مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 7214 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 14 مهر 1395 -ساعت : 13:12

چاپ به اشتراگ گذاشتن

در پی مطالبه مردمی صورت گرفت

تحقق حق مالکیت مردم نوشهر بر سواحل دریا/ 600 متر تا آزادسازی کامل سواحل نوشهر

مازندشورا: استفاده مردم نوشهر از سواحل که حق قانونی آنها بوده است، با برنامه‎ریزی جدید و جدی مسؤولان در حال تحقق است و تنها 600 متر دیگر از آزادسازی ساحل در بیش از 4 کیلومتر باقی مانده است.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از نوشهر، مقوله ساحل در مازندران همواره به‌عنوان یکی از دغدغه‌های جدی محسوب می‌شود چرا که براساس گفته مسؤولان، چیزی در حدود 80 درصد از سواحل در اختیار اشخاص قرار دارد و مردم از بهره‌مندی از این موهبت الهی محروم هستند.

آزادسازی ساحل در نوشهر که از ما‌‌ه‌های گذشته به‌طور جدی و با قدرت آغاز شده است اکنون مراحل پایانی خود را طی می‌‌کند و مردم و مسافران این شهر، ساحلی به‌طول چهار کیلومتر با امکانات ویژه و رایگان را در اختیار می‎گیرند.

در هفته گذشته نیز رئیس کل دادگستری مازندران‌ در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بعد از انقلاب اسلامی دستگاه‌های دولتی در آزادسازی سواحل عقب افتادند که نیاز به تلاش مضاعف دارد، اظهار کرد: در صورتی‌ که آزادسازی ساحل به‌درستی صورت بگیرد، در بخش جذب توریست می‌تواند کشور را از نظر اقتصادی به گردش در آورد.

حجت‌الاسلام محمدعلی تقوی‌فرد تصریح کرد: در حوزه دریا و مباحث مربوط به تجاوز به دریا مسؤولیت به‌عهده اداره‌کل بنادر و دریانوردی است و در حوزه ساحل نیز بر عهده ادارات کل منابع طبیعی ساری و نوشهر بوده و اجرای آن نیز بر عهده فرمانداران هر شهرستان است.

وی با تأکید بر اینکه در آزادسازی سواحل عدالت باید برای دولتی‌ها و اشخاص به‌صورت یکسان اجرا شود، گفت: دستگاه قضا موظف است به صورت یکسان با هر دو برخورد کند.

اکنون عزم و اراده جدی برای آزاد سازی ساحل در نوشهر در نوع خود کم‌نظیر و در حال انجام است و مردم لحظه‌شماری می‌کنند تا بتوانند در این ساحل به تمدد اعصاب پرداخته و انبساط خاطر کسب کنند.

برای اطلاع از آخرین وضعیت آزادسازی ساحل در نوشهر به سراغ تنی چند از شهروندان و مسؤولان رفتیم که گپ‌وگفت با آنها را در زیر می‎خوانید.

* آغاز فصل جدیدی در آزادسازی سواحل نوشهر

یکی از شهروندان در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: روند بسیار خوبی آغاز شد و کار بسیار مهم و بزرگی در حال انجام است.

حمید خزائی افزود: آزادسازی ساحل و در اختیار قرار دادن آنها به مردم در نوع خود کم‌نظیر است و می‌تواند فصل جدیدی را برای بهره‌مندی مردم و گردشگران در استفاده از سواحل ایجاد کند.

یکی دیگر از شهروندان نوشهری نیز با اشاره به اینکه ساحل حق مردم است، تصریح کرد: از روزی که بحث آزادسازی ساحل در نوشهر آغاز شد باور چندانی به این مقوله نداشتم ولی با گذشت زمان باورها در اذهان شکل گرفت و امیدها در دل‌ها زنده شد.

پوریا حسین‌پور گفت: واقعا از مسؤولانی که عزم و جدیت در آزادسازی سواحل نوشهر به‌خرج دادند تشکر می‌کنم و امیدواریم بتوانیم در حفظ و حراست از این موهبت الهی همت و تلاش داشته باشیم.

فاطمه ربیعی دیگر شهروند نوشهری اظهار کرد: خوشحال هستیم که وسعت سواحل نوشهر افزایش پیدا می‌‌کند و حق واقعی مردم در سواحل ادا می‌شود.

این شهروند نوشهری خاطرنشان کرد: همیشه وقتی صحبت از ساحل می‌شد ویلاها و املاک افراد در ذهن‌ها متبادر می‌شد و افسوس اینکه نمی‌توانیم از مناطق مختلف ساحلی شهرمان استفاده کنیم، سخت بود اما امروز شاهد کار جهادی و منحصربه‌فردی در آزادسازی ساحل نوشهر از سوی متولیان امر و به‌ویژه فرماندار نوشهر هستیم و این جای قدردانی دارد.

فرماندار نوشهر در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: آزادسازی ساحل نوشهر از نوع آزادسازی است که تاکنون اتفاق نیفتاده و استدلال ما این است که در داخل شهر بوده و زمین‌‌هایی که آزادسازی می‌شوند قیمت آنها متری حدود سه میلیون تومان است و بهترین موقعیت و منظره را برای شهروندان دارد.

* صحبت توافقی با 121 مالک در سواحل نوشهر

علی شادمان با بیان اینکه در مسیر این آزادسازی با 121 مالک روبه‌رو هستیم، افزود: با همه مالکان به‌صورت حضوری صحبت کردیم و موانع از سر راه برداشته شدند به‌طوری که حتی یک نفر هم یک شب بازداشت نشد و اهمیت کار همین تعداد بالای مالکان است.

وی بیان کرد: موقعیت مکانی این ساحل در مرکز شهر است و قیمت و ارزش اراضی بسیار بالا است و مهم‌تر از این، اشتیاق مردم برای تحقق این موضوع است.

* همه مردم نوشهر حق استفاده از سواحل را دارند

فرماندار نوشهر تصریح کرد: زمین‎هایی آزادسازی می‌شوند که در تصرف اشخاص بود و مورد استفاده شخصی قرار می‌گرفت، در حالی‌ که جمعیت نوشهر 130 هزار نفر است و همه این حق را دارند تا از این سواحل بهره‌مند شوند و استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه از مالکان نیز بسیار تشکر داریم که همکاری‌های خیلی خوبی با مسؤولان دارند، گفت: این آزادسازی افتخاری برای مردم نوشهر باقی می‌ماند تا در یک ساحل چهار کیلومتری بتوانند با استفاده از بهترین منظره و مبلمان زیبا، نوشهر را به نگینی در میان شهرهای گردشگری کشور تبدیل کند.

این مسؤول بیان کرد: از این مسیر بیش از چهار کیلومتری، تاکنون 3 کیلومتر و 700 متر آزادسازی شد و برای انجام این امر، وجب به وجب با مالکان صحبت می‌کنیم و تلاش می‌کنیم تا وضعیت طبیعی ساحل نیز چندان برهم نخورد و مردم بتوانند بهترین استفاده را ببرند.

وی خاطرنشان کرد: معتقدیم در صنعت گردشگری برای جذب گردشگر باید مبلمان متناسب با موقعیت جغرافیایی ایجاد شود و ما نیز در نوشهر بهترین جنگل و دشت و دریا را در اختیار داریم.

* استفاده از اسب و کالسکه به‎جای ماشین در ساحل نوشهر

شادمان اظهار کرد: این ساحل ماشین‌رو نمی‎شود، بلکه فضایی برای عبور اسب و کالسکه ایجاد می‌شود و نیز نورپردازی مناسب همراه با پیاده‌رو‌های شیک با احتساب راه دسترسی آسان به این ساحل در نظر گرفته می‌شود.

رئیس اداره منابع طبیعی رویان ـ نوشهر نیز افزود: حوزه استحفاظی منابع طبیعی نوشهر ـ رویان با تقسیم‌بندی جدید در حدود 100 هزار هکتار وسعت دارد که طول و ساحل این حوزه در اختیار اداره‌کل منابع طبیعی غرب مازندران ـ نوشهر است.

بهروز بائی‌لاشک ادامه داد: این منابع، 142 کیلومتر وسعت دارد که از این میزان حدود 50 کیلومتر در حوزه استحفاظی نوشهر قرار داشته و از پل «کورکورسر» آغاز و تا پلیس راه نور ادامه دارد.

وی تصریح کرد: 250 کیلومتر نوار ساحلی داریم که از این نوار ساحلی در طول یک‌سال گذشته حدود 125 هزار متر مربع آزادسازی شد در حالی که حدود 15 کیلومتر در تصرف اشخاص بود و خارج شد.

* تلاش برای آزادسازی تمامی سواحل نوشهر

این مسؤول گفت: بیشتر در راستای احکام قضایی قانون 11 اراضی مستحدثه ساحلی مصوبه 1354 پس از دستور دادستانی نسبت به رفع تصرف اقدام شد و هدف این است که همه ساحل حوزه استحفاظی را آزاد کنیم که در یک اقدام بی‌نظیر با وفاق و همدلی مسؤولان شهرستان نوشهر آزادسازی حریم ساحلی حوزه شهری نوشهر عملیاتی شد.

وی با اشاره به اینکه در طول مسیر چهار کیلومتری این ساحل 121 مالک وجود دارند، بیان کرد: عرصه‌های اعیانی به‌صورت قطعات کوچک و پشت سر هم در تصرف مالکان بومی و غیربومی بود اما بدون حاشیه و با رضایت کامل مالکان، آزادسازی در کمال آرامش در حال انجام است.

رئیس اداره منابع طبیعی رویان ـ نوشهر تصریح کرد: بیش از میلیاردها تومان اراضی ساحلی تصرف‎شده در این شهرستان آزاد شد و جزو سرمایه نوشهر محسوب می‌شود.

* دعوت از مردم برای شرکت در جشن آزادسازی سواحل نوشهر

وی اظهار کرد: پس از ایام ماه محرم و صفر از تمامی مردم برای برگزاری جشن بزرگ آزادسازی ساحل دعوت می‌کنیم تا از این مواهب الهی که سالیان سال در تصرف اشخاص بود بهره‌مند شوند.

بائی‌لاشک خاطرنشان کرد: قرار بر این است که براساس قانون ماده هفت اراضی ساحلی مستحدثه، در زمین‎هایی که آخرین پیشرفتگی آب در سال 42 مدنظر است به‌طول 60 متر، هیچ فردی حق تصرف و تملک ندارد، حتی اگر سند مالکیت داشته باشد.

وی اظهار کرد: بر این اساس، هیچ فردی حق اعیانی در اراضی آزادسازی شده 60 متری را ندارد اما مقرر شد در قالب قوانین موجود امکاناتی از سوی شورای شهر و شهرداری نوشهر در اختیار مردم قرار بگیرد.

 

* 600 متر دیگر تا پایان آزادسازی سواحل نوشهر

شهردار نوشهر نیز با بیان اینکه با حضور میدانی فرماندار و رئیس منابع طبیعی نوشهر ـ رویان و سایر ارگان‌ها عملیات آزادسازی ساحل همواره در حال انجام است، افزود: در روزهای پایانی و قسمت نهایی این آزادسازی قرار داریم و حدود 600 متر دیگر مانده است.

فرهاد بنی‌شیخ‌الاسلامی‌ گفت: این آزادسازی حاصل نشد مگر با مدیریت و حضور مؤثر فرماندار و سایر مسؤولان، دادستان نوشهر و دیگر نهادها و حمایت اعضای شورای شهر نوشهر که در بخش بودجه‌ای با امکانات و عملیات اجرایی، دست مجریان آزادسازی را باز گذاشتند.

* آغاز آزادسازی سواحل با سه پیمانکار/ ابتدا از املاک پیمانکاران آغاز کردیم!

وی با بیان اینکه کار را با سه پیمانکار بزرگ که خود نیز در همین محور املاک داشتند آغاز کردیم و ابتدا نیز به سراغ املاک آنها رفتیم، تصریح کرد: اداره‌کل منابع طبیعی غرب مازندران ـ نوشهر نیز یک دستگاه بیل مکانیکی جدید و لودر در اختیار قرار داد و از ساکنان و مالکان مسیر آزادسازی شده که حدود 121 مالک هستند تشکر ویژه داریم که تاکنون بدون هیچ‌گونه ناراحتی همکاری بسیار خوبی در آزادسازی ساحل داشتند.

شهردار نوشهر بیان کرد: این آزادسازی ساحل، اتفاقی تازه و برای نخستین‌بار در نوع خود در بعد از انقلاب در شهر نوشهر است و چهار کیلومتر در محدوده قانونی شهر نوشهر آزادسازی می‌شود.

* احداث بزرگ‌ترین شهر بازی ساحلی در سواحل نوشهر

وی با اشاره به اینکه درصدد هستیم تا 5 هزار متر زمین نیز خریداری کنیم، گفت: بزرگ‌ترین شهر بازی ساحلی مازندران را در اینجا احداث می‌کنیم تا مردم بتوانند وارد ساحل و از آن بهره‌مند شوند.

بنی‌شیخ‌الاسلامی یادآور شد: تاکنون این محور بر روی مردم بسته بود ولی با آزادسازی کامل، مبلمان زیبا همراه با نورپردازی مناسب ایجاد می‎شود و به هیچ‌وجه خودرو نمی‌تواند وارد این ساحل شود و در این ساحل پیست دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی ویژه احداث می‌شود.

وی تأکید کرد: عمودهای منتهی به دریا را در 6 نقطه ایجاد می‌کنیم تا هر مسافر و گردشگری بتواند با کمترین هزینه و مسافت وارد این ساحل زیبا شود.

شهردار نوشهر در پایان گفت: تشکر ویژه از رسانه‌‌ها و مطبوعات دارم که با ما همراهی کردند و اخبار خوش این آزادسازی را به اطلاع عموم می‌رسانند و مطمئنا در ادامه راه نیز با ما همراه هستند.

انتهای پیام/86019/صا40


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : نوشهر - آزادسازی - سواحل - اینکه - ساحلی - طبیعی - منابع - استفاده - اظهار - مالکان - کیلومتر - اختیار - تصریح - بسیار - ایجاد - اشخاص - می‌کنیم - داریم - اراضی - فرماندار - مسؤولان - بتوانند - شهروندان - تاکنون - دارند - رویان - بهترین - املاک - هستیم - افزود - اشاره - مازندران - بهره‌مند - کیلومتری - شهرستان - موقعیت - خاطرنشان - گذشته - مبلمان - گردشگری - شهردار - احداث - ادامه - استحفاظی - همراه - نوشهری - کردیم - به‌صورت - اداره‌کل - دستگاه - مقوله - یکسان - تمامی - بائی‌لاشک - اداره - کالسکه - نورپردازی - مناسب - کم‌نظیر - قانون - اقدام - ابتدا - پیمانکار - داشتند - تأکید - بزرگ‌ترین - عملیات - پایان - مسؤول - اعیانی - ندارد - شورای - مستحدثه - اطلاع - اکنون - پایانی - بگیرد - می‌شوند - تومان - می‌شد - انقلاب - امکانات - مالکیت - شهروند - می‌‌کند - موهبت - گفت‌وگو - رفتیم - زمین‎هایی - همواره - می‌تواند - وضعیت - محسوب - براساس - منظره - شادمان - بهره‌مندی - جدیدی - به‌طول -

نظر شما در مورد : تحقق حق مالکیت مردم نوشهر بر سواحل دریا/ 600 متر تا آزادسازی کامل سواحل نوشهر

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها