مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 6794 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 08 مهر 1395 -ساعت : 10:25

چاپ به اشتراگ گذاشتن

امیرحسین مفید؛ عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان

پیش‌شرط صدور شناسنامه فنی ساختمان

مازندشورا: ماه گذشته وزیر راه و شهرسازی دستورالعمل صدور شناسنامه فنی ساختمان را به عنوان سندی برای امکان انجام قرارداد پیش‌فروش توسط فروشنده ابلاغ کرد.

مازندشورا:این تصمیم‌ گرچه با توجه به حفظ حقوق شهروندان قابل تقدیر و قدردانیاست اما نباید فراموش کرد که ابلاغیه مذکور باید براساس بندهای آیین‌نامه اجرایی ماده33 قانون نظام مهندسی و مقررات ملی ساختمان به عنوان سند بالادستی تنظیم می‌شد وانتظار می‌رفت که پس از گذشت دو دهه دستور اجرای کلیه بندهای مقررات ملی ابلاغ می‌شدتا وزیر محترم مجبور به ابلاغ بندهایی از آن مقررات به صورت گزینشی جهت حفظ حقوقخریداران نمی‌شد.

شناسنامه فنی ملک سندی است که چگونگی رعایت مقررات ملی ساختمان وضوابط شهرسازی و ساخت منطبق بر نقشه‌های طراحی‌شده را نشان می‌دهد و به طور کلیتاییدیه‌ای است بر کنترل کیفیت ساخت.

اجبار مهندس ناظر به امضای تاییدیه کیفیت ساخت هنگامی که مقررات ملیساختمان به صورت ناقص و موردی اجرا می‌شود هیچ ضمانتی بر افزایش طول عمر ساختمان‌هاو کاهش آسیب‌های ناشی از زلزله و حفظ سرمایه ملی ایجاد نمی‌کند.

شایسته است وزارت راه وشهرسازی طبق بند 2-8-1 مبحث دوم مقررات ملی که به شرح زیر آورده است: «وزارت مسکنو شهرسازی به عنوان ناظر عالی در زمینه ساخت و ساز بر عملکرد سازمان‌های عهده‌دارکنترل و اجرا در زمینه رعایت دقیق مقررات ملی ساختمان و ضوابط شهرسازی نظارت می‌نمایدو در صورت مشاهده هرگونه تخلف، موارد را به مراجع صدور پروانه ساختمان و سازماننظام مهندسی ساختمان استان اعلام نموده و تا رفع تخلف، موضوع را از مراجع قانونی ودر صورت لزوم مراجع قضایی پیگیری می‌نماید» ابتدابستر لازم برای پیاده‌سازی شناسنامه فنی و ملکی را فراهم کنند سپس مهندسان ناظر رابا توجه به بستر فراهم شده و با حفظ حقوق جامعه مهندسی به امضای تاییدیه‌های کنترلکیفیت ساخت و در نهایت شناسنامه فنی ملک مجاب کنند.

بستر ذکر شده شامل کلیه مراحلپروسه ساخت است. پروسه ساخت از طراحی نقشه‌ها آغاز می‌شود. این مرحله از اهمیتبسزایی برخوردار است چراکه ساختمانی با بالاترین کیفیت نظارت و اجرا در صورتی کهفاقد نقشه‌های سالم و درست طراحی‌شده باشد، نمی‌تواند در مقابل ضعیف‌ترین زلزلهمقاومت داشته و فرو می‌ریزد. این نکته خود گویای اهمیت بخش کنترل نقشه‌ها درسازمان نظام مهندسی است.

در حال حاضر شهرداری تهران بالحاظ زمانبر بودن صدور پروانه ساختمانی از اعمال کنترل روی نقشه‌های پروانه‌هایزیر2 هزار مترمربع توسط سازمان نظام مهندسی جلوگیری کرده و فقط نقشه‌های بالای 2هزار مترمربع کنترل نقشه می‌شوند. این در حالی است که پروانه‌های زیر 2 هزارمترمربع سهم بسزایی در کل پروانه‌های صادرشده دارند.

بعد از طراحی نقشه‌های سالم و کنترل شده در پروسه ساخت، نیاز به مجریصاحب صلاحیت یا همان مهندس مجری آموزش‌دیده و دارای پروانه اشتغال است که بتواندنقشه‌های تایید شده را با حداکثر دقت و کنترل‌های پیش‌بینی‌شده در مقررات ملی اجراکند.

این امر توسط نیروهای دارایگواهینامه فنی و حرفه‌ای یا همان کارگران ماهر امکان‌پذیر است و در نهایت تکمیل‌کنندهمرحله اجرا و به نوعی ضلع سوم این مرحله داشتن مصالح مرغوب و با کیفیت و استانداردشده است که تمام موارد ذکرشده و صحت اجرای آن طبق مقررات ملی ساختمان که در بالابه آن اشاره شد بر عهده وزارت راه و شهرسازی به عنوان ناظر عالی بخش ساخت و سازاست و وزارت مذکور طبق تکلیف قانونی با در نظر گرفتن موارد فوق و بسترسازی لازمباید زمینه صدور شناسنامه فنی و ملکی درست و واقعی را فراهم کند. تا ساختمان‌هاییبا عمر مفید بالا مطابق با استاندارد بین‌المللی و مطابق بر منافع ملی تولید شود وشهروندان از نتایج این اقدام جامع منتفع شوند.


منبع : صما


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مقررات - ساختمان - مهندسی - کنترل - نقشه‌های - شناسنامه - وزارت - شهرسازی - کیفیت - موارد - زمینه - مراجع - پروانه - عنوان - فراهم - نهایت - پروسه - مترمربع - نقشه‌ها - ساختمانی - مطابق - پروانه‌های - طراحی - مرحله - امضای - اجرای - بندهای - مذکور - ابلاغ - رعایت - نظارت - مهندس - طراحی‌شده - قانونی -

نظر شما در مورد : پیش‌شرط صدور شناسنامه فنی ساختمان

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها