مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 7292 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 15 مهر 1395 -ساعت : 19:50

چاپ به اشتراگ گذاشتن
پاکسازی روستای «نوذرآباد» بهشهر توسط بانوان خانه‌دار

هم‌زمان با روز روستا برگزار شد

پاکسازی روستای «نوذرآباد» بهشهر توسط بانوان خانه‌دار

مازندشورا: هم‌زمان با روز روستا، جمعی از بانوان روستای نوذرآباد بهشهر در حرکتی نمادین به پاکسازی مناطقی از این روستا پرداختند.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از ساری، گروهی از بانوان روستای «نوذرآباد» از توابع بخش مرکزی بهشهر به سرپرستی رها اشتیاق یکی از تسهیل‌گران محیط ‎زیست، عصر امروز در حرکتی نمادین و زیست‎محیطی که با روز روستا نیز مقارن شده بود، به پاکسازی خیابان‌های دانش و ورزش این روستا پرداختند.

در پایان این برنامه، علی ابوطالبی مسؤول آموزش اداره حفاظت محیط زیست بهشهر به بیان مواردی درباره حفاظت محیط‌ زیست روستا و محیط طبیعی اطراف آن پرداخت.

پاکسازی روستا توسط بانوان خانه‎دار و آموزش به این گروه که به‎نوعی مدیران خانه بوده و می‎توانند آموزش‎دهنده خوبی برای اعضای خانواده و دوستان و آشنایان و حتی مردم یک محله باشند، گام مهمی است که می‎توان از طریق همین فعالیت‎های به‎ظاهر کوچک به آینده زیست‎محیطی امیدوار بود و محیطی زیبا را به نسل‎های بعدی تحویل بدهیم.

کارشناس محیط زیست و مسؤول آموزش اداره حفاظت محیط زیست بهشهر درباره این برنامه به فارس گفت: برای نخستین‎بار است که تعدادی از کودکان همیار محیط زیست و گروهی از بانوان خانه‎دار در یکی از روستاهای بهشهر در حرکتی نمادین به یاری محیط‎زیست آمدند و در کنار آن نیز در جلسه آموزش زیست‎محیطی شرکت کردند.

علی ابوطالبی با اشاره به اینکه پناهگاه حیات وحش میانکاله از اهمیت بالایی در حیات زیست‎کره برخوردار است، اظهار کرد: بسیاری از افراد بومی نیز هنوز به اهمیت این ذخیرگاه واقف نیستند، به همین دلیل برنامه‎ریزی هدفمند را ابتدا برای ذی‎نفعان میانکاله و 12 روستای دهستان میانکاله در نظر گرفتیم تا آن ‎را به سایر روستاها و بخش‎ها نیز تعمیم دهیم.

وی ادامه داد: بحث تفکیک زباله، رها نکردن زباله در طبیعت، تبعات آلودگی آب‎ها، رها کردن پساب‌ها و مواد شوینده در آبراهه‌ها، استفاده از وسایل نقلیه در مواقع ضروری، جلوگیری از آتش‎زدن کاه و کلش مزارع که سبب از بین رفتن مواد آلی زمین و وارد کردن کربن به جو می‎شود، مبارزه بیولوژیک با آفات در مزارع به‎ویژه برنج و بیان اهمیت زیست‎کره میانکاله را به بانوان حاضر در این برنامه آموختیم.

این کارشناس محیط‎زیست با بیان اینکه بانوان فعالی را در زمینه فعالیت‎های زیست‎محیطی در دهستان میانکاله داریم، اظهار کرد: در روستای زاغمرز نیز گروه‌های محیط‎زیستی فعالی را داریم که حامی و تسهیل‌گر محیط‎زیست هستند.

ابوطالبی گفت: در نظر داریم که فعالیت‎هایی به این صورت را همچنان در قالب پاکسازی طبیعت و کلاس آموزشی ادامه دهیم، و پس از پایان برنامه‎های خود در مناطق دشت و جامعه هدف آن، به مناطق کوهستانی تعمیم دهیم.

وی با بیان اینکه البته در این راه باید از سوی مسؤولان شهری و محلی نیز حمایت شویم، اظهار کرد: برنامه‎های آموزشی هزینه زیادی نمی‎خواهد و در برابر سایر فعالیت‎ها اصلا‌ هزینه‎ای محسوب نمی‎شود اما یکی از مشکلات در این بخش را باید کمبود کارشناس آموزشی بدانیم که به‎عنوان نمونه در بهشهر تنها یک مسؤول آموزش حوزه محیط‌زیست داریم و اگر تعداد بیشتری بودیم، فعالیت‎ها تقسیم و زمان دست‎یابی به اهداف مد نظر نیز کوتاه‌تر می‎شد.

مسؤول آموزش اداره حفاظت محیط زیست بهشهر در پایان تصریح کرد: به‌زودی برنامه پاکسازی میانکاله با حضور بانوانی که در برنامه امروز شرکت کردند و جمعی دیگر از بانوان دهستان میانکاله به همراه کلاس آموزشی، در این ذخیره‎گاه بیوسفر برگزار می‎شود.

به گزارش فارس، تالاب و شبه‎جزیره میانکاله در پنج سال گذشته در معرض تهدیدات زیست‎محیطی فراوانی قرار گرفتند که لازم است ذی‎نفعان این منطقه در کنار آشنایی با ارزش تالاب و شبه‎جزیره و ضرورت حفاظت از آن، به رعایت موازین زیست‎محیطی در محیط اطراف خود نیز حساس‎تر شوند و بدانند رعایت این مسائل در نهایت سود مشترکی برای انسان و طبیعت به ارمغان می‎آورد.

انتهای پیام/86001/ن40/


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : میانکاله - بانوان - بهشهر - آموزش - زیست‎محیطی - حفاظت - برنامه - پاکسازی - روستا - داریم - آموزشی - مسؤول - روستای - اهمیت - اظهار - کارشناس - محیط‎زیست - اینکه - اداره - ابوطالبی - طبیعت - دهستان - پایان - زباله - رعایت - مزارع - می‎شود - ادامه - مناطق - فعالیت‎ها - تالاب - فعالی - شبه‎جزیره - برنامه‎های - فعالیت‎های - گروهی - امروز - گزارش - نوذرآباد - برگزار - حرکتی - نمادین - زیست‎کره - ذی‎نفعان - خانه‎دار - اطراف - درباره - تعمیم -

نظر شما در مورد : پاکسازی روستای «نوذرآباد» بهشهر توسط بانوان خانه‌دار

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها