مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 7247 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 15 مهر 1395 -ساعت : 08:45

چاپ به اشتراگ گذاشتن
کارخانه‌های قدیمی احیا و به مراکز فرهنگی و علمی تبدیل شود/ تلاش برای بازسازی کارخانه‌های دخانیات تهران و سیمان ری/ جزئیات اقدامات موفق بازآفرینی در 4 کلانشهر

پیروز حناچی در نشست تخصصی مدیران بافت‌های فرسوده کلانشهرها:

کارخانه‌های قدیمی احیا و به مراکز فرهنگی و علمی تبدیل شود/ تلاش برای بازسازی کارخانه‌های دخانیات تهران و سیمان ری/ جزئیات اقدامات موفق بازآفرینی در 4 کلانشهر

مازندشورا: معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی در نشست تخصصی مدیران بافت‌های فرسوده کلانشهرهای کشور با تکیه بر ضرورت حفظ و بهسازی بناهای قدیمی و فرسوده در شهرها گفت باید از این بناها به عنوان مراکز فرهنگی و علمی بهره گرفت.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، پیروز حناچی در نشست تخصصی مدیران بافت‌های فرسوده کلانشهرهای کشور در اصفهان گفت: بناهای قدیمی و فرسوده در شهرها باید بهسازی و به عنوان مراکز فرهنگی و علمی استفاده شود و افزود: بناهای فرسوده زیادی از جمله بناهای صنعتی قدیمی در شهرها وجود دارد که می‌توان با بهسازی، نوسازی و با تغییر کاربری، آنها را به فضاهایی مناسب برای ارائه خدمات فرهنگی و اجتماعی تبدیل کرد.

وی با اشاره به اینکه حفظ میراث معماری صنعتی در دنیا از جایگاه بالایی برخوردار است، افزود: انگلستان از جمله کشورهای موفق در زمینه احیا و بازسازی این نوع بافت‌های فرسوده است و این کشور توانسته با توجه به این موضوع، میراث فرهنگی خود را بخوبی حفظ کند.

حناچی با اشاره به وجود ۲۹ کارخانه نساجی تعطیل شده در کشور با قدمت تاریخی، افزود: ما نیز باید برای حفظ اینگونه بناها و استفاده بهینه از آنها برنامه ریزی و اقدام کنیم .

وی با اشاره به اینکه بیشتر کارخانه‌های نساجی تعطیل شده با قدمت تاریخی در اصفهان قرار دارد، تاکید کرد: این کارخانه ها باید احیا و بازسازی و به مراکز فرهنگی و علمی تبدیل شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: کتابخانه ملی کرمان، دانشگاه هنر تبریز، پارک علم و فناوری یزد، فرهنگسرای بهمن تهران و موزه صنعت زنجان از جمله بافت‌های فرسوده‌ای بود که به مجموعه های فعال علمی و فرهنگی تبدیل شد.

حناچی در ادامه از کارخانه های دخانیات تهران و سیمان ری به عنوان بناهای فرسوده با قدمت تاریخی نام برد که بازسازی آنها در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد.

وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به اینکه طی سال های اخیر در شهرهای کشور اقدام های خوبی برای احیا و بازسازی بافت‌های فرسوده انجام شده، افزود: پیشرفت‌های زیادی در علوم مختلف حاصل شده است و مدیریت شهری باید از این پیشرفت ها و تخصص ها برای بازسازی و احیای بافت‌های فرسوده استفاده کند.

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه با بیان اینکه ذائقه مردم در حال تغییر است، گفت: در صورت بی‌توجهی به بازسازی و بازآفرینی بافت شهرها، در آینده کیفیت زندگی در شهرها بشدت کاهش خواهد یافت.

وی از اصفهان ، رشت، تهران و قزوین به عنوان شهرهایی نام برد که توانسته‌اند در مناطق تاریخی نیز بافت‌های فرسوده را بازسازی و این بافت‌ها را به مجموعه های مناسب تبدیل کنند.

بیست چهارمین نشست تخصصی مدیران بافت‌های فرسوده کلان شهرهای کشور روز چهارشنبه با حضور معاونان وزیر راه و شهرسازی در شهر تاریخی اصفهان آغاز شد.

در این نشست تخصصی که حناچی معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی، محمد سعید ایزدی معاون وزیر و رئیس هیات مدیره شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران و مدیران بافت‌های فرسوده کلانشهرهای کشور حضور دارند، راه‌های تعامل بیشتر میان دولت و شهرداری‌ها در راستای احیا و نوسازی بافت‌های فرسوده و خلاء های قانونی در این زمینه بررسی می شود.

همچنین، ارزیابی و بازبینی اقدام های شهرداری‌های کلانشهرها در خصوص اجرایی شدن مفاد ماده ۱۷۱قانون برنامه پنجم توسعه کشور از جمله محورهای این نشست عنوان شده است.

بررسی پیشنهادهای مسئولان کلانشهرها در خصوص ظرفیت‌های قانون حمایت از احیاء، بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری و تدوین احکام برنامه ششم توسعه کشور در مورد حمایت از این قانون از دیگر موضوعاتی است که در این نشست بررسی می‌شود.

در این نشست تخصصی مدیران بافت های فرسوده کلانشهری اصفهان، مشهد، تبریز، تهران، کرج، شیراز، اهواز، قم، همدان، رشت، ارومیه و زاهدان حضور دارند.

این نشست به مدت ۲ روز و به میزبانی شهرداری اصفهان در هتل چهل پنجره این کلانشهر برگزار می‌شود.

حدود هفت تا هشت هزار هکتار بافت فرسوده در استان اصفهان موجود است که چهار هکتار آن در شهر اصفهان قرار دارد. بخشی زیادی از بافت فرسوده شهر اصفهان در مناطق تاریخی و فرهنگی قرار گرفته است که باعث می شود احیای این بافتها با مشکل و کُندی روبه رو به شود.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : فرسوده - بافت‌های - اصفهان - بازسازی - فرهنگی - شهرسازی - تاریخی - تبدیل - مدیران - حناچی - تهران - تخصصی - شهرها - بناهای - بهسازی - معاون - اشاره - اینکه - عنوان - شهرداری - بررسی - برنامه - کارخانه - افزود - اقدام - معماری - نوسازی - قدیمی - کارخانه‌های - کلانشهرها - استفاده - مراکز - زیادی - مناطق - احیای - مجموعه - دارند - شهرهای - تغییر - پیروز - هکتار - حمایت - قانون - توسعه - تبریز - مناسب - زمینه - بازآفرینی - کلانشهر - کلانشهرهای - میراث - نساجی - تعطیل - بیشتر - صنعتی - دخانیات - سیمان - ادامه -

نظر شما در مورد : کارخانه‌های قدیمی احیا و به مراکز فرهنگی و علمی تبدیل شود/ تلاش برای بازسازی کارخانه‌های دخانیات تهران...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها