مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 7095 -تاریخ انتشار : دوشنبه 12 مهر 1395 -ساعت : 16:25

چاپ به اشتراگ گذاشتن

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران مطرح شد

هشدارهای مبارزه با آفت مگس میوه در باغ‌های نارنگی پیش‌رس و خرمالو

مازندشورا: مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به دیده شدن مگس میوه مدیترانه‌ای در باغ‌های نارنگی پیش‌رس و خرمالوی مازندران هشدارهای را برای مبارزه با این آفت را مطرح کرد.

مازندشورا:عبدالرحمن زاغی در گفت‌‌وگو با خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: با توجه به  انجام بررسی‌های میدانی و گزارش‌های دریافت شده از ایستگاه‌های پیش‌آگاهی، خسارت‌هایی از مگس میوه مدیترانه‌ای در باغ‌های نارنگی پیش‌رس و خرمالوی استان مشاهده شده است.

وی افزود: برای جلوگیری از این آفت باغداران برای دریافت مشاوره و نصب تله‌های جلب‌کننده به کارشناسان حفظ نباتات و کلینیک‌های گیاه‌پزشکی مراجعه کنند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه به باغداران توصیه می‌شود در صورت مشاهده مگس میوه مدیترانه‌ای اقدام به برداشت سریع میوه‌های رسیده کنند، ادامه داد: مبارزه به روش شکار انبوه با نصب تله‌های جلب‌کننده به تعداد 40 تا 50 عدد تله حاوی مانند مایع سراتراپ یا فرمون در هر هکتار در کاهش جمعیت و جلوگیری از خسارت این آفت مؤثر است.

زاغی اضافه کرد: باغداران میوه‌های مشکوک به آلودگی را در عمق بیش از 50 سانتی‌متری خاک دفن کنند.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی‌ که شکار مگس در تله‌های پیش‌آگاهی بیش از یک عدد در روز باشد، طعمه‌پاشی سرشاخه‌ها انجام شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه از نقل و انتقال میوه‌های آفت‌زده به سایر مناطق خودداری شود، گفت: به باغداران توصیه می‌شود مبارزه زراعی پس از برداشت میوه در فصل سرما را انجام دهند.

زاغی اضافه کرد: برداشت میوه‌های رسیده قبل از پایان فصل زمستان به‌دلیل حذف میزبان‌های واسط در کاهش جمعیت آفات در ابتدای فصل بهار سال بعد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

وی تصریح کرد: باغداران میوه‌های صادراتی را از باغ‌های غیرآلوده انتخاب و به دقت مورد بازبینی قرار دهند.

انتهای پیام/86035/ی20/


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : باغداران - میوه‌های - نباتات - برداشت - تله‌های - باغ‌های - مازندران - مبارزه - کشاورزی - توصیه - جمعیت - اضافه - اینکه - رسیده - مشاهده - پیش‌رس - نارنگی - دریافت - پیش‌آگاهی - جلوگیری - مدیترانه‌ای - جلب‌کننده -

نظر شما در مورد : هشدارهای مبارزه با آفت مگس میوه در باغ‌های نارنگی پیش‌رس و خرمالو

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها