مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 7379 -تاریخ انتشار : شنبه 17 مهر 1395 -ساعت : 23:59

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ابراز ارادت به سالار شهیدان با زبان محلی در مازندران

فارس گزارش می‌دهد

ابراز ارادت به سالار شهیدان با زبان محلی در مازندران

مازندشورا: عزاداری در قالب سینه‌زنی و زنجیرزنی و خواندن نوحه‌ها با گویش مازندرانی از جمله ویژ‌گی‌های عزاداری در شهر ارطه است.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان قائم‌شهر، این روزها در هر کوی و برزنی نوای یا حسین(ع) طنین‌انداز است و شهر و روستاهای ایران بوی محرم گرفته است.

 

*ایستگاه‌های صلواتی و پرچم‌های عزا

پرچم‌های سیاه عزا که با نسیم ملایم شبانگاهی در آسمان همانند دریایی مواج به این سو و آن سو می‌رود، ایستگاه‌های صلواتی که با نذرهای‌شان، از عزاداران حسینی پذیرایی می‌کنند و لباس‌های سیاه حال و هوای شهر را دگرگون کرده است.

آئین‌ها و سنت‌هایی که در هر شهر و منطقه آداب مخصوص به خود را دارد و با پوست و خون مردم عجین شده‌ است هم، در ایام محرم جان تازه می‌گیرد و خاطرات قدیم را برای پیرترها زنده می‌کند.

شهر ارطه که چند سالی از پیوستنش به جرگه شهرهای مازندران می‌گذرد هم این روزها و شب‌ها رنگ و بوی محرم به خود گرفته است و پیر و جوان در عزای سرور و سالار شهیدان به سر و سینه می‌زنند و یاد و راه آن شاه کربلا را نسل به نسل زنده نگه می‌دارند.

*رسم اطعام‌دهی در ایام محرم

شهردار شهر ارطه امشب در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس از شهرستان قائم‌شهر با بیان اینکه محرم یادآور رشادت امام حسین(ع) و یاران باوفایش است، اظهار کرد: مردم فهیم و شریف شهر ارطه همگام و همراه با تمام شیعیان این دهه را به سوگ می‌نشینند و عزاداری می‌کنند.

محمد صادقیان افزود: رسم اطعام‌دهی در این ایام از قدیم در این شهر وجود داشته و در طی این 10 شب، اهالی به‌صورت انفرادی و یا گروهی بانی مجلس امام حسین(ع) می‌شوند و از عزاداران پذیرایی می‌کنند.

*هر خدمتی که برای مردم انجام دهیم بازهم کم است

وی تصریح کرد: همزمان با سراسر کشور، مراسم شیرخوارگان حسینی در شهر ارطه برگزار شد و مادران این شهر با در آغوش گرفتن فرزندان خود و حضور در این مراسم معنوی بار دیگر با آرمان‌های امام حسین(ع) تجدید بیعت کردند.

شهردار شهر ارطه در پایان با بیان اینکه تأمین وسیله ایاب و ذهاب برای  شرکت در نماز جمعه، برگزاری یادواره شهداء، رونمایی از تمبر شهدای ارطه ، کمک به برگزاری مراسم‌های مذهبی و کمک به قهرمانان ورزشی در حد توان از مهم‌ترین برنامه‌های فرهنگی انجام شده از سوی شهرداری این شهر است، گفت: معتقدیم هر خدمتی که برای مردم انجام دهیم بازهم کم است.

*عشق به حسین در قلوب مردم

عضو هیأت اُمنای شهر ارطه در گفت‌و‌گو با فارس از همدلی و همکاری مردم ارطه برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم عزای امام حسین(ع) در شب‌های محرم می‌گوید و اینکه این شور و عشق به ائمه اطهار از کودکی در قلوب مردمان این منطقه وجود دارد و همزمان با رشد جسمی در روح و جان افراد ریشه می‌دواند.

کاظم آراسته افزود: حضور ریش‌سفیدان و بزرگان شهر در مراسم عزای حسینی به جوانان انرژی و شور بیشتری می‌بخشد و آنها دوشادوش هم در ماتم سرور و سالار شهیدان اشک می‌ریزند و بر سینه می‌زنند.

*لزوم برگزاری جلسات تذکر

وی تصریح کرد: در این شب‌ها سعی کرده‌ایم از سخنرانانی استفاده کنیم که هدف و پیام امام حسین(ع) در روز عاشورا را دوباره برای ما بازگو کنند چراکه اگر جلسات تذکر برگزار نشود خدای نکرده ممکن است به‌دلیل گرفتاری‌های دنیوی این مسائل را فراموش کنیم.

آراسته در پایان گفت: عشق به حسین(ع) و یارانش هیچ‌وقت کهنه نخواهد شد و با گذشتن زمان زوایای بیشتری از زندگی این امام بزرگوار برای شیعیان آشکار خواهد شد.

به گزارش فارس، عزاداری در قالب سینه‌زنی و زنجیرزنی و خواندن نوحه‌ها با گویش مازندرانی از جمله ویژ‌گی‌های عزاداری در شهر ارطه است.

-------------------------------------

گزارش: مهرآسا جانعلی‌پور

-------------------------------------

انتهای پیام/86017/ج40/


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : گزارش - برگزاری - مراسم - عزاداری - حسینی - شهیدان - سالار - اینکه - خدمتی - افزود - شیعیان - بازهم - تصریح - آراسته - بیشتری - پایان - برگزار - همزمان - گفت‌و‌گو - جلسات - می‌زنند - روزها - گرفته - قائم‌شهر - شهرستان - مازندران - خبرگزاری - ایستگاه‌های - صلواتی - شب‌ها - اطعام‌دهی - منطقه - پذیرایی - پرچم‌های - عزاداران - شهردار -

نظر شما در مورد : ابراز ارادت به سالار شهیدان با زبان محلی در مازندران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها