با طرح این سؤال که چگونه باید هماهنگی لازم در این زمینه صورت گیرد، بیان کرد: فضای جامعه را همواره در این زمینه پیش ببریم و این نیست که صرفاً قوه مجریه وارد عمل شود بلکه همه دستگاه‌های حاکمیتی و مردم همیشه در صحنه باید ورود پیدا کنند.

فلاح جلودار تصریح کرد: وقتی بحث حمایت از تولید داخلی مطرح می‌شود باید واقعاً در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گیرد و براساس علم و ثروت هم‌افزایی صورت گیرد نمی‌توان با این موضوع به‌صورت انتزاعی برخورد شود.

وی با بیان اینکه باید همه از مطالعات و کار تحقیقاتی تا بحث ترویج و در مجموع فضای جامعه برای استفاده از تولید داخلی ورود پیدا کنند، اضافه کرد: نخبگان و دانشگاهیان با بررسی این موضوع و تولید کالای با کیفیت و قابل رقابت باید ورود پیدا کنند که این مهم در صورت همکاری و هم‌افزایی محقق می‌شود.

استاندار مازندران با اشاره به اینکه یکی از موضوعات مهم بحث صادرات است، اظهار کرد: در استان مازندران در تولید محصولات کشاورزی حرف اول می‌زند و وقتی بحث صادرات این محصولات به کشورهای همسایه پیش می‌آید اصلا قابل رقابت با شورهای همسایه نیست.

فلاح‌جلودار یادآور شد: با وجود تولید خیلی زیاد و فراتر از نیاز هنوز در بحث صادرات به خوبی ورود پیدا نکردیم که در صورت انجام ندادن این کار اقتصاد کشاورزی با مشکل مواجه می‌شوند راهی نداریم جزء اینکه باید از این مسیر عبور کنیم.

وی ادامه داد: باید اقداماتی صورت گیرد که تولیدات کشاورزی مؤثر و قابل رقابت در بازارهای جهانی باشد و در این زمینه باید با استراتژیک و برنامه وارد شویم.

استاندار مازندران با اشاره به اینکه بحث ترویج گفتمان و گفتمان‌سازی از موضوعات بسیار مهمی است که نخبگان، دانشگاهیان، رسانه‌ها و حوزه‌ها باید در این زمینه ورود پیدا کنند، افزود: اگر قرار باشد مسائلی که در گذشته عنوان شده همان را تکرار کنیم موفق نخواهیم شد و باید باید فضا و زیرساخت‌های لازم برای گفتمان سازی فراهم شود.

*ضرورت تبلیغ خودباوری در جامعه

این مسؤول با تأکید بر ضرورت تبلیغ خودباوری، خاطرنشان کرد: در بحث دفاع مقدس و پیروزی انقلاب اسلامی و جریان‌ها و اتفاقات بعد از آن کشور بسیار بزرگ و با اهمیتی بوده و از اقتدار و استقلال بسیار بالایی برخوردار هستیم که اقتدار و استقلال از موضوعاتی بوده که کشور ایران در دنیا بی‌نظیر است.

فلاح‌جلودار با اعلام اینکه در بحث برجام کشور ایران در مقابل کشورهای مختلف رو در رو با دنیا به مذاکره پرداخت، گفت: در آن روزها در رسانه‌های جهانی یکه‌تازی ایران اسلامی را نشان می‌دهد که این به معنای خودباوری و استقلال است.

وی با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «دوران دفاع مقدس از پرافتخارترین دوران کشور است»، بیان کرد: با وجود اینکه همه امکانات در اختیار رژیم بعثی صدام بوده در جبهه‌ها چگونه توانستیم در جنگی نابرابر به پیروزی برسیم؛ همه این اتفاقات موجب شده خودباوری، خودمحوری و اعتماد به نفس بین اقشار مردم به‌ویژه جوانان اشاعه، ترویج و دنبال شود.

نماینده عالی دولت در مازندران اظهار کرد: فرهنگ و روحیه جهادی از موضوعات مهم دیگری است که با دست خالی توانستیم جایگاه و اقتدار خود به دست آوریم و امروز هم ایران در جایگاه بالایی در دنیا قرار داریم.

فلاح‌جلودار با بیان اینکه سرمایه‌های بسیاری در کشور و مازندران داریم که چگونگی استفاده از آن بسیار مهم است، تصریح کرد: در عزاداری‌ها شاهد حضور گسترده مردم هستیم که می‌توان از ظرفیت هیأت‌ها و دسته‌جات در زمینه توسعه استان و کشور بهره‌گیری شود و باید از این سرمایه‌ها در جای درست استفاده شود.

وی با اعلام اینکه عوامل و متغیرهایی در جریان اقتصاد مقاومتی باید شناسایی و کشف شود، افزود: اقدامات لازم برای مقابله با این جریانات در سیاست کلان دنبال شود.

استاندار مازندران با اشاره به اینکه مازندران یکی از استان‌های بسیار تأثیرگذار در تأمین نیاز غذایی و بحث امنیت غذایی کشور است، یادآور شد: باید خوداتکایی در این زمینه به صورت جدی دنبال شود.

فلاح‌جلودار بیان کرد: همه ظرفیت‌های استان از جمله دریا، جنگل، اراضی بسیار مستعد و وجود نیروهای تحصیل‌کرده با سامان‌دهی و سازمان‌دهی در محور اقتصاد مقاومتی حرکت کرده و همه افراد جامعه به‌ویژه نخبگان مسیری را برای اقتصاد مقاومتی باز کنند.

وی به اقدامات انجام شده در بحث اقتصاد مقاومتی در مازندران اشاره کرد و افزود: البته با وجود کمبودها و نارسایی‌ها توانستیم از این مرحله ادامه راه دهیم.

استاندار مازندران یادآو شد: باید  فعالیت‌های مردمی شکل گیرد و بحث کشاورزی، صنعت، توسعه صادرات و گردشگری حول محور خصوصی شکل گیرد و دولت امکانات لازم را در اختیار آنان قرار دهد.

فلاح جلودار با اعلام اینکه یکی از اقدامات خوب بحث پنجره‌های واحد سرمایه‌گذاری است، تصریح کرد: یکی از مشکلات بسیار جدی برای سرمایه‌گذاران بروکراسی‌های عجیب و غریبی که در طول سال‌های گذشته به وجود آمد و همچنان نیز وجود دارد که باید بتوانیم بحث اقتصادی و اجرایی قسمت‌های زاید و نادرست حذف شود و سرمایه‌گذاران به راحتی در این زمینه ورود پیدا کنند.

وی در پایان گفت: باید همه ظرفیت‌ها و امکانات برای پیشبرد این مهم یعنی بحث اقتصاد مقاومتی دنبال شود.

انتهای پیام/86034/صا40


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : اقتصاد - اینکه - مقاومتی - مازندران - بسیار - زمینه - جامعه - استاندار - اشاره - گردشگری - تولید - نخبگان - اعلام - دنبال - افزود - خودباوری - موضوع - اقدامات - صادرات - کشاورزی - فلاح‌جلودار - موضوعات - تصریح - امکانات - یادآور - جلودار - ضرورت - اقتدار - ادامه - سرمایه‌گذاران - ترویج - امروز - استان - رقابت - استفاده - عنوان - اظهار - استقلال - گذشته - جهادی - شعارهای - فرهنگ - همواره - توانستیم - جهانی - کشورهای - گفتمان - گفتمان‌سازی - توسعه - تبلیغ - همسایه - ساری - غذایی - پیروزی - به‌ویژه - بالایی - هستیم - دوران - اتفاقات - بروکراسی‌های - اختیار - جایگاه - اسلامی - داریم - بررسی - مسؤول - فراهم - امسال - اقدام - به‌صورت - سرمایه‌گذاری - حمایت - رهبری - سال‌های - مضاعف - روحیه - اضافه - بخش‌های - مختلف - سیاست‌های - هم‌افزایی - دانشگاهیان - داخلی - چگونه - همچنان - تأکید - خاطرنشان - برخوردار - محصولات -

نظر شما در مورد : وجود بروکراسی‌های عجیب و غریب برای سرمایه‌گذاران/ فراهم‌سازی فضا برای گفتمان‌سازی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها