مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 6921 -تاریخ انتشار : شنبه 10 مهر 1395 -ساعت : 08:11

چاپ به اشتراگ گذاشتن

رفیت جمع آوری معتادان متجاهر به 10 هزار نفر افزایش یافت ؛

اعتیاد به جمع آوری

مازندشورا:

بلدیه| پویان خوشحال: طرح جمع آوری معتادان متجاهر و زنان کارتن‌خواب یک سال است که توسط تعدادی از ارگان های استان تهران و با همکاری نیروی انتظامی در نقاط مختلف تهران آغاز شده و همچنان ادامه دارد. به گفته سردار اشتری، فرمانده ناجا جمع‌آوری معتادان در نیمه اول سال 95 با افزایش 30 درصدی همراه بوده است. براساس آمار ارائه شده مجموع معتادان و زنان کارتن خواب سطح شهر تهران 12 هزار نفر است که با توجه به افزایش ظرفیت 10 هزار نفری نگهداری این افراد پیش بینی می شود تمام این افراد ساماندهی شوند. با توجه به اینکه تعداد زیادی از این افراد پس از جمع آوری و ترک دوباره به خیابان ها باز می‌گردند باید پرسید آمار 5000 نفری جمع آوری شده در حال حاضر در چه مکانی نگه داری می شوند و سرنوشت آن‌ها چه شده است؟ آیا افرادی که چندین بار دستگیر می شوند در آمار جای دارند؟ تنها جمع آوری این افراد در اولویت بوده؟ آیا در توانمندسازی موفقیتی کسب شده است؟
تعداد معتادان کشور از سال 90 ثابت است!
براساس آخرین آمار ارائه شده توسط رئیس سازمان بهزیستی کشور تعداد معتادان کشور 1 میلیون و دویست هزار نفر است. این در حالی است که جامعه شناسان آمار واقعی تعداد معتادان کشور را بیش از 4 میلیون نفر در کشور می‌دانند. تعداد معتادان کشور در آمار ارائه شده در سال 1385 حدود 800 هزار نفر اعلام شده بود که این مقدار در آخرین آمار در سال 90 به یک میلیون و 330 هزار نفر رسید و پس از آن در حوزه مواد مخدر و تعداد معتادان سالانه عددی بین یک تا یک و نیم میلیون نفر معتاد منتشر می‌شود. موضوعی که با توجه به افزایش نوع مخدرها در جامعه غیر واقعی به نظر می‌رسد.
5000 نفر جمع آوری شدند
سال گذشته در طرح جمع آوری معتادان متجاهر و زنان کارتن خواب، که توسط شهرداری، فرمانداری و استانداری تهران و با همکاری پلیس ناجا صورت گرفت تعداد 4500 نفر از این افراد
جمع آوری شدند و بر اساس برنامه های از پیش تعیین شده به مراکز نگهداری تحویل داده شدند تا در آن جا ترک و سپس توانمند سازی شوند. به گزارش مهر در آخرین روزهای فرودین ماه امسال سردار ساجدی نیا، رییس پلیس تهران آماری از معتادان جمع آوری شده در سال ۹۴ ارائه داد و گفته بود که در سال گذشته ۴۵۰۰ نفر جمع‌آوری شد که ۵۰۰ نفر معتاد متجاهر زن بودند و در سال جدید ۵۰۰ نفر به این آمار اضافه شد. با این وصف، هنوز ۷۰۰۰ نفر معتاد متجاهر در سطح شهر حضور دارند و تمرکز بر دو منطقه شوش و هرندی موجب شد که معتادان به سمت مناطق پردیس، ملارد، رباط کریم و... کوچ کنند.
افزایش ظرفیت نگهداری کار ساز است؟
روز گذشته استاندار تهران، سید حسین هاشمی در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر از افزایش ظرفیت نگهداری معتادان متجاهر پایتخت به ۱۰ هزار نفر خبر داد. با توجه به این میزان افزایش می توان گفت در مجموع 12 هزار نفر معتاد متجاهر موجود در سطح شهر تهران را می توان در این مراکز نگهداری کرد. سوالی که می توان مطرح کرد این است که آیا راه مقابله با معتادان متجاهر در کشور افزایش ظرفیت نگهداری این افراد است؟ آیا تا به اینجا مراکز بهاران و کمپ ها موفق بوده اند؟
سوالی که یک مددکار اجتماعی شاغل در این مراکز به آن پاسخ منفی می‌دهد. وی که نخواست نامش فاش شود به «ابتکار» می‌گوید: « جمع آوری، ترک و توانمندسازی معتادان متجاهر و زنان کارتن‌خواب تنها یک چرخه تکراری است. به گونه ای که فرد جمع آوری می‌شود، در یکی از کمپ های تهران ترک داده می‌شود و پس از رهاسازی سپس این چرخه تکرار می شود.»
90 درصد افراد چندین بار بازداشت شده اند
بر اساس آمار ارائه شده تا 10 اردیبهشت ماه امسال بالغ بر 5000 نفر معتاد متجاهر و زن کارتن خواب از سطح شهر تهران جمع آوری شده اند که به گفته این مددکار اجتماعی بسیاری از این افراد تکراری هستند. وی می گوید: «براساس گفته های تیم غربالگری این معتادان بالغ بر 90 درصد افراد جمع آوری شده در هر مرحله جمع آوری افراد تکراری هستند، یعنی چندمین بار است که جمع آوری می شوند اما پس از گذراندن مراحل در کمپ ها به گونه ای دوباره به خیابان ها باز می گردند.» وی می گویند: به طور عمومی برای ترک یک معتاد 28 روز تا یک ماه کامل زمان لازم است که با توجه به ناموفق بودن این امر کمپ‌ها برخورد ماده شانزده ای با معتادان انجام می دهند که این به این معنی است که بین 3 تا 6 ماه معتادان را نگهداری می کنند که این کار به صورت اجباری یا نیمه اجباری انجام می شود.
600 نفر در حال حاضر در کمپ شفق
نگهداری می شوند
در تهران 150 کمپ ترک اعتیاد وجود دارد که براساس آمار ارائه شده توسط این فرد 600 نفر در مراکز بیست و دو گانه بهاران در حاضر نگه داری می‌شوند ودر جموع افراد جمع آوری شده حدود 700 نفر از معتادان شهرستانی بودند که به شهرشان بازگردانده شدند که براساس آمار نیمی از افراد شهرستانی دوباره به تهران
بازگشته اند.افراد حاضر در کمپ های تهران در حال حاضر 300 نفر است و حدود 600 نفر نیز در کمپ شفق حضور دارند که در نهایت مجموع افراد جمع آوری و نگهداری شده را به 3600 نفر می‌رساند.
براساس گفته های این مددکار اجتماعی معتادان پس از ترک در کمپ ها یک مرحله ریزش در تعداد افراد جمع آوری شده رخ می‌دهد و پس از سپردن این افراد به مراکز بهاران نیز این ریزش ادامه می یابد، که نتیجتاً تعداد افراد جمع آوری شده و به عبارتی توانمندسازی شده به عددی بسیار کمتر از افراد جمع آوری شده اولیه می‌رسد. وی در پاسخ به این سوال که توانمندسازی در مراکز بهاران چگونه انجام می شود؟ می گوید: «پس از ترک در کمپ ها افراد در 22 مرکز بهاران موجود در سطح شهر تهران به کارهایی مانند خیاطی، تشک دوزی و تولید پوشاک می‌پردازند. گفتن این نکته لازم است که نوع حرفه بستگی به پیمانکار دارد. همچنین این افراد حقوقی دریافت نمی‌کنند و تنها توانمندسازی و حرفه‌آموزی ملاک است. در برخی موارد نیز بسته به تخصص پیمانکار بعد از 3 ماه حقوقی معادل حقوق وزارت کار به افراد داده
می شود.»
بعد از گذشت یک سال از طرح جمع آوری معتادان متجاهر و جمع آوری تعداد زیادی از این افراد باید دید نتایج این اقدامات چه بوده و باید نشست و دید چه زمانی ارگان های مسئول از نتایح کار خود پرده بر می‌دارند. آیا هدف جمع آوری 12 هزار نفر از معتادان متجاهر و زنان کارتن خواب در سطح شهر تهران بوده یا تدابیری بیش از این در پس ذهن مسئولان امر می‌گذشت.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : معتادان - افراد - تهران - متجاهر - تعداد - افزایش - نگهداری - مراکز - معتاد - براساس - ارائه - توانمندسازی - بهاران - میلیون - ظرفیت - کارتن - تکراری - گذشته - دوباره - مددکار - اجتماعی - مجموع - حقوقی - پیمانکار - دارند - موجود - شهرستانی - می‌دهد - امسال - مرحله - اجباری - خیابان - همکاری - ادامه - ارگان - کارتن‌خواب - اعتیاد - سردار - جمع‌آوری - واقعی - جامعه - چندین - زیادی - می‌رسد -

نظر شما در مورد : اعتیاد به جمع آوری

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها