مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 6823 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 08 مهر 1395 -ساعت : 15:03

چاپ به اشتراگ گذاشتن

فارس از گردهمایی رهروان ولایت نکا گزارش می‌دهد

از عزاداری‌های برای سیدالشهدا(ع) تا همکاری هیأت مذهبی با نیروی انتظامی

مازندشورا: نزدیک شدن به ماه محرم و عزاداری سیدالشهدا(ع)، فرصتی شد تا گردهمایی رهروان ولایت نکا برگزار و ضمن تأکید بر مراقبت در جلوگیری از ورود بدعت‌ها و خرافه‌ها در عزاداری‌های امام حسین(ع)، زمینه حضور و روشنگری برای همگان فراهم شود.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نکا، همانطور که می‌دانیم و از خردسالی با این مسأله آشنا شده‌ایم، ماه محرم ماه معنویت و اخلاق اسلامی است که باید در تقویت باورهای دینی خود تلاش کرده و همچنین پیام قیام اباعبدالله‌الحسین(ع)، در نهادینه کردن امر به معروف و نهی از منکر و برپایی نماز بوده که در برخی از موارد در اجرای این مسائل سستی شده و توجه کمتری به این موضوع شده است.

برخی از افراد، نسبت به امر به معروف بی‌تفاوت شده‌اند که این بی‌تفاوتی در شأن و شایسته نظام اسلامی ما نیست و باید با فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی بیش از پیش تلاش شود و نسبت به اهمیت امر به معروف و نهی از منکر بیش از گذشته اهتمام ورزیده و توجه شود.

در این مراسم که عصر امروز با حضور روحانیت شهرستان نکا، هیأت مذهبی، شعرای آئینی، مداحان، فرماندهان پایگاه مقاومت بسیج و هیأت امنای مساجد برگزار شد، بر وحدت همه جانبه، امر به معروف و نهی از منکر، جلوگیری از بدعت‌ها، افزایش حضور نوجوانان و جوانان در مساجد، اقامه نماز اول وقت، حجاب و عفاف و ...تأکید شد و مسؤولان دغدغه‌های مهم خود را بیان کردند.

حجت‌الاسلام محمدباقر محمدی‌لائینی،گردهمایی رهروان ولایت که در آستانه محرم در مسجد جامع نکا برگزار شد، اظهار کرد: باید از فرصت‌هایی که خداوند در ایام مختلف برای ما به وجود آورده به‌درستی استفاده کنیم و مهمترین وظیفه ما در محرم، جلوگیری از بدعت‌ها و نهادینه کردن امر به معروف و نهی از منکر است.

وی افزود: عاشورا مسأله مهمی و نسیمی است که در زندگی وزیدن می‌گیرد که باید در این فرصت به دست آمده در این ماه، به رسالت خود عمل کنیم که متأسفانه در خصوص این مسأله مهم، برخی فرصت‌ها را می‌شناسند و استفاده نمی‌کنند و برخی هم بد استفاده می‌کنند.

امام جمعه نکا، با بیان اینکه اقامه نماز اول وقت در ظهر عاشورا و در طول ماه محرم از مسائل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد، یادآور شد: عزاداری‌ها باید با رعایت اقامه نماز اول وقت به هنگام نماز است؛ اما در کنار آن باید از ورود قمه‍زنی، فانوس و حمل علامت‌های بزرگ جلوگیری شود.

محدی‌لائینی، اضافه کرد: قمه‌زنی و فانوس و ... در فرصت‌های عاشورای حسینی معنا ندارد و هیچ رسالت و پیامی در آن نیست و در برخی از موارد هم که پیام اصلی امام حسین(ع) را تحت شعاع قرار می‌دهد که باید با مراقبت از این خرافه‌ها، از فرصت‌ها استفاده درست و بهینه انجام شود.

وی گفت: رسالت خداوند مسأله مهمی است که خداوند افراد را می‌ستاید که باید در تمام ایام سال از رسالت خداوند گفته شود و رسالت‌الله بیان شود نه رسالت ناس و مردم؛ لذا باید بدانیم که رسالت الهی برای ما مهم بوده نه آنچه افراد می‌خواهند و برای آنان سازگار است.

* دشمن در طول عمر انقلاب اسلامی برنامه‌ریزی برای حمله به ولایت را در سر می‌پروراند

امام جمعه نکا افزود: دشمن در طول این انقلاب، برنامه‌ریزی برای حمله به ولایت را در سر می‌پروراند و در پی فرصتی برای ضربه زدن به این ستون انقلاب است و لذا نقطه مقابل آنچه دشمنان در سر می‌پرورانند برای ما قابل استفاده و دست مایه کار، راه و گفتار ما در زندگی باشد و آن تبعیت محض از ولایت‌مداری است.

محدی‌لائینی، ادامه داد: باید از امام حسین(ع) برای ترویج معروف‌ها و نهی از منکرها استفاده شود و برای این منظور، حسن استفاده از این فرصت به دست امده در ماه محرم استفاده شود تا جامعه و فرزندانی اهل بیتی و امام حسینی تربیت کنیم.

وی با بیان اینکه در همه بخش‌های زندگی باید دین و رسالت خداوند بیان شود، یادآور شد: برخی رسالت‌ها محوری و اساسی است که شامل آن دسته از رسالت‌هایی است که در زندگی امامان و بزرگان ما وجود داشته که به عنوان مثال، رسالت حضرت فاطمه(س)، دفاع از ولایت بود و رسالت امام علی(ع)، سکون انقلابی و فریاد خاموش برای حکومت بود.

امام جمعه نکا با بیان اینکه رسالت بزرگ امام مجتبی(ع) جهاد صلح و صلحی جهادی بود، رسالت بزرگ امام حسین(ع) را جهاد در روز عاشورا دانست و اضافه کرد: رسالت امام چهارم، شکوه اسارت و رسالت علمی در زندگی امام محمدباقر(ع) و امام صادق(ع) نمودار بود و همه امامان ما دارای رسالت مهم و بزرگ بودند.

محدی‌لائینی، گفت: در افق غیبت، مسأله انتظار و چشم‌انداز آن مسأله مهمی است که در چشم انداز انتظار باید امام انرژی و نور دهد و ما را به تلاش وار دارد تا بی‌انگیزه و منحرف نشویم و با دیدن نور به سمت نور حرکت کنیم؛ نوری که در کانون انتظار در اختیار ما نهاده شده باید استفاده شود و از آن امید و حرارت گرفته و سرد، بی‌انگیزه، ناامید و مایوس نشویم.

وی ادامه داد: پیام‌ها در هر شرایطی باید حول ولایت و باید به نام وحدت گرفته شود و ما عزاداران امام حسین(ع) نباید وارد ناخالصی‌ها شده و زمینه تفرقه را ایجاد کنیم، بلکه باید مایه وحدت و نزدیک شدن دل‌ها باشیم و پیام ولایت‌مداری و ولایت‌محوری را از عاشورا بگیریم.

* مجالس امام حسین(ع) و منبرهای ما باید انقلابی باقی بماند

امام جمعه نکا با اشاره به اینکه مجالس امام حسین(ع) و منبرهای ما باید انقلابی باقی بماند، خاطر نشان کرد: انقلابی بودن و انقلابی ماندن از مسائل مهم در زندگی ما است که رهبر انقلاب هم به مجلس خبرگان و حوزه‌های علمیه فرمودند که باید انقلابی بماند.

محمدی‌لائینی ادامه داد: مجالس امام حسین(ع) برای ما بسیار مهم، اساسی و حیاتی است که اگر مجالس امام حسین(ع) انقلابی نباشد، بزرگترین آسیب است و باید یاوران امام حسین(ع) ولایت‌مدار بمانند و بدانند همه چیز ما ولایت است.

وی با اعلام اینکه کسی که شعار ولایت‌مداری می‌دهد باید تسلیم باشد و ولایت را جدی بگیرد، تصریح کرد: دشمن تلاش دارد و برنامه‌ریزی کرده که ولایت را هدف قرار دهد؛ بدین منظور نباید مجالس امام حسین(ع) از مسأله ولایت، امامت جدا باشد.

امام جمعه نکا افزود: مسأله شهید و شهادت، دفاع از حرم، دفاع از حریم و دفاع مقدس برای ما مهم است و پیام دیگر ما رساندن احکام دین بوده که در این زمینه، حجاب مسأله مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد و در برخی موارد، خانم‌های بدحجاب و کم‌حجاب دسته‌ها را همراهی می‌کنند که باید کنترل شود.

محمدی‌لائینی بیان داشت: تکریم مهمانان امام حسین(ع) باید در دستور باشد و به کودک، جوان و نوجوان با هر تیپ و ظاهری اجازه ورود دهید حتی اگر برای غذا می‎آیند و در نماز شرکت نمی‌کنند با احترام برخورد کنیم و نگذاریم پیام‌های اصلی عاشورا و محرم تحت شعاع برخی خرافات، بدعت‌ها و حرمت‌های نادرست قرار بگیرد.

وی افزود: امر به معروف و نهی از منکر از پیام مهم و اصلی محرم است که باید از تریبون و منبرهای ایام عزاداری امام حسین(ع) این مسائل بیان شود و بدانیم عروسی‌های نامتعارف، مشکل و معضل جامعه ما بوده و اینکه کوچه و خیابان را بستن و اجرای کنسرت داشتن مشکل اصلی ما است.

امام جمعه نکا گفت: از اجرای کنسرت در جامعه جلوگیری می‌شود اما برخی از عروسی‌های جامعه ما خود چند تا کنسرت است و باید از آن جلوگیری شود، زیرا موجب آزار و اذیت مردم شد و آزار مردم تحت هر عنوانی نادرست است.

* هیأت مذهبی برای دسته‌روی‌ها، هماهنگ عمل کنند

فرمانده انتظامی شهرستان نکا هم از آمادگی کامل این نیرو در برقراری نظم و امنیت مراسم‌های مختلف عزاداری ماه محرم خبر داد و اظهار کرد: علاوه بر حضور و گشت‌های منظم در مساجد و حسینیه‌ها در دسته‌روی‌ها هم حضور فعال داریم و در این مورد باید هیأت مذهبی برای دسته‌روی‌ها، هماهنگ عمل کنند.

هادی نصیری گفت: برنامه‌ها و اقدامات انتظامی و ترافیکی پلیس برای اجرای برنامه‌های محرم انجام شده و پلیس در تمام برنامه‌های ماه محرم همچون سال‌های گذشته در کنار مردم است.

انتهای پیام/86002/ت30


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : رسالت - ولایت - مسأله - استفاده - انقلابی - زندگی - معروف - اینکه - خداوند - مجالس - عاشورا - جلوگیری - مذهبی - افزود - انقلاب - جامعه - مسائل - اجرای - انتظامی - شهرستان - بماند - منبرهای - برنامه‌ریزی - اسلامی - می‌دهد - محدی‌لائینی - دسته‌روی‌ها - انتظار - مساجد - کنسرت - افراد - بدعت‌ها - اقامه - ولایت‌مداری - موارد - محمدی‌لائینی - ادامه - نشویم - بی‌انگیزه - نادرست - عروسی‌های - هماهنگ - برنامه‌های - عزاداری - امامان - نباید - زمینه - بگیرد - گرفته - نمی‌کنند - محمدباقر - اظهار - مختلف - برگزار - گذشته - رهروان - گزارش - نهادینه - فرصت‌ها - گردهمایی - بدانیم - می‌پروراند - منظور - حسینی - اضافه - یادآور - فانوس - اساسی -

نظر شما در مورد : از عزاداری‌های برای سیدالشهدا(ع) تا همکاری هیأت مذهبی با نیروی انتظامی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها