مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 7160 -تاریخ انتشار : سه شنبه 13 مهر 1395 -ساعت : 15:46

چاپ به اشتراگ گذاشتن
دهیاری‌ها به‌ دستگا‌ه‌های اجرایی تبدیل شوند/ تزریق 109 میلیارد تومان اعتبار به‌دهیاری‌ها

مدیر‌کل امور روستایی مازندران تأکید کرد

دهیاری‌ها به‌ دستگا‌ه‌های اجرایی تبدیل شوند/ تزریق 109 میلیارد تومان اعتبار به‌دهیاری‌ها

مازندشورا: مدیر‌کل امور روستایی استانداری مازندران بر ضرورت تبدیل شدن دستگاه اجرایی شدن به دهیاری‌ها تأکید کرد و گفت: توجه مسائلی مانند وضعیت شغلی دهیاران و آموزش دهیاران ومسؤولان مالی و فنی دهیاری‌ها ضروری است

مازندشورا: جان‌الله عبدی بعد از ظهر امروز در جلسه ماهانه دهیاران بخش مرکزی چالوس، اظهار کرد: در بحث توسعه روستایی باید حرکتی انجام شود و در شهرستان چالوس با توجه به ظرفیت‌های این شهرستان و فعالیت دهیاران تعامل بین شوراها و دهیاران شاهد اجرای کارهای خوبی هستیم.

وی دغدغه‌هایی مانند اجرای طرح هادی، تهیه نقشه و تهیه محدوده روستاها را از معضلات روستاهای استان مازندران برشمرد و افزود: اجرای صحیح طرح هادی در بحث صرفه‌جویی در هزینه و زمان اجرا و کیفیت کار نقش مهمی دارد و بیشتر روستاها در حال اجرای طرح با رعایت مسایل فنی هستند.

مدیر‌کل امور روستایی مازندران با اعلام اینکه امروز تلاش دهیاران در اندازه رقابت با شهرداری‌ها است، خاطر‌نشان کرد: در حال حاضر در بیشتر روستاهای مازندران کارهای عمرانی خوبی با نازل‌ترین امکانات مالی در حال انجام است.

وی با بیان اینکه چالوس شهرستانی گردشگری بوده و حضور مسافران چشم‌گیر است، افزود: با توجه به  استقرار مسافران و گردشگران در روستاها ارائه خدمات هزینه‌بر است.

عبدی بحث ساماندهی پسماند در روستاها را از دیگر دغدغه‌ها خواند و اضافه کرد: با وجود مشارکت با شهرداری‌ها حمل، انتقال و دپوی زباله‌ها بر دوش دهیاری‌ها بوده و این امر نیاز به هزینه است.

وی با اشاره به اینکه پیگیری و تلاش بخشداران و مدیریت صحیح فرمانداران بارقه امیدی در بحث افزایش تلاش دهیاران است، افزود: توسعه طرح‌های اقتصادی در روستاها از جمله اصولی‌است که باید مورد توجه قرار گیرد و هر طرحی ابلاغ شد رصد می‌شود.

مدیر‌کل امور روستایی استانداری مازندران با اشاره به اینکه در حال حاضر 750 طرح در سطح روستاهای استان معرفی شد، بیان کرد: این طرح‌ها به دستگاه مربوطه ارسال می‌شود و پس از کارشناسی در مرحله ردیف اعتبارات و تسهیلات به بانک‌های مربوطه معرفی می‌شود و در این‌باره تاکنون 200 طرح کوچک به صندوق کارآفرینی امید معرفی شد و از تسهیلات 15 تا 50 میلیون تومانی برخوردار شدند.

وی با تأکید بر اینکه بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مورد نظر منویات رهبری و برنامه مهم دولت و وزیر کشور باید توسعه اقتصادی در روستاها ایجاد شود، خاطر‌نشان کرد: با توجه به ظرفیت‌هایی که وجود دارد می‌توان در افزایش درآمد خانوار و اشتغال و حذف بیکاری موثر واقع شد.

عبدی با اشاره به ظرفیت‌های موجود در بخش مرکزی چالوس مانند تولید گل و گیاه، محصولات کیوی و صیفی‌جات تصریح کرد: بر اساس ابلاغ وزارت کشور ضرورت برپایی بازارچه‌های محلی و نمایشگاه عرضه محصولات روستایی برای معرفی و فروش این محصولات امری ضروری است.

وی با اشاره به اینکه حضور مسافران در روستاها زمینه ایجاد بازارچه را فراهم می‌کند، گفت: مسائلی مانند ایجاد ظرفیت‌های گردشگری، بوم‌گردی را در بخشی از مناطق داریم و در صدد هستیم تا برخی از روستاهای مرزن‌آباد را معرفی کنیم تا حضور مسافران مشکل‌ساز نشود.

مدیر‌کل امور روستایی استانداری مازندران با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلات امروز درآمد پایدار برای دهیاری‌ها است، افزود: انتظار داریم تمام زمینه‌ها را در نظر گرفت تا مانند شهرداری‌ها از درآمد پایدار برخوردار شوند.

وی با انتقاد از اینکه در حال حاضر عوارض خودرو‌ها به به حساب شهرداری‌ها می‌رود و بحث نقل و انتقال اراضی و مناطق مسکونی نیز که استعلام از دهیاری‌ها گرفته نمی‌شود، اظهار کرد: در لایحه جامع دهیاری اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها با توجه به همکاری دهیاری‌ها دراجرای طرح‌ها ضروری به‌نظر می‌رسد و در زمینه طرح هادی که باری به‌دوش دهیاران نهاده شد و همچنین اجرای بازنگری نیز تدابیری اندیشیده شد.

عبدی به دستگاه اجرایی شدن دهیاری‌ها تأکید کرد و گفت: مسائلی مانند وضعیت شغلی دهیاران و آموزش دهیاران و مسؤولان مالی و فنی دهیاری‌ها ضروری است و در این‌باره در توسعه اقتصادی کلاس‌های آموزشی گذاشتیم و که حضور مسؤولان مالی در این آموزش‌ها ضروری است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در امکانات گردشگری با توجه به جاذبه‌های طبیعی موجود 17 هزار آب‌بندان در استان وجود دارد، خاطر‌نشان کرد: این آب‌بندان‌ها را می‌توان برای مصارف چندمنظوره در زمینه‌هایی مانند گردشگری، کشاورزی و پرورش ماهی مورد استفاده قرار داد.

مدیر‌کل امور روستایی مازندران با تأکید بر اینکه تولی‌گری این امور باید به دهیاری‌ها سپرده شود تا منابع درآمدی برای شهرستان محسوب شود، تصریح کرد: دهیاران باید توجه کنند تا تدوین برنامه چهار ساله داشته و هزینه‌ها و برنامه‌ها براساس بودجه‌نویسی موجود صورت پذیرد.

وی با بیان اینکه دهیاری‌ها از توان علمی خوبی برخوردار هستند و باید این توانمندی به بهترین صورت تقویت شود، اضافه کرد: در بحث درآمد خانوارها نیز استان مازندران  30 درصد بالاتر از خانوارهای سایر استان‌ها است که باید تقویت شود تا دهیاری‌ها که نهاد خودکفا هستند در اجرای پروژه‌ها به مشکل بر نخورند.

عبدی در پایان با تأکید بر اینکه دهیار باید توسعه اقتصادی روستا را مورد توجه قرار دهد، گفت: در سرشماری نفوس و مسکن دهیاران ورود جدی دارند و در این‌باره بر اساس بررسی‌های قبلی شاهد افزایش درصدی از جمعیت در روستاها خواهیم بود.

مدیر‌کل سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها خبر داد
تزریق 109 میلیارد تومان اعتبار به‌دهیاری‌های مازندران

خبرگزاری فارس: تزریق 109 میلیارد تومان اعتبار به‌دهیاری‌های مازندران

اسماعیل زیارتی بعد از ظهر امروز در نشست ماهانه بخشدار مرکزی چالوس با دهیاران این بخش با تأکید بر اینکه باید قدردان نعمت‌های خداوند باشیم، گفت: با وجود محدودیت‌های مالی دولت و آثار منفی ناشی از تحریم‌ها آمار و ارقام نشان می‌دهد که دولت به نهادهای محلی توجه خاصی داشت.

وی با اشاره به اینکه یکی از تأکیدات دولت واگذاری امور مردم به‌ خودشان است، افزود: با توجه به اصرار دولت مبنی بر اینکه دولت نباید در کارهای کوچک ورود پیدا کند، در نتیجه در عمل نشان داد که به این کار اعتقاد دارد.

مدیر‌کل مطالعات و برنامه‌ریزی روستایی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها یکی از وظایف دهیاران را ارائه عملکرد به‌مردم عنوان کرد و افزود: مردم باید بدانند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران چه خدمتی به‌ مردم می‌کند و ایام محرم فرصتی برای انعکاس خدمات دولت به مردم است.

وی با اعلام اینکه از سال 82 که سازمان دهیاری‌های کشور شکل گرفت تا سال گذشته 8 هزار و 200 میلیارد تومان اعتبارات بین دهیاری‌ها توزیع شد، تصریح کرد: از مجموع این اعتبارات 5 هزار و 160 میلیارد تومان در سه سال پرداخت شد که این رقم معادل 62.5 درصد پرداخت از مجموع اعتبارات است.

زیارتی از راه‌اندازی 330 پایگاه آتش‌نشانی در روستاها در این مدت خبر داد و بیان کرد: در طول سه سال خدمت دولت تدبیر و امید 295 ماشین آتش‌نشانی به دهیاری‌ها واگذار شده است.

وی خاطر‌نشان کرد: در برنامه امسال قرار داد خرید 200 ماشین آتش‌نشانی بسته شد و با این‌کار در مجموع تعداد این خودروها به 495 دستگاه رسید.

مدیر‌کل مطالعات و برنامه‌ریزی روستایی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با اشاره به اینکه در حال حاضر مدیریت پسماند 25 هزار روستای کشور به‌دست دهیاران انجام می‌شود، تصریح کرد: با این مدیریت دهیاران موظف شدند تا در روزهای مشخصی زباله‌ها را از جلو درب منازل افراد جمع‌آوری کنند، در حالیکه اگر این اقدام را از طریق دستگاه دولتی انجام دهیم باید تشکیلات مهمی در حوزه کشوری، استانی و شهرستانی راه انداخت که هزینه زیادی را به‌ خود اختصاص می‌دهد.

وی با بیان اینکه در طول یک‌سال گذشته 11 هزار و 500 پروژه عمرانی و خدماتی از طریق دهیاری‌ها بهره‌برداری شد، اظهار کرد: تعداد 4 هزار و 250 دهیاری در این دولت اضافه شد و 109 میلیارد تومان اعتبار سال قبل در مازندران به دهیاری‌ها تزریق شد.

زیارتی در ادامه با اشاره به درآمد و حقوق دهیاران بیان کرد: براساس گزارش‌های واصله بخش عمده‌ای از دهیاران به‌صورت نیمه‌وقت هستند و شورا موظف است ساعات کاری را برای دهیار مشخص کرده و به اطلاع عموم روستاییان برساند و دهیار نیز ملزم به تکریم مردم است.

وی با انتقاد از اینکه در حال حاضر در بیشتر دهیاری‌ها در اسناد مالی انتظام لازم و شفافیت مورد نظر وجود ندارد، افزود: در برخی مواقع رعایت آیین‌نامه مالی دهیاری‌ها نیز صورت نمی‌گیرد.

مدیر‌کل مطالعات و برنامه‌ریزی روستایی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در مورد طرح‌های هادی روستاها نیز خاطر‌نشان کرد: محدوده طرح هادی خطی کشیده شده است که حیطه عملکرد دهیاری در آن نهاده شد و آیین‌نامه مالی دهیاری‌ها می‌گوید تمامی عوارض باید در محدوده قانونی همان روستا هزینه شود و نباید ریالی از پول مردم را خارج از روستا هزینه کرد.

وی با تأکید بر اینکه پول دهیاری باید در محدوده قانونی همان روستا صرف شود، تصریح کرد: اگر این کار به‌صورت خلاف اتفاق بیفتد شورا، دهیار و مسؤول امور مالی مقصر است.

زیارتی با بیان اینکه شکل‌گیری نهاد دهیاری نافی مسؤولیت سایر دستگاه‌ها نیست و تمام دستگاه‌ها باید وظایف خود را انجام دهند، خاطر‌نشان کرد: همان‌طور که مجلس بودجه سالی را تصویب کرده و برای اجرا تقدیم دولت می‌کند، بودجه‌ای که شورا تصویب می‌کند نیز ملاک عمل دهیاری در یک‌ سال است، باید در چارچوب هزینه کرد و به‌ هر بهانه‌ای نباید مصوبه شورا را گرفت.

وی ظرفیت‌های گردشگری منطقه را فرصت بزرگی برای این استان خواند و ادامه داد: اینکه گردشگر رایگان و بدون هیچ تبلیغی می‌آید نعمتی است که در این استان وجود دارد، بنابراین باید در صنعت گردشگری استان از این استعداد بهره جست و از این حضور مسافر بهره برد و این در حالی‌ است که برای انتفاع از حضور گردشگران برنامه‌ریزی نمی‌شود.

مدیر‌کل مطالعات و برنامه‌ریزی روستایی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با اشاره به ناموفق ماندن لایحه دهیاری‌ها در دولت قبل تصریح کرد: برنامه‌ریزی در حوزه دهیاری‌ها در این دولت از طریق خود دولت به‌صورت لایحه درآمده و آماده تقدیم به مجلس است.

وی از وجود 33 هزار و 500 دهیاری در کشور خبر داد و اظهار کرد: هر کدام  از این دهیاران به‌منزله یک تریبون هستند، اگر نمایندگان مجلس شورای اسلامی از طریق دهیاران با مشکلات آشنا شوند کارها به‌راحتی انجام می‌شود.

زیارتی با بیان اینکه دهیاری‌ها باید در قانون به‌عنوان دستگاه اجرایی شناخته شود تا بتواند پروژه‌ها را اجرا کند، افزود: یکی از مشکلات دهیاری‌ها نقل و انتقال سند است که با تفاهم‌نامه ثبت اسناد ملزم به استعلام از دهیاری‌ها نمی‌شود، در حالی‌ که در لایحه جدید اداره ثبت اسناد باید قبل از نقل و انتقال سند استعلام از دهیاری را بگیرد.

وی در مورد نیروی انسانی نیز خاطر‌نشان کرد: در این‌باره نیز باید به هیأت دولت اجازه داده شود تا جایگاه شغلی دهیاران ارتقا پیدا کند و در این راستا باید اختیار وظیفه را از قانون گرفته و به دولت بدهیم و امنیت شغلی دهیاران به هیأت دولت واگذار شود.

مدیر‌کل مطالعات و برنامه‌ریزی روستایی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در مورد آموزش دهیاران نیز آن را مقوله مهمی عنوان کرد و گفت: در این زمینه نیز پیشنهادی مبنی بر اینکه به‌جای اینکه 35 هزار شورا و 33 هزار و 500 دهیار سطح کشور به‌صورت متمرکز آموزش ببینند، بهتر است تا این آموزش از طریق مسؤولان مالی و کارشناسان فنی به‌دهیاران انجام شود.

وی از اجرای طرح دهیاران همیار خبر داد و بیان کرد: در این‌باره نیز 50 کارگاه با اعتبارات متمرکز در نظر می‌گیریم تا دهیارانی به‌عنوان همیار و شاخص منطقه انتخاب شوند و آموزش‌های لازم را ببینند.

زیارتی با اشاره به بازنگری در درجه دهیاری‌ها نیز بیان کرد: طرح بازنگری درجه دهیاری‌ها به‌مدت دو سال وقفه افتاده بود، اما از ابتدای سال‌جاری تاکنون درجه 3 هزار دهیاری بازنگری و ابلاغ شد.

وی در پایان با تأکید بر اینکه حقوق و مزایای دهیاری‌ها باید به‌صورت پاره‌وقت از سوی شورا پرداخت شود، گفت: یکی از ایرادات موجود این است که اگرچه 18 سال قوانین وضع شده در مورد دهیاری‌ها را پذیرفتیم، اما با این‌حال پس تأیید این قوانین بقیه قوانین نیز باید بازنگری می‌شد، ولی اصلاحی صورت نگرفت که در لایحه دهیاری‌ها سرفصل‌هایی برای خروج از مشکلات موجود دیده شد.


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : روستاها - اینکه - دهیاری‌ها - دهیاران - مازندران - اجرای - روستایی - مانند - توسعه - اشاره - مدیر‌کل - تأکید - معرفی - چالوس - اقتصادی - درآمد - ضروری - شهرداری‌ها - استان - گردشگری - مسافران - افزود - شهرستان - روستاهای - طرح‌ها - محصولات - ایجاد - افزایش - ظرفیت‌های - امروز - موجود - برخوردار - این‌باره - خاطر‌نشان - می‌توان - درآمد پایدار - استانداری مازندران - تقویت - پایدار - مناطق - داریم - مسائلی - پروژه‌ها - زمینه - مسؤولان - تصریح - اضافه - کارهای - هستیم - هزینه - اظهار - مرکزی - ضرورت - اجرایی - بیشتر - امکانات - مربوطه - تسهیلات - دستگاه - استانداری - انتقال - ابلاغ - برنامه -

مطالب مرتبط با : دهیاری‌ها به‌ دستگا‌ه‌های اجرایی تبدیل شوند/ تزریق 109 میلیارد تومان اعتبار به‌دهیاری‌ها
نظرات کاربران در مورد : دهیاری‌ها به‌ دستگا‌ه‌های اجرایی تبدیل شوند/ تزریق 109 میلیارد تومان اعتبار به‌دهیاری‌ها
  • 123پاسخ0چهار شنبه 14 مهر 1395

    اکثر دهیاران فاقد تخصص لازم بوده وهیچ نظارتی بر آنها انجام نمیشود .

نظر شما در مورد : دهیاری‌ها به‌ دستگا‌ه‌های اجرایی تبدیل شوند/ تزریق 109 میلیارد تومان اعتبار به‌دهیاری‌ها

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها