مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 7452 -تاریخ انتشار : دوشنبه 19 مهر 1395 -ساعت : 14:19

چاپ به اشتراگ گذاشتن
آمار بالای سرطان ربطی به مصرف سموم کشاورزی در مازندران ندارد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران:

آمار بالای سرطان ربطی به مصرف سموم کشاورزی در مازندران ندارد

مازندشورا: رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: هر چند متهم به مصرف بالای سم و کود شیمیایی در استان هستیم اما این آمارها صحت ندارد و آمار بالای سرطان در استان ربطی به مصرف کود و سم در بخش کشاورزی ندارد

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، دلاور حیدرپور بعد از ظهر امروز در مراسم افتتاح باشگاه کشاورزان سامانه تلفن گویای 1559 با بیان اینکه مازندران در بخش کشاورزی و تولید برخی از محصولات کشاورزی دارای رتبه است اما با ایده‌آل‌ها فاصله دارد، اظهار کرد: مازندران قطب تولید برنج در کشور است به گونه‌ای که متوسط عملکرد آن پنج تا 5.5 تن است اما کشاورزانی هستند که تا 13 تن محصول برداشت می‌کنند و این امر نشان دهنده وجود ظرفیت در استان است.

وی با اشاره به اینکه تغذیه گیاهی یکی از خلأهای موجود در بخش کشاورزی است که بخش کشاورزی در این زمینه مشکلاتی دارد، افزود: هر چند متهم به مصرف بالای سم و کود شیمیایی در استان هستیم اما این آمارها صحت ندارد و آمار بالای سرطان در استان ربطی به مصرف کود و سم در بخش کشاورزی ندارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: متوسط مصرف کود در کشور از متوسط کشورهای اطراف حتی پاکستان هم کمتر است.

حیدرپور با بیان اینکه تغذیه صحیح، تغذیه متعادل عناصر غذایی است، بیان کرد: در حال حاضر بیشترین مصرف کود در بخش کشاورزی استان، در قالب کودهای پایه NPK است.

وی اضافه کرد: آموزش نقش مهمی در نحوه مصرف سم و کود دارد و بر این اساس بهره‌وری افزایش پیدا می‌کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اعلام اینکه اطلاع‌رسانی و آموزش نقش مهمی در افزایش بهره‌وری دارد، خاطرنشان کرد: آشنایی کشاورزان با خدمات قابل ارایه سامانه 1559 در افزایش کارایی مصرف کود و سم نقش اساسی دارد.

حیدرپور اضافه کرد: در بحث آموزش ظرفیت‌های خالی زیادی وجود دارد که متاسفانه بها داده نمی‌شود.

وی بیان کرد: به عنوان نمونه هزینه تمام شده یک مترمکعب آب بالای 2 هزار تومان است و اگر بتوانیم با آموزش صحیح یک درصد بهره‌وری مصرف آب را افزایش دهیم معادل احداث یک سد بهره‌وری خواهیم داشت در حالی که هزینه‌ای به مراتب پایین‌تری دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار کرد: با عدم آگاهی و اطلاعات نادرست هزینه‌ها افزایش پیدا می‌کند به گونه‌ای که با مصرف بی‌موقع کود و سم هزینه‌ها افزایش و تولید کاهش پیدا می‌کند که با آموزش می‌توان آن را جبران کرد.


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : کشاورزی - مازندران - افزایش - آموزش - بالای - استان - بهره‌وری - اینکه - ندارد - تغذیه - متوسط - حیدرپور - تولید - می‌کند - هزینه‌ها - اظهار - سرطان - کشاورزان - سامانه - گونه‌ای - اضافه -

نظر شما در مورد : آمار بالای سرطان ربطی به مصرف سموم کشاورزی در مازندران ندارد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها