مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 7523 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 22 مهر 1395 -ساعت : 21:02

چاپ به اشتراگ گذاشتن
الگو‌پذیری نهضت‌های دنیا از قیام عاشورا

سیاه‌پوش 10 روزه نباشیم

الگو‌پذیری نهضت‌های دنیا از قیام عاشورا

مازندشورا: عاشورا و محرم، تنها نماد مظلومیت نیست و در ده شب هم خلاصه نمی‌شود چرا که هر فردی که با نیت عزاداری در این دهه وارد هیأت می‌شود باید عزم حسینی شدن و حسینی ماندن داشته باشد و این‌طور نشود که سیاه‌پوش 10 روزه باشیم.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از قائم‌شهر، اوج عزاداری‌های مردم در دهه اول محرم با شام غریبان حسین(ع) و یارانش به پایان رسید و شمع‌‌های روشن در دست عزاداران، خبر از واقعه شوم وداع می‌داد.

*شام غریبان در تاریکی شب

در شب یازدهم محرم و شام غریبان شهدای کربلا، کودکان و زنان شمع به دست‌ می‌گیرند و مردان عزادار هیأت به دو گروه تقسیم می‌شوند و هر گروه به نوبت در تاریکی شب و بعد از اذان مغرب و عشاء، نوحه‌های ویژه شام غریبان را که معمولاً به‌شکل پرسش و پاسخ است زمزمه می‌کنند.

می‌توان گفت معنوی‌ترین و روحانی‌ترین قسمت عزاداری‌های دهه محرم، مراسم شام غریبان است چراکه در تاریکی شب اجرا می‌شود و عزاداران برای مظلومیت امام حسین(ع) و اسیری کودکان  در شام عاشورا به سر و سینه می‌زنند.

*نمونه‌هایی از نوحه‌سرایی در شام غریبان

به نمونه‌های از نوحه‌های شام غریبان در مازندران و شهر ارطه توجه بفرمایید:

امشب به صحرا بی کفن جسم شهیدان است

            شام غریبان است/شام غریبان است/حسین(ع)

امشب نوای کودکان بر بام کیوان است

           شام غریبان است/شام غریبان است/حسین(ع)

و یا:

ای حسین(ع) چرا غرق به خون بی‌کفن هستی

چرا بی‌کفن هستی/چرا بی‌کفن هستی/ حسین(ع)

تو خسروی آقای امام زمان(عج) هستی

چرا بی‌کفن هستی/چرا بی‌کفن هستی/حسین(ع)

این نوحه‌ها در تاریکی شب و بعد از شهادت امام حسین(ع) و اسارت خاندانش فضای معنوی و حزن‌انگیزی به خیابان‌ها و مسیرهای دسته‌روی می‌دهد.

*ادای نذر فاطمه‌زهرا کوچولو و توزیع شمع

علی‌رضا رستمی، در حالی که شمع‌هایی در دست داشت و بین کودکان حاضر  در هیأت توزیع می‌کرد در گفت‌و‌گو با فارس اظهار کرد: خواهر چهارساله‌ای داشتم که دوسال پیش بر اثر حادثه از دست دادم.

وی ادامه داد: فاطمه‌زهرای کوچک ما عاشق شرکت در مراسم شام غریبان و روشن کردن شمع بود و بعد از رفتنش نذر کردم تا وقتی زنده‌ام در این شب به هم‌سن و سال‌هایش شمع هدیه کنم تا روح بلند خواهر کوچولویم شاد شود.

*اومدیم به حضرت رقیه دلداری بدیم

یسنا محمدی، دخترک کوچکی بود که دست در دست مادر و با پاهای کودکانه‌اش همراه دسته عزاداری می‌دوید.

وقتی از او پرسیدم چرا اومدی با لحن شیرین کودکانه‌اش گفت: «اومدم تا با شمع‌ هایی که روشن می‌کنم به حضرت‌رقیه(س) دلداری بدم و بگم یه‌وقت از تاریکی نترسی چون ما بچه‌ها تا صبح برات شمع روشن می‌کنیم تا همه‌جا روشن بمونه.»

عشق به امام حسین(ع)، یاران مظلوم و خاندان به اسارت رفته‌اش سن و سال نمی‌شناسد و هرکس به اندازه توان خود این ایام را زنده نگه می‌دارند.

حال که دهه اول محرم به پایان رسید و هرکس به اندازه تلاش خود، توشه‌ آخرتش را پر کرده است این سؤال مطرح می‌شود چه کنیم تا حسینی و زینبی باقی بمانیم.

* سیاه‌پوش 10 روزه نباشیم

پرچم‌های عزا، بیرق‌ها و علم‌ها، دیگ‌های نذری و چادر خیمه‌ها کم کم برداشته می‌شود و حال باید دید کسانی که در این ایام، بر سر و سینه زدند و برای مظلومیت شاه کربلا، دست بریده یل کربلا، و جوانی علی اکبر لیلا اشک ریختند، چقدر در پیروی از راه این بزرگواران تلاش می‌کنند و مرام پهلوانی، ایثار و از خودگذشتگی شهدای کربلا را در کار و زندگی خود الگو قرار می‌دهند.

باید دید زنان و مردانی که برای گلوی بریده شده علی‌اصغر و یتیمی و اسارت رقیه سه ساله صورت‌هایشان از اشک تر و از سیلی سرخ شد تا چه اندازه حواسشان به علی‌اصغرها و رقیه‌های اطرافشان است و دست یتیم‌نوازی دارند یا خیر؟

عاشورا و محرم، تنها نماد مظلومیت نیست و در ده شب هم خلاصه نمی‌شود چرا که هر فردی که با نیت عزاداری در این دهه وارد هیأت می‌شود باید عزم حسینی شدن و حسینی ماندن داشته باشد و این‌طور نشود که سیاه‌پوش ده‌ روزه باشیم.

حضرت زینب(س) پیام واقعه کربلا را با وجود اینکه در بند اسارت یزیدیان بود مغفول نگذاشت و با شیرزنی تمام، یزید و یزیدیان را خاموش کرد.

وظیفه ما هم ادامه پیام‌رسانی واقعه کربلا و هدف امام حسین(ع) است و اگر مدعی این هستیم که در این ده شب خادم اهل بیت بودیم و با عشق حسین(ع) سینه زدیم باید آن را در عمل و با رفتارمان به اثبات برسانیم.

*قیام عاشورا، الگوی نهضت‌های حق علیه باطل در دنیا

یک مدرس دانشگاه در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان قائم‌شهر با بیان اینکه اصل پیام قیام امام حسین(ع) و یارانش بعد از واقعه کربلا و بعد از شهادت صادر شده است، اظهار کرد: شهدای دشت کربلا با قیام خود درس آزادگی، ایثار و بندگی خداوند را به ما آموختند.

حجت‌الاسلام علی مرادی افزود: علت و انگیزه قیام امام حسین(ع) امر به معروف و نهی از منکر بوده است و فلسفه اصلی و نهایی نهضت حضرت را می‎توان در احیای فرهنگ اسلام اصیل و ناب محمدی(ص) خلاصه کرد.

وی با بیان اینکه قیام عاشورا با گذشت بیش از 1400 سال همچنان زنده و جاوید است، گفت: این واقعه از سال 61 هجرى تاکنون مانند چشمه‌ای جوشان تشنگان معرفت و حقیقت الهی را سیراب کرده، و الگوی بسیارى از نهضت‏‌هاى حق علیه باطل در ایران و دنیا بوده است.

به گزارش فارس، چشم بر روی هم بگذاریم اربعین هم از راه می‌رسد و چه ‌خوب است این فاصله زمانی تا اربعین را برای خود سنجشی قرار دهیم تا ببینیم از عاشورا تا اربعین حسینی چه اندازه حسینی عمل کرده‌‌ایم.

---------------------------------

گزارش از: مهرآسا جانعلی‌پور

--------------------------------

انتهای پیام/86017/ج


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : غریبان - کربلا - عاشورا - واقعه - تاریکی - حسینی - بی‌کفن - اندازه - اسارت - شهدای - مظلومیت - سیاه‌پوش - گزارش - کودکان - اربعین - اینکه - زنان - عزاداری - محمدی - کودکانه‌اش - نباشیم - الگوی - خلاصه - دلداری - ایثار - بریده - یزیدیان - گفت‌و‌گو - خبرگزاری - نهضت‌های - عزاداران - پایان - قائم‌شهر - یارانش - نوحه‌های - مراسم - اظهار - خواهر - عزاداری‌های - توزیع - شهادت - ادامه -

نظر شما در مورد : الگو‌پذیری نهضت‌های دنیا از قیام عاشورا

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها