مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 7264 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 15 مهر 1395 -ساعت : 12:46

چاپ به اشتراگ گذاشتن
درمان بیماری به روش کاواترم در بیمارستان آیت‌الله روحانی بابل

برای نخستین بار در شمال کشور عملیاتی شد

درمان بیماری به روش کاواترم در بیمارستان آیت‌الله روحانی بابل

مازندشورا: متخصص زنان و زایمان بیمارستان آیت‌الله روحانی بابل گفت: درمان بیماری به روش کاواترم در بیمارستان آیت‌الله روحانی بابل برای نخستین بار در شمال کشور انجام شد.

مازندشورا:زینت‌السادات بوذری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان بابل، با اشاره به اینکه هشتادمین عمل کاواترم در بیمارستان آیت‌الله روحانی بابل انجام شد، اظهار کرد: درمان با کاواترم روش درمانی سریع و مطمئن و با صرفه برای بانوانی است که خونریزی ماهیانه زیاد دارند و تمایلی ندارند، تحت عمل جراحی خارج کردن رحم (هیسترکتومی) قرار بگیرند.

وی با بیان اینکه نتایج دائمی درمان از 6 تا 12 ماه بعد ظاهر می‌شود، افزود: در بیشتر بانوان پس از این عمل، یا به‌طور کامل خونریزی قطع می‌شود و یا به مقدار کم، خونریزی ماهیانه دارند. 

متخصص زنان و زایمان بیمارستان آیت‌الله روحانی بابل تصریح کرد: این روش درمان در بین استان‌های نوار شمالی کشور و استان‌های همجوار، تنها در بیمارستان آیت‌الله روحانی بابل انجام می‌شود و تاکنون 80 بیمار از استان‌های گیلان، گلستان، سمنان، خراسان شمالی و مازندران به این مرکز مراجعه و تحت درمان قرا گرفتند.

بوذری خاطرنشان کرد: خونریزی زیاد رحم، یکی از مشکلات شایع در بین زنان در محدوده سنی 50 تا 35 سالگی بوده که حجم خونریزی در طول مدت پریود، مدت زمان خونریزی و دفعات آن در بانوان مختلف با یکدیگر متفاوت است و  به همین جهت نمی‌توان تعریف دقیقی از خونریزی طبیعی ارائه کرد.

وی با بیان اینکه میزان خونریزی به خود فرد بستگی دارد، یادآور شد:  اگر در طول خونریزی ماهانه، فعالیت‌های روزانه فرد محدود شده، مدام نگران سرایت خونریزی به بیرون بوده و یا در هر بار قاعدگی بیش از هفت روز خونریزی داشته و مجبور است برای بیرون رفتن از خانه از چندین دستمال بهداشتی استفاده کند، در این دوران درد و اسپاسم آزاردهنده داشته و احساس خستگی شدید کند، می‌توان گفت مبتلا به خونریزی زیاد بوده و نیاز به درمان دارد.

متخصص زنان و زایمان بیمارستان آیت‌الله روحانی بابل ادامه داد: اگر علت بیماری فرد اختلال عملکرد رحم تشخیص داده شود، روش‌های درمانی (درمان با دارو، اندومتر، هیسترکتومی، کاواترم) پیشنهاد می‌شود. 

این مسؤول گفت: روش درمانی کاواترم یک روش نسل دومی گلوبال اندومتریال ابلیشن ایمن، ساده و قابل اعتماد بر اساس مدل درمانی کمتر تهاجمی است که اگر احساس شود خونریزی‌های مکرر رحمی، کنترل زندگی را از فرد می‌گیرد، انجام می‌شود. 

وی اضافه کرد: اگر بیمار تمایلی به عمل جراحی سنگینی مانند هیسترکتومی نداشته باشد، این روش درمانی پیشنهاد می‌شود، اما تصمیم نهایی با پزشک معالج است.

بوذری افزود: روش کاواترم تمام یا بخش اعظمی از لایه داخلی رحم را که منشاء این خونریزی‌ها است غیر فعال می‌کند و خونریزی را به صورت دائمی از بین برده یا به میزان زیادی کاهش می‌دهد که در نتیجه می‌توانید مدت کوتاهی پس از درمان فرد به زندگی  عادی خود بازگردد.

متخصص زنان و زایمان اضافه کرد: برای این روش معمولاً نیازی به بستری در بیمارستان نیست و غالباً به‌صورت سرپایی انجام شده و بیمار دو ساعت بعد از عمل مرخص می‌شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی بابل، مزایای اصلی درمان به روش کاواترم را درمان سریع و دوره نقاهت کوتاه، بازگشت سریع به روال عادی زندگی، رضایت 95 درصدی زنان درمان شده با این روش، درمان دائمی یک‌بار برای همیشه، فاقد مشکلات پیش یا پس از عمل جراحی سنگین برشمرد.  

وی از مهم‌ترین مزیت درمان کاواترم را حفظ رحم به‌عنوان عضو مهم بدن عنوان کرد و یادآور شد: کاواترم عملکرد هورمونی را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد و لذا فرد، احساس لکه‌بینی نمی‌کند. 

بوذری بابیان اینکه پس از انجام این روش، فرد قادر به باردار شدن نیست و این درمان برای بانوان قبل از سن یائسگی مناسب است، گفت: این سیستم با حدود 20 سال سابقه در کشورهای اروپایی مثل سوئیس، آلمان، فرانسه، ایتالیا، انگلستان،‌ اتریش و همچنین کانادا و استرالیا به‌عنوان خط مقدم درمان AUB (خونریزی غیرطبیعی رحم) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/86009/ن40/


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : درمان - خونریزی - بیمار - کاواترم - بیمارستان - درمانی - آیت‌الله - زنان - روحانی - بانوان - اینکه - بوذری - استان‌های - زندگی - متخصص - زایمان - هیسترکتومی - جراحی - دائمی - پیشنهاد - احساس - عملکرد - اضافه - به‌عنوان - استفاده - بیماری - می‌گیرد - مشکلات - شمالی - دارند - افزود - ماهیانه - تمایلی - یادآور - میزان - بیرون -

نظر شما در مورد : درمان بیماری به روش کاواترم در بیمارستان آیت‌الله روحانی بابل

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها