مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 758 -تاریخ انتشار : شنبه 22 شهریور 1393 -ساعت : 13:44

چاپ به اشتراگ گذاشتن
نامه‌ای خطاب به رئیس شورای عالی استان‌ها در اثبات ناکارآمدی شوراها

در واکنش به اظهارات چمران؛

نامه‌ای خطاب به رئیس شورای عالی استان‌ها در اثبات ناکارآمدی شوراها

اختصاصی مازند شورا: لطفاً اعلام کنید چند درصد اعضای شوراهای شهرها در امور شهر، شهرداری‌ها و شهرسازی‌ها و همچنین قوانین شوراها متخصص هستند؟ با آماری که متخصصین انتخابات امور شوراها اعلام کرده اند اکثریت اعضای شوراهای شهرها که از سوی شهروندان انتخاب شده‌اند فاقد هرگونه اطلاعات کافی در این حوزه هستند

اختصاصی مازند شورا: شعبان وفایی نژاد یکی از فعالان رسانه ای که سابقه ای بیش از 28 ساله در امور شهرداری ها و شوراها در کارنامه کاری وی دیده می شود طی نامه ای خطاب به دکتر مهدی چمران رئیس شورای عالی استان ها که با انتخاب شهرداران از سوی مردم به شدت مخالفت کرد، وی را بنابر دلیل ذیل دعوت به مناظره کرد تا این موضوع مورد واکاوی قرار بگیرد:

1- اثبات ناکارآمدی عملکرد اعضای شوراهای شهرها و نارضایتی شهروندان از عملکرد شورائیان
2- انتخاب شهرداران از سوی شهروندان و کاهش اختیارات اعضای شوراهای شهرها و تأمین اقتدار – استقلال شهرداری ها در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها.

در متن این نامه آمده است:

جناب آقای دکتر مهدی چمران رئیس محترم شورای عالی استان ها

سلام علیکم

ضمن آرزوی توفیق برای حضرتعالی جهت خدمت به مردم شریف کشورمان در حوزه استیفاضی، در خبرها آمده بود که جنابعالی با تأکید بر اینکه انتخاب شهردار وظیفه قانونی شوراهاست و کار شهرداری یک حوزه تخصصی است، باید شوراها بر اساس تخصص و کارآمدی فرد  مورد نظر خود را انتخاب کنند. جناب آقای چمران آیا اداره امور شهرها باید به دست افراد متخصص باشد یا خیر؟ اگر اینگونه است که حضرتعالی مدعی آن هستید لطفاً اعلام کنید چند درصد اعضای شوراهای شهرها در امور شهر، شهرداری‌ها و شهرسازی‌ها و همچنین قوانین شوراها متخصص هستند؟ با آماری که متخصصین انتخابات امور شوراها اعلام کرده اند اکثریت اعضای شوراهای شهرها که از سوی شهروندان انتخاب شده‌اند فاقد هرگونه اطلاعات کافی در این حوزه هستند زیرا ملاک و معیاری در ثبت نام انتخابات شوراهای شهرها وجود ندارد و هر فردی با توجه به توانمندی‌هایی که در جلب رضایت شهروندان برای کسب آراء داشته وارد پارلمان شهری شده است این روند بدین گونه ادامه یافت که این افراد پس از ورود به پارلمان شهری، رئیس، اعضای هیئت رئیسه و حتی شهرداران منتخب خود را بر اساس معیاری‌ها خود برگزیدند و بدون شک بالای 50 درصد شهرداران در سراسر کشور با ملاک و معیار سیاسی بر مسند مدیریت شهری قرار گرفته اند.

در همین حوزه مسئولیت حضرتعالی، شهردار منتخب شورای شهر تهران فرمانده نیروی انتظامی و خلبان هواپیما بوده و این داستان را در بسیاری دیگر از شهرهای کشورمان نیز می توانیم پرواضح مشاهده کنیم.

در بحث عدم آشنایی اعضای شوراهای شهرها با قوانین مربوطه به ذکر همین نکته کفایت می کنم که در اکثریت استان های کشورمان، استانداری ها برای اعضای شوراهای شهرها کلاس آموزش قوانین شوراها و شهرداری برپا کرده اند یا بسیاری از این اعضا و شهرداران زمانیکه با ناتوانی خود برای حل مشکلات شهرها روبرو شدند اقدام به استخدام بسیاری از مشاوران فنی و کاربلد برای ترمیم نقاط ضعف خود نمودند.

جناب آقای چمران چرا از انتخاب شهرداران توسط شهروندان نگران هستید مگر ملاک و معیار انتخاب آراء مردم نیست؟ بنده صراحتاً عنوان می دارم که تنها راه نجات شهرداری ها از انواع تخلفات در تمامی ارکان به خصوص ورشکستگی مالی و تأمین مجدد اقتدار و استقلال شهرداران، انتخاب آنها از سوی مردم است در این صورت شهرداران خود را وام دار اعضای شوراهای شهرها نمی دانند و برای بقاء در این جایگاه تن به هر تخلف کوچک و بزرگ نمی دهند.

در این ارتباط شایسته است به لیست شوراهایی که در سراسر کشور منحل شده اند توجه داشته باشید کاهش اختیارات اعضای شوراهای شهرها در عزل و نصب و دخالت در امور استیضاح و یا ابقاء شهرداران باید با ملاک و معیار قانونمند صورت بگیرد اگر در این ارتباط اعضای شوراهای شهرها نظارت عالیه داشته باشند این اجرای وظیفه قانونی آنها است و بس و بسیاری از مشکلات شهرها مرتفع خواهد شد.

قابل توجه رئیس شورای عالی استان ها باید خاطر نشان سازم شوراها در سراسر کشورمان به هیچ عنوان منشأ خدمات شایسته ای برای شهرها نبوده اند بلکه عاملی برای تحمیل هزینه های بعضاً گزاف به نهاد مردمی شهرداری بوده و ثمرات برخی از این خسارات صرف هزینه های گزاف آنهم از جیب شهروندانی است که با پرداخت عوارض شهری و دیگر هزینه ها، انتظار دریافت خدمات شایسته از سوی شهرداری ها را دارند اما در عمل خدمتی مشاهده نمی شود. به هر حال بنده ضمن احترام به حضرتعالی و جایگاه اداری شما تمایل دارم در مناظره ای اثبات کنم تنها راه نجات شهرداری ها و شهرداران از انواع تخلفات و تأمین سلامت عملکرد آنها، انتخاب شهرداران توسط شهروندان است. و من الله توفیقلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شورای شهر - ناکارامدی شوراها - شعبان وفایی نژاد - چمران - -

مطالب مرتبط با : نامه‌ای خطاب به رئیس شورای عالی استان‌ها در اثبات ناکارآمدی شوراها
نظر شما در مورد : نامه‌ای خطاب به رئیس شورای عالی استان‌ها در اثبات ناکارآمدی شوراها

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها