مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 7116 -تاریخ انتشار : سه شنبه 13 مهر 1395 -ساعت : 09:30

چاپ به اشتراگ گذاشتن

لوح تقدیر بهترین غرفه صفحه را ببند ارسال به دوستان نسخه چاپي برش مطبوعاتي نسخه متني روي خط خبر رئیس محیط‌زیست شهر تهران:

شهرداری تهران درختان را فدای منفعت‌طلبی می‌کند

مازندشورا: خشکاندن و قطع درختان، نبود شبکه فاضلاب و آلوده شدن آب‌های زیرزمینی همه درد محیط‌زیست پایتخت نیست. در این سال‌ها بسیاری از باغ‌های تهران از ریشه از بین رفت و با تغییر کاربری زمین، به جایش ساختمان‌های بلند سبز شد.

مازندشورا:

بلدیه| رئیس محیط‌ زیست شهر تهران این مسأله را «درختان را فدای منفعت‌طلبی کردن» توصیف کرده است. از سوی دیگر مدیریت پسماند در تهران هم مسأله‌ای است که همواره مورد انتقاد قرار ‌گرفته است. همین‌ها باعث شده نقش شهرداری در وضع موجود، ازجمله در آلودگی‌های محیط ‌زیستی مهم به‌شمار بیاید. به گفته محمدحسین بازگیر، شهرداری پررنگ‌ترین نقش را در بروز آلودگی‌های زیست‌محیطی تهران دارد و باغ‌های شهری و خیلی از اماکن فضای سبز و درختان شهر فدای ساخت‌وساز‌ها و تغییر کاربری‌ها شده است. او در این‌باره به «ایلنا» گفت: «شهرداری مدیریت شهر را برعهده دارد و براساس قانون وظایفی دارد که این وظایف شامل مواردی همچون حفظ، نگهداری و توسعه فضای سبز شهری تا معماری مبتنی بر رعایت مسائل زیست‌محیطی را شامل می‌شود، علاوه بر آن بحث ترافیک، جلوگیری از آلودگی آب‌های جاری، ساماندهی فاضلاب‌های سطح شهر، مدیریت پسماند و... همه جزو تکالیف و وظایف شهرداری‌ است.» بازگیر با این مقدمه اضافه کرد: «بنابراین شهرداری موثر‌ترین دستگاه و مجموعه‌ای است که می‌تواند به حفظ محیط‌ زیست شهر کمک کند که شرط آن لحاظ کردن مسائل زیست‌محیطی در همه فعالیت‌هاست. برای نمونه در حوزه فضای سبز نگاه شهرداری باید نگاه مبتنی بر حفظ و توسعه باشد و اولویت دیگری نباید جایگزین فضاهای سبز، باغات شهری و درختان شود و هیچ جا اجازه تغییر کاربری یا اجازه تخریب باغات یا قطع و آسیب رساندن داده نشود.» او با این توصیف تأکید کرد: «همه می‌دانیم در تهران خدم و حشم شهرداری از همه دستگاه‌ها بر‌تر است و بیشترین تصمیم‌گیری‌ها در حوزه شهر توسط شهرداری و شورای شهر گرفته می‌شود.» به گفته بازگیر، با وجود این وظایف شهرداری، شاهدیم که در بیشتر موارد در تهران، شهرداری و دیگر دستگاه‌ها در پروژه‌های خود مسائل را با رقم و ریال و عدد می‌سنجند و می‌گویند که پروژه باید با فلان عدد تمام شود. «این روند درحالی است که در این عدد‌ها خسارت‌های جدی محیط زیستی نهفته است؛ برای نمونه دیدگاه این است که اگر می‌توانیم ساخت‌وساز را به شکلی انجام دهیم که هزینه نهایی آن کمتر شود، اما چند درخت هم قطع و از مصالح نا‌متناسب با محیط زیست استفاده شود، اشکالی ندارد و متاسفانه این اتفاق خیلی زیاد در تهران می‌افتد.» براساس گفته رئیس محیط ‌زیست شهر تهران؛ در بسیاری از کشورهای دنیا ساختمان‌هایی می‌سازند که عمرشان بالای ۱۰۰‌سال است، اما در تهران ساختمانی‌هایی که می‌سازند بعد از ۲۰‌سال کلنگی است و باید آن را خراب کنیم و ساختمان جدیدی ایجاد کنیم و این یعنی تحمیل کردن بسیاری نخاله ساختمانی به طبیعت، برداشت مصالح از طبیعت و تحمیل آلودگی هوا و صوتی به شهر.»رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهر تهران با انتقاد از ساخت‌وساز بی‌رویه فضای تجاری در شهر تهران گفت: «درختان شهر فدای منفعت‌طلبی شخصیت‌های حقیقی و حقوقی می‌شوند؛ هر جا ساخت‌وسازی صورت گرفته درختان ۳۰ تا ۴۰ ساله یا حتی ۱۰۰ ساله که جلوی ساختمان بوده، از بین رفته است، اگر هم رسما درخت را قطع نکرده‌اند یا نگه داشته‌اند یک‌سال بعد خشک می‌شود، زیرا از زیر ریشه‌هایش زده شده است.»


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تهران - شهرداری - درختان - بازگیر - زیست‌محیطی - مسائل - مدیریت - وظایف - منفعت‌طلبی - ساخت‌وساز - گرفته - دستگاه‌ها - مصالح - اجازه - بسیاری - طبیعت - تحمیل - ساختمان - می‌سازند - باغات - آلودگی - محیط‌ - توصیف - آلودگی‌های - انتقاد - تغییر - براساس - پسماند - مبتنی - توسعه - محیط‌زیست - نمونه -

نظر شما در مورد : شهرداری تهران درختان را فدای منفعت‌طلبی می‌کند

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها