مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 6836 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 08 مهر 1395 -ساعت : 18:56

چاپ به اشتراگ گذاشتن

بازیگر هنر نمایشی:

سال‌های اخیر تلویزیون تئاتر عروسکی موفقی در حوزه کودک نداشت/ کلاه قرمزی مخاطب عام دارد

مازندشورا: مریم سعادت بازیگر تئاتر و هنر نمایشی در کشور، با بیان اینکه سال‌های اخیر تلویزیون تئاتر عروسکی موفقی در حوزه کودک نداشت، گفت: کلاه قرمزی مخاطب عام دارد.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، مریم سعادت بانوی نام آشنای مردم کشور همان بانویی که در عرصه تئاتر، هنر نمایشی و سریال‌های تلوزیونی مخاطبان زیادی را به خود جلب کرد.

«زیزی گولو» برای همه بچه‌ها به‌ویژه دهه گذشته آشناست، سریال «دردسرهای عظیم» هم از یاد هیچ مردم ایرانی نرفته است همه ما به‌نوعی با علائق و لبخندهای مریم سعادت ارتباط نزدیکی در صحنه تئاتر و نقش‌آفرینی در سریال‌ها برقرار کردیم.

داور هفدهمین جشنواره سراسری نمایش عروسکی با بیان اینکه عاشق تئاتر عروسکی هستم، اظهار کرد: در زبان بعد از چند سال واژه‌ها عوض شد آنچه در تلوزیون نشان داده می‌شود نمایش عروسکی است.

وی با اشاره به اینکه اولویت من در همه زندگی تئاتر عروسکی بوده است، افزود: عاشقانه تئاتر عروسکی را دوست دارم هر کاری از من در معرفی این هنر ساخته است انجام می‌دهم.

سعادت تئاتر عروسکی را ویژه کودک ندانست و اضافه کرد: در این هنر کارهای سنگینی می‌توانیم انجام دهیم همچنان که دنیا در این هنر موفق بوده است.

کارشناس هنر تئاتر عروسکی در کشور با اشاره به اینکه رشته تحصیلی من در دانشگاه تئاتر عروسکی بود و کارشناس تئاتر عروسکی هستم، گفت: 15 سال در کانون پرورش فکری به‌عنوان عروسک‌گردان و صدا پیشه کار کردم در دانشگاه هنرهای زیبا تهران به مدت 15 سال تدریس کار بازیگری عروسکی داشتم.

سعادت با بیان اینکه در تئاتر عروسکی کارهای زیادی داشتم که ماندگارترین آن «کنسرت حشرات» است، افزود: کنسرت حشرات  کاملاً عروسکی و اجرایی نزدیک به واقعیت است با توجه به اینکه 12 سال است این کار را اجرا می‌کنم یک هفته پیش اجرای آنلاین کنسرت حشرات را داشتم و همچنان برای اجرا درخواست می‌شود.

هنرمند تئاتر عروسکی کشور که در سریال تلوزیونی «زیزی گولو» نقش‌آفرین بود، تصریح کرد: افتخار می‌کنم که عروسک‌گردان «زیزی گولو» بودم و خاطره خوش من در این کار است.

سعادت هنر نمایشی در تلوزیون را مناسب ندانست و ادامه داد: متاسفانه اگر برگردیم به پخش تلوزیون چند سالی است که در حیطه کودک برنامه موفقی نداشتیم.

وی خاطرنشان کرد: تنها کلاه قرمزی از قدیم مانده است و هر سال برنامه‌ای را در ایام نوروز دارد که مخاطبش عام است.

سعادت بی‌توجهی مسؤولان به تئاتر عروسکی را موجب ارزان شمردن این برنامه پر مخاطب دانست و بیان کرد: چند طرح به تلوزیون ارائه کردم تصویب هم شد به من گفتند به دنبال اسپانسر باشم من به آنها گفتم باید بروم دنبال چیپس چی‌توز و آن را حامی برنامه خود بگیرم. بعد به من گفتند برنامه روز جمعه را ببین و وقتی من برنامه روز جمعه را دیدم متوجه شدم زرماکارون و پخت ماکارونی بود اصلا کار برای کودک نبود.

این هنرمند تئاتر عروسکی با بیان اینکه بین تئاتر و تئاتر عروسکی تفکیکی وجود ندارد، گفت: تئاتر عروسکی شیوه بیان تئاتر است به‌نوعی کامل‌تر است همان جایگاه تئاتر است اما در زمینه وسیع‌تر در تئاتر عروسکی دیده می‌شود.

سعادت، افزود: در زمینه تعلیم، آموزش، بهبودیابی مشکلات و خیلی چیزهایی که می‌خواهیم به‌نوعی تزریق و یا به مخاطب القا شود از طریق تئاتر عروسکی ماندگارتر انجام می‌شود.

وی در خصوص ظرفیت‌سازی در کانون پرورش فکری، اظهار کرد: کارهایی که در حوزه تئاتر عروسکی انجام می‌شود نباید صدا ضبط شده باشد.

در تئاتر عروسکی لازم است صدا صحنه‌ای باشد باید در بخش صدا کار شود و این مهم پرورش داده شود.

 مدرس دانشگاه هنر تئاتر عروسکی دانشگاه هنرهای زیبا تهران، با بیان اینکه یکی از ابعاد اصلی تئاتر عروسکی تمرین صدا است، خاطرنشان کرد:  باید برای تئاتر عروسکی از مربی خوب استفاده شود تا این حوزه در کانون پرورش فکری تخصصی نشود نتیجه خوبی حاصل نمی‌شود.

وی اضافه کرد: در گذشته کانون پرورش فکری اساتیدی داشت که تخصصی کار می‌کردند اما الان اینگونه نیست.

سعادت با تاکید براینکه اگر کانون بخواهد زمینه رشد را در جشنواره‌ها کسب کند باید مشکلاتی که در نمایش نامه نویسی، صحنه‌ای، دراماتیک و محتوای دارد را رفع کند، تصریح کرد: کانون پرورش فکری نباید کار برای کودک ارائه دهد باید کار برای کودک داشته باشد لازم است مشکلات در حوزه کودک ریشه‌یابی شود.

بازیگر تئاتر نمایشی در کشور در پاسخ به آخرین سوال مبنی بر اینکه آخرین کاری که برای اجرا دارید چیست، گفت: سریالی دارم که بعد از ماه محرم و صفر هر شب از شبکه سه پخش می‌شود در حال حاضر اجازه معرفی آن را ندارم.

انتهای پیام/86006/ت


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تئاتر - عروسکی - سعادت - اینکه - کانون - پرورش - برنامه - دانشگاه - تلوزیون - نمایشی - افزود - حشرات - مخاطب - کنسرت - زمینه - داشتم - به‌نوعی - نمایش - می‌کنم - صحنه‌ای - هنرمند - خاطرنشان - گفتند - تهران - دنبال - تخصصی - ارائه - نباید - مشکلات - تصریح - همچنان - گذشته - سریال - اظهار - زیادی - تلوزیونی - موفقی - قرمزی - اشاره - معرفی - کارشناس - عروسک‌گردان - بازیگر - کارهای - ندانست - اضافه - هنرهای -

نظر شما در مورد : سال‌های اخیر تلویزیون تئاتر عروسکی موفقی در حوزه کودک نداشت/ کلاه قرمزی مخاطب عام دارد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها