مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 6882 -تاریخ انتشار : جمعه 09 مهر 1395 -ساعت : 12:28

چاپ به اشتراگ گذاشتن

از ادعای تقویت گردشگری تا تنها 40 هزار تخت هتل در پایتخت؛

احداث 400 هتل مطرح شده در دولت یازدهم به کجا رسید؟

مازندشورا: یک کارشناس گردشگری همزمان با فرارسیدن روز جهانی گردشگری با اشاره به وضعیت توسعه توریسم در تهران گفت: زمانی که از توسعه گردشگری صحبت می کنیم باید ابتدایی ترین زیرساخت ها همچون خدمات هتلینگ را فراهم کنیم اما تحقق این امر در شرایطی که حداکثر 40 هزار تخت هتلینگ در تهران موجود است، آسان نیست.

مازندشورا:

بلدیه| با بیان اینکه در تهران به اندازه تعداد هتل هایی که وجود دارد نیازمند هتل هستیم، اظهار کرد: در سال های اخیر هتل های مجللی در تهران ساخته شده است با این حال برای اسکان میهمانان یک اجلاس جهانی مجبوریم خانه های مردم را اجاره و به عنوان هتل استفاده کنیم. هتل هایی هم که در حال حاضر در تهران فعالند با استانداردهای جهانی فاصله زیادی دارند که با وجود تقاضای بالای گردشگران این امر منطقی به نظر نمی آید.وی با مقایسه وضعیت هتلینگ در تهران نسبت به سایر شهرها گفت: در شهری مانند پاریس امروز 5 میلیون تخت هتلینگ وجود دارد. این در حالی است که در کل کشور تنها 330 هزار تخت فعال است و از این میان سهم تهران که گردش پذیرترین شهر ایران است نهایت 40 هزار تخت است.

این کارشناس گردشگری افزود: متاسفانه، در حال حاضر به دلیل روند رو به رشد حضور گردشگر و افزایش تقاضای هتلینگ، بعضی از شهروندان آپارتمان های خالی خود را به صورت محرمانه بدون هیچ گونه مجوزی به پانسیون تبدیل کرده اند.

کرم زاده سازمان میراث فرهنگی را متولی اصلی بحث توسعه هتلینگ در تهران دانست و عنوان کرد: با وجود مسئولیت های این سازمان حاکمیتی و فرابخشی توسعه گردشگری منوط به همکاری سایر بخش ها است. به طور مثال، در تمام دنیا بانک ها یکی از سرمایه گذاران عرصه هتل سازی هستند. این در حالی است که در ایران فارغ از تهران که ضریب اشغال هتل بالای 90 درصد است بانک ها رغبتی برای حضور در این عرصه ندارند.

وی افزود: شهرداری ها و وزارت راه و شهرسازی ارکان دیگری هستند که پس از جذب سرمایه گذار از سوی سازمان میراث فرهنگی با واگذاری زمین و سایر امکانات می توانند آستین ها را برای توسعه گردشگری بالا بزنند.  

معاون سابق شرکت توسعه ایران گردی و جهان گردی در ادامه به علامت گذاری زمین در پرند به منظور ساخت هتل پرداخت و گفت: در شهرکی اطراف شهر پرند که هیچ گونه جذابیت گردشگری وجود ندارد مکانی را برای ساخت هتل لکه گذاری کرده اند که در صورت ساخت هتل هیچ دردی از مشکل گردشگری دوا نمی کند.

کرم زاده تصریح کرد: 400 هتل در دولت یازدهم در حال ساخت است که این اتفاق در نوع خود مبارک است اما آیا تا به حال گزارشی از روند ساخت این هتل ها تهیه کرده ایم؟ ما پروژه ای نمی خواهیم که 10 سال طول بکشد و نهایت زمانی که می توانیم برای طرح ها پیش بینی کنیم بین 3 تا 5 سال است.

وی در بخش دیگری از سخنانش به مهم ترین چالش زیربنایی در توسعه گردشگری پرداخت و گفت: تا زمانی که آمار دقیقی از داشته هایمان نداشته باشیم، از ظرفیت گردشگری موجود اطلاعی نداشته باشیم و ندانیم در آینده به کجا می رویم نمی توانیم برنامه ریزی و سیاست گذاری کنیم. مشکل دیگر این است که ما گردشگر را طبقه بندی نکرده ایم؛ گردشگران اروپایی، مذهبی، تجاری و ... هر کدام نیاز خاص خود را دارند و برای هر کدام از این اقشار به طور ویژه باید برنامه ریزی کرد اتفاقی که تاکنون هرگز نیفتاد.

مدير كل سابق ترويج ، توسعه سازمان صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگری با تاکید بر اینکه متاسفانه از پتانسیل های گردشگری آن گونه که باید استفاده نشده است، تصریح کرد: به باور من، اگر تعامل میان بخش های مختلف ایجاد شود و میراث فرهنگی به عنوان متولی امر بر هماهنگی میان بخش های مختلف تمرکز کند می توان به رونق گردشگری در سال های آتی امیدوار بود.

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، کرم زاده در ادامه این گفت و گو به ارزیابی اقدامات شهرداری تهران پرداخت و بیان کرد: احساس من این است که شهرداری در 3 سال اخیر خوب پای کار آمده است و با توجه به اینکه اغلب گردشگران به بازدید از بخش های مرکزی و بافت قدیمی شهر علاقه دارند، زیرساخت های حمل و نقل در این مناطق به خوبی فراهم شده است.

وی تملک خانه های قدیمی از سوی شهرداری و تبدیل آن ها به خانه موزه را از دیگر اقدامات مطلوب شهرداری تهران دانست و گفت: امکانات سازمان میراث فرهنگی محدود است و بودجه چندانی برای تملک خانه های قدیمی و حفظ آن ها در اختیار این سازمان نیست. شهرداری اما برای جبران این کمبود تاکنون تعدادی از خانه ها را تملک و به خانه موزه تبدیل کرده است که امیدوارم این روند در تمامی دوره های مدیریت شهری ادامه پیدا کند.

کرم زاده با ارائه پیشنهاد مشارکت شهرداری تهران در انجام پروژه های گردشگری و تعامل با سازمان میراث فرهنگی تصریح کرد: تهران با تاریخ و قدمتی که دارد از جاذبه های گردشگری بسیاری برخوردار است این در حالی است که در همین تهران بسیاری را می شناسم که حتی نام و نشانی از کاخ گلستان و سعدآباد نشنیده اند.

این کارشناس گردشگری ضمن اظهار تاسف نسبت به عدم معرفی جاذبه های گردشگری تهران به عموم به ویژه شهروندان تهرانی در طول زمان اظهار کرد: یکی از پیشنهاداتی که بارها مطرح کرده ام این است که یک بخش از مجتمع های تجاری به بازار صنایع دستی اختصاص پیدا کند و بهترین و باکیفیت ترین سوغات تمامی شهرهای کشور در آن مکان عرضه شود.

وی در پایان با بیان اینکه امروز در شرایطی هستیم که می توانیم به گردشگر جهت دهیم و مسیر راه را مشخص کنیم، گفت: یکی از جاذبه های تهران پل طبیعت است که شهرداری صرفا ً با نگاه افزایش سرانه فضای تفریحی شهروندان ساخته است در صورتی که از این مکان می توان متولیان امر به شکل انتفاعی بهره ببرند و برای حضور گردشگر و کسب درآمد برنامه ریزی کنند.

 


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : گردشگری - تهران - شهرداری - توسعه - میراث - فرهنگی - هتلینگ - اینکه - گردشگر - شهروندان - تبدیل - گذاری - پرداخت - برنامه - توانیم - گردشگران - جاذبه - اظهار - ادامه - تصریح - عنوان - دارند - قدیمی - پروژه - زمانی - تجاری - تمامی - بسیاری - سرمایه گذار - اقدامات - مختلف - باشیم - تاکنون - تعامل - نداشته - متولی - استفاده - تقاضای - بالای - جهانی - ساخته - یازدهم - هستیم - امروز - نهایت - دانست - سرمایه - دیگری - افزایش - متاسفانه - کارشناس - افزود - امکانات -

نظر شما در مورد : احداث 400 هتل مطرح شده در دولت یازدهم به کجا رسید؟

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها