80 درصد سواحل مازندران در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی

تاریخ انتشار : سه شنبه 13 مهر 1395 - ساعت : 18:08

کد مطلب: 7176 چاپ به اشتراگ گذاشتن

80 درصد سواحل مازندران در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی

مازندشورا: از 4 کیلومتر تا کنون 3700 متر آزاد شده است. برای انجام این امر، وجب به وجب با مالکان صحبت می‌کنیم و تلاش می‌کنیم تا وضعیت طبیعی ساحل نیز به هم نخورد و مردم بتوانند بهترین استفاده را ببرند. معتقدیم در صنعت گردشگری برای جذب گردشگر باید مبلمان متناسب با موقعیت جغرافیایی ایجاد شود

مازندشورا: محمدحسین ملایی‌کندلوسی- موضوع ساحل در مازندران همواره یکی از دغدغه‌های جدی محسوب می‌شود. چرا که طبق گفته مسئولان چیزی در حدود 80 درصد از سواحل در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی قرار دارد و مردم از بهره‌مندی از این موهبت الهی محروم هستند.

اما آزادسازی ساحل در نوشهر که از ما‌‌ه‌های گذشته به طور جدی و با قدرت آغاز شده است،  اکنون مراحل پایانی خود را طی می‌‌کند و مردم و مسافران این شهر، ساحلی به طول 4 کیلومتر با امکانات ویژه و رایگان را در اختیار خواهند گرفت.

در هفته اخیر نیز حجت الاسلام «محمدعلی تقوی‌فرد» رئیس کل دادگستری مازندران،‌ در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پس از انقلاب اسلامی دستگاه‌های دولتی در آزادسازی سواحل عقب افتادند که نیاز به تلاش مضاعف دارد، اظهار کرد: در صورتی که آزادسازی ساحل به درستی صورت گیرد، جذب توریست می‌تواند اقتصاد کشور را به گردش درآورد.

وی  با تأکید بر این‌که در آزادسازی سواحل عدالت باید برای دولتی‌ها و اشخاص به صورت یکسان اجرا شود، گفت: دستگاه قضا موظف است به صورت یکسان با هر دو برخورد کند.

رضایت شهروندان از فعالیت مسئولان نوشهر

برای اطلاع از آخرین وضعیت آزادسازی ساحل در نوشهر به سراغ تعدادی از شهروندان و مسئولان رفتیم. «حمید خزایی» یکی از شهروندان نوشهری است که در گفت‌وگو با همشهری اظهار کرد: روند بسیار خوبی آغاز شده و کار بسیار مهم و بزرگی است که در حال انجام است. آزادسازی ساحل و در اختیار مردم گذاشتن آنها در نوع خود کم‌نظیر است و می‌تواند فصل جدیدی را برای بهره‌مندی مردم و گردشگران در استفاده از سواحل ایجاد کند.

یکی دیگر از شهروندان نوشهری نیز با بیان این‌که ساحل حق مردم است، خاطرنشان کرد: روزی که آزادسازی ساحل در نوشهر آغاز شد، باور چندانی به این مقوله نداشتیم. ولی با گذشت زمان اعتماد در اذهان شکل گرفت.

«پوریا حسین‌پور» گفت: واقعا از مسئولانی که عزم و جدیت در آزادسازی سواحل نوشهر به خرج دادند تشکر می‌کنم و امیدواریم بتوانیم همه ما در حفظ و حراست از این موهبت الهی تلاش داشته باشیم.

«فاطمه ربیعی» دیگر شهروند نوشهری، گفت: خوشحال هستیم که گستره سواحل نوشهر افزایش پیدا می‌‌کند و حق واقعی مردم در سواحل ادا می‌شود.

این شهروند نوشهری خاطرنشان کرد: همیشه وقتی صحبت از ساحل می‌شد ویلاها و املاک شخصی را تصور می‌کردیم و اینکه نمی‌توانیم از مناطق مختلف ساحلی شهرمان استفاده کنیم. اما امروز شاهد کار جهادی و منحصربه‌فردی در آزادسازی ساحل نوشهر از سوی متولیان و به ویژه فرماندار نوشهر هستیم و این جای قدردانی دارد.

آزادسازی بی‌سابقه ساحل در نوشهر

فرماندار نوشهر در گفت‌وگو با همشهری اظهار کرد: آزادسازی ساحل نوشهر نوعی آزادسازی است که تاکنون اتفاق نیفتاده است. موقعیت مکانی این ساحل در مرکز شهر است. قیمت زمین‌‌هایی که آزادسازی می‌شوند حداقل حدود متری 3 میلیون تومان بوده و بهترین موقعیت و منظره را برای شهروندان دارد.

«علی شادمان» با بیان این‌که در مسیر این آزادسازی با 121 مالک روبرو هستیم، افزود: با همه مالکان به صورت حضوری صحبت کردیم و موانع از سر راه برداشته شد. به طوری که حتی با یک نفر هم چالش نداشتیم. اهمیت کار همین کثرت مالکان است. مهم‌تر از آن اشتیاق مردم برای تحقق این موضوع است.

فرماندار نوشهر خاطرنشان کرد: در این طرح زمین‌هایی آزادسازی می‌شوند که در تصرف اشخاص بودند و مورد استفاده شخصی قرار می‌گرفتند. در حالی که جمعیت نوشهر 130 هزار نفر است و همه این حق را دارند تا از این سواحل بهره‌مند شوند و از آنها استفاده کنند.

وی با بیان به این‌که از مالکان نیز بسیار سپاسگزاریم که همکاری‌های خیلی خوبی با ما دارند، گفت: این آزادسازی باعث می‌شود مردم نوشهر  از یک ساحل 4 کیلومتری استفاده کنند ضمن این‌که از بهترین منظره و مبلمان زیبا، نوشهر را به نگینی در میان شهرهای گردشگری کشور تبدیل می‌کند.

نماینده عالی دولت در نوشهر اظهارکرد: از 4 کیلومتر تا کنون 3700 متر آزاد شده است. برای انجام این امر، وجب به وجب با مالکان صحبت می‌کنیم و تلاش می‌کنیم تا وضعیت طبیعی ساحل نیز به هم نخورد و مردم بتوانند بهترین استفاده را ببرند. معتقدیم در صنعت گردشگری برای جذب گردشگر باید مبلمان متناسب با موقعیت جغرافیایی ایجاد شود.

شادمان اظهار کرد: این ساحل ماشین‌رو نخواهد بود، بلکه فضایی برای عبور دوچرخه و کالسکه ایجاد می‌شود و نیز نورپردازی مناسب همراه با پیاده‌رو‌های زیبا با احتساب راه دسترسی آسان به این ساحل در نظر گرفته می‌شود.

جلب رضایت مالکان بدون ایجاد حاشیه

رئیس اداره منابع طبیعی رویان–نوشهر نیز افزود: حوزه استحفاظی منابع طبیعی نوشهر–رویان با تقسیم‌بندی جدید در حدود 100 هزار هکتار وسعت دارد که طول و ساحل این حوزه در اختیار اداره کل منابع طبیعی غرب مازندران–نوشهر است.

«بهروز بائی‌لاشک» گفت: ساحل این منطقه بالغ بر 142 کیلومتر وسعت دارد که از این میزان حدود 50 کیلومتر در حوزه استحفاظی نوشهر قرار داشته و از پل کورکورسر آغاز و تا پلیس راه نور ادامه دارد.250 کیلومتر نوار ساحلی داریم که از این نوار ساحلی در طول یک سال گذشته حدود 125 هزار متر مربع را آزادسازی کردیم. در حالی که حدود 15 کیلومتر در تصرف اشخاص بود.

این مسئول گفت: پیشتر در راستای احکام قضایی قانون‌11 زمین‌های مستحدثه ساحلی مصوبه 1354 ، پس از دستور دادستانی به رفع تصرف اقدام شد. هدف ما آزادسازی کل ساحل حوزه استحفاظی است که در یک اقدام بی‌نظیر با وفاق و همدلی مسئولان نوشهر آزادسازی حریم ساحلی حوزه شهری نوشهر عملیاتی شد.

وی افزود: عرصه‌های اعیانی به صورت قطعات کوچک و پشت سر هم در تصرف مالکان بومی و غیربومی بود. ولی بدون حاشیه و با رضایت کامل مالکان، آزادسازی در کمال آرامش در حال انجام است. بالغ بر میلیاردها تومان زمین ساحلی که در تصرف بود آزاد شد و اکنون جزو سرمایه همگانی نوشهر محسوب می‌شود.

رئیس اداره منابع طبیعی رویان–نوشهر خاطرنشان کرد: پس از ماه‌های محرم و صفر از تمام مردم برای برگزاری جشن بزرگ آزادسازی ساحل دعوت می‌شود تا از این موهبت الهی که سالیان سال در تصرف اشخاص بود بهره‌مند شوند.

بائی لاشک گفت: بر اساس قانون ماده 7 زمین‌های ساحلی مستحدثه، در زمین‌هایی که آخرین پیشرفتگی آب در سال 42 مدنظر است به طول 60 متر هیچ‌کس حق تصرف و تملک ندارد. حتی اگر افراد سند مالکیت داشته باشند. بر این اساس در زمین‌های آزاد شده مطمئناً هیچ‌کس حق اعیانی ندارد. ولی مقرر شد در قالب قوانین موجود امکاناتی از سوی شورای شهر و شهرداری نوشهر در اختیار مردم قرار گیرد.

ساخت بزرگترین شهربازی مازندران در ساحل نوشهر

شهردار نوشهر هم با بیان این‌که با حضور میدانی فرماندار و رئیس منابع طبیعی نوشهر–رویان و سایر ارگان‌ها عملیات آزادسازی ساحل در حال انجام است، افزود: در روزهای پایانی و قسمت نهایی این آزادسازی قرار داریم و حدود 600 متر دیگر باقی مانده است. «فرهاد بنی‌شیخ‌الاسلامی»‌ گفت: این آزادسازی حاصل نشد مگر با مدیریت و حضور مؤثر شخص فرماندار، دادستان نوشهر و دیگر نهادها و حمایت‌های اعضای شورای شهر نوشهر در بخش بودجه‌ای که امکانات و عملیات اجرایی دست ما را باز گذاشتند.

وی با بیان اینکه با 3 پیمانکار بزرگ که خودشان نیز در همین محور ملک داشتند  برای اجرای زیباسازی وارد مذاکره شدیم، خاطرنشان کرد: اداره کل منابع طبیعی غرب مازندران–نوشهر نیز یک دستگاه بیل مکانیکی نو و لودر در اختیار قرار داد.

شهردار نوشهر با اشاره به این‌که در صدد هستیم تا 5 هزار متر زمین نیز خریداری کنیم، گفت: بزرگ‌ترین شهربازی ساحلی مازندران را اینجا می‌سازیم  تا مردم بتوانند در محیطی ساحلی از آن بهره‌مند شوند.

شیخ‌الاسلامی افزود: تاکنون این محور بر روی مردم بسته بود. ولی با آزادسازی کامل، مبلمان زیبا همراه با نورپردازی مناسب ایجاد خواهد شد. همچنین در این ساحل پیست دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی ویژه ایجاد می‌شود.

 راه‌های عمود منتهی به دریا را در 6 نقطه ایجاد می‌کنیم تا هر مسافر و گردشگری بتواند با کمترین هزینه و مسافت وارد این ساحل زیبا شود.

شهردار نوشهر گفت: تشکر ویژه‌ای از رسانه‌‌ها و مطبوعات دارم که با ما همراهی کردند و اخبار خوش این آزادسازی را به اطلاع مردم می‌رسانند و مطمئناً در ادامه راه نیز با ما همراه خواهند بود.

نویسنده :
منبع : همشهری مازندران

برچسب ها : #سواحل مازندران #سواحل نوشهر #فرماندار نوشهر #دریای نوشهر #ساحل دریا

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : 80 درصد سواحل مازندران در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی

*

*


X https://sport45.site/