مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 742 -تاریخ انتشار : دوشنبه 24 شهریور 1393 -ساعت : 15:27

چاپ به اشتراگ گذاشتن
از تخریب منابع طبیعی کجور تا آلودگی رودخانه چالوس/ البرز مرکزی زیر تیغ برداشت‌های غیراصولی

از تخریب منابع طبیعی کجور تا آلودگی رودخانه چالوس/ البرز مرکزی زیر تیغ برداشت‌های غیراصولی

مازند شورا: تخریب منابع طبیعی در کجور و آلودگی‌های رودخانه چالوس در البرز مرکزی که ناشی از برداشت‌های بی‌رویه و غیراصولی از خاک، شن و ماسه است، این منطقه حفاظت شده را به کانونی امن برای متجاوزان به منابع طبیعی و محیط زیست تبدیل کرده است.

مازند شورا: بخش کجور با 66 روستا و دو شهر تازه تاسیس، در منطقه‌ای کوهستانی در 70 کیلومتری شهرستان نوشهر واقع شده است و یکی از مناطق بسیار مورد توجه در حوزه منابع طبیعی و جنگل و محیط زیست است.

بحث قانون جنجالی منطقه حفاظت شده البرز مرکزی که کجور را در بر گرفته است سبب شده تا ورود صنایع تبدیلی و موضوع راه دسترسی نوشهر به کجور دستخوش اتفاقاتی در این حوزه شود که البته موضوعی قابل تحسین در راستای حفاظت و حراست از محیط زیست و منابع طبیعی منحصر به‌فرد بخش تاریخی کجور است ولی از سوی دیگر چالش‌های به وجود آمده برای منابع طبیعی و محیط زیست در این منطقه حفاظت شده باعث بروز نوعی تضاد شده است.

آنچه در ادامه می‌خوانید؛ سخنان مسئولان از تخریب منابع طبیعی و ایجاد آلودگی‌های زیست‌محیطی در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی است که موجب شگفتی انسان شده و سئوالات زیادی را در اذهان ایجاد کرده است.

*محیط زیست و منابع طبیعی هر دو مقصر هستند

نماینده مردم نوشهر و چالوس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه کجور برای احیا نیازمند همت مردمان سختکوش این خطه است، گفت: عمده‌ترین مشکل کجور مربوط به محیط زیست و سازمان جنگل‌ها است.

وی درباره برداشت‌های غیرکارشناسانه که منجر به تخریب منابع طبیعی و نیز وجود مشکلات زیست محیطی ناشی از فعالیت کارخانه شن و ماسه در بخش کجور شده است، تصریح کرد: برداشت غیراصولی و غیرکارشناسانه و تخریب منابع طبیعی در دوراهی «دَلَم» و منطقه «گَت‌کَش» باعث بروز آسیب‌هایی برای منطقه شده است که در این ارتباط محیط زیست و منابع طبیعی هر دو مقصر هستند.

* معادن شن و ماسه به سیستم تصفیه مجهز شوند

قاسم احمدی‌لاشکی با بیان اینکه درباره این مشکلات و معضلات تذکرات کتبی داده شد، افزود: نباید به خاطر یک نفر عده زیادی از مردم و همچنین طبیعت و محیط زیست منطقه کجور دچار مخاطره و آسیب شود.

وی تاکید کرد: معادن شن و ماسه فعال در کجور باید به سیستم‌های تصفیه و دیگر تجهیزات روز دنیا که از آلودگی محیط زیست و تخریب منابع طبیعی جلوگیری می‌کند مجهز شوند تا جلوی آسیب‌ها گرفته شود.

نماینده مردم نوشهر و چالوس گفت: سازمان حفاظت محیط زیست موظف است راهکارهای علمی برای اجرای پروژه‌های عمرانی و اشتغالزایی در مناطق حفاظت شده را ارایه دهد و ضمن رعایت قانون زیست‌محیطی، طرح توسعه نیز متوقف نشود.

* نباید مسائل زیست محیطی فراموش شود

فرماندار نوشهر نیز با اشاره به اینکه قدمت کارخانه شن و ماسه مربوط به دوران وقوع زلزله سال 83 در کجور است، به خبرنگار فارس گفت: این کارخانه براساس ضرورتِ آن زمان در راستای تامین بخشی از مصالح مورد نیاز مردم منطقه ایجاد شد.

وی با بیان اینکه باید دو دیدگاهِ نیاز منطقه کجور و محیط زیست را مورد توجه قرار داد، افزود: کارخانه شن و ماسه در کجور یک نیاز است اما این نیاز نباید با رعایت نکردن مسائل زیست‌محیطی توجیه شود.

* برداشت‌های غیرکارشناسانه، قابل انکار نیست

محمدعلی قمی‌اویلی اظهار داشت: کارخانه‌های شن و ماسه در کجور مکلف به رعایت اصول و مسائل زیست محیطی شدند تا آب رودخانه‌ای که در جوار آنها قرار دارد آلوده نشود.

وی در ادامه به برداشت‌های غیرکارشناسانه از منابع طبیعی و مشکلات پیش آمده ناشی از آن پرداخت و گفت: وضعیت خاک دو راهی دَلم شرایط ویژه‌ای دارد به طوری که در حالت طبیعی نیز رانش دارد اما از اینکه بخشی از این مشکلات ناشی از برداشت‌های غیرکارشناسانه است قابل انکار نیست.

فرماندار نوشهر درباره برداشت شن و ماسه از دامنه کوه منطقه گَت‌کَش در کنار راه اصلی و مواصلاتی به روستاهای کجور گفت: این برداشت غیرکارشناسانه نیز باعث بروز مشکلات و نیز ایجاد هزینه‌هایی حتی چند برابر بیش از حد نیاز شد ولی به هر حال بخشی از مشکلات این مسیر برطرف شد و تلاش‌های جدی برای حل کامل آن ادامه دارد.

* معادن شن و ماسه کجور عامل آلودگی و گل‌آلودگی آب رودخانه چالوس است

فرماندار چالوس نیز از فعالیت کارخانه و معدن شن و ماسه در منطقه کجور که بیشترین آلودگی‌ها را برای رودخانه چالوس به وجود آورده است انتقاد کرد و گفت: رودخانه چالوس با وجود اینکه جزو رودخانه‌های حفاظت شده کشور است و از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است اما توجه چندانی به آن نمی‌شود، و نیاز به حفاظت از سوی تمامی دستگاه‌های متولی همچون محیط زیست، منابع طبیعی و امور منابع آب دارد.

وی با اشاره به استقرار تعدادی از واحدهای شن و ماسه در منطقه بالا دست چالوس و نیز فعالیت سه کارخانه و معدن شن و ماسه در بخش کجور، افزود: بر اساس اطلاع رسیده از واحدهای کجور حتی مجوز شست‌وشو و بهره‌برداری را هم ندارند و همچنین چند واحد در پایین‌دست مرزن‌آباد وجود دارد که همه اینها برای رودخانه حفاظت شده چالوس آلودگی‌هایی را ایجاد کرده‌اند.

* با وجود شکایت‌های انجام شده، همچنان شاهد تخریب محیط زیست هستیم

محمدناصر زندی بیان کرد: پیگیری‌های زیادی برای حل این مشکل انجام دادیم و اقداماتی نیز از طریق محیط زیست و دادگاه کجور انجام شد که با وجود شکایت‌های متعددی که محیط زیست در بخش کجور داشت اما همچنان واحدهای شن و ماسه در بخش کجور به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

وی با تاکید بر اینکه رودخانه چالوس در حد بالایی آلوده است و مشکلات زیست‌محیطی برای مردم ایجاد کرده است، اظهار داشت: از مسئولان شهرستانی و استانی می‌خواهیم تا با متخلفان در این حوزه برخورد جدی داشته باشند.

فرماندار چالوس خاطرنشان کرد: برای رفع مشکل آلودگی رودخانه چالوس، مکاتباتی را در حوزه شهرستان نوشهر با فرمانداری، محیط زیست و امور آب داشتیم که اگر این مکاتبات به نتیجه نرسد، موضوع را به صورت قانونی از مرکز استان با جدیت پیگیری می‌کنیم.

* ورود مستقیم پساب‌های کارخانجات به رودخانه

وی ابراز کرد: اداره صنعت، معدن و تجارت که متولی اصلی صنایع است نباید اجازه دهد تا کارخانه‌هایی که مجوز لازم را ندارند فعالیت کنند چرا که این کارخانه‌ها مجهز به دستگاه تصفیه آب و نیز محلی برای ذخیره پساب نبوده و در نهایت پس از شست‌وشوهایی که در این کارخانه‌ها انجام می‌شود پساب‌ها به طور مستقیم وارد رودخانه می‌شوند.

نماینده عالی دولت در شهرستان نوشهر گفت: حدود 70 درصد آلودگی رودخانه چالوس به خاطر فعالیت سه کارخانه شن و ماسه بخش کجور است و این در حالی است که در مرزن‌آباد به طور نسبی مقررات زیست‌محیطی رعایت می‌شود.

* مانع‌تراشی محیط زیست و منابع طبیعی مانع پیشرفت کجور است

بخشدار کجور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس گفت: مانع تراشی‌های محیط زیست و منابع طبیعی در بخش کجور به بهانه منطقه حفاظت شده البرز مرکزی باعث شد تا بخش‌های خصوصی نتوانند در این منطقه کار کنند.

وی تصریح کرد: محیط زیست و منابع طبیعی مانع‌تراشی می کنند اما از سویی دیگر هکتارها منابع ملی و درختانی که با دست کاشته شده‌اند توسط شرکت شن و ماسه تخریب می‌شوند و دستگاه‌های متولی چشم خود را بر روی این واقعیت‌ها بستند.

نادر موسوی‌زاده تاکید کرد: مخلوط و شن و ماسه از دامان طبیعت و منابع طبیعی کجور برداشته می‌شود و موجب آسیب‌های جدی به این حوزه می‌شود اما منابع طبیعی بی‌توجه است در حالی که منابع طبیعی و محیط زیست باید در این حوزه و در راستای حفاظت از البرز مرکزی ورود پیدا کنند و جلوی تخریب‌ها و آسیب‌ها به منابع طبیعی و محیط زیست گرفته شود.

وی تصریح کرد: کارگاه شن و ماسه در بخش کجور نه تنها فاقد مجوز زیست‌محیطی است بلکه باعث آلودگی رودخانه‌های این منطقه شدند و این خطری جدی در حوزه آبریز است.

* پیچ‌های خطرناک باید اصلاح شوند

این مسئول در ادامه به پیچ‌بُری‌ها در جاده‌های کجور اشاره و خاطرنشان کرد: در مسیر راه‌های کوهستانی بخش کجور، پیچ‌های بسیار خطرناکی وجود دارد که رانندگان خودروهای عبوری هیچ‌گونه دید و تسلطی نسبت به مسیر روبه‌روی خود ندارند و موجب بروز تصادفات فراوان در این مسیر شد و حتی در چند مورد نیز به مرگ سرنشینان خودروها  منجر شده است.

وی اظهار داشت: برای جلوگیری از ادامه روند حوادث جاده‌ای در بخش کجور، پیچ‌بُری پیچ‌های خطرناک در طول راه‌های کجور در دستور کار قرار گرفت و عملیاتی شد.

نماینده عالی دولت در بخش کجور ادامه داد: اما در کمال ناباوری محیط زیست و منابع طبیعی به طرز شدیدی ورود پیدا می‌کنند و همان ادعای تکراری البرز مرکزی را دوباره تکرار می‌کنند در حالی که عملیات پیچ‌بُری برای جلوگیری از حوادث جاده‌ای و حفظ جان مردم و مسافران و گردشگرانی است که در این مسیر تردد می‌کنند و منابع طبیعی و محیط زیست باید به جای مانع‌تراشی در این امر، به مسئله مهم حفظ جان انسان‌ها توجه کنند.

* پیامد البرز مرکزی برای کجور، فقط محرومیت و عقب‌ماندگی است

وی گفت: بحث منطقه حفاظت شده البرز مرکزی در کجور باعث شده است وقتی که یک فرد سرمایه‌گذار وارد بخش کجور می‌شود و یا صنایع قصد ورود به این منطقه را دارند؛ چوب البرز مرکزی بالای سر آنها سنگینی کند و باعث فرار سرمایه‌گذاران شود.

موسی‌زاده در ادامه اظهار داشت: آنچه از پیامد مسئله البرز مرکزی برای کجور باقی می‌ماند محرومیت‌، عقب‌ماندگی و افزایش مهاجرت‌ به شهرها است.

وی بیان داشت: انتظار ما از منابع طبیعی و محیط زیست این است که دیدگاهشان فقط این نباشد که وقتی یک سرمایه‌گذار یا صنایع قصد ورود به بخش کجور را دارند بگویند اینجا منطقه حفاظت شده البرز مرکزی است.

* همه تخریب‌ها در حوزه منابع طبیعی است

فرماندار نوشهر تصریح کرد: همه تخریب‌های عنوان شده، در حوزه منابع طبیعی است و برداشت‌های غیرمجاز توسط شرکت‌های فاقد مجوز در بخش کجور انجام می‌شود ولی هیچ برخوردی با آنها نمی‌شود.

در ادامه رئیس شورای شهرستان نوشهر نیز به مشکلات و محدودیت‌های البرز مرکزی در بخش کجور اشاره کرد و گفت: مخالف محدودیت البرز مرکزی در خصوص جلوگیری از استقرار صنایع در این منطقه هستم.

* پروژه نوشهر به کجور همچنان با مشکل اجرایی مواجه است

صادق خزایی تصریح کرد: تاکنون بسیاری از پروژه‌های بخش کجور به علت محدودیت‌های البرز مرکزی و زیست‌ محیطی اجرایی نشده است و پروژه راه دسترسی به کجور نیز از جمله این پروژه‌ها است.

وی بیان کرد: پروژه راه مستقیم نوشهر به کجور که چند سال قبل مصوب شد و همچنان در اجرا با مشکلات مواجه است می‌تواند نقش مهمی در پیشرفت و توسعه بخش کجور داشته باشد ولی به علت محدودیت‌های البرز مرکزی تاکنون این امر محقق نشده است.

خزایی با اشاره به اینکه انسان نیز همچون سایر موجودات زنده جزیی از اکوسیستم طبیعی است و ملزوماتی دارد، تصریح کرد: پیشرفت کجور در گرو اجرای راه مستقیم نوشهر به کجور است و بنابراین اجرای راه مستقیم نوشهر به کجور اگر به تعویق بیفتد همچنان پیشرفت منطقه با کندی پیش می‌رود.

* اداره راه و شهرسازی برای جلوگیری از رانش‌ها وارد عمل شود 

رئیس شورای شهرستان نوشهر در خصوص مشکلات ناشی از برداشت‌های غیرکارشناسانه در نقاطی از مسیر اصلی دسترسی به بخش کجور اظهار داشت: اداره راه و شهرسازی با کمک محیط زیست می‌تواند با هم‌فکری و ارائه طرح‌ها و برنامه‌ریزی و کارهای کارشناسی شده از ادامه رانش‌ها در نقاط حادثه‌خیز جلوگیری کند و این امر قابل تحقق است چرا که ما با یک پروژه عظیم و پیچیده روبه‌رو نیستیم.

وی همچنین به فعالیت کارخانه‌های شن و ماسه در کجور پرداخت و گفت: این کارخانه‌ها برای استقرار، از ارگان‌های مختلفی مجوز دریافت می‌کنند و کارخانه‌های شن و ماسه باید برای فعالیت‌های خود، به مسائل زیست‌محیطی احترام گذاشته و در راستای آن حرکت کند که اگر این چنین شود بسیاری از مشکلات نیز حل می‌شود.

رئیس شورای اسلامی بخش کجور در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: به دلیل شرایط البرز مرکزی مهاجرت از کجور به سایر شهرها بسیار زیاد شده است به طوری که بسیاری از روستاهای این بخش در ایام زمستان خالی از سکنه هستند و به همین خاطر مجبور به به‌کارگیری نگهبان محله شدند.

وی افزود: سرمایه‌گذارانی نیز برای سرمایه‌گذاری و تولید اشتغال به کجور آمدند اما مسایل و مشکلات البرز مرکزی باعث شد تا از سرمایه‌گذاری در این منطقه ناامید شوند.

شهرام صادقی بیان داشت: محیط زیست باید بخش کجور را منطقه‌بندی کند و بر اساس آن سرمایه‌گذاران تکلیف خود را بدانند تا بتوانند برابر با دسته‌بندی محیط زیست، نسبت به سرمایه‌گذاری‌های خود اقدام کنند و مانند وضعیت فعلی دچار سردرگمی نشوند.

* برداشت‌های بی‌رویه منجر به رانش زمین در کجور شد

صادقی درباره برداشت‌هایی که در طول سال‌های گذشته در مناطقی از کجور مانند دوراهی دَلَم و گَت کَش انجام شد، اظهار داشت: این برداشت غیرکارشناسانه بود و هنوز آسیب‌های ناشی از ریزش‌های مداوم و رانش زمین که به خاطر همین برداشت‌های غیرکارشناسانه در این مناطق انجام شد مردم منطقه را به شدت آزار می‌دهد و خطرات زیادی جان مردم را تهدید می‌کند.

وی تصریح کرد: برداشت خاک از تپه بسیار بزرگ در دو راهی دَلَم، باعث شد تا جاده‌های مواصلاتی اصلی به روستاهای حیرت، لشکنار، کندیسکلا و عالیدره همچنان دچار رانش باشند و این رانش‌ها هنوز هم متوقف نشده است.

* حتی جنگلبانی نیز برای برداشت خاک، مجوز صادر کرد

رئیس شورای اسلامی بخش کجور تاکید کرد: جنگلبانی نباید برای برداشت این مناطق مجوز صادر می‌کرد اما با صدور مجوز خسارت بزرگی به منطقه کجور وارد کرد و با وجود صرف هزینه چند صد میلیونی همچنان تهدیدات ناشی از ریزش و برخورد با خودروهای عبوری وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه راه‌ها محور اصلی توسعه هر منطقه به شمار می‌رود، اظهار داشت: به جای برداشت‌های غیراصولی و غیرکارشناسانه در کنار جاده، باید تعریض راه‌های اصلی در بخش کجور در دستور کار قرار بگیرد و برای این امر لازم است تا پیمانکاران شخصی و بومی وارد عمل شوند.

صادقی اذعان داشت: پیمانکاران بومی، حتی حاضر به اجرای رایگانِ این قضیه هستند.

این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود، به معدن شن و ماسه در بخش کجور که چالش‌هایی را برای منطقه کجور و محیط زیست به وجود آورده است پرداخت و افزود: وقتی در خرداد 83 زلزله مهیبی در کجور رخ داد موجب تخریب و آسیب‌دیدگی بسیار شدید خانه‌های مردم روستاهای مختلف کجور شد به همین دلیل برای بازسازی منازل مسکونی نیاز به مصالح مختلف بود که برای تامین شن و ماسه در کجور، شرکت بنیاد بتن در منطقه مستقر شد تا مصالح مورد نیاز مردم تامین شود و قرار بود فقط مصالح زلزله‌زدگان را تامین کند و پس از اتمام کار، دستگاه‌های خود را جمع‌آوری کند.

رئیس شورای اسلامی بخش کجور تصریح کرد: در حال حاضر فعالیت کارخانه شن و ماسه در کجور موجب گل‌آلودگی شدید رودخانه این مسیر شده به طوری که کشاورزان روستاهای پایین‌دست و به‌ویژه کشاورزان روستای «کینِس» برای زراعت با مشکل جدی مواجه هستند.

* فروش شبانه شن و ماسه و سلب آسایش مردم

وی یادآور شد: یکی دیگر از مشکلاتی که فعالیت کارخانه شن و ماسه در کجور به وجود آورده است فروش شبانه شن و ماسه است که بر این اساس تردد شبانه کامیون‌ها در طول مسیر موجب سلب آسایش مردم روستاهای «کینِس» و «حسن‌آباد» شده است.

صادقی گفت: منطقه کجور با وجودی اینکه گفته می‌شود جزو منطقه حفاظت شده البرز مرکزی است ولی تخریب منابع طبیعی و آلودگی‌های زیست‌محیطی چیز دیگری نشان می‌دهد و متولیان امر همان طور که نسبت به ورود صنایع تبدیلی و احداث کارخانجات در بخش کجور حساسیت دارند باید نسبت به مشکلات مذکور نیز توجه داشته باشند./ محمدحسین ملایی کندلوسی - فارسلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : رودخانه چالوس - محیط زیست - چالوس - -

نظر شما در مورد : از تخریب منابع طبیعی کجور تا آلودگی رودخانه چالوس/ البرز مرکزی زیر تیغ برداشت‌های غیراصولی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها