مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 7383 -تاریخ انتشار : یکشنبه 18 مهر 1395 -ساعت : 09:16

چاپ به اشتراگ گذاشتن
تشویق مردم به ثبت‌نام اینترنتی سرشماری نفوس و مسکن/ اشتغال به کار در سرشماری چگونه تعبیر می شود؟

مهلت ثبت‌نام تا 24 مهر؛

تشویق مردم به ثبت‌نام اینترنتی سرشماری نفوس و مسکن/ اشتغال به کار در سرشماری چگونه تعبیر می شود؟

مازندشورا: تلاش و همت مضاعف در تشویق، ترغیب و دعوت از مردم در مرحله نخست ثبت‌نام سرشماری به‌صورت اینترنتی، جزء وظایف اداری محسوب می‌شود

مازندشورا: امید علی پارسا امروز در نشست خبری در استانداری مازندران در ساری گفت: سرشماری در همه دنیا مرسوم بوده و خواهد بود سرشماری گذشته تکمیل فرم بوده ولی امروز بستری فراهم شده که به صورت اینترنتی با 10 دقیقه زمان سرشماری انجام گیرد.

وی افزود: در کشور تا ساعات 6 صبح امروز 2 میلیون و 375 خانوار معادل 8 میلیون و 600هزار نفر در این سرشماری اینترنتی  شرکت کردند و رتبه مازندران در کشور از متوسط کشور بالاتر است.

رئیس مرکز آمار ایران با بیان اینکه برای کشور هدف 35 درصد پیش بینی شده است، تصریح کرد: با توجه به ضریب نفوذ اینترنت در مازندران انتظار مشارکت بیشتری از سوی مردم وجود دارد.

وی با بیان اینکه اکنون رتبه مازندران در سرشماری اینترنتی با توجه به ضریب نفوذ اینترنت  13  و به صورت عادی 8 است، افزود: در بین استان ها دو استان سمنان و بوشهر بیش از 120 درصد هدف سرشماری ها محقق شد میزان مشارکت مردم در سه استان گلستان، لرستان و کهگیلویه و بویراحمد هشت پله ارتقا داشته است.

پارسا با بیان اینکه خواهش ما از مردم این است که اجازه ندهند سرشماری به روزهای پایانی کشانده شود، عنوان کرد: سرشماری در هفته اول نیم درصد  و در هفته دوم یک درصد افزایش داشته و امید داریم در هفته سوم روزانه دو درصد افزایش شرکت مردم را در سرشماری اینترنتی  داشته باشیم.

وی افزود: در شهرستان های استان مازندران دو شهرستان کلاردشت با 75 درصد  و سیمرغ 43 درصد و سوادکوه 18 درصد بیشترین مشارکت و شهرستان های جویبار بابل و بابلسر و ساری به ترتتیب  کمترین شرکت کننده را در سرشماری اینترنتی داشتند.

رئیس ستاد سرشماری عمومی نفوس و مسکن کشور با تاکید بر اینکه سرشماری سیاسی نیست و رهبری نیز فرمودند: مردم حتما شرکت کنند و اطلاعات صحیح بدهند، اظهار کرد: سرشماری اینترنتی در درجه اول برای رفاه خود و خانواده، کاهش هزینه اجرای طرح  و نوعی آزمون برای برگزاری انتخابات اینترنتی است.

وی افزود: اساس همه برنامه‌های توسعه آبادی ناحیه منطقه و شهر و شهرستان سرشماری است و اولین معیار برای اعطای اعتبار به صورت سرانه تعریف می شود و بنابر این همه برنامه ریزی ها و امکانات، تحقیقات و حتی اقدامات بخش خصوصی بر پایه جمعیت است و با این سرشماری سیر جمعیت در کشور بررسی شده و این آمار مرجع بسیاری از پژوهش ها خواهد شد.

پارسا با بیان اینکه  شرکت در سرشماری تکلیف قانونی همه ایرانیان و تکلیف شرعی و عقلی است، تصریح کرد: مردم به همه سئولات پاسخ صحیح دهند و با شرکت در این سرشماری از هزاران جوایز نیز برخوردار شوند.

وی با بیان اینکه 135 میلیارد تومان بودجه طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن کشور است، افزود:  اینکه برخی فکر می کنند آمار خصوصی افراد در اختیار نهادهای اجتماعی قرار می گیرد نادرست و خلاف همه قواعد دنیا است.

رئیس مرکز آمار ایران درباره این پرسش خانوارها که افراد بیکار یا دارای شغل چگونه در سرشماری محاسبه می شوند، عنوان کرد: هر فردی از جمعیت ایران که سنش بالای 10 سال باشد دو حالت دارد یا به دنبال کار است (فعال) یا نیست(غیر فعال) و جمعیت دانش آموزان، دانشجویان و زنان خانه دار جمعیت غیرفعال هستند.

وی افزود: جمعیت فعال که به دنبال کار هستند یا شاغل هستند یا بیکار که در شش گزینه‌ای که درباره شغل در فرم سرشماری پرسیده می شود دو گزینه اول به معنای شاغل، دو گزینه دوم به معنای بیکار و دو گزینه آخر به معنای غیر فعال است.

پارسا گفت: اصل سرشماری برای این است که مشخص شود چه تعداد از افراد در چه مناطقی زندگی می کنند و اگر افرادی عامدا سکونت خود را تغییر دهند تا آمار یک منطقه‌ای را بالا ببرند بدانند این آمار با آمارهای موجود مقایسه خواهد شد.

وی ادامه داد: سرشماری برای نظام است و برای دولت ها نیست و انتظار داریم ادارات آموزش و پرورش و دیگر سازمان ها و نهادها در این سرشماری نهایت همکاری را داشته باشند.

 

رکود ثبت نام در سرشماری نفوس و مسکن شکست/30هزار ثبت نام در هر ساعت

رئیس مرکز آمار ایران گفت: با ثبت نام 30 هزار نفر در هر ساعت، رکورد ثبت نام در سرشماری نفوس و مسکن شکست.

پارسا با اعلام اینکه تا صبح امروز بیش از هشت میلیون ایرانی در سرشماری نفوس ومسکن مشارکت داشتند، عنوان کرد: در ساعت 10 امروز 17 مهرماه در یک ساعت 30هزار ثبت نامی صورت گرفت که یک رکورد به شمار می رود.

وی ابراز امیدواری کرد این روند فزاینده ادامه داشته باشد و شهروندان نیز ثبت نام را به آخر هفته موکول نکنند تا با ترافیک کاری مواجه نشویم.

تشویق مردم به ثبت‌نام اینترنتی سرشماری نفوس و مسکن

ایمان پویامهر صبح امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه دهیار روستای سید ابوصالح از تمامی اهالی این روستا به‌صورت اینترنتی سرشماری به عمل آورد، اظهار کرد: از دهیارانی که ما را در طرح ملی سرشماری نفوس و مسکن به‌ویژه سرشماری اینترنتی سرپرستان خانوار یاری کنند تجلیل می‌شود.

وی با اشاره به اهتمام جدی بخشدار مرکزی شهرستان در این طرح، افزود: با ورود دهیاران انتظار داریم بیش از نیمی از ساکنان روستاها به‌صورت اینترنتی در سرشماری ثبت‌نام شوند.

قائم‌مقام و معاون هماهنگی ستاد سرشماری قائم‌شهر تصریح کرد: ثبت‌نام اینترنتی سرشماری نفوس و مسکن تا 24 مهر ادامه دارد و  زمان ثبت‌نام اینترنتی تمدید نمی‌شود.

این مسؤول ادامه داد: از روز 25 مهرماه تا 25 آبان ماه سال‌جاری، کار سرشماری نفوس و مسکن به‌شکل حضوری توسط مأموران آموزش‌دیده انجام می‌شود.

پویامهر در پایان مشارکت آحاد مردم در مرحله نخست را بسیار مهم برشمرد و گفت: تلاش و همت مضاعف در اطلاع‌رسانی، تشویق، ترغیب و دعوت از مردم در مرحله نخست ثبت‌نام سرشماری به‌صورت اینترنتی، جزء وظایف اداری محسوب می‌شود.


منبع : فارس - ایسنا


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سرشماری - اینترنتی - ثبت‌نام - به‌صورت - قائم‌شهر - مرحله - ادامه - معاون - پویامهر - تشویق -

نظر شما در مورد : تشویق مردم به ثبت‌نام اینترنتی سرشماری نفوس و مسکن/ اشتغال به کار در سرشماری چگونه تعبیر می شود؟

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها